a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kişiye özel gözlük geliyor

24 yerli optikçi güçlerini birleştirip Elegance Optik Shops’u kurdu. 70 mağaza açan yerli optikçilerin hedefi 3 yılda bunu 300’e çıkarmak. Elegance Optik, dünyada bir ilki gerçekleştirip kişiye özel gözlük üretmeyi planlıyor. Yabancı gözlük devlerinin Türkiye pazarında büyüme stratejisi yerli firmaların ilginç yöntemler bulmasına neden oluyor. Yaklaşık 2 milyar liralık büyüklüğe ulaşan sektörde Kazım Ağca öncülüğünde […]

03 Temmuz 2011 - 16:47 'de eklendi ve 1525 kez görüntülendi. A+A-

Kişiye özel gözlük geliyor

24 yerli optikçi güçlerini birleştirip Elegance Optik Shops’u kurdu. 70 mağaza açan yerli optikçilerin hedefi 3 yılda bunu 300’e çıkarmak. Elegance Optik, dünyada bir ilki gerçekleştirip kişiye özel gözlük üretmeyi planlıyor.

Yabancı gözlük devlerinin Türkiye pazarında büyüme stratejisi yerli firmaların ilginç yöntemler bulmasına neden oluyor. Yaklaşık 2 milyar liralık büyüklüğe ulaşan sektörde Kazım Ağca öncülüğünde bir grup yerli şirket 1 milyon dolar parayla güç birliği yaptı. Elegance Optik Shops (EOS) çatısı altında birleşti. EOS’un şu anda 70 mağazası bulunuyor. Yerli optikçilerin hedefi 3 yıl içinde 300 mağazaya ulaşmak ve dünyanın en büyük 3 mağaza zincirinden biri olmak. İşin ilginç yanı ise şirketin başında üye mağazaların kendisi olması. Demokratik yönetim sistemi var. Danışma kurulu 7 kişiden oluşuyor, 2 yıl görevde kalıyor. Yönetim dahil çalışan personele liderlik ve vizyon eğitimleri veriliyor. Personel için teknik, mesleki, kişisel gelişim, satış tekniklerini içeren 1 yıllık bir eğitim programı hazırlandı. 2012’de akademik programa çevrilecek, üniversite bünyesinde de çalışmalar devam ediyor.

İSTİHDAM KAPISI OLACAK
EOS, kısa sürede 2 bin çalışana ve 200 milyon lira ciroya ulaşmayı hedefliyor. Bu büyüme hedefleriyle yerel optikçiler istihdam için önemli bir kapı olacak. Kaya Tur ve Elegance Optik Shops Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Ağca, birleşme sürecini şöyle özetliyor: “2008’de projeye başladık. Üniversitelerin öğretim üyeleriyle ortak çalışma bir çalışma yaptık. Bölgelerin ekonomik, sosyal ve psikolojik yapılarını inceleyip rapor hazırladık. Türkiye’de sektörün gelişimini ve potansiyelini ortaya koyan bu rapor doğrultusunda 300’ün üzerinde optik müessesinin Elegance Optik Shops çatısı altında birleştirilmesine karar verdik. 2010 başında Türkiye genelinde 24 adet Elegance Optik Shops mağazası açtık. Hemen arkasından ailemize katılan yeni üye bayilerimiz ile sayımız şimdiden 70 oldu. Bu rakamı yıl sonuna kadar 150’ye çıkacağız.”

‘HÜLYA AVŞAR SATIŞLARI UÇURMUŞTU’
 Türkiye, hatta dünyada bir ilk gerçekleştireceksiniz. Nedir, anlatır mısınız?
Belli bir mağaza sayısına ulaştıktan sonra kişiye özel gözlük üretimi yapacağız. Türk halkının isteğini dizayna çevireceğiz. Onunla ilgili bir sistem kurduk. 12 tane dizaynerimiz var. Elegance Shop’lara gideceksiniz, yüzünüze, beğeninize göre gözlük dizayn edilip, çizilecek ve üretilecek. Tamamen “size özel”. Yani haute-couture gözlük! Bunun projesi bile bitti. Bu çok zor bir iş. Sabır ister.

 Yabancı rakiplerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye güvenli bir liman olmaya başladı. 2000’den önce yurtdışında bir yere gittiğimde ‘Türkiye’den geliyorum’ dediğimde ‘Orası neresi?’ diye soruyorlardı. Artık öyle değil, üzerimize atlıyorlar. Şimdi günden güne daha büyük oyuncular geliyor Türkiye’ye. Biz onların ülkelerine gidip bir şeyler yapıyorsak, onlar da buraya gelip yapacaklar tabii ki. Ancak onların avantajı güçlü sermayeleri olması. Biz yeni yeni palazlanıyoruz. Örneğin, Atasun dükkanları. Adam sistemini kurmuş, senin karşında sıkı rakip. Bunlar 4-5 yıl zararı hesaplayarak ülkelere giriyorlar. Fahri Kuz markasını satın alarak sektöre girdiler. Şu an 40’ın üzerinde mağazaları oldu. Ancak İç Anadolu’da biz daha iyiyiz.

 Ünlü isimlerle çalışmak sizin için etkili mi?
6 yıl önce İtalya’dan Dunlop marka gözlük ithal ediyorduk. Ancak markanın tek başına iyi olması yetmiyor. Gözlüğün tanıtılması gerekiyordu. Hülya Avşar ile anlaştık. Bir anda bütün gözlükler tükendi. İlk büyük paraları burada kazandık.

 Sadece gözlük satmıyorsunuz. Üretim de yapıyorsunuz değil mi?
Ayvalık’ta çerçeve üretimi yapan fabrika kurduk. Ümraniye’de Ortadoğu’nun en büyük laboratuvarlarından bir tanesini kurduk, gözlük camı üretiyoruz. Crizal cam kaplaması. Normal camın kullanım süresi 3-4 ayda bitiyor. Bu camın süresi 2 yıl. Diğer taraftan kontak lens şirketi de kurduk.

 İhracat yapıyor musunuz?
10 ülkeye yapıyoruz. Afrika, Suriye, İran önde gelen pazarlarımız. Hedefimiz 3 ülkede üretim tesisi kurmak.

 Türk halkının optik ve güneş gözlüğüne ilgisi var mı?
Avrupa’da optik cam kullanımı yüzde 45, Türkiye’de ise yüzde 3. Güneş gözlüğü Türkiye’de 8 milyon adede çıktı. Türkiye’nin nüfusu 75 milyon. Bunun yarısının kullanması lazım. Türk halkı hâlâ güneş gözlüğü kullanmayı hava atmak için bir araç gibi görüyor. İnsanlar Avrupa’da kıyafetlerine göre gözlük alıyorlar. Güneş gözlüğü artık bir gereklilik. Diğer taraftan eskiden optikte siyah-kahve tonları kullanırdık. Türk toplumu öyle değişti ki, gençlerin kendine ait renkleri çizgileri var. Daha önceleri birilerini takip ediyorlardı. Şimdi kendi dizaynlarını yapıyorlar.

HER 100 KİŞİDEN 15?İ GÖZLÜK KULLANIYOR
Yılda 8 milyon adedin üzerinde gözlük satılıyor. Pazarın cirosu (optik ve güneş) yaklaşık 1.2 milyar TL. Marka gözlük için her yıl 50 milyon dolarlık ithalat yapılıyor. Gözlük fiyatları 50 TL’den, 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. Türkiye’de optik gözlük kullanım oranı yüzde 15 civarında. Buna göre, yaklaşık 9 milyon kişi gözlük kullanıyor. Avrupa ülkelerinde kullanım oranı yüzde 40 ile 50 arasında değişiyor.

AVRUPA?YA DA GÖZLÜK SATACAKLAR
“İlk yıl için, sadece mağazalarımızın yaratacağı ciroyu 20 milyon lira olarak hedefliyoruz” diyen Ağca, şöyle konuşuyor: “Bu yıl 150, 2012’de 250, 2013’te ise 300 mağaza açmayı hedefliyoruz. Şu anda ilk faaliyete geçen 24 mağazamız şimdiden yüzde 30 büyüdü”. Kazım Ağca, “Üç yıl sonunda ise, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ülkeleri ve Avrupa’ya açılmayı planlıyoruz” diyerek, dünyanın en büyük optik mağazalar zincirlerinden birisi olacaklarının altını çiziyor.

SİNAN ÖZEDİNCİK

Sabah Gazetesi

kAYNAk :    http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/kisiye-ozel-gozluk-geliyor-7161.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV