a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İngiltere’de Sağlık Sistemi Çöküyor mu?

İngiltere’de kısaca NHS olarak bilinen Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne bağlı hastaneler ve acil servisler artık ihtiyacı karşılayamıyor. Şu anda 55 binden fazla hayati önemde olmayan ameliyat, kış hastalıklarındaki artış nedeniyle askıya alınmış durumda.

25 Ocak 2018 - 17:20 'de eklendi.

İngiltere’de Sağlık Sistemi Çöküyor mu?

2012’de Londra Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparak başta İngiliz halkı olmak üzere bütün dünyanın övgüsünü toplayan İngiltere’nin Ulusal Sağlık Hizmetleri’nde ciddi bir kriz yaşanıyor.

OptisyeninSesi Dış Haberler- Uzmanlara göre, ülkenin devlet tarafından fonlanan sağlık sistemi çökmek üzere.

İngiltere’de kısaca NHS olarak bilinen Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne bağlı hastaneler ve acil servisler artık ihtiyacı karşılayamıyor. Şu anda 55 binden fazla hayati önemde olmayan ameliyat, kış hastalıklarındaki artış nedeniyle askıya alınmış durumda.

Aşırı soğuklar, ölümcül grip salgını ve sosyal hizmetlerdeki bütçe kesintileri, gidecek hiçbir yeri olmayan yaşlıların hastaneleri doldurmasına yol açtı. Uzmanlara göre, bu kış mevsimi, NHS’in kırılgan durumunu gün ışığına çıkardı.

Geçtiğimiz hafta, göğüs ağrısı şikayetiyle acil yardım servisini arayan 81 yaşındaki emekli bir vatandaşa dört saat boyunca yardım ulaştırılmadı. Hasta, ambulans beklerken öldü. Hastalar, saatlerce soğuk hastane koridorlarında, yatakların boşalması için bekletiliyor. Buarada, ülkenin kuzeydoğusundaki hastaneler, bölgede mide ve bağırsak virüsü salgını görüldüğünü bildiriyor.

Eski Sağlık Bakanı Norman Lamb, sağlık ve sosyal hizmetlerde yaşanan krizden siyasetçileri sorumlu tutuyor.

Lamb “Geçtiğimiz haftalarda yaşanan kış krizi, mevcut durumun sürdürülemez olduğunu kanıtladı. Nüfus yaşlandıkça ve sağlık hizmetlerine talep arttıkça, durum daha da kötüleşecek“ diyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, hayati önemi olmayan ameliyatların askıya alınmasından ve bazı acil servislerin çok ciddi vakalar dışındaki vakaları geri çevirmek zorunda kalmasından dolayı İngiliz halkından özür diledi. Öte yandan, sağlık sisteminde kriz yaşandığı iddialarını reddeden May, durumun hükümetin kontrolu altında olduğunu savunuyor.

Başbakan May, BBC’nin yaptığı bir söyleşide “NHS bu kışa, her zamankinden daha iyi hazırlandı. Ameliyatların ertelenmesine gelince, o da planın bir parçasıydı” dedi.

May, geçen ay NHS bütçesinin 450 milyon dolar arttırılmasına karar verildiğini de hatırlattı. Ancak Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, dünyanın en büyük beşinci ekonomisinin sağlık hizmetlerini iyileştirmek için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Hunt, ayrıca, NHS bütçesinde 10 yıllık planlama yapılması gerektiğini savundu.

Parlamentoda 90’dan üzerinde milletvekili, NHS bütçesinin yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden yapılandırılması konusunun, partilerarası tartışmaya açılmasını isteyen bir dilekçeye imza attı. Siyasi Araştırmalar Merkezi (The Center for Policy Studies (CPS), vergilerden elde edilen gelirin, yaşlanan nüfusun hızla artan ihtiyaç ve taleplerini karşılamaya yetmeyeceği uyarısında bulunarak, NHS için alternatif gelir kaynakları yaratılmasını önerdi.

Uzun Vadeli Çözüm İhtiyacı

CPS raporunu hazırlayanlardan Lord Saatchi, NHS için, kısa vadeli siyasi hedeflere bağlı olmayan, uzun vadeli bir bütçe planı yapılması gerektiğini söylüyor.

NHS, Avrupa’da özel sektör ve devletin ortak fon sağladığı birçok sağlık sisteminin gerisinde kalmış durumda. Buarada İngiltere, gençler arasında obezitenin en yaygın olduğu Avrupa ülkesi. 25 yaşın altındaki genç kadınların yüzde 29’u obez kategorisinde yer alıyor. Ayrıca İngiltere’de depresyon ve demans hastalıkları da yükselişte.

Uzmanlar, ülkedeki ortalama yaşam süresinin neredeyse 10 yıl uzamasında NHS’in büyük bir rol oynadığını söylüyor. Ancak NHS, ortalama yaşam süresinin uzamasından kaynaklanan kronik sağlıksızlık sorunuyla mücadele etmeye hazır değil.

NHS’in yıllık bütçesi, kurulduğu 1948 tarihinden beri, 100 kat arttı. İngiltere’de sağlık sistemine 170 milyar dolarlık bütçe ayrılıyor. Bu da, ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 10’u demek. Ancak şu anda bu bütçenin yüzde 80’inden fazlası kronik hastalıklarla mücadele için harcanıyor. Bazı uzmanlara göre, 2025 yılına kadar, Tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan kaynaklar, toplam NHS bütçesinin yüzde 25’ine ulaşacak.

Ülkedeki sağlık sistemi krizinden en fazla, NHS acil servisleri etkileniyor. Ülke çapındaki ilk yardım kliniklerinin yüzde 40’ı geçtiğimiz yıllarda kapatıldı. Acil servislerde, maaş kesintisi yüzünden işten ayrılan doktor ve hemşire sayısı da giderek artıyor. Öte yandan, İngiltere Brexit öncesinde, diğer Avrupa ülkelerinden doktor ve hemşire istihdam etmekte zorlanıyor. NHS’deki genç doktor ve hemşirelerin büyük bir kısmının Avrupa’dan geldiği düşünülürse, Brexit kararının İngiliz sağlık sistemindeki krizin aşılmasını biraz daha zorlaştıracağı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyor! Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyo...

Türkiye'de çalışma saatleri, devrim niteliğindeki bir yasa teklifi ile önemli ölçüde değişebilecek bir dönüm noktasına geldi....

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek hızda gördüğü tespit edildi. Bu ses getiren ilginç bir detay oldu....

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çı...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ilişkin düzenlemesiyle sahada 4 binden fazla vergi denetmeni yıl boyunca gö...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükseliş...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya genelinde kaçak yükseliş yaşanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyor! Türkiye’de Çalışma ...

Türkiye'de çalışma saatleri, devrim niteliğindeki bir yasa t...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi dene...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ü...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya gen...

2024 Optisyenlik taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı 2024 Optisyenlik taban pu...

Optisyenlik (2 Yıllık) sıralama. 2024 TYT (YKS) Taban Puanla...

“Köylerde Gözlük Bakımı” İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi “Köylerde Gözlük Ba...

Gözlük tamiri, gözlük temizleme işlemi, gözlük kullanırken d...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz so...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını...

Dünya Çapındaki Gözlük Müzeleri Dünya Çapındaki Gözlük Mü...

Gözlüklerin büyüleyici tarihi, dünyanın dört bir yanındaki g...

Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

Magazin HABERLERİ
Web TV