a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İnternet üzerinden yapılan lens satışları

İnternet üzerinden yapılan lens satışları hakkında istanbul gözlükçüler ve optisyenler derneği öncülüğünü yaparak savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.  Yapılan suç duyurusuna rağmen internet üzerinden yapılan lens satışları halen devam etmektedir.Hukuka aykırı davranan bu kurum yada kuruluşlar aynı zamanda insan sağlığınıda hiçe saymaktadırlar.İnternet üzerinden yapmış oldukları bu ticeret sonucunda büyük maddi kazanç sağlamakta, bunun yanı sıra optisyenlik […]

12 Mart 2011 - 13:48 'de eklendi ve 1422 kez görüntülendi. A+A-

İnternet üzerinden yapılan lens satışları

İnternet üzerinden yapılan lens satışları hakkında istanbul gözlükçüler ve optisyenler derneği öncülüğünü yaparak savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

 Yapılan suç duyurusuna rağmen internet üzerinden yapılan lens satışları halen devam etmektedir.Hukuka aykırı davranan bu kurum yada kuruluşlar aynı zamanda insan sağlığınıda hiçe saymaktadırlar.İnternet üzerinden yapmış oldukları bu ticeret sonucunda büyük maddi kazanç sağlamakta, bunun yanı sıra optisyenlik müesseseleri büyük maddi kayıplara uğramaktadır. Son zamanlarda ise göz hekimlerininde göz merkezlerinde yada muayenelerinde lens satışı yapmaları bizleri son derece üzmüştür. Oysaki; 1219 sayılı kanunun 12. maddesi doktorun ticaret yapmasını kesinlikle yasaklamıştır. Buna rağmen göz doktorlarının bu kanuna aykırı davranarak maddi kazanç elde etmekte ve ürünlerin vergisini ödememektedirler. Muayenelerinde lens satışı yapan göz hekimlerimizi kınıyoruz.

 Bu şekilde satış yapan muayenehaneleri, göz polikliniklerini ve özel hastanelerin tespitini sağlayan duyarlı arkadaşlarımızı il sağlık müdürlüklerine gerekse sağlık grup başkanlıklarına bildirmelerinin bir vatandaşlık görevi olduğunu hatırlatırım saygılarımla…

Türker Sinan ÇEVİK
Okuyucularımızdan gelen haber.

 

Editör-Değerli Meslektaşlarım,Haber olabileceğinize inandığınız yazılarınızı bize gönderirseniz,yayınlayabiliriz.

Aşağıdaki Dilekçe Örneğini şikayetlerinizde kullanabilirsiniz.

T.C.SAĞLIK BAKANLIĞI

……………… İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE

 DİLEKÇE  SUNAN         : ……………………………………….

KONU            : Ülke çapında nternet ortamında optik ürünler ile ilgili online satış yapan, ayrıca haksız rekabete neden olacak şekilde reklam yapan web siteleri hakkında gereğinin sayın müdürlüğünüzce yerine getirilmesi talebimizi içerir dilekçemizin sunulmasıdır. 

AÇIKLAMALAR    :

Müdürlüğünüzün de malumu olduğu üzere, “Her türlü kontak lensin optisyenlik müessesesinde satılacağı…” hususu, 5193 Sayılı Kanun maifetiyle hüküm altına alınmıştır.

5193 Sayılı Kanun genel olarak değerlendirildiğinde; kanunun, optisyenlik mesleğini icra etme yetkisine haiz olan kişilerin niteliklerinin tanımlandığı, bu mesleği icra edebilmenin belirli ruhsatların ilgili kurumlardan temin edilmesi şartına bağlandığı açık şekilde anlaşılmaktadır.

Bu iki hususa ilişkin koşulları bünyesinde bulunduran kişilerin yani optisyenlerin bu mesleği yine belirli şartlara uygun şekilde bir müessesede icra etmeleri gerektiği şartı  anılan kanun ile vücut bulmaktadır.

Ancak ne yazık ki günümüzde, kanun hilafına olarak, optik ürünlerinin, optisyenlik müesseseleri dışında satışının yapıldığı ve hatta günden güne hukuk hilafına bu uygulamanın yaygınlaştığı gözlemlenmektedir.

 İnternette yer alan herhangi bir arama motorundan (Yahoo, Google vs.) “LENS” kelimesinin araştırması yapıldığında arama motorunun sunduğu internet adreslerinin büyük çoğunluğunda online satışın yapıldığı ve ürünlerin fiyat bilgisinin yer aldığı tespit edilecektir.

Bu ürünlerin reçetesiz satılamayacağı ve bu ürünlerin belirli şartları bünyesinde taşıyan bir müessesede satışının yapılması gerektiği tartışmasızdır.

Çünkü, ortada bir müessese olmadığından bunun denetlenmesi de mümkün değildir. Dolayısıyla, internet ortamında satılan lenslerin sahte veya gümrüklü olup olmadığının da sağlıklı olarak tespiti de mümkün olamamaktadır.

Başlı başına bu başat faktörler bile internet ortamında yapılmakta olan satışların sakıncalarını gözler önüne sermesi açısından yeterlidir. Bununla birlikte, bu durumun bir ticari faaliyet için kurulmuş, vergisini, sigorta primini, kirasını ödeyen, istihdam olanağı sunan ve gerekli izinleri ve altyapıyı sağlamak için onca çaba sarf etmiş olan biz optisyenler aleyhine haksız rekabet teşkil ettiği de ayrı bir gerçektir.

Hukuka aykırı faaliyet gösteren, bir o kadar insan sağlığını hiçe sayan bu kişiler, internet ortamında yapmış oldukları bu ticaret sonucunda haksız şekilde büyük bir maddi kazanç sağlamakta, bunun yanında müessesini hukuka uygun işleten kişiler ise büyük maddi kayıplara uğramaktadırlar.

İnternet ortamında kontakt lens satışının yasak olduğu, ekte sunmuş olduğumuz T.C. Sağlık Bakanlığı, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 06.11.2008 tarihli yazısı ile de desteklenmektedir.

Bu aşamada il müdürlüğünüze iş bu dilekçemizin sunulması zarureti doğmuştur. Şöyle ki,

İnternet ortamında yer alan birçok sitede halen optik ürünlerin satışının gerçekleşmekte olduğu ve bu ürünlerin fiyat bilgilerinin de yer almaya devam ettiği görülmektedir.

Takdir edilecektir ki, hukuka riayet eden ile etmeyenin mutlaka farkının olması gerektiği gerçeği “Kanun Önünde Eşitlik” ilkesinin mutlak sonucu olmalıdır. 

Biz optik müessesesi olarak, kendisinden resmi olarak talep edilenleri eksiksiz yerine getirmiş olduğumuz için, doğal olarak aynı sektörde faaliyet gösteren diğer kişi ve firmalardan da aynı şekilde uygulamanın yerine getirilmesinin doğal beklentisi içindeyiz.

Ancak, mevcut durumun bu beklenti ve talebin tam aksi yönünde olduğu da ortadadır.

Uygulama hilafına hareket eden internet sitelerinin adresleri tarafımızdan tespit edildiği kadarı ile şunlardır:

ÖRNEK  :  www…………………..comwww…………………..com , www………………………….com  ,

SONUÇ         : Yukarıda açıkladığımız durum üzerine,

– Tarafımızca riayet edilen hukuki kuralların aynısının yukarıda anılan ve müdürlüğünüz tarafından tespit edilecek başkaca internet siteleri ve bu sitelerin sahibi kişiler/firmalar hakkında da tatbik edilmesini,

– Bu siteler ve bu sitelerin yöneticileri tarafından internet üzerinden “Online satış” ve “Fiyat bilgisi” yasağına, riayet edilmemeye devam edilmesi halinde, erişim yasağı da dahil olmak üzere, gerekli hukuki ve cezai yaptırımların, bu uygulamaya sebep olanlar hakkında uygulanması için gereğinin sayın müdürlüğünüzce yerine getirilmesini ve sonuçtan tarafımızın haberdar edilmesini, talep etmekteyiz.

Saygılarımızla,

(Kaşe ve İmza)          

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlükten Miras! Gözlükten Miras!

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arasında değerli bir mal olarak listelenmişlerdi....

Tarihin en büyük salgınları Tarihin en büyük salgınları

Dünya tarihinde birçok defa salgınlar yaşanmış, milyonlarca insanın ölümüyle neticelenmiştir. ...

Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi. Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi.

Göz Hastalıkları Mütehassısı Sotiri Kondorupudis, Galatasaray'daki muayenehanesinde, gözlük yerine hastalarının, göz bebeklerinin önüne...

Kil tablete kazılı cam reçetesinden, e-reçeteye… Kil tablete kazılı cam reçetesinden, e-r...

Mısır’a komşu olan Babil’de de cam sanatı oldukça ileri düzeyde olup bulunan bir kil tablet üzerinde bilinen ilk cam reçetesi kazındığı...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mahmut ılıca
mahmut ılıca
25 Nisan 2013 12:24

internet üzerinden lens satışı yasaklandı fakat pek kanunları takan yok gibi.. Burası muz cumhuriyetimi acaba?

Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Esra Beni Eversene… Esra Beni Eversene…

Bir tane bile göz doktoru bir kadın katılmadı ki, kapalım he...

Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygu...

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene ga...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pa...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direkt...

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti ...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşm...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Gözlük alacaklar fiyatlar karşısında çaresiz Gözlük alacaklar fiyatlar...

Pandemi döneminde getirilen ek vergiler, dövizin yukarı yönd...

Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markas...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee...

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin te...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımlar...

Magazin HABERLERİ
Web TV