OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme!

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kurumundan yeni bir düzenleme geldi. 

24 Temmuz 2017 - 15:21 'de eklendi ve 1161 kez görüntülendi. A+A-

Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme!

Optik sektöründe örneklerini tüm meslektaşlarımızın yakinen izlediği, bildiği belli bir kotanın altında ürün alanlara peşin ödeme, adet zorlaması, aynı bölgede olan bir başka optisyenlik müessesesine ürün verilmemesi ya da iyi müşterilerine yüksek indirimler uygulayarak müesseseler arasındaki fiyat dengelerini bozan Tedarik firmalarının, müesseseler arasındaki rekabeti bozan davranışlarını engellemek adına Rekabet Kurumu, Dikey anlaşmalara ilişkin kılavuz taslağını kamuoyunun görüşüne açtı.

 

Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz Taslağı Kamuoyu Görüşüne Açıldı.

REKABET KURUMUNUN DUYURUSU

Bilindiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde mal ve hizmet piyasalarında faaliyet gösteren ya da bu piyasaları etkileyen her türlü teşebbüsün aralarında yaptığı rekabeti engelleyici, bozucu ve kısıtlayıcı anlaşma, uygulama ve kararlar ile piyasaya hâkim olan teşebbüslerin bu hâkimiyetlerini kötüye kullanmaları ve rekabeti önemli ölçüde azaltacak birleşme ve devralma niteliğindeki her türlü hukukî işlem ve davranışlar, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (Kanun) 4., 6. ve 7. maddeleri uyarınca hukuka aykırı ve yasaktır.

Kanun’un 5. maddesinde ise Rekabet Kurulunun anılan maddenin birinci fıkrasında belirtilen şartların tamamının varlığı halinde teşebbüsler arası anlaşma ve uyumlu eylem ve teşebbüs birliği kararlarının 4054 sayılı Kanun’un 4. madde hükümlerinin uygulanmasından muaf tutulmasına karar verebileceği, ayrıca belirli konulardaki anlaşma türlerine bir grup olarak muafiyet tanınmasını sağlayan ve bunların şartlarını gösteren tebliğler çıkarabileceği ifade edilmektedir.

Söz konusu hüküm gereğince hazırlanan 2003/3 ve 2007/2 sayılı Rekabet Kurulu Tebliğleri ile Değişik, 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği (2002/2 sayılı Tebliğ), söz konusu tebliğde öngörülen şartları sağlayan dikey anlaşmaları Kanun’un 4. maddesinin uygulanmasından grup olarak muaf tutmaktadır.

2002/2 sayılı Tebliğ’in uygulanmasında ve Tebliğ kapsamı dışında kalan dikey anlaşmalara yönelik Kanun’un 5. maddesi çerçevesinde yapılacak değerlendirmelerde Kurulca göz önünde bulundurulacak hususları açıklamak ve dikey anlaşmalar bakımından Kanun’un 5. maddesinin teşebbüslerce yorumlanmasında doğabilecek belirsizlikleri en aza indirmek amacıyla Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz yayımlanmıştır.

AB mevzuatındaki gelişmeler ve ilgili sektörlerdeki ihtiyaçlar da dikkate alınmak suretiyle, Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz gözden geçirilerek, Kılavuzda yer alan bazı açıklamaların değiştirilmesi ve yeni bir kısım açıklamaların da eklenmesine yönelik “Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz Taslağı” hazırlanmıştır.

Kamuoyu görüşüne açılan söz konusu Kılavuz taslağına ilişkin görüş, öneri ve değerlendirmelerinizi 11.09.2017 tarihine kadar duzenleme@rekabet.gov.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Kılavuz taslağı ile ilgili karşılaştırmalı tabloya buradan erişebilirsiniz.

Kılavuz taslağı ile ilgili bilgi notuna buradan erişebilirsiniz.

Notlar:
1-Görüş yazılarınızda ad/unvan ve iletişim bilgilerine yer verilmesi ve e-postanızın konu kısmına “Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz” ibaresinin yazılması rica olunur.

2- Taslağa ilişkin görüşler, Kurum internet sitesinde yayımlanabilir. Verdiğiniz yazılı görüşün yayımlanmasını istemiyorsanız; lütfen bu durumu, görüş yazınızda açıkça belirtiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
178 üründe gümrük vergisi muafiyeti kaldırılıyor 178 üründe gümrük vergisi muafiyeti kald...

Ağırlıklı olarak kimyasal ürünlerin yer aldığı, optik alet cihazların dahil olduğu 178 ürünün vergilendirilmesinde Bakanlar Kurulu kara...

Kepez’den ücretsiz göz muayenesi Kepez’den ücretsiz göz muayenesi

KEPEZ Belediyesi Sağlık Merkezi, her salı ve perşembe günleri ücretsiz göz muayenesi hizmeti sunacak. Sağlık güvencesi olmayan vatandaş...

Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmatizmada En Güncel Cerrahi Tedavi Yaklaşımı Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmat...

Alcon’un Dünya Görme Günü’ne özel bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmatizmada En Güncel Cerrahi Tedav...

Nazilli’nin yeni Uğur’u “Uğur Optik” açıldı Nazilli’nin yeni Uğur’u R...

Uğur Çamurcu işletmeciliğinde Uğur Optik optisyenlik müessesesi, DKY üzeri Referans hastanesi karşısında düzenlenen açılış töreniyle Na...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
178 üründe gümrük vergisi muafiyeti kaldırılıyor 178 üründe gümrük vergisi...

Ağırlıklı olarak kimyasal ürünlerin yer aldığı, optik alet c...

Kepez’den ücretsiz göz muayenesi Kepez’den ücretsiz ...

KEPEZ Belediyesi Sağlık Merkezi, her salı ve perşembe günler...

Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmatizmada En Güncel Cerrahi Tedavi Yaklaşımı Sizin Gözünüzden: Presbiy...

Alcon’un Dünya Görme Günü’ne özel bu yıl üçüncüsünü düzenled...

Nazilli’nin yeni Uğur’u “Uğur Optik” açıldı Nazilli’nin yeni Uğ...

Uğur Çamurcu işletmeciliğinde Uğur Optik optisyenlik müesses...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine ve Ca...

Aralıksız oynadığı oyun yüzünden kör oldu Aralıksız oynadığı oyun y...

Çin'de ismi açıklanmayan 21 yaşındaki bir kadın, 1 hafta boy...

Amasya Üniversitesi Çalıştay Daveti Amasya Üniversitesi Çalış...

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerafeddin Sağlık Hizmetleri...

ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medu...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS ...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kar...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar ...

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvalt...

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar...

Magazin HABERLERİ
Web TV