a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlükçülük’ te Özeleştri!

Gözlükçülük mesleğinin son 10 senedir itibar kaybettiği ve mesleğin saygınlığına gölge düştüğü hepimizin malumudur.

13 Ekim 2012 - 11:52 'de eklendi ve 7677 kez görüntülendi. A+A-

Gözlükçülük’ te Özeleştri!

Eğer gözlükçüler reçeteyi getiren refraksiyon kusurlu reçete sahibi karşısında Gözlükçü kendi saygınlığını koruyan, mesleğin ciddiyetine uyan davranış sergilerse zaten müşteri gayet tabiidir ki bunu hissedecek ve buna göre davranacaktır. Gelen reçete sahibi karşısında davranışımızı düzenleyen en önemli faktör bilgi birikimimizdir.

Hala demolens üzerinde pupila işareti alırken bile bunu , odak noktası aldığını ifade eden gözlükçülere rastlıyorum.

Artık internet diye bir şey var  ve Avrupada internet kullanımının en yaygın olduğu ülkeler arasında Türkiye de ön sıralarda yer alıyor.Araştıran okuyan genç bir nesil karşısında, göz kusuru ile ilgili bilimsel olmayan cevaplar alan insan tatmin olmadığı zaman o gözlükçüye neden saygı duysun, değer versin?

Bence, bunun sebeplerinden birisi ; herkes değil ama bazı meslekdaşlar yıllarca bu mesleği icra ettiği halde,  optik konusunda bilimsel olarak yenilikleri yeterince takip etmedikleri gibi senelerce bu meslekte eskidiklerine güvenerek yeniliklere açık olmadıklarından kaynaklanıyor.

Bilimsel alt yapısı olmayan gözlükçünün müşterisini inandırıcı ve gerçekten doğru şekilde bilgilendirmesi de gayet tabii ki mümkün değildir.

Teorik bilgi birikimi hepimize lazım.

Hem kendimizi hemde çalışan elemanları eğitmek üzere derneklerin düzenlediği kurslara bütün çalışan elemanlarımızla hep birlikte katılmamız gerekiyor.Bu da yetmez satış teknikleri ve ikna metodları ile ilgili ayrıca eğitime hepimizin ihtiyacı vardır.

Zaten zincir mağazalarda bu yöntemlerin çalışanlara verilerek bu prensipler dahilinde müşteri karşılaması yapıldığını biliyoruz. Satış politikası olarak, Sağlık Bakanlığının genelgesine uygun yanıltıcı olmayan reklamlar ile de desteklenerek  ciroların yükselmesi sağlanıyor.

Teorik bilgi eksikliği ile müşteri karşısında ezik duran gözlükçü elbette  bilgi ve tecrübeye dayalı hak ettiği bedeli rahatça talep edemez.

Gözlükçülerin, reçete montaj uygulamasında önemli saydığım bir başka nokta daha var. Çok enteresandır ama önüne reçete gelen çok gözlükçü o reçete ile ilgili camları reçete de verilen değerlere göre uzak ve yakın görme eşeli ile en azından bir ön kontrol yapmadan ve müşterinin kesin gördüğünden emin olmadan camları takıp verdiğini hepimiz biliyoruz.

Doktor refraksiyon kusurunun tesbitinde veya yazılışında sehven bir hata yaptığında görme kusuru olan vatandaşın görme şansı yoktur. Gözlükçü reçeteye göre doğru montaj yapsa dahi reçete sahibi tarafından memnuniyetsizliğin ilk muhatabı olmaktadır.

Ancak kontrolsuz cam takılıp verildiği için hastanın gözünün yeni numaraya alışabilmesi için bir kere daha bozulması kaçınılmazdır.  Bu durumda göremeyen reçete sahibi ne yapacak? ;gayet tabiidir ki bir defa daha göz ölçümüne gidecek yenide ölçüm yaptıracaktır.

O.25 fark için 10.- T.L. lık cam parasının hesabını yapan S.G.K.kurumu hastanelere yeniden ölçüm için bu yüzden senede milyonlarca lira parayı fuzuli olarak  ödemiş oluyor.

Gözlükçü montajdan önce reçete hatasını tesbit etse ve doktora düzeltilmesi için gönderebilse reçete sahibinin görme sağlığı ve fuzuli cam ile ölçüm giderleri engellenmiş olacaktır.

Bu uygulamanın kontrolsuz şekilde yapılmasının sebebi;  Sağlık bakanığının  senede 2 kere yaptığı kontrollerde görme eşeli olan bütün gözlükçülerin duvarında asılı bu kontrol mekanizmasını ısrarla kaldırmalarını talep etmeleri ve yakın görme eşelini de kontrol amacı ile kullanmalarını yasaklamalarıdır.

Halbuki bu görme eşelleri sağlık bakanlığının 5193 sayılı kanun ile Türkiye çapında üniversitelerde verdiği sertifikalı bakanlık eğitimi ile ısrarla görme eşelinin, yapılan gözlüklerde uygulamanın sağlıklı olup olmadığını kontrol amacı ile kullanılması gerektiği ders olarak anlatılmış; gözlük imalatında önemli bir konu olarak kitaplarda yer almıştır.

Sağlık bakanlığının gözlükçülüğü ilgilendiren kanunda gözlükçülerin refraksiyon  ölçümü yapamıyacağını ve yapması için gerekli oftalmik ekipmanı bulunduramıyacağı belirtilmiştir.

Tabi denetim yapan sağlık müdürlüğü ekipleri,gözlüğü kontrol amaçlı kullanılan görme eşelini gözlüğün ölçüm aleti olarak değerlendirdikleri için gözlükçülerin kullanımını yasaklamakta devam ediyorlar.

Doktorlar hastanın hangi büyüklükteki objeleri seçebildiğini anlamak için üzerinde değişik yönde harfler yer alan görme eşeli ni hastasına gösterip daha sonra refraksiyon aleti ile ölçüm yaparken;  gözlükçüler de yaptıkları gözlükle sağlıklı bir şekilde nihai olarak net gördüğünden emin olmak için kullanmak zorundadır.

Kısacası fokometre hem doktor muayenesinde hem de gözlükçüde kullanılıyor ise görme eşeli de elbette gözlükçüler tarafından kullanılmalıdır. Bilakis; var ise reçete hatası veya gözlükçünün montaj hatasını anlamasını sağlıyacaktır.Zira onu kullanmış olmak göz ölçümü yapmayı sağlamaz. Bu yanlış kanaat sağlık müdürlüklerine dernekler tarafından iyi anlatılmalıdır.

 Sağlık müdürlükleri lütfen toplumun görme sağlığı ile ilgili bu konuyu ciddi şekilde yeniden ele alsınlar.Derneklerimiz tarafından;  S.G.K.nın 0.25 uygulaması ile yüksek numaralı camlarda hiç göremeyen insanları 10.- T.L.lık cam için, cam ödemesini engelliyerek mağdur etmesi ve de görme eşeli nin sağlık bakanlığı talimatı olarak gözlükçülere kullandırılması için  öneminin anlatılması gerekiyor.

Eğer toplumun görme sağlığı önemli ise sağlık müdürlüklerinin denetimlerinde bu hususları da  uygulamada araması  gerekir.

Ahmet DERMAN

[email protected]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Raif çakmak
Raif çakmak
9 yıl önce

Ahmet abi çok doğru bir konuyu işlemişsin.uzak için kullanılan snellen, yakın için kullan jaeger tipi eşellerin optik müesseselerinde bulunmasının sakıncasını anlamış değilim.saygılarımla.(Tuğra optik Balıkesir ) Raif çakmak

MANSUR KESKİN
MANSUR KESKİN
9 yıl önce
Yanıtla  Raif çakmak

Meslekteki itbar düşümü zamanında 5000 liraya kerestecilerin gözlükçü yapılması ve devamında hak etmeyen kişilerin mesleğimize başlaması .Ne hastada güven bıraktı nede meslekte itibar kaldı..biz boşunamı yıllarımızı verdik adam sahte lise diploması ile meslek ruhsatı verdiler..ve bunun da hiçbir soruşturulması yapılmadı..verilen hak alınmaz ibaresi ile ilk okul düzeyi bile olmayan ABC bilen gözlükçü oldu birde üzerine Optisyenim diyor. Ne toplum psikolojisi ne hasta psikolojisi olmadan sırf mahalle bakkalı gibi satış yapanlar optikçi oldu..
BU ŞARTLARDA BU MESLEKTE İTİBAR KALMAZ TABİ

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx