a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

GÖZLÜKÇÜLÜK KURSUNA KARŞIYIZ DİYE YOLA ÇIKTIK

Gözlükçülük alanında kanun ve kurs la birlikte yürütüldü. 23 dernekten sadece birisi mesul müdürlük sistemini istedi ve destekledi. HAZİN BİR HİKAYE VE ÖZELEŞTİRİ GÖZLÜKÇÜLÜK KURSUNA KARŞIYIZ DİYE YOLA ÇIKTIK,KURSUN HİZMETKÂRI OLDUK Gözlükçülük alanında kanun ve kurs la birlikte yürütüldü. 23 dernekten sadece birisi mesul müdürlük sistemini istedi ve destekledi. Bursa derneğimiz adına katılan Sayın Cemal […]

19 Ağustos 2011 - 12:37 'de eklendi ve 2157 kez görüntülendi. A+A-

GÖZLÜKÇÜLÜK KURSUNA KARŞIYIZ DİYE YOLA ÇIKTIK

Gözlükçülük alanında kanun ve kurs la birlikte yürütüldü. 23 dernekten sadece birisi mesul müdürlük sistemini istedi ve destekledi.

HAZİN BİR HİKAYE VE ÖZELEŞTİRİ

GÖZLÜKÇÜLÜK KURSUNA KARŞIYIZ DİYE YOLA ÇIKTIK,KURSUN HİZMETKÂRI OLDUK
Gözlükçülük alanında kanun ve kurs la birlikte yürütüldü. 23 dernekten sadece birisi mesul müdürlük sistemini istedi ve destekledi. Bursa derneğimiz adına katılan Sayın Cemal BALIKTUTAN gözlükçü- gözlükçü ile ortak olsun önerisinde bulundu. Bugün düşündüğümde de en makul ve doğru öneri Cemal başkanın önerisidir. Diğer derneklerin tamamı mesul müdürlüğe karşı çıktı. Böyle bir hayati konu üyelere sorulmadı. Görüşleri alınmadı. Bizler O günlerde bu uygulamanın sonucunun zincir olacağını söyledik. Ama o dönemde bir başkanımız, ben kursu açtırmayacağım, eğitimin alternatifi eğitimsizlik olmaz, Başbakan top arkadaşım ona çıkar yine kursu açtırmam, bizlere, kurs isteyenlerde mesleklerini mesul müdürlük sistemi ile bu mesleği yapsın dedi.
Söz vermek borçlanmaktır. Tek hatamız güvenmek oldu. Bildiğiniz gibi hem kurs açıldı hem de mesul müdürlük çıktı. Daha sonra öğrendik ki kursa karşı olan!!! bu meslektaşımız bir dernek başkanı ile AKP grup başkanının evine giderek kursun çerçevesini çizmişler.(Kurs Üniversitelerde olsun ,6 ay olsun vs)
Daha sonra bu başkan mesul müdürlük için AB müktesebatıdır demeye başladı. Bunu da TEB ‘ne sorduk Sağlık AB müktesebatımıdır? Mesul müdürlük müktesebat gereğimidir diye? Gelen cevapta Sağlığın AB müktesebatı olmadığını, 25 AB birliği ülkesinin birliğe girerken sağlıkla ilgili hükümlere şerh koyarak girdikleri yönündeydi. Mesul müdürlük sistemi böyle bir oldubittiye getirildi. Oysa sektörü ilgilendiren böyle bir konuda tüm sektörün mutabakatının sağlanması şarttı. Bu yapılmadı.  Mesul müdürlük AB müktesebatıdır diye mesleğin omurgası çökertildi. Bugün yaşadığımız problemlerin ana sebebi budur. Küçük bir zaafımızın bedeli çok ağır oldu.

Eskişehir’de kahvaltı yapmak için öğrenci kantinine gittim. Her yerde ekte sunduğum resimler vardı. Aynaya baktım üzerimde beyaz önlük, TOOMD afişler asmış, bende hocalık yapıyorum. İçinden şunlar geçti, biz gözlükçülük kursuna karşıyız diye yola çıktık, kursun hizmetkârı olduk.
Bugün mesul müdürlüğe karşıyım demek mesul müdürlüğün var olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz Mesul müdürlüğün kaldırılması için yaptığımız her türlü girişim ve faaliyette malum kişiler tarafından engellenmektedir. Geldiğimiz noktada; SGK ödemeleri devam ettiği sürece, 5 sene sonra benim kanımca Türkiye’de %35–45 piyasa payına hâkim olmuş zincirlerle birlikte çalışacağımızı bütün meslektaşlarımızın bilmesini isterim.

Taylan KÜÇÜKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için kurulan pazardır....

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 20...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(15 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
gokmen
gokmen
24 Ağustos 2011 17:22

o zaman bana kalkıpda kımse kasap dın manavdın dıyemıycek bu yeterlilikle kurs arasındaki fark olcak dezantrasyon aletını 2 senelık egıtım ve yaklasık 8 aylık calısma suresınde merak etmeyıp de sormayan bır sektor mezunlarıda var .. iş egırımın yanıda meslekı yetlılıkdende gecıyor malesef faka t bu geldıgımız son durumda kım arkasına bakmadan ısletmesıne sahıp cıkacagına ınanıyor ..? sayı ınanın kımseyı tatmın etmez bu kadar ısletme arsaında ..

gokmen
gokmen
24 Ağustos 2011 17:08

öncelikle benım düşüncem kurs açılmasın çünkü bu meslekde yapılmıs olan en buyuk hata çünkü kurs un acılımı herkez alabılır esıne dostuna gerıye donuk cezaı uygulamalı vs vs zamanında bu oldu acıklama yapan kısıler abılerım saolsun yazdı benım düşüncem yeterlilik sınavı yapılsın iş de bu tamkırılma noktasıdır yanı eltısı yengesı labratuar ı ve bu meslek ıcerısındekı teorık de ve pratıkde yeterlı olamayacagı için vs vs sıkıntı kalkar ve bence bu meslege o yıllarda dedıklerıgıbı bahcesınde bekleyen aman vermeyın dıyen kısıler de ewet hakkıdır bu kıs 15 senedır bu meslegı ıcra edıyor dedırttırmek benım düşüncem budur bana gorede melek ıceısınde bunada karsı… Read more »

hugo
hugo
24 Ağustos 2011 11:53

arkadaşlar boşuna tartışmayın bu işin adam gibi bilen çok güzel yapıyor bilmeyen ise sertifikalı da olsa yapamıyor.hayalen kırmayın bir birinizi.hayırlı günler.

veli karakaş
veli karakaş
22 Ağustos 2011 16:36

ben de 2006 da eskişehirdeki kursta ruhsatımı aldım ve taylan beyi de o zaman tanıdım,sevdim.şimdi bu serzenişi mesul müdürlükle ilgiliyse sonuna kadar destekliyorum,bence bu işi yapacak olan kişi sadece kendi işyerini açmalıdır.,ama kursa karşı çıkanlara da zamanında yüksekokulu bitiripte ruhsat alamadıkları için yanlarında köle gibi çalıştırdığı optisyenleri hatırlatmak isterim ki onlar içinde kıllarını kıpırdatmadılar.kaldıki bohcacıyı,hokkabazı ,tombalacıyı bu mesleğe daha da önceden mahmut yetim türü adamlar kazandırdı,yaşadığım memlekette bunlarda 5 adet var biri manifaturacı,biri diğerinin nişanlısı,yok yengesi filan.bir haftada belge verilen adamlar sonra kursa karşı çıktılar ya o da ayrı muamma.ben diyorumki devlet hiç ödemesin yapan yapmayan belli olsun.ayrıca sırf sağlık… Read more »

ayhan cebir
ayhan cebir
24 Ağustos 2011 09:01
Reply to  veli karakaş

sizi yazınızdan dolayı tebrik ediyorum çok yaşa veli bey

cihangir çaylı
cihangir çaylı
20 Ağustos 2011 14:24

öncelikle mesul müdürlüğün kaldırılmasını okulların 4 yıllık bir seviyeye çıkarılmasını istiyoruz sermaye sahibi büyük sermayelerin tekelindeki bir meslek istemiyoruz büyük marketleşmeye karşı olduğumu bildirmek isterim kurs için söylenenlerede şunu belirtmek isterimki o dönemde ab muktesebatına görek uymak gerekiyor idi bu meslek artık okulla olmalı kararı alındı çünkü tüm avrupa ülkelerinde optometri ve optisyenlik okul yolu ile oluyor bu nedenle okul açılacak ve bu mesleği eskiden beri yapan kişilere bir kereye mahsus bir sınav yapılıp sertifikalandırılacaktı bu yüzdeno dönemde okuyan 2004 dönemi girişli optisyenler 1 kereye masus olacağından ve eskiden beridir bu mesleği icra edenlere kazanılmış haklarını verileceğinde bir karşı çıkma… Read more »

ayhan cebir
ayhan cebir
20 Ağustos 2011 09:12

Evet mesül müdürlük kalkmalıdır.

aydın önsöz
aydın önsöz
21 Ağustos 2011 15:32
Reply to  ayhan cebir

mesul müdürlük kalkmalıdır diyenlere saygı göstermek lazım. mesul müdürlük kalkacaksa da diploması olmayan kişilere gözlükçü dükkanı actırmamak lazım çünkü eskiden fotoğrafçı, kırtasiyeci muhasebeci olan bugün kendini gözlükçü olduğunu zannedip bu mesleği ayaklar altına alıyor taylan hoca iyi bilir o resimler eskişehir osmangazi üniversitesinin gözlükçü kursuyerleri için açılan sosyal tesislerde çekilmiştir bahsettiği KEL AYNAK şahıs kurs açılmasın diye ÇALIŞIP ÇABALAMIŞ AÇILINCA DA KURSLARDA KURSİYERLERE MESLEKTE ETİK KONFERANSI VERMEYE GELMİŞTİR UTANMADAN. PEKİ DERNEKLERDE BU GİBİ İNSANLAR VAR İKEN VE BUNUN GİBİ İNSANLAR MESUL MÜDÜR OLARAK BİZLERİN ÖDEDİĞİ AİDATLARLA BİZLERİ SIRTIMIZDAN VURMAKTADIRLAR ONUN İÇİN İŞYERLERİYLE ANLAŞIP SGK İLE SÖZLEŞME YAPARKEN BU DERNEKLERİN MLİ… Read more »

murat karakoc
murat karakoc
19 Ağustos 2011 13:46

Sayın Taylan Küçüker.. Öncelik ile sunu belirteyim siz bildigim kadari ile ayni zamanda bir eczacisiniz..Yani Universitede basarılı bir ogrenci iseniz tam 4 yıl egitim aldiniz ve yuksek puanlar ile oraya okumaya gittiniz sonucta İLAC TEKELLERİNİN DOKTORLAR İLE birlikte devleti devletin saglık harcamalarini yukselttiniz sakın yanlıs anlamayın ben sizin nezidinizde bulunan diger azinliga seslendim..Ve ben 15/09/1983 yılından beri bu meslegi yapmaktayim ve tarih 2004 yılını gosterdiginde siz ve optisyenlik mezunu kardeslerimiz sagolsunlar mecliste BARİKAT KURMUSLAR BİZLER GİRMİYELİM DİYE ama ne hikmet ise RABBİM bize hep yardim etti..mecliste M.vekillerini dolanirken birde baktimki bir kalabalik bende herhalde Tayyib ERDOGAN’dir diye merak edip yaklastim… Read more »

necati önder
necati önder
19 Ağustos 2011 17:33
Reply to  murat karakoc

iyi halt etmişsin mesleğin içine ettikten sonra mesul müdürlük kalkmadıkça mesleğimiz böyle çatlak sesler ve dış gruplar sayesinde evlerinizde sinek avlarsınız.

Taylan bey görüşlerinize YÜZDE YÜZ katılıyorum.

Kazım Akgül
Kazım Akgül
20 Ağustos 2011 11:22
Reply to  murat karakoc

çok büyük bir marifet yapmışsın.
bu işi bırakında eğitimini alanlar yapsın, kasaplardan marangozlardan emlakçılardan bıktık artık.
bastırıp alıyorsunuz belgeyi sonra kiralayıp asıl mesleğinizi yapıyorsunuz.

aydın önsöz
aydın önsöz
21 Ağustos 2011 15:49
Reply to  Kazım Akgül

KAZIM BEY 40 YAŞINDA 22 YILLIK BU MESLEĞİN İÇİNDE OLAN İNSANIM 2006 DA KURSDAN ALDIM DİPLOMAMI. BASTIRIP ALIYORSUNUZ DİPLOMAYI SONRADA KİRALAYIP ASIL MESLEĞİNİZİ YAPIYORSUNUZ DİYORSUN.21 MAYISTA İŞ YERİMDEN MAAŞ ALAMADIĞIM İÇİN AYRILDIM VE ÇEŞİTLİ SİTELERE İLAN VERDİM ARAYANLARIN % 70 İ KİRALAR MISIN DİYOR KÜFÜR ETMEKTEN BIKTIM KİRALAMIYORUM DİYE SİZ 2 3 4 İŞ YERİNİZİ ACSANIZ MESUL MÜDÜR CALIŞTIRMAK İSTEMİYOSUNUZ DİYELİM ÇÜNKÜ CEBİNİZDEN ÇIKICAK MALİYET ÜCRETİ ARTACAK ÇOK PARA KAZANMA HIRSI İLE KİRALIK DİPLOMA YOLUNA GİDİYORSUNUZ İŞ VEREN OLARAK DİPLOMA SAHİBİNİN DE BELİRLİ İŞİ VARSA ONUNDA İŞİNE GELİYOR KİRALAMAK VERİYOLAR. EĞİTİM ALDINIZ PEKİ KAC TANE DÜKKANI İDARE EDECEKSİNİZ Bİ RUHSATLA… Read more »

necati önder
necati önder
22 Ağustos 2011 12:56
Reply to  aydın önsöz

demekki mesul müdürlük kalksa diploma kiralamada densiz insanların gözlükçü işyeri açmalarıda engellenir

AYDIN ÖNSÖZ
AYDIN ÖNSÖZ
21 Ağustos 2011 17:25
Reply to  murat karakoc

MURAT BEY TAYLAN HOCA YA DA HAK VERMEK LAZIM O KURSTAN BENDE DİPLOMAMI ALDIM KURS ACILMASIN DİYE UĞRAŞTILAR BAZI İNSANLAR GİBİ .AMA KURS ACILINCA KENDİ DE DİYOR YA , AYNAYA BAKTIM ÜZERİMDE BEYAZ ÖNLÜK ( BOYNUMDA EĞİTİMÇİLİĞİN SİMGESİ MEDENİYETİN YULARI KRAVAT) KURSUN HİZMETKARI OLDUK DİYOR , SORMAK LAZIM ZORLA MI HİZMETKAR OLDUNUZ YOKSA GÖZLÜKÇÜLERİ EĞİTMEK ADINA KURSDA VERDİĞİNİZ DERS ÜCRETİ ALARAK CEP DOLDURMAK İÇİN Mİ. YAZIK Kİ ÇOK YAZIK HİZMETKARLIĞI BEDAVA YAPMADINIZ Kİ VE RAHMETLİ ERTEKİN AKSAK HOCA VARDI KURSİYERLERİ BEZDİRMEK İÇİN DERSLERDE YAPMADIĞI KALMAZDI. İŞTE BU VE BUGİBİ İNSANLAR TÜRKİYEDE MALESEF BU MESLEKTE SÖZ SAHİBİ OLUYOLAR BİZLERİ TEMSİL ETTİKLERİNE… Read more »

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
22 Ağustos 2011 11:23
Reply to  AYDIN ÖNSÖZ

Değerli Meslektaşlarım , Öncelikle hakaret etmeden nezaket içersinde tartışmaya davet ediyorum Ben eğitimcilik yaptığım hiç bir dönemde cebimi doldurmadım .Kurs kitaplarından telif hakkını almayan tek yazar benim .2.500 TL yasal telif hakkımı TOOMD ne bağışladım .Bunlar kayıt altına alınmış imzalanmıştır. Ders ücretine gelinde Aldığım ders ücretlerinin ,1.500 TL sivas derneğine bağışladım Diğer kısmınıda gidip gelmelerimde yol parası ve konaklama yeme içme gibi zorunlu giderlerimde kullandım. Orada kursa katılan kursuyerler bilir. Ne şartlarda ve nasıl ders yaptığımızı ? günde 10 saat ayakta ,kesintisiz ders anlatığım günler oldu , Bu yazıda anlatmak istediğim MESUL MÜDRÜLÜK bu mesleğe nasıl dahil olmuştur. Geleneksel optisyenlik… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Magazin HABERLERİ
Web TV