a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

KATARAKT KÖTÜ ARAÇ KULLANMAYA VE KAZALARA SEBEP OLUYOR.

Avustralya’da Optometristler ve psikologlar tarafından yapılan yeni araştırmalar, katarakt problemi yaşayan kişilerin, Otomobil sürücülerinin yol üzerindeki potansiyel tehlikeli durumları daha az fark edebilmekte olduklarını göstermektedir. Motor sürücülüğünde: Katarakt için Pilot gözlüğü kullanılmasını taklit edici bir esasa bağlı olarak, Avustralya Queensland Üniversitesi Optometri okulu ve aynı Üniversitenin psikoloji okulu tarafından yapılan araştırmada, ,biri değişmekte olan çevre […]

09 Şubat 2011 - 17:44 'de eklendi ve 1248 kez görüntülendi. A+A-

KATARAKT KÖTÜ ARAÇ KULLANMAYA VE KAZALARA SEBEP OLUYOR.

Avustralya’da Optometristler ve psikologlar tarafından yapılan yeni araştırmalar, katarakt problemi yaşayan kişilerin, Otomobil sürücülerinin yol üzerindeki potansiyel tehlikeli durumları daha az fark edebilmekte olduklarını göstermektedir.

Motor sürücülüğünde: Katarakt için Pilot gözlüğü kullanılmasını taklit edici bir esasa bağlı olarak, Avustralya Queensland Üniversitesi Optometri okulu ve aynı Üniversitenin psikoloji okulu tarafından yapılan araştırmada, ,biri değişmekte olan çevre durumları içinde potansiyel tehlikeli durumlarda şoförlerin önleme yeteneğini ölçmek üzere ;

Diğeri de statik sahnedeki objeleri görüp kontrol etmek için geçen zamanı ölçmek üzere iki test şekli tasarlanmıştır.

Test sonuçları, hafif, orta, ya da yüksek kataraktı olan şoförlerde kataraktı olmayanlara göre belirgin şekilde daha düşük algılama puanları olduğunu göstermiştir.

Yollarımız üzerinde iyi görmeyen ve potansiyel olarak çok sayıda şoför bulunmasına rağmen, trafik kazalarında zayıf-yetersiz görmenin rolü üzerinde çok az araştırma yapılmıştır.

Dünya nüfusunda yaş yükseldikçe, katarakt belirgin ve büyüyen bir problem olmaktadır. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri madicare burget sağlık bütçesinin tümünde katarakt ekstrasyonu %12 oranında bir yer işgal etmektedir. Son 25 yıl içerisinde katarakt ameliyatına tabi olan insanların sayısı %478 oranında artmıştır.

Avustralya’da geçen 10 yıl içinde katarakt ameliyatı olan hasta sayısı %300 artmıştır.

Katarakt en belirgin bir problemdir. Uzayan periyotlar(dönem) boyunca birçok insan kataraktlı olarak yaşamakta ve birçoğu kendi görmeleri standartlara uygun olmasa da araç sürmeye devam etmektedirler.

Katarakt ameliyatına tabi olmuş Avustralyalı hastaların %23’lük bir örneğinde, yapılan araştırmalarda, yasa dışı sürücülüğün zayıf-yetersiz görmeden kaynaklandığı anlaşılmıştır.

ABD ‘de sadece bir gözünden kataraktan muzdarip olsa bile, 5 yıllık bir dönemde, araba kazalarında, kataraktlı gözler 2,5 misli bir sorumluluk yüklenmiştir.

Bununla beraber USA ‘da kataraktlı şoförler olarak seçilenlerin ameliyat sonrası, ameliyat olmamış kataraktlı şoförlerden bir gruba göre araba kazalarında %50 den aşağı olduğu görülmüştür.

Araştırmalar, hafif ve orta derecede kataraktı varmış gibi (simüle)taklit edilen belirgin şekilde tehlikenin farkında olma yeteneklerinin bozulduğu ve orta derecede derece kataraktlılarında tehlikeli durumlarda farkında olmalarının daha az olduğunu göstermiştir.

Araştırma, azaltılmış kontrast hassasiyeti, şoförlerin tehlikeyi algılamalarına etki etmekte ve bu bilinen bir yetenek, kaza riski ile bağlantısı olduğunu göstermektedir.

Katarakt, azalan görme keskinliği, parlak ışığa hassasiyet ve azalan kontrast duyarlılığı dahil, görme kalitesindeki, bir çok defektlere sebep olmaktadır.

ABD’de yapılan araştırmalar, sadece kontrast hassasiyetinin artan kaza değerleri ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Amerika’daki, araba kazlarına maruz kalmış zayıf kontrast hassasiyetine haiz en kötü gözlü şoförlerin, kaza yapmamış şoförlere göre 8 kat fazla olduğunu göstermektedir.

Sürpriz şekilde, kendi zayıf görme keskinliği olan kişilerde kataraktın yaptığı görme fonksiyonu kaybının zayıf bir endikatör olduğu anlaşılmıştır.

Araştırmacılar, şimdi şoförlerin intibak edebilmede kontrast hassasiyetinin kullanılmasını istemektedirler.

Görme keskinliği, istenen standarttın altında olduğunu bilen, birçok katarakt kazazedesi, şoförlüğe devamı arzu ettiği takdirde, mümkün olan çabuklukta, trafikteki görmesi bozuk birçok şoförün sayısını azaltmak için, katarakt ameliyatı olmaları mantıki görünmektedir.

Not:

Bu araştırma sonucu, – Shelby A Marrington, Mark S Horswill, Joanne M Wood tarafından, Queensland teknoloji Üniversitesi –Optometri okullu ve Avustralya Brisbane ve Qoeensland Üniversitesi psikoloji okulunun Optometri ve görme ilmi isimli dergisinin cilt 85, No:12 Aralık 2008 sayısında yayınlanmıştır.

EDİTÖRLER  İÇİN NOTLAR: Avrupa Optometri ve optik konseyi ECOO bir Avrupa kuruluşu olup ,Optometri ve optisyenlikle ilgilenen Türkiye’de dahil 30 ülkeyi temsil etmektedir.

Bu kuruluşun görevi, hudutları kesişen toplumun göz ve görme sağlığını yükseltmek, Avrupa’da baştanbaşa optometrik ve optik uygulamasının klinik ve eğitim standartlarını uyumlaştırılması hedefleniyor.

Daha fazla bilgi için lütfen

David Craig

+44 (0)207 202 6650

davidcraig@aop.org.uk

Temas ediniz.

Türkçeye çeviren : Nejat KAYIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır?

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene garanti olur mu? Ter insanın idrarından daha asitlidir. Etkilemeyeceği bozmay...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktö...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direktörü olarak atadı....

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşme işlemlerinin yürütüldüğü sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya ilgili sağlı...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygu...

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene ga...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pa...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direkt...

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti ...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşm...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Gözlük alacaklar fiyatlar karşısında çaresiz Gözlük alacaklar fiyatlar...

Pandemi döneminde getirilen ek vergiler, dövizin yukarı yönd...

Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markas...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee...

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin te...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımlar...

TOGB Davalar ile ilgili açıklama TOGB Davalar ile ilgili a...

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin bazı maddel...

İmaj her şeydir! İmaj her şeydir!

Çılgın dondurmacı gibi kıvrak danslarla gözlük tanıtımını be...

Magazin HABERLERİ
Web TV