a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlükçülük’ te Özeleştri!

Gözlükçülük mesleğinin son 10 senedir itibar kaybettiği ve mesleğin saygınlığına gölge düştüğü hepimizin malumudur.

13 Ekim 2012 - 11:52 'de eklendi ve 8013 kez görüntülendi. A+A-

Gözlükçülük’ te Özeleştri!

Eğer gözlükçüler reçeteyi getiren refraksiyon kusurlu reçete sahibi karşısında Gözlükçü kendi saygınlığını koruyan, mesleğin ciddiyetine uyan davranış sergilerse zaten müşteri gayet tabiidir ki bunu hissedecek ve buna göre davranacaktır. Gelen reçete sahibi karşısında davranışımızı düzenleyen en önemli faktör bilgi birikimimizdir.

Hala demolens üzerinde pupila işareti alırken bile bunu , odak noktası aldığını ifade eden gözlükçülere rastlıyorum.

Artık internet diye bir şey var  ve Avrupada internet kullanımının en yaygın olduğu ülkeler arasında Türkiye de ön sıralarda yer alıyor.Araştıran okuyan genç bir nesil karşısında, göz kusuru ile ilgili bilimsel olmayan cevaplar alan insan tatmin olmadığı zaman o gözlükçüye neden saygı duysun, değer versin?

Bence, bunun sebeplerinden birisi ; herkes değil ama bazı meslekdaşlar yıllarca bu mesleği icra ettiği halde,  optik konusunda bilimsel olarak yenilikleri yeterince takip etmedikleri gibi senelerce bu meslekte eskidiklerine güvenerek yeniliklere açık olmadıklarından kaynaklanıyor.

Bilimsel alt yapısı olmayan gözlükçünün müşterisini inandırıcı ve gerçekten doğru şekilde bilgilendirmesi de gayet tabii ki mümkün değildir.

Teorik bilgi birikimi hepimize lazım.

Hem kendimizi hemde çalışan elemanları eğitmek üzere derneklerin düzenlediği kurslara bütün çalışan elemanlarımızla hep birlikte katılmamız gerekiyor.Bu da yetmez satış teknikleri ve ikna metodları ile ilgili ayrıca eğitime hepimizin ihtiyacı vardır.

Zaten zincir mağazalarda bu yöntemlerin çalışanlara verilerek bu prensipler dahilinde müşteri karşılaması yapıldığını biliyoruz. Satış politikası olarak, Sağlık Bakanlığının genelgesine uygun yanıltıcı olmayan reklamlar ile de desteklenerek  ciroların yükselmesi sağlanıyor.

Teorik bilgi eksikliği ile müşteri karşısında ezik duran gözlükçü elbette  bilgi ve tecrübeye dayalı hak ettiği bedeli rahatça talep edemez.

Gözlükçülerin, reçete montaj uygulamasında önemli saydığım bir başka nokta daha var. Çok enteresandır ama önüne reçete gelen çok gözlükçü o reçete ile ilgili camları reçete de verilen değerlere göre uzak ve yakın görme eşeli ile en azından bir ön kontrol yapmadan ve müşterinin kesin gördüğünden emin olmadan camları takıp verdiğini hepimiz biliyoruz.

Doktor refraksiyon kusurunun tesbitinde veya yazılışında sehven bir hata yaptığında görme kusuru olan vatandaşın görme şansı yoktur. Gözlükçü reçeteye göre doğru montaj yapsa dahi reçete sahibi tarafından memnuniyetsizliğin ilk muhatabı olmaktadır.

Ancak kontrolsuz cam takılıp verildiği için hastanın gözünün yeni numaraya alışabilmesi için bir kere daha bozulması kaçınılmazdır.  Bu durumda göremeyen reçete sahibi ne yapacak? ;gayet tabiidir ki bir defa daha göz ölçümüne gidecek yenide ölçüm yaptıracaktır.

O.25 fark için 10.- T.L. lık cam parasının hesabını yapan S.G.K.kurumu hastanelere yeniden ölçüm için bu yüzden senede milyonlarca lira parayı fuzuli olarak  ödemiş oluyor.

Gözlükçü montajdan önce reçete hatasını tesbit etse ve doktora düzeltilmesi için gönderebilse reçete sahibinin görme sağlığı ve fuzuli cam ile ölçüm giderleri engellenmiş olacaktır.

Bu uygulamanın kontrolsuz şekilde yapılmasının sebebi;  Sağlık bakanığının  senede 2 kere yaptığı kontrollerde görme eşeli olan bütün gözlükçülerin duvarında asılı bu kontrol mekanizmasını ısrarla kaldırmalarını talep etmeleri ve yakın görme eşelini de kontrol amacı ile kullanmalarını yasaklamalarıdır.

Halbuki bu görme eşelleri sağlık bakanlığının 5193 sayılı kanun ile Türkiye çapında üniversitelerde verdiği sertifikalı bakanlık eğitimi ile ısrarla görme eşelinin, yapılan gözlüklerde uygulamanın sağlıklı olup olmadığını kontrol amacı ile kullanılması gerektiği ders olarak anlatılmış; gözlük imalatında önemli bir konu olarak kitaplarda yer almıştır.

Sağlık bakanlığının gözlükçülüğü ilgilendiren kanunda gözlükçülerin refraksiyon  ölçümü yapamıyacağını ve yapması için gerekli oftalmik ekipmanı bulunduramıyacağı belirtilmiştir.

Tabi denetim yapan sağlık müdürlüğü ekipleri,gözlüğü kontrol amaçlı kullanılan görme eşelini gözlüğün ölçüm aleti olarak değerlendirdikleri için gözlükçülerin kullanımını yasaklamakta devam ediyorlar.

Doktorlar hastanın hangi büyüklükteki objeleri seçebildiğini anlamak için üzerinde değişik yönde harfler yer alan görme eşeli ni hastasına gösterip daha sonra refraksiyon aleti ile ölçüm yaparken;  gözlükçüler de yaptıkları gözlükle sağlıklı bir şekilde nihai olarak net gördüğünden emin olmak için kullanmak zorundadır.

Kısacası fokometre hem doktor muayenesinde hem de gözlükçüde kullanılıyor ise görme eşeli de elbette gözlükçüler tarafından kullanılmalıdır. Bilakis; var ise reçete hatası veya gözlükçünün montaj hatasını anlamasını sağlıyacaktır.Zira onu kullanmış olmak göz ölçümü yapmayı sağlamaz. Bu yanlış kanaat sağlık müdürlüklerine dernekler tarafından iyi anlatılmalıdır.

 Sağlık müdürlükleri lütfen toplumun görme sağlığı ile ilgili bu konuyu ciddi şekilde yeniden ele alsınlar.Derneklerimiz tarafından;  S.G.K.nın 0.25 uygulaması ile yüksek numaralı camlarda hiç göremeyen insanları 10.- T.L.lık cam için, cam ödemesini engelliyerek mağdur etmesi ve de görme eşeli nin sağlık bakanlığı talimatı olarak gözlükçülere kullandırılması için  öneminin anlatılması gerekiyor.

Eğer toplumun görme sağlığı önemli ise sağlık müdürlüklerinin denetimlerinde bu hususları da  uygulamada araması  gerekir.

Ahmet DERMAN

net_optik26@mail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Raif çakmak
Raif çakmak
13 Ekim 2012 12:44

Ahmet abi çok doğru bir konuyu işlemişsin.uzak için kullanılan snellen, yakın için kullan jaeger tipi eşellerin optik müesseselerinde bulunmasının sakıncasını anlamış değilim.saygılarımla.(Tuğra optik Balıkesir ) Raif çakmak

MANSUR KESKİN
MANSUR KESKİN
17 Ekim 2012 12:46
Reply to  Raif çakmak

Meslekteki itbar düşümü zamanında 5000 liraya kerestecilerin gözlükçü yapılması ve devamında hak etmeyen kişilerin mesleğimize başlaması .Ne hastada güven bıraktı nede meslekte itibar kaldı..biz boşunamı yıllarımızı verdik adam sahte lise diploması ile meslek ruhsatı verdiler..ve bunun da hiçbir soruşturulması yapılmadı..verilen hak alınmaz ibaresi ile ilk okul düzeyi bile olmayan ABC bilen gözlükçü oldu birde üzerine Optisyenim diyor. Ne toplum psikolojisi ne hasta psikolojisi olmadan sırf mahalle bakkalı gibi satış yapanlar optikçi oldu..
BU ŞARTLARDA BU MESLEKTE İTİBAR KALMAZ TABİ

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV