a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İlk yüz bilim adamı arasına girdi ama ödülünü göremeden vefat etti

Bilime yön veren ilk yüz bilim adamı arasına girdi ama ödülünü göremeden vefat etti. İngiltere’deki International Biographical Centre tarafından bilime yön veren ilk yüz bilim adamı arasına giren Fizik Mühendisliği Profesörü Prof. Dr. Fuat Bayrakçeken, ödülünü göremeden vefat etti. Kariyeri başarı ve ödüllerle dolu Prof. Bayrakçeken, dünyadaki ilk 100 bilim adamı arasında olduğunu öğrenemedi ama […]

16 Haziran 2013 - 7:27 'de eklendi ve 1693 kez görüntülendi. A+A-

İlk yüz bilim adamı arasına girdi ama ödülünü göremeden vefat etti

babaBilime yön veren ilk yüz bilim adamı arasına girdi ama ödülünü göremeden vefat etti.

İngiltere’deki International Biographical Centre tarafından bilime yön veren ilk yüz bilim adamı arasına giren Fizik Mühendisliği Profesörü Prof. Dr. Fuat Bayrakçeken, ödülünü göremeden vefat etti.

Kariyeri başarı ve ödüllerle dolu Prof. Bayrakçeken, dünyadaki ilk 100 bilim adamı arasında olduğunu öğrenemedi ama ödülünü çocukları aldı.

Bayrakçeken’in çocukları Babalar Günü için en güzel hediye olarak niteledikleri ödülü babalarının anısına saklayacaklarını belirttiler.

Geçtiğimiz Eylül ayında beyin tümörü nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Fuat Bayrakçeken Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği ve Uygulamalı Matematik bölümlerinden lisans, Elektronik Mühendisliği bölümünden yüksek lisans, master ve Londra Üniversitesi Elektronik Spektroskopi dalından da doktora unvanlarını alan Türk bilim dünyasının en önemli isimlerinden biri.

En son Yeditepe Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik bölümünde çalışan Bayrakçeken, lazerler, elektronik spektroskopi, optoelektronik, optik fiber iletişimi, nükleer tıp görüntüleme sistemleri, göz araştırmaları, spektroskopi, kimya ve fizik alanlarında Massachussets Institute of Technology, Suffolk Üniversitesi, Notre Dame Üniversitesi, Texas Üniversitesi, City Üniversitesi New York, Boston College, Amherst College, Max Planck Enstitüsü, Helsinki Üniversitesi, Amerikan Askeri Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi ünlü kuruluşlarda görev yaptı.

NATO Araştırma burslarına ve Fulbright Akademisyen ödülüne layık görülen Prof. Dr. Fuat Bayrakçeken Orta Doğu Teknik Üniversitesinde dekanlık, Ankara Üniversitesinde Fizik bölüm başkanlığı ve Spektroskopi laboratuarının direktörü olarak görev yaptı.

B-tipi (Bayrakçeken-type) gecikmeli floresans mekanizmasının yeni absorbsiyon bantlarını Benzil, Alpha-Kloro Benzil ve Anilino Radikalleri ile solmayan lazer boyalarını ultraviolede görülebilen emisyonlar ve dedektörler için keşfeden Bayrakçeken’in 200’ün üzerinde makalesi yayınlandı.

Bu makale ve araştırmalarıyla dikkat çeken Bayrakçeken, The Global 500, Millenium, Leaders of the New Century (Yeni Yüzyılın Liderleri) ve Who’s Who (Kim Kimdir) adlı kuruluşların ödüllerini kazanmıştır.

Rahatsızlığı döneminde hayatının en büyük ödülünü alan Bayrakçeken, İngiltere’deki International Biographical Centre tarafından 2012 yılında bilime yön veren ilk yüz bilim adamı arasına girerek hem ailesinin hem de Türkiye’nin gururu oldu.

Ailesi tarafından saklanan ödül için çocukları, ‘Büyük gurur duyuyoruz, onu hiçbir zaman unutmamız mümkün değil. Bu ödüle dair haberleri babalar günü’ne kadar kullanmadık. Çünkü bunun bir hediye gibi olmasını istedik,’ diyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV