Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme!

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kurumundan yeni bir düzenleme geldi. 

24 Temmuz 2017 - 15:21 'de eklendi ve 1192 kez görüntülendi. A+A-

Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme!

Optik sektöründe örneklerini tüm meslektaşlarımızın yakinen izlediği, bildiği belli bir kotanın altında ürün alanlara peşin ödeme, adet zorlaması, aynı bölgede olan bir başka optisyenlik müessesesine ürün verilmemesi ya da iyi müşterilerine yüksek indirimler uygulayarak müesseseler arasındaki fiyat dengelerini bozan Tedarik firmalarının, müesseseler arasındaki rekabeti bozan davranışlarını engellemek adına Rekabet Kurumu, Dikey anlaşmalara ilişkin kılavuz taslağını kamuoyunun görüşüne açtı.

 

Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz Taslağı Kamuoyu Görüşüne Açıldı.

REKABET KURUMUNUN DUYURUSU

Bilindiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde mal ve hizmet piyasalarında faaliyet gösteren ya da bu piyasaları etkileyen her türlü teşebbüsün aralarında yaptığı rekabeti engelleyici, bozucu ve kısıtlayıcı anlaşma, uygulama ve kararlar ile piyasaya hâkim olan teşebbüslerin bu hâkimiyetlerini kötüye kullanmaları ve rekabeti önemli ölçüde azaltacak birleşme ve devralma niteliğindeki her türlü hukukî işlem ve davranışlar, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (Kanun) 4., 6. ve 7. maddeleri uyarınca hukuka aykırı ve yasaktır.

Kanun’un 5. maddesinde ise Rekabet Kurulunun anılan maddenin birinci fıkrasında belirtilen şartların tamamının varlığı halinde teşebbüsler arası anlaşma ve uyumlu eylem ve teşebbüs birliği kararlarının 4054 sayılı Kanun’un 4. madde hükümlerinin uygulanmasından muaf tutulmasına karar verebileceği, ayrıca belirli konulardaki anlaşma türlerine bir grup olarak muafiyet tanınmasını sağlayan ve bunların şartlarını gösteren tebliğler çıkarabileceği ifade edilmektedir.

Söz konusu hüküm gereğince hazırlanan 2003/3 ve 2007/2 sayılı Rekabet Kurulu Tebliğleri ile Değişik, 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği (2002/2 sayılı Tebliğ), söz konusu tebliğde öngörülen şartları sağlayan dikey anlaşmaları Kanun’un 4. maddesinin uygulanmasından grup olarak muaf tutmaktadır.

2002/2 sayılı Tebliğ’in uygulanmasında ve Tebliğ kapsamı dışında kalan dikey anlaşmalara yönelik Kanun’un 5. maddesi çerçevesinde yapılacak değerlendirmelerde Kurulca göz önünde bulundurulacak hususları açıklamak ve dikey anlaşmalar bakımından Kanun’un 5. maddesinin teşebbüslerce yorumlanmasında doğabilecek belirsizlikleri en aza indirmek amacıyla Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz yayımlanmıştır.

AB mevzuatındaki gelişmeler ve ilgili sektörlerdeki ihtiyaçlar da dikkate alınmak suretiyle, Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz gözden geçirilerek, Kılavuzda yer alan bazı açıklamaların değiştirilmesi ve yeni bir kısım açıklamaların da eklenmesine yönelik “Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz Taslağı” hazırlanmıştır.

Kamuoyu görüşüne açılan söz konusu Kılavuz taslağına ilişkin görüş, öneri ve değerlendirmelerinizi 11.09.2017 tarihine kadar duzenleme@rekabet.gov.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Kılavuz taslağı ile ilgili karşılaştırmalı tabloya buradan erişebilirsiniz.

Kılavuz taslağı ile ilgili bilgi notuna buradan erişebilirsiniz.

Notlar:
1-Görüş yazılarınızda ad/unvan ve iletişim bilgilerine yer verilmesi ve e-postanızın konu kısmına “Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz” ibaresinin yazılması rica olunur.

2- Taslağa ilişkin görüşler, Kurum internet sitesinde yayımlanabilir. Verdiğiniz yazılı görüşün yayımlanmasını istemiyorsanız; lütfen bu durumu, görüş yazınızda açıkça belirtiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü belli oldu

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geldi. 1989 yıllında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Ünal 199...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Ye...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda yapılan düzenlemelerle toplumun çeşitli kesimlerini ilgilendiren sorunlara ç...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak?...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturma şansıdır. Oda ve Birlik, birlik adına yakışır bir yarın için mücadele ede...

Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü bell...

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geld...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunl...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda y...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olaca...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturm...

Yerli malı kullanın genelgesi… Yerli malı kullanın genel...

Sağlık Bakanlığı, Bakanlığa ait sağlık kuruluşlarının tıbbi ...

70 milyar liralık yatırım teşviki geliyor. 70 milyar liralık yatırım...

Proje bazlı teşvik sisteminde, 70 milyar liralık yatırım açı...

Karl Lagerfeld Marchon İle Olan Gözlük Lisansını Yeniledi. Karl Lagerfeld Marchon İl...

Karl Lagerfeld’in CEO’su Pier Paolo Righi basın açıklamasınd...

Kimlik Bildirme Kanunu “ÖNEMLİ” Kimlik Bildirme Kanunu &#...

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 1. maddesi iş yerlerin...

Silmoİstanbul optik fuarında bir “müze “ Silmoİstanbul optik fuarı...

Ülkeler mitolojilerine bile sahip çıkıyorlar. Müze tarihtir....

Bazı primlerin ödeme sürelerine dair açıklama Bazı primlerin ödeme süre...

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayımla...

Yönetimden İstifa Yönetimden İstifa

Gördüğüm lüzum üzerine Ankara Gözlükçüler Derneği yönetim ku...

Magazin HABERLERİ
Web TV