a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

KATARAKT KÖTÜ ARAÇ KULLANMAYA VE KAZALARA SEBEP OLUYOR.

Avustralya’da Optometristler ve psikologlar tarafından yapılan yeni araştırmalar, katarakt problemi yaşayan kişilerin, Otomobil sürücülerinin yol üzerindeki potansiyel tehlikeli durumları daha az fark edebilmekte olduklarını göstermektedir. Motor sürücülüğünde: Katarakt için Pilot gözlüğü kullanılmasını taklit edici bir esasa bağlı olarak, Avustralya Queensland Üniversitesi Optometri okulu ve aynı Üniversitenin psikoloji okulu tarafından yapılan araştırmada, ,biri değişmekte olan çevre […]

09 Şubat 2011 - 17:44 'de eklendi ve 1517 kez görüntülendi. A+A-

KATARAKT KÖTÜ ARAÇ KULLANMAYA VE KAZALARA SEBEP OLUYOR.

Avustralya’da Optometristler ve psikologlar tarafından yapılan yeni araştırmalar, katarakt problemi yaşayan kişilerin, Otomobil sürücülerinin yol üzerindeki potansiyel tehlikeli durumları daha az fark edebilmekte olduklarını göstermektedir.

Motor sürücülüğünde: Katarakt için Pilot gözlüğü kullanılmasını taklit edici bir esasa bağlı olarak, Avustralya Queensland Üniversitesi Optometri okulu ve aynı Üniversitenin psikoloji okulu tarafından yapılan araştırmada, ,biri değişmekte olan çevre durumları içinde potansiyel tehlikeli durumlarda şoförlerin önleme yeteneğini ölçmek üzere ;

Diğeri de statik sahnedeki objeleri görüp kontrol etmek için geçen zamanı ölçmek üzere iki test şekli tasarlanmıştır.

Test sonuçları, hafif, orta, ya da yüksek kataraktı olan şoförlerde kataraktı olmayanlara göre belirgin şekilde daha düşük algılama puanları olduğunu göstermiştir.

Yollarımız üzerinde iyi görmeyen ve potansiyel olarak çok sayıda şoför bulunmasına rağmen, trafik kazalarında zayıf-yetersiz görmenin rolü üzerinde çok az araştırma yapılmıştır.

Dünya nüfusunda yaş yükseldikçe, katarakt belirgin ve büyüyen bir problem olmaktadır. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri madicare burget sağlık bütçesinin tümünde katarakt ekstrasyonu %12 oranında bir yer işgal etmektedir. Son 25 yıl içerisinde katarakt ameliyatına tabi olan insanların sayısı %478 oranında artmıştır.

Avustralya’da geçen 10 yıl içinde katarakt ameliyatı olan hasta sayısı %300 artmıştır.

Katarakt en belirgin bir problemdir. Uzayan periyotlar(dönem) boyunca birçok insan kataraktlı olarak yaşamakta ve birçoğu kendi görmeleri standartlara uygun olmasa da araç sürmeye devam etmektedirler.

Katarakt ameliyatına tabi olmuş Avustralyalı hastaların %23’lük bir örneğinde, yapılan araştırmalarda, yasa dışı sürücülüğün zayıf-yetersiz görmeden kaynaklandığı anlaşılmıştır.

ABD ‘de sadece bir gözünden kataraktan muzdarip olsa bile, 5 yıllık bir dönemde, araba kazalarında, kataraktlı gözler 2,5 misli bir sorumluluk yüklenmiştir.

Bununla beraber USA ‘da kataraktlı şoförler olarak seçilenlerin ameliyat sonrası, ameliyat olmamış kataraktlı şoförlerden bir gruba göre araba kazalarında %50 den aşağı olduğu görülmüştür.

Araştırmalar, hafif ve orta derecede kataraktı varmış gibi (simüle)taklit edilen belirgin şekilde tehlikenin farkında olma yeteneklerinin bozulduğu ve orta derecede derece kataraktlılarında tehlikeli durumlarda farkında olmalarının daha az olduğunu göstermiştir.

Araştırma, azaltılmış kontrast hassasiyeti, şoförlerin tehlikeyi algılamalarına etki etmekte ve bu bilinen bir yetenek, kaza riski ile bağlantısı olduğunu göstermektedir.

Katarakt, azalan görme keskinliği, parlak ışığa hassasiyet ve azalan kontrast duyarlılığı dahil, görme kalitesindeki, bir çok defektlere sebep olmaktadır.

ABD’de yapılan araştırmalar, sadece kontrast hassasiyetinin artan kaza değerleri ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Amerika’daki, araba kazlarına maruz kalmış zayıf kontrast hassasiyetine haiz en kötü gözlü şoförlerin, kaza yapmamış şoförlere göre 8 kat fazla olduğunu göstermektedir.

Sürpriz şekilde, kendi zayıf görme keskinliği olan kişilerde kataraktın yaptığı görme fonksiyonu kaybının zayıf bir endikatör olduğu anlaşılmıştır.

Araştırmacılar, şimdi şoförlerin intibak edebilmede kontrast hassasiyetinin kullanılmasını istemektedirler.

Görme keskinliği, istenen standarttın altında olduğunu bilen, birçok katarakt kazazedesi, şoförlüğe devamı arzu ettiği takdirde, mümkün olan çabuklukta, trafikteki görmesi bozuk birçok şoförün sayısını azaltmak için, katarakt ameliyatı olmaları mantıki görünmektedir.

Not:

Bu araştırma sonucu, – Shelby A Marrington, Mark S Horswill, Joanne M Wood tarafından, Queensland teknoloji Üniversitesi –Optometri okullu ve Avustralya Brisbane ve Qoeensland Üniversitesi psikoloji okulunun Optometri ve görme ilmi isimli dergisinin cilt 85, No:12 Aralık 2008 sayısında yayınlanmıştır.

EDİTÖRLER  İÇİN NOTLAR: Avrupa Optometri ve optik konseyi ECOO bir Avrupa kuruluşu olup ,Optometri ve optisyenlikle ilgilenen Türkiye’de dahil 30 ülkeyi temsil etmektedir.

Bu kuruluşun görevi, hudutları kesişen toplumun göz ve görme sağlığını yükseltmek, Avrupa’da baştanbaşa optometrik ve optik uygulamasının klinik ve eğitim standartlarını uyumlaştırılması hedefleniyor.

Daha fazla bilgi için lütfen

David Craig

+44 (0)207 202 6650

davidcraig@aop.org.uk

Temas ediniz.

Türkçeye çeviren : Nejat KAYIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV