a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinden DUYURU

Değerli meslektaşlarımız. İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği olarak 2011 yılı optik sözleşmesinde bulunan bazı maddeler ve sözleşmenin tamamen bizlerin iradesi dışında hazırlanmış olmasından duyduğumuz rahatsızlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sözleşme bizler için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Sizleri temsil etme yetkisi vermiş olduğunuz dernek yöneticileri olarak sizlerden aldığımız maddi ve manevi güç ile her zaman […]

22 Şubat 2011 - 18:10 'de eklendi ve 1473 kez görüntülendi. A+A-

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinden DUYURU

Değerli meslektaşlarımız.

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği olarak 2011 yılı optik sözleşmesinde bulunan bazı maddeler ve sözleşmenin tamamen bizlerin iradesi dışında hazırlanmış olmasından duyduğumuz rahatsızlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sözleşme bizler için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Sizleri temsil etme yetkisi vermiş olduğunuz dernek yöneticileri olarak sizlerden aldığımız maddi ve manevi güç ile her zaman sizin çıkarlarınızı korumak adına çalışmalar yapmış bulunmaktayız.

Gelinen süreçte devletin sosyal güvenlik maliyetini mümkün olduğu kadar düşürme politikası ve Sosyal Güvenlik Kurulunun tek güç olarak karşımızda bulunması sivil toplum hareketlerinin üyeleri için çalışması şansını her geçen gün daha da zora sokmaya başlamıştır. Bu olumsuz koşullara bir de kendi içimizdeki bazı kötü niyetli yöneticileri katınca son yıllarda hepinizin bildiği mesleki çöküş başlamıştır.

Değerli meslektaşlarımız, meslek gelişimi ve sorunların çözümü için içinde olduğumuz yoğun mücadele 2011 optik sözleşmesi için de geçerli olduğundan meslektaşlarımızın çıkarları korumak ve ileride karşılaşacakları sorunları asgariye indirmek adına hukuki yolara başvurmuş bulunmaktayız.

Öncelikli hedefimiz, sözleşme için yürütmeyi durdurma kararı aldırmak ve ikinci olarak sözleşmenin fesih edilmesini sağlamaktır.

 İki madde için dava açılmıştır.

6.3.4 Sözleşmenin (3.8) numaralı maddesi gereği MEDULA-Optik Provizyon Sistemine girilen bilgiler ile reçete ekinde gönderilen belgelerdeki bilgilerin birbirinden farklı

           olduğunun, bilgilerinin yanlış ve/veya eksik olduğunun tespiti halinde, bu durum Kurum zararı doğurmasa bile reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin ikinci kez tekrarı halinde de reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin üçüncü kez tekrarı halinde ise reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 10 (on) katı tutarında cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 3 (üç) ay süreyle sözleşme yapılmaz.

 Burada yazılı maddeyi bir örnek ile açıklamak gerekirse.

Reçetesi ile gelen sigortalıya gözlüğünü beğendirip, reçeteye uygun bir şekilde uyguladığınız ve medula sistemine girişleri tam olarak beyan etiğiniz bir hizmet sürecinden sonra garanti belgesi seri numarasın son numarasının eksik ya da yanlış girilmesinden dolayı kesinti yapılacak ve sözleşmeniz iptal edilebilecek.

 6.3.10. Verilen çerçevenin TS EN ISO 12870 standardına, gözlük camının TS EN ISO 8980 1–2–3–4–5 standardına uygun olmadığının, ayrıca SUT’un 7.3.8 maddesinde belirtilen malzemelerden kontakt lensin Tıbbi Cihaz Yönetmeliğine tabi olmadığının tespit edilmesi halinde 1.000,00 (bin) TL cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin ikinci kez tekrarı halinde 2.000,00 (ikibin) TL tutarında cezai şart uygulanır. Aynı fiilin üçüncü kez tekrarı halinde ise 3.000,00 (üçbin) TL cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 1 (bir) yıl süreyle sözleşme yapılmaz.

Kurum sigortalısına reçete karşılığında verilmiş emtianın standartlara uygun olmadığının tespiti halinde ceza ve sözleşme iptali. Bu ürünü imal ve ithal eden, aynı ürüne standartlara uygundur belgesi veren ve bu belgeler ile bunu kuruma fatura edebilirsin diye medulaya kayıt eden optisyenlik müessesesi değil. Aynı üründen cezayı ödeyecek ve sözleşmesi fesih olacak olan neden optisyenlik sözleşmesi olsun. 
 İşte tüm bu nedenlerden dolayı en doğal hakkımız olan dava açma hakkımızı kullanmış bulunmaktayız.

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği

Başkan Yardımcısı

Turgut Çakar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aralık ayı katılım payı ödemesi Aralık ayı katılım payı ödemesi

Aralık ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşme işlemlerinin yürütüldüğü sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya ilgili sağlı...

ÜTS Duyuru ÜTS Duyuru

ÜTSG-2023/2 Sayılı Tıbbi Cihaz İmalatçı Firmaları Tarafından Yapılacak Tekil Ürün Hareket Bildirimlerine İlişkin Erteleme Duyurusu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Celalettin bol
Celalettin bol
23 Şubat 2011 11:44

Ellerinize saglık bütün gözlük derneklerinide bu mücadelemize katmıyorsunuz lobinizi neden daha güçlü yapmazsınız merak ederiz .biraz daha cabuk davranmanızı rica etmekteyiz

Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Ailedeki Göz Bozukluğu Çocuk İçin Risk Faktörü Ailedeki Göz Bozukluğu Ço...

Çocuklar arasında yapılan araştırmada, vücut ağırlığı 20-24 ...

CEO’nun gözlük tercihi CEO’nun gözlük terc...

Şık ve hafif tasarımları tercih eden liderler, günün optik t...

Amcaoğlu Amcaoğlu

Gözlük işin olursa bundan sonra burdasın’’deyip bana iş kaza...

Kış mevsiminde iyi görüş Kış mevsiminde iyi görüş...

Ehliyet göz testi, minimum yüzde 70 görme keskinliği gerekti...

Odak Noktası Odak Noktası

Hastaya daha kaliteli bir görüş için odaklara göre çerçeveye...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yabancı yatırımların rekabet hukuku açısından incelenmesi Yabancı yatırımların reka...

Yerel firmaların kâr hadlerinin düşmesi ve piyasadan çekilme...

Apollo’nun CEO’luk görevini Nihat Aydın üstlenecek Apollo’nun CEO’luk görevi...

Apollo'nun Genel Müdürlük görevini 1 Şubat'tan itibaren Niha...

Hazır okuma gözlüklerinin satışı yasaktır Hazır okuma gözlüklerinin...

HAZIR OKUMA GÖZLÜKLERİ, SOSYETE PAZARI,CAMİ ÖNLERİ, İŞPORTA,...

Kamu Hastanesi Optisyen arıyor! Kamu Hastanesi Optisyen a...

Afyonkarahisar kamu hastanesi Optisyen alımı yapacak! ...

Magazin HABERLERİ
Web TV