a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kontakt Lens Firmaları ve Yasa dışı satışlar…

Tedarikçi ve ithalatçı firmalar açık yasa hükümlerine rağmen yetkisiz kişilere kontakt lens satışı yaparak bu yasa dışı ticarete dolaylı olarak katkıda bulunmaktadırlar.

21 Ekim 2012 - 17:34 'de eklendi ve 57758 kez görüntülendi. A+A-

Kontakt Lens Firmaları ve Yasa dışı satışlar…

Bildiğiniz gibi, 5193 Sayılı yasaya göre; Her türlü(numaralı-numarasız) kontakt lensler sadece optik mağazalarında satılır optik mağazaları dışında kontakt lens satmanın cezası Otuz bin TL dir.

Evet, Gözlükçüler dışında hiçbir kurum, kuruluş, şahıs ve meslek erbabının kontakt lens satış yetkisi yoktur!

Yasaya rağmen; Göz hekimleri, medikal firmalar, gözlükçülük ruhsatı olmayan birçok eczane, parfümeri mağazaları, büyük marketler, çok sayıda İNTERNET sitesi ve özel hastaneler yasaya aykırı bir biçimde aynı işporta tezgâhlarında satılan güneş gözlükleri gibi hiçbir yasayı ve kuralı tanımaz bir halde hiçbir engelle karşılaşılmadan fütursuzca ve serbestçe kontakt lens satmaktadırlar.

Bu satışlarda, devletin de vebali vardır ve bu vebal yadsınamaz bir ölçüde vurdumduymazlık derecesindedir. Herkes bilmektedir ki halk sağlığı bir yana, devletin ekonomik olarak kaybı da dikkat çekecek miktarlardadır.

Yetkisiz kişi ya da firmalar, hastalara direkt lens satmaya yetkileri olmadığından fatura tanzim edememekte, bu da ciddi miktarlarda katma değer vergisi kaybına, yani kamu zararına neden olmaktadır.

Tedarikçi ve ithalatçı firmalar açık yasa hükümlerine rağmen yetkisiz kişilere kontakt lens satışı yaparak bu yasadışı ticarete dolaylı olarak katkıda bulunmaktadırlar.

Posta ve Kargo şirketleri üzerinden yapılacak basit bir denetimle bu satışların tamamı kolaylıkla belgelenebilir. Yetkisiz ve mesleki niteliği bulunmayan bilgisiz kişi veya kurumlar tarafından yapılan bu satışlar, sağlık bilgisinden yoksun kullanımlara neden olmakta, dolayısıyla toplum göz sağlığı tehlikeye atılmaktadır.

Kozmetik olarak tabir ettiğimiz, numarasız bir kontakt lensle, numaralı lenslerin risk açısından bir farkı yoktur. 5193 sayılı kanunun amaç bölümünde “toplumun ve fertlerin sağlığını korumak” görevi yasa ile gözlükçülere emredilmiştir.

Uluslararası lens firmalarının rolü;

Yasa dışı lens satışının halen tüm hızıyla sürdüğü gerçeğinden hareketle, aşağıdaki sorular yanıt beklemektedir.

—Yasa dışı lens satanlar, satacak malı nereden bulmaktadır?

—Bu yasadışı ticarete kim ya da kimler aracılık etmektedir?

—Lens ithalatçısı ve/veya tedarikçisi firmalar “Parayı veren, düdüğü çalar” diye mi?   Düşünmektedir?

—Bu gidişle, gelecekte sokak işportacılarında da Lens satışı görme ihtimalimiz var mıdır?

—Kontakt lens satış yetkisinin “SADECE” optik mağazalarının olduğu neden görmezden gelinmektedir?

Çok geç olmadan, YASA DIŞI kontakt lens satışı yapan; İnternet siteleri, Göz hastaneleri veya Göz doktorları, Optik ruhsatı olmayan eczaneler, kozmetik dükkânları, kuaförler,  medikal ürün firmaları, süper marketlerin satmış oldukları kontakt lensleri nereden temin ettikleri araştırılmalıdır.

Bu ticarete göz yuman ithalatçı/Tedarikçi firmalarda bir an önce yaptıkları bu illegal uygulamaya son vermelidirler.

Yetkililere saygıyla duyurulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(18 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

18 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali bey
Ali bey
2 Aralık 2022 10:53

İyi güzel söylüyorsunuz optikçi kendini düşünüyor kendince haklıdır belki ama vatandaşı düşünen yok örnek bir lens siparişi için sadece bir telefon la sipariş geç 100 tl 120 tl zarsız zahmetsiz cebe indir kusura bakın isterseniz ama vatandaşın sağlığı sizin için sorundeğil para kazanında gerisi hikaye

FATİH TAŞTAN
FATİH TAŞTAN
27 Ekim 2012 13:45

ARKADAŞLAR MURAT BEYİN SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİ SİZ ANLAMIYORSUNUZ HEPİNİZ TAKMIŞSINIZ İNTERNETTEN SATIŞ YAPIYORMUŞ MUŞ MUŞ O SİTE MURAT BEYİN DEĞİL MURAT BEYİN FİRMASININ AYNI ADI ALTINDA BAŞKA BİRİ SATIŞ YAPIYOR VE MAHKEMEYE BAŞVURULDU VE MURAT BEY KAZANDI.SİZ HALA KENDİ BİLDİKLERİNİZİ OKUYORSUNUZ.

Nihat Doygun
Nihat Doygun
27 Ekim 2012 21:51
Reply to  FATİH TAŞTAN

Taştan Kardeşler, Benim sizlerle işim yok. ortada bir yanlış var. Doktorların, Web sitelerinin yasamıza göre Lens satışı açıkca kanun koyucu tarafından belirtilmiş, banane bilmem ne lens firmasının ona lens vermesinden. Benim anlayamadığım, bu kadar kişi lens satışının yasaklığı yönünde fikir belirtirken, siz neden yasa dışı lens satışını destekleyici açıklamalarda bulunuyorsunuz? Olayı neden kişiselleştiriyorsunuz. Kıskançlık mış, ne yaptınızki sizi kıskanayım? Bana ne ki sizi mahkemeye vereyim. Yeter artık yazmayın. Ben bu konudan çok sıkıldım. Çok boş yazıyorsunuz. Siz yazacaksanız, savunacaksanız internette ve doktorlarda, hastanelerde lens neden satılmasına izin verilmeli o konuda yazın. Bizde onunla ilgili karşı görüşlerimizi belirtelim. Tekrar söylüyorum. Konuyu… Read more »

Selim İlter
Selim İlter
24 Ekim 2012 16:05

Ekmeğimizle kim oynuyor? Sevgili meslektaşlarım yukarıda yer alan “İnternetten Lens Satışı” ile ilgili haberi ve altındaki yorumları ilgiyle okudum. Ancak haber her ne kadar doğru noktalara parmak bassa dahi yapılan yorumlarda meslektaşlarımızın suçluyu yanlış yerde aradıklarını fark ettim. Evet 5193 Sayılı yasaya göre; Her türlü(numaralı-numarasız) kontakt lensler sadece optik mağazalarında satılır optik mağazaları dışında kontakt lens satmanın cezası Otuz bin TL dir. Yani internetten lens satışı yapmak bir suçtur ve bunları satan web-siteleride suçludur. Yasalar önünde kanunsuz olmasına rağmen satış yapmaya devam eden bu siteler optikçilere göre çok daha uygun fiyatlara lens ve solüsyonları tedarik etmekte ve doğal olarak da… Read more »

mehmet
mehmet
24 Ekim 2012 15:03

TAMAMDA KARDESIM SIZLER NEDEN BU BUYUK LENS FIRMALARINA IKAZ VE CAZAI ISLEM UYGULATMIYOSUNUZ FATURALARINA BAKSANIZ ANLARSINIZ ZATEN KESILEN YERLERI ONCE FIRMALARDAN HESAP SORULMALI CUNKU FIRMALAR GOZ DOKTORLARINI PARASIZ BIR CIFT NUMUNE VERIYOLAR VE DAHA SONRA PARA KARSILIGI VE DEGISIK TATIL VE HEDIYELERLE VAAD EDIYOLAR BUNLARIN ORNEKLERI VAR BUNA DUR DENSE BU ISLER DUSELIRRR

levent
levent
23 Ekim 2012 12:37

Murat Bey satmakla yetkili olduğumuz sadece 3 adet ürün kaldı.Bunlardan biride sizin küçümsediğiniz lens.3 adet ürün diyorum zira düzeltme yapılmazsa güneş optikçilerden alındı diye biliyorum. Yazılarınızdan şunu çıkarttım bu işten bayağı iyi nemalanmaktasınız,maaşallah çok tepkilisiniz.keşke tepkiniz optikçiden yana olsaydı.Tam tersi baklıyorumda nerdeyse numaralı gözlük optikçidemi satılır canımmmmmmm diyecek kıvamdasınız. Arkadaşlardan diğer bir konuda b.paşa göz hastanesi gibi açık açık lens satan ve bünyesinde lens merkezi bulunduran hastanelerle alakalı lütfen bu konuyla alakalı bölge gözlükçüleri haraketlensin gereğini yapsın.Örnek olması adına ben derneğimizide göreve çağırıyorum.Bu tip hastaneler ve tıp merkezleriyle savaşı başlatalım. Diğer bir konu ise Medical park,avrupa göz,dünya göz ve birinci… Read more »

Kamil Nuri GİZER
Kamil Nuri GİZER
23 Ekim 2012 11:44

Sevgili Optisyenin sesi Kontakt lens gibi hassas bir konuyu tartışmaya açtığınız için teşekkürler. Konunun medeni ve hukuka saygılı bir ülkede tartışılacak bir yönü olmadığı aşikar olmakla birlikte her konuyu şahsi çıkarlarımıza göre çarpıtma alışkanlığımızdan vazgeçemediğimiz ve bu tutumumuza devletin yetkili organları da dur demediği için tartışmaya devam.. Kontakt lensin Gözlükçülük müesseseleri aracılığı ile nihai tüketiciye ulaştırılması ticari bir endişe yada kollamadan değil anılan ürünün reçeteli satılması zorunluluğundandır. Bilindiği üzere optisyenlik müesseseleri, bazıları gereksiz bulsada yaptıkları optik gözlük ve lens satışlarını ”reçete kayıt defterlerine” kayıt ile zorunludurlar bu bir angarya olmayıp kanuni bir gerekliliktir. Reçetelendirilmemiş ve dolayısıyle kayıt disiplini altına alınmamış… Read more »

Nihat doygun
Nihat doygun
23 Ekim 2012 10:29

İnternetten biraz araştırma yapınca Murat beyin neden bu kadar rahatsız oldugunu anlamak hiçte zor değil. Murat bey internetteki ………..com un sahibi orada dizmiş lensleri ,oh ne ala fiyatlarıda üzerinde sat internetten sonrada buradan ahkam kes.
Hem şuclu hem güçlü Medeni cesaret bu olsa gerek meydanı boş bulan savuruyor. Murat bey, murat bey burada yazı yazmadan önce şöyle bir arkanıza bakın yazınızda birde ben bir optisyenlik müessesi sahibiyim diyorsunuz. bu …………….com sitesi kimin

Parayı ödeyene gönder lensi. 5000 gözlükçünün nafakasını yiyorsunuz .farkındamısın
Optisyeninsesi küçük şeylerle ugraşmasınmış tabii sizde istediğiniz gibi esin gürleyin.
Sektör bu kadar mı sahipsiz. yazık yazık

Murat Taştan
Murat Taştan
26 Ekim 2012 00:03
Reply to  Nihat doygun

Mesaj yerine ulaşmıştır.Ben bahsetttiğiniz sitenin sahibi değilim.Sahibi ….. …….dır.

Nihat Doygun
Nihat Doygun
26 Ekim 2012 02:06
Reply to  Murat Taştan

Google sizin adınızı yazınca nedense Lens ve gözlük satan bir web sitesi çıkıyor, herhalde google da yanılıyordur. Bu kadar lens satan web sitelerini savunmanızın altındaki asıl nedeninizi buradan açıklayında sektör ne yapmak istediğinizi anlasın.

Zaten bu işin asıl sorumlularından hiç bir açıklama gelmemekte, bu lensleri bu sitelere hangi firmalar vermekte?

Asıl sorun burada

Bu lens satan firmaların faturaları incelense, herşey ortaya çıkar

Murat TAŞTAN
Murat TAŞTAN
26 Ekim 2012 18:32
Reply to  Nihat Doygun

Lens sizin karnınıza doyurmaz.Optike bakın.lensle ac kalırsınız.Gerci optikle de ugraşamızsınız.bir taraftan SGK ,diger taraftan TV reklam veren firmalar.

Ac gözlerini ….uyan…

Nihat Doygun
Nihat Doygun
27 Ekim 2012 00:57
Reply to  Nihat Doygun

Murat Bey, Bakın bu alanda kaç kişi yorum yapmış, bir tane sizin görüşünüzde olan var mı? Hepimiz uyuyormuyuz? Aslında szin görüşünüze göre uyumamız gerekir. Bu sektöre sizin gibiler zarar veriyor biliyormusunuz. Lens bizim karnımızı doyurmazda bu savunmalarınızın altında ne düşünceler var. İnternetten yıllık satılan lens miktarı ne kadar biliyormusunuz? Tabikii biliyorsunuz, savunmanızın sebebi de bu, herkes uyusun hep ben kazanayım. Yeter artık yazmayın, yazdıkça batıyorsunuz. İnternetten lens satmıyorum diyorsunuz. Adresinize, telefonunuza kadar tespit ettim. Dürüst olun ve yaptığınızın doğru olduğunu düşünüyorsanız onu savunun. Başkalarını karalamayın. Uyan mış, Biz hiç uyumadıkki sizin gibiler bu sektörde olduğu sürecede bize uyku yok. Sayın… Read more »

Murat Taştan
Murat Taştan
27 Ekim 2012 15:05
Reply to  Nihat Doygun

Sorunun senin nerde başlıyor biliyormusun.Kıskançlık.
Ayrıca kendine çok guveniyorsan sikayetini yaparsın.Bana da ispatı kalsın.ayrıca dikkat et boşa şikayet et ki bende beni yalan yere ugraştırmaktan seni savcılıga şikeyet edeyim.

Boş laflara karnım tok.sen lensin L sini bilmezken ben lensi Toptan türkiye ye ve doktorlara tanıtımını yapıyordum.İnanın lensin internetten satılmasından dolayı öncok müşteri kaybeden benimdir.

……….’ın sesi olcaksanız konuşun nihat bey, sizi dinliyorum her sorunuza cevap veririm.
lens internet konusuna gelince simdiye kadar lens satışı yapmadım.çünkğ site henüz tamalanmadı.

başka sorunuz varsa

durmus asmahan
durmus asmahan
23 Ekim 2012 04:34

Ne guzel İstanbul be Onca sorun varken tek lensmi kalmıs. Lensın internetten satısıda başlı basına bir sorun zaten. Kutu ile satılıp baska bir islem yapılmaması demek önune gelenin optik muessese dısında satabilecegi anlamına gelmez.doktor size ilac yazdıgında internetten mi satın alıyorsunuz ? Yada bir eczacının internet sitesinden mi ? Diger bir konu kac yıldır cama cerceveye devlet zam yapmıyor. sgk cam cerceve parasını vatandasa veriyor. Gözlukcu burda aracı kurumdur. Örnek. Ben gözluk kullanıyorum. Optikciye gittigim zaman gözluk alacagım zaman bana gözluk icin belli bir para öduyor. Benim adımada parayı sgkdan gözluk aldgım yer tahsil ediyor. Verdgm örnekden de gayet acık… Read more »

murat taştan
murat taştan
21 Ekim 2012 17:56

Beyler….
Bu yorumları kimin adına yapıyorsunuz.Gözlükte Sorunları çözdünüzde Lens mi kaldı.
Sana soruyorum Optisyenin sesi yazarları.Kimin adına yazıyorsunuz.

Bir kere sadece kelimesi 5193 sayılı yok.3 kurşua …….. ten reklam alıp sahneye lens satılşarıyla ilgilemeniz şüpheli…neden optik sektörü için bu kadar mücadele etmiyorsunuz da kapkıp başkalarının kazançlarına ortak oluyorsunuz.
Biraz yorumlarınızı işletmelere zarar vermiyecek şekilde yapınız.vatandaşın biri çıkmış sahneye lensin toptanını ben ytaparım.optiklere ben satarım.internete lens satışı veren firma reklamını yaptığınız ….. lentir.
İnternetten satanların çoğu ….. Lensten lenslerini almaktadır.

murat taştan
lensmarket_turkey@hotmail.com

optisyeninsesi
optisyeninsesi
21 Ekim 2012 18:27
Reply to  murat taştan

Murat Bey,

Öncelikle yazdığımız haberde bir yanlış var ise onu doğrulayın, Farkındaysanız sektörümüzün satabileceği sadece Gözlük Çerçevesi, Gözlük Camı ve Kontakt Lens kalmıştır. Güneş gözlüğü artık her sektörde satılabilmektedir.
Yaptığımız bu mücadele de gözlük sektörü içindir.
Yazınızda noktalarla gizlediğimiz firma ile ilgili belgeleriniz var ise lütfen gönderin, göreceksiniz ki hiç çekinmeden onu da yayınlarız.

Yazımızda sizi rahatsız eden nedir? Sektörün menfaatlerine mi zarar veriyor? Yoksa birilerine mi ?

Saygılarımızla

murat taştan
murat taştan
22 Ekim 2012 18:39
Reply to  optisyeninsesi

Visionlens Optik Sevgili Optisyeninsesi Yazarları, Ben 1994 yılından bugüne kadar kontakt lensi Göz Doktorlarına tanıtımını ve toptancılıgını ve şu anda optiyenlik müessesesinde perakende satışını yapmaktayım. Kontakt lens Gözün korne a yüzeyien yerleştirilens görmeye yardımcı protezdir.Yani Tıbbi Malzemedir.Göz doktorları lensin hastanın kormea yüzeyinin ve göz muayenesi sonucunda hastanın muayenesini yaparak hangi lensin hastasına uygudğunu lensin çapını tespit ederek kontakt lens reçetesi yazarak lensin 5193 sayılı kanun gereği gözlükçüden alır.Yanlız herkesin bilmesini istediğim bir konu var.Herkes lens konusunda her kafadan konuşuyor.Lens bir tıbbi malzemedir.Çünkü medikalciler de satar.medikalciler bugün doktorların yazmış olduğu vucut içi ve vucut dışı protezleri temin eden tedarikilerdir.Reçeteyle tıbbi malzeme… Read more »

optisyeninsesi
optisyeninsesi
22 Ekim 2012 23:10
Reply to  murat taştan

Murat Bey, Haberimizde hiç bir şekilde bir firmanın ismini telafuz etmedik. Madem sizde bir optisyenlik müessesesinde perakendecilik yapıyorsunuz, neden bu kadar alındınız anlayamadık. Yazınızda “Optisyenlik müessesi Ruhsatı olanlar satar. 5193 sayılı optiyenlik kanunda da satamaz demiyor.” diyorsunuz. Bakın bu cümleyi bile kendinize göre yorumluyorsunuz. Piyasada tek sorun tabiki bir tek lens kalmadı. Ama bu da sizce sektörün sorunu değil mi ? Siz doktorların Lens satmasını doğru mu buluyorsunuz? Yada İnternetten lens satışını… Düşünün doktor bir ilaç reçetesi yazmış ve hasta ilacını internetten satın alıyor, böyle bir şey olabilir mi? Velev ki olabiliyor. Yasalar buna izin verir mi? Daha bir süre… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV