a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kararan dünyasına aldırmadı, Türkiye’nin ilk ama gözlükçüsü oldu (Özel)

Türkiye’nin ilk ve tek görme engelli gözlükçüsü Antalya’da hizmet veriyor. Türkiye’nin ilk ve tek görme engelli gözlükçüsü Antalya’da hizmet veriyor. İki yıl önce görme engelli olan Nihal Kocabey, nisan ayında açtığı ve rahatsızlığının adını verdiği Leber isimli optik dükkanında hizmet veriyor.     Üniversite mezunu olan Nihal Kocabey, hayatının 33 yılını normal ve sağlıklı bir birey […]

30 Ağustos 2011 - 11:12 'de eklendi ve 1600 kez görüntülendi. A+A-

Kararan dünyasına aldırmadı, Türkiye’nin ilk ama gözlükçüsü oldu (Özel)

Türkiye’nin ilk ve tek görme engelli gözlükçüsü Antalya’da hizmet veriyor.

Türkiye’nin ilk ve tek görme engelli gözlükçüsü Antalya’da hizmet veriyor. İki yıl önce görme engelli olan Nihal Kocabey, nisan ayında açtığı ve rahatsızlığının adını verdiği Leber isimli optik dükkanında hizmet veriyor.
    Üniversite mezunu olan Nihal Kocabey, hayatının 33 yılını normal ve sağlıklı bir birey olarak geçirdi. 2 yıl öncesine kadar sağlık sorunu olmayan Nihal Kocabey’in, önce sol gözü görme fonksiyonunu yitirdi, doktora gitme fırsatı bulamadan bir ay sonra da sağ gözünü kaybetti. Gözlerinde ve beyin fonksiyonlarında hiçbir bozukluk olmayan Kocabey, doktora gittiğinde ilkin bir kas rahatsızlığı olan MS’den şüphelenildi. Ancak yapılan tetkikler sonucunda Kocabey’in kalıtsal bir retina hastalığı olan Leber olduğu ortaya çıktı. Bir anda dünyası kararan Kocabey, her iki gözünü de kaybettiği günden bu yana sadece yüzde iki oranında görebiliyor.
    Normal bir hayat sürerken bir anda dünyasını karartan hastalığına önce çok içerleyen, ancak toparlanmasını bilen Nihal Kocabey, o günleri şöyle anlattı: “Gören bir insanın göremez hale gelmesi çok kötü bir durum. Psikolojim aşırı bozulmuştu ve çok kötü olmuştum. Sahip olduğum her şeyi kaybediyordum. 5 dakikalık işi 5 saatte yapıyordum. Umutsuzdum ve intiharı düşünmüştüm. Çok kötüydüm. Kördüm, hiçbir şeyi görmüyordum. Ne kalbimle, ne beynimle görmüyordum. Ancak görmek psikolojiyle alakalı. O zaman oturdum ve düşündüm, bu hayatın sonu değil. Benden daha kötü olanlar var. Benim ise elim ayağım tutuyor, kafan çalışıyor. Aldığın nefesin hakkını vermen lazımdı. Üniversite mezunuydum ve kendi ayaklarımın üzerinde durman lazımdı.”

MAKİNE VE MEKATRONİK MEZUNU, TEKSTİL EĞİTİMLİ
Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği ardından mekatronik (makine-elektronik) mühendisliği de okuyup başarıyla mezun olan Nihal Kocabey, aynı zamanda tekstil eğitimi de aldı. Ancak bölümüyle ilgili bir alanda çalışma imkanı bulamadığı için Antalya’da bir optisyenin yanında çalıştı. Nisan ayında ise kendi iş yerini açan Nihal Kocabey, yanında çalıştığı optisyen Erdal Karabulut’u iş yerine mesul müdür yaptı. Müşteriyle Erdal Karabulut ilgileniyor. Ölçü alıyor ve gözlükleri yapıyor. Atatürk’ün gözlükçüsünün çırağı olan Erdal Karabulut’un sıfır hatalı gözlük yaptığını ifade eden Nihal Kocabey, son dönemde optisyenlerin dışında herkesin gözlükçülük yapmasından şikayetçi. Eczanelerin yanı sıra çiçekçilerin bile gözlükçülük yaptığını savunan Kocabey, bu durumun vatandaşın göz sağlığı açısından risk oluşturduğuna dikkat çekiyor.

“OPTİSYEN OLMAYAN GÖZLÜKLER HATALIDIR”
Görme engeliyle yaşamaya alıştığını dile getiren Nihal Kocabey, karşılaştığı en büyük sıkıntının mesleği optisyenlik olmayanların gözlükçülük yapması olduğunu söyledi. Gerçek optisyenlerin büyük sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Kocabey, “Karşılaştığım en büyük sıkıntı engelim değil. Optikçiliği eczacılar, çiçekçiler yapıyor. Bundan ötürü gerçek optikçiler zarar görüyor. Halk bilinçli değil. Optisyen olmayan yerlerden alınan gözlükler hatalıdır. Ölçü alan, ilgilenen, montajını yapan aynı kişi olacak. O kişi hem diploma sahibi hem tecrübeli olacak. Antalya’da 400’den fazla gözlükçü var ve bunu sağlayan sadece benim. Bunu bir de Türkiye’ye genelleyin. İnsanların net görmesiyle ilgili çok işim var. Yeni optisyenlerle de çok işim var. Tecrübe sahibi değiller, diplomaları kullanılıyor. Benim amacım sıfır hatayla insanların görebilmelerini sağlamak. Özellikle de insanları bilinçlendirmek istiyorum.” diye konuştu.

ÇOCUK MÜŞTERİSİNDEN KİTAP OKUMASINI İSTİYOR
Görme engeliyle yaşamaya alıştığı için fazla zorlanmadığını belirten Nihal Kocabey, en büyük özleminin kitap okumak olduğunu söyledi. Dükkanına çocuk müşteri geldiğinde, aldığı gözlükle kitap okumasını isteyen Kocabey, “Ben kitap okumayı çok özledim. Bir ay sonra gel bana anlat’ diyorum. Ailelerin çok fazla hoşuna gidiyor.” dedi.

Cihan Haber Ajansı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangın çıktı

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez deposunda elektrik kontağından kaynaklandığı ön görülen bir yangın çıkmıştır....

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da atacak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışan IZFAS, bu yıl ilk kez optik gö...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV