a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinden DUYURU

Değerli meslektaşlarımız. İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği olarak 2011 yılı optik sözleşmesinde bulunan bazı maddeler ve sözleşmenin tamamen bizlerin iradesi dışında hazırlanmış olmasından duyduğumuz rahatsızlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sözleşme bizler için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Sizleri temsil etme yetkisi vermiş olduğunuz dernek yöneticileri olarak sizlerden aldığımız maddi ve manevi güç ile her zaman […]

22 Şubat 2011 - 18:10 'de eklendi ve 1375 kez görüntülendi. A+A-

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinden DUYURU

Değerli meslektaşlarımız.

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği olarak 2011 yılı optik sözleşmesinde bulunan bazı maddeler ve sözleşmenin tamamen bizlerin iradesi dışında hazırlanmış olmasından duyduğumuz rahatsızlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sözleşme bizler için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Sizleri temsil etme yetkisi vermiş olduğunuz dernek yöneticileri olarak sizlerden aldığımız maddi ve manevi güç ile her zaman sizin çıkarlarınızı korumak adına çalışmalar yapmış bulunmaktayız.

Gelinen süreçte devletin sosyal güvenlik maliyetini mümkün olduğu kadar düşürme politikası ve Sosyal Güvenlik Kurulunun tek güç olarak karşımızda bulunması sivil toplum hareketlerinin üyeleri için çalışması şansını her geçen gün daha da zora sokmaya başlamıştır. Bu olumsuz koşullara bir de kendi içimizdeki bazı kötü niyetli yöneticileri katınca son yıllarda hepinizin bildiği mesleki çöküş başlamıştır.

Değerli meslektaşlarımız, meslek gelişimi ve sorunların çözümü için içinde olduğumuz yoğun mücadele 2011 optik sözleşmesi için de geçerli olduğundan meslektaşlarımızın çıkarları korumak ve ileride karşılaşacakları sorunları asgariye indirmek adına hukuki yolara başvurmuş bulunmaktayız.

Öncelikli hedefimiz, sözleşme için yürütmeyi durdurma kararı aldırmak ve ikinci olarak sözleşmenin fesih edilmesini sağlamaktır.

 İki madde için dava açılmıştır.

6.3.4 Sözleşmenin (3.8) numaralı maddesi gereği MEDULA-Optik Provizyon Sistemine girilen bilgiler ile reçete ekinde gönderilen belgelerdeki bilgilerin birbirinden farklı

           olduğunun, bilgilerinin yanlış ve/veya eksik olduğunun tespiti halinde, bu durum Kurum zararı doğurmasa bile reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin ikinci kez tekrarı halinde de reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin üçüncü kez tekrarı halinde ise reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 10 (on) katı tutarında cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 3 (üç) ay süreyle sözleşme yapılmaz.

 Burada yazılı maddeyi bir örnek ile açıklamak gerekirse.

Reçetesi ile gelen sigortalıya gözlüğünü beğendirip, reçeteye uygun bir şekilde uyguladığınız ve medula sistemine girişleri tam olarak beyan etiğiniz bir hizmet sürecinden sonra garanti belgesi seri numarasın son numarasının eksik ya da yanlış girilmesinden dolayı kesinti yapılacak ve sözleşmeniz iptal edilebilecek.

 6.3.10. Verilen çerçevenin TS EN ISO 12870 standardına, gözlük camının TS EN ISO 8980 1–2–3–4–5 standardına uygun olmadığının, ayrıca SUT’un 7.3.8 maddesinde belirtilen malzemelerden kontakt lensin Tıbbi Cihaz Yönetmeliğine tabi olmadığının tespit edilmesi halinde 1.000,00 (bin) TL cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin ikinci kez tekrarı halinde 2.000,00 (ikibin) TL tutarında cezai şart uygulanır. Aynı fiilin üçüncü kez tekrarı halinde ise 3.000,00 (üçbin) TL cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 1 (bir) yıl süreyle sözleşme yapılmaz.

Kurum sigortalısına reçete karşılığında verilmiş emtianın standartlara uygun olmadığının tespiti halinde ceza ve sözleşme iptali. Bu ürünü imal ve ithal eden, aynı ürüne standartlara uygundur belgesi veren ve bu belgeler ile bunu kuruma fatura edebilirsin diye medulaya kayıt eden optisyenlik müessesesi değil. Aynı üründen cezayı ödeyecek ve sözleşmesi fesih olacak olan neden optisyenlik sözleşmesi olsun. 
 İşte tüm bu nedenlerden dolayı en doğal hakkımız olan dava açma hakkımızı kullanmış bulunmaktayız.

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği

Başkan Yardımcısı

Turgut Çakar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Manuel reçeteler kalkıyor! Manuel reçeteler kalkıyor!

01/08/2022 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) ısmarlama protez ve ortezlerin teminine ilişkin tıbbi malzeme rapor ve reçeteler ...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında!

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde olması sebebiyle kontrollerde aksamalar yaşanmaması, ödemelerin gecikmemesi ...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri olarak yapmama kararı almış bulunmaktayız....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Celalettin bol
Celalettin bol
11 yıl önce

Ellerinize saglık bütün gözlük derneklerinide bu mücadelemize katmıyorsunuz lobinizi neden daha güçlü yapmazsınız merak ederiz .biraz daha cabuk davranmanızı rica etmekteyiz

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Retina artık kör değil” “Retina artık kör d...

Gen tedavisi kör insanlara görme yetisini geri kazandırabili...

Gözlükten Miras! Gözlükten Miras!

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arası...

30. Madde TBMM tarafından kabul edildi 30. Madde TBMM tarafından...

Hazırlanan yeni maddenin yer aldığı Kanun Teklifi Türkiye Bü...

Manuel reçeteler kalkıyor! Manuel reçeteler kalkıyor...

01/08/2022 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) ısmarl...

Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx