a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinden DUYURU

Değerli meslektaşlarımız. İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği olarak 2011 yılı optik sözleşmesinde bulunan bazı maddeler ve sözleşmenin tamamen bizlerin iradesi dışında hazırlanmış olmasından duyduğumuz rahatsızlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sözleşme bizler için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Sizleri temsil etme yetkisi vermiş olduğunuz dernek yöneticileri olarak sizlerden aldığımız maddi ve manevi güç ile her zaman […]

22 Şubat 2011 - 18:10 'de eklendi ve 1332 kez görüntülendi. A+A-

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinden DUYURU

Değerli meslektaşlarımız.

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği olarak 2011 yılı optik sözleşmesinde bulunan bazı maddeler ve sözleşmenin tamamen bizlerin iradesi dışında hazırlanmış olmasından duyduğumuz rahatsızlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sözleşme bizler için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Sizleri temsil etme yetkisi vermiş olduğunuz dernek yöneticileri olarak sizlerden aldığımız maddi ve manevi güç ile her zaman sizin çıkarlarınızı korumak adına çalışmalar yapmış bulunmaktayız.

Gelinen süreçte devletin sosyal güvenlik maliyetini mümkün olduğu kadar düşürme politikası ve Sosyal Güvenlik Kurulunun tek güç olarak karşımızda bulunması sivil toplum hareketlerinin üyeleri için çalışması şansını her geçen gün daha da zora sokmaya başlamıştır. Bu olumsuz koşullara bir de kendi içimizdeki bazı kötü niyetli yöneticileri katınca son yıllarda hepinizin bildiği mesleki çöküş başlamıştır.

Değerli meslektaşlarımız, meslek gelişimi ve sorunların çözümü için içinde olduğumuz yoğun mücadele 2011 optik sözleşmesi için de geçerli olduğundan meslektaşlarımızın çıkarları korumak ve ileride karşılaşacakları sorunları asgariye indirmek adına hukuki yolara başvurmuş bulunmaktayız.

Öncelikli hedefimiz, sözleşme için yürütmeyi durdurma kararı aldırmak ve ikinci olarak sözleşmenin fesih edilmesini sağlamaktır.

 İki madde için dava açılmıştır.

6.3.4 Sözleşmenin (3.8) numaralı maddesi gereği MEDULA-Optik Provizyon Sistemine girilen bilgiler ile reçete ekinde gönderilen belgelerdeki bilgilerin birbirinden farklı

           olduğunun, bilgilerinin yanlış ve/veya eksik olduğunun tespiti halinde, bu durum Kurum zararı doğurmasa bile reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin ikinci kez tekrarı halinde de reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin üçüncü kez tekrarı halinde ise reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 10 (on) katı tutarında cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 3 (üç) ay süreyle sözleşme yapılmaz.

 Burada yazılı maddeyi bir örnek ile açıklamak gerekirse.

Reçetesi ile gelen sigortalıya gözlüğünü beğendirip, reçeteye uygun bir şekilde uyguladığınız ve medula sistemine girişleri tam olarak beyan etiğiniz bir hizmet sürecinden sonra garanti belgesi seri numarasın son numarasının eksik ya da yanlış girilmesinden dolayı kesinti yapılacak ve sözleşmeniz iptal edilebilecek.

 6.3.10. Verilen çerçevenin TS EN ISO 12870 standardına, gözlük camının TS EN ISO 8980 1–2–3–4–5 standardına uygun olmadığının, ayrıca SUT’un 7.3.8 maddesinde belirtilen malzemelerden kontakt lensin Tıbbi Cihaz Yönetmeliğine tabi olmadığının tespit edilmesi halinde 1.000,00 (bin) TL cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin ikinci kez tekrarı halinde 2.000,00 (ikibin) TL tutarında cezai şart uygulanır. Aynı fiilin üçüncü kez tekrarı halinde ise 3.000,00 (üçbin) TL cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 1 (bir) yıl süreyle sözleşme yapılmaz.

Kurum sigortalısına reçete karşılığında verilmiş emtianın standartlara uygun olmadığının tespiti halinde ceza ve sözleşme iptali. Bu ürünü imal ve ithal eden, aynı ürüne standartlara uygundur belgesi veren ve bu belgeler ile bunu kuruma fatura edebilirsin diye medulaya kayıt eden optisyenlik müessesesi değil. Aynı üründen cezayı ödeyecek ve sözleşmesi fesih olacak olan neden optisyenlik sözleşmesi olsun. 
 İşte tüm bu nedenlerden dolayı en doğal hakkımız olan dava açma hakkımızı kullanmış bulunmaktayız.

İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği

Başkan Yardımcısı

Turgut Çakar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden yayınlanan duyuru gereği sözleşme bedeli nasıl ve ne zamana kadar yatırmalı...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Celalettin bol
Celalettin bol
10 yıl önce

Ellerinize saglık bütün gözlük derneklerinide bu mücadelemize katmıyorsunuz lobinizi neden daha güçlü yapmazsınız merak ederiz .biraz daha cabuk davranmanızı rica etmekteyiz

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x