Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası “1 Haziran Kutlaması”

1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü kapsamında pandemi nedeniyle sınırlı sayıda katılım ile İstanbul Optisyen Gözlükçüler Odası yönetim kurulu üyeleri ve meslektaşlarımız Taksim meydanı Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni gerçekleştirdi.

01 Haziran 2020 - 22:58 'de eklendi ve 1341 kez görüntülendi. A+A-

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası “1 Haziran Kutlaması”

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Oda yönetimi bu yıl salgın hastalık nedeniyle yöneticilerin ve meslektaşlarımızın katılımı ile Taksim anıtına çelenk koyup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması sonrası katılım sağlayan yöneticiler ve üyeler birlikte fotoğraf çektirdi.

Oda Başkanı Sayın Turgut VARDİ’nin basın açıklaması sonrası program son buldu.

Basın Açıklaması:

1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü Kutlu Olsun.

Optisyenlik/ Gözlükçülük mesleği’ne ithafen 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi yıllardır İstanbul’da da kutlanmaktadır.Halkımıza göz ve görme sağlığı alanında en yakın sağlık danışma merkezleri olan Optisyenler/Gözlükçüler çok daha iyi koşullarda hizmet sağlanabilmesi için müesseselerimizin ekonomilerinin iyileştirilmesi yönündeki haklı taleplerimize kulak verilmesi ve meslek hakkı talebimizin uygulamaya geçirilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır.

Tüm uyarılarımıza rağmen son yıllarda kontrolsüzce açılan Optisyenlik Programları gözlükçülük mesleği ve sağlık hizmetleri için olumsuzluk doğurmaktadır. Yeterli sayıda akademisyeni olmayan, öğretim elemanı kadroları eksik, altyapısı yetersiz, fiziki ve sosyal imkanları kısıtlı, bilimsel çalışma yapmaya uygun ortamı olmayan optisyenlik programları zaten bu ülkenin acı bir gerçeğiyken, sürekli açılan yeni programlar bizleri endişeye sevk etmektedir.

Sayısı kontrolsüzce hızla artan myo’lar ve artırılan kontenjanlar, başta mesleğimizin geleceği olmak üzere toplum sağlığı ile ülkemizin de geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Mesleğimiz, genç meslektaşlarımız, ülkemiz ve geleceğimiz adına endişeliyiz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İstihdam ve ihtiyaç planlanması yapılmaksızın açılan programların, artırılan kontenjanların gençlerin yarınlarından, ülkenin geleceğinden çalmak anlamına geldiği ortadadır. Akademisyen kadrosu ve fiziki koşulu uygun olmayan programlar derhal gözden geçirilmeli ve mevcut programların kontenjanları da ivedilikle optimize edilmelidir.

Yıllardır sıklıkla dile getirdiğimiz ancak bugüne kadar hiçbir olumlu adım atılmayan ve/veya atılamayan, Optik’lerde yanıltıcı reklam ve optisyenlik müesseseleri dışında optik ürün satışı da halk sağlığını tehdit etmektedir. Optik’te reklam ve internet satışları ivedilikle yasaklanmalı, insan sağlığı ile göz ve görme sağlığını doğrudan ilgilendiren tüm ürünler sadece T.C. Sağlık Bakanlığı’nca Ruhsatlandırılan müesseselerde ve ilgili bölge optisyen gözlükçü odalarına kayıtlı Optisyen/Gözlükçü danışmanlığında sunulmalıdır. Vatandaşlarımızın göz ve görme sağlığı asla riske atılmamalıdır.

Özellikle, güneş gözlükleri, koruyucu gözlükler ile ülkemizde satışı yasak olan hazır numaralı gözlüklere ilişkin ürünlerin yaygın olarak optisyenlik müesseseleri dışında, internet, sosyal medya veya diğer medya iletişim kanalları üzerinden sunumunun bireyleri çoğunlukla ciddi sağlık riski ile karşı karşıya bıraktığı bilinmektedir.

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen bu ürünlere erişim esnasında, ürünlerin saklanma şekli, sunumu, teknik özellikleri, yasal mevzuat kapsamında tüketicinin hak ve yetkilerine ilişkin kişiye açık ve net bir bilgi verilmesi, mutlaka kişiye özgü ergonomik ayarlamaların ve bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir. İnternet ve diğer medya iletişim kanalları üzerinden gerçekleştirilen satışlarda söz konusu hizmetlerin, danışmanlıkların ve bilgilendirmenin yaşama geçirilmesi mümkün görülmemektedir. Üstelik bahse konu ürünlerin kaçak, sahte yada illegal olarak vergi ve denetim sistemine dahil olmaksızın yurda sokulması ülke ekonomisi açısından ayrıca yara verici bir durumdur.

Optisyenler/Gözlükçüler; Optik ürünler ( gözlük camı, gözlük çerçevesi, numaralı/numarasız ( renkli ) lensler, her türlü lens , teleskopik gözlük vb ) ile sağlığa ilişkin tüm ürünlerin insan vücuduna-göz ve görme sağlığına etkileri, etkileşimi konusunda yetkinliğe sahip sağlık mensupları olup vatandaşa en yakın sağlık danışmanlarıdır.
Koronavirüs ile mücadelede tüm olumsuzluklara ve risklere rağmen vakanın görüldüğü ilk günden itibaren, ülke sağlık sistemine can siperane katkı sağlayan tüm sağlık çalışanlarına ve yine kepenk kapatmaksızın bütün olumsuzlukları göze alarak özveriyle görev yapan ve sağlık hizmetini aksatmayan tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Optisyenlik/Gözlükçülük mesleğinin 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler gününün yıldönümünü yaşadığımız bugün tüm sorunlara ve olumsuzluklara karşın; ülkemizin dört bir yanında halkımıza özveriyle sağlık hizmeti sunmanın haklı gururunu yaşayan tüm meslektaşlarımızın bu özel gününü en içten dileklerimizle kutluyor, ahlak, bilim ve tekniğin ışığında güzel günler göreceğimize olan inancımızla, Ülkemize ve tüm paydaşlarımıza sağlık dolu nice aydınlık yıllar diliyoruz.

 

I.Bölge İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası
Yönetim Kurulu

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Konuşulmayanları konuştuk Konuşulmayanları konuştuk

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası yönetim kurulu üyesi Sn. İlker Ayaz ile canlı yayınımızda konuşulmayanları konuştuk....

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması! İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması!...

Müesseselerimizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atamamız gerekmektedir....

Ankara Oda başkanı Çorum SGK İl müdürünü ziyaret etti. Ankara Oda başkanı Çorum SGK İl müdürünü...

​Cenk Gültekin Çorum da bulunan meslektaşlarımızın talep ve isteklerini, il müdürümüze iletti....

Ultraviyole Işın Nedir? Ultraviyole Işın Nedir?

Çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarındaki morötesi güneş ışınlarına Ultraviyole (UV) ışını denir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması! İş Sağlığı ve Güvenliği U...

Müesseselerimizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atama...

Ankara Oda başkanı Çorum SGK İl müdürünü ziyaret etti. Ankara Oda başkanı Çorum ...

​Cenk Gültekin Çorum da bulunan meslektaşlarımızın talep ve ...

Ultraviyole Işın Nedir? Ultraviyole Işın Nedir?

Çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarındaki morötesi...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı Tavuk karasına biyonik gö...

Doç. Dr. Nur Acar Göçgil, yaptığı açıklamada, bugüne dek dün...

Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme Gözlükçü Kamuoyunu Bilgil...

Odamızın yönetim kurulunu " Geçici " olarak tarif etme aczi ...

Ordan, burdan… Ordan, burdan…

Her türlü göz kusurlarının ameliyatla tedavi edildiği ve bun...

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi ve İşten Çıkarma Yasağı Kısa Çalışma Ödeneği Süre...

4857 sayılı İş Kanunun geçici 10 uncu maddesinin birinci ve ...

Optisyenler’ in Lisans Eğitimi nasıl olacak? Optisyenler’ in Lis...

Dört yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun old...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
Ankara Optisyen ve Gözlükçüler Odası “1 Haziran Kutlaması”

Ülkemizde 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü ilk olarak 2009 ve devamındaki yıllarda düzenli olarak kutlanmaktadır.

Kapat