a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

GÖZLÜKÇÜLERİN OPTOMETRİ İSYANI

Optometrinin tanımı ve açılımları belirli bir çıkar grubunun temsilcileri tarafından ülkemiz gündemine taşınmıştır.

19 Şubat 2013 - 0:13 'de eklendi.

GÖZLÜKÇÜLERİN OPTOMETRİ İSYANI

Geçtiğimiz haftasonu Samsun Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği, Samsun İl özel idaresi misafirhanesi konferans salonunda Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonun yönetim kurulunun da katılımıyla, bilgilendirme toplantısı düzenledi, Samsunun yerel basını “Haber Gazetesi”  bu toplantıya geniş yer ayırdı.

GÖZLÜKÇÜLERİN OPTOMETRİ İSYANI

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Genel başkanı Fatih İşçimen görmeyi inceleyen optik veya fizik dalı olan optometrinin konfederasyonlarıyla hiç bir zaman ilişkili olmadığını açıkladı. Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Samsun İl Özel İdaresi misafirhanesi konferans salonunda güncel mesleki konularla ilgili bilgilendirme toplantısının ilkini Samsun’da gerçekleştirdi. Gözlükçüler ve Optisyenler Gwnel Başkanı Fatih İşçimen mesafe katedebilmek için meslektaşlarımızdan destek beklediklerini belirterek ” Bu toplantımız vesilesi ile bir süredir sektörümüzün gündemine taşınan optometri konusunda konfederasyonumuzun görüş ve önerilerini paylaşmak istiyorum.

Optometrinin tanımı ve açılımları belirli bir çıkar grubunun temsilcileri tarafından ülkemiz gündemine taşınmıştır. Konfederasyonumuz optometri ile ilişkilendirilmek istenmektedir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu konuda konfederasyonumuzun geçmişte vermiş olduğu mücadele yok sayılmaktadır. Optometri hiç bir zaman konfederasyonumuz gündeminde olmamıştır. Optometrinin Avrupa’daki kötü örnekleri meslektaşlarımıza farklı şekilde empoze edilerek ülkemize taşınmak istenmektedir. Biz buna müsaade etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

ALTERNATİF ÜRETMELİYİZ

Optometriye alternatif çözüm üretmek zorunda olduklarını belirten İşçimen, ” Optometriye alternatif olarak reçete üretimini arttıran erken teşhisle refraksiyon kusurunun çıkan tespitini sağlayan halkımızı güvenli ve konforlu bir göz sağlığı hizmetine kavuşturacak yeni modeller ve projeler üretmek zorundayız.” dedi.

Toplantıda konfederasyonun optometriye karşı önerilerini anlatan Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Turgut Çakar ise normal tıp eğitimi almış pratisyenlere eğitim verilmesi gerektiğini belirterek, ” Temel ön eğitimi almış pratisyen hekimlerin, Sağlık Bakanlığı’nın gözetimi ve denetiminde bir yıl refraksiyon eğitimi ( Gözdeki görme kusurlarını teşhis edebilme) aldıktan sonra gözdeki kırılma kusurlarını ve olası göz hastalıklarını ön teşhis edebilme yeterliliğine geldikten sonra, ülkemizin göz hekimi bulunmayan il veya ilçelerinde görev yapmaları, optometriye karşı geliştirilen güzel bir projedir. Türk halkının göz sağlığı optik-fizik eğitimi alarak sahaya çıkan optometristlere terk edilemeyecek kadar önemlidir. Konu sadece insan sağlığı ise bunu ticaretten arındırmak için optometrinin karşısında olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

HABER’E TEŞEKKÜR

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu, toplantının sonunda Samsun Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selami Güz’e ve SGK İl Müdürlüğü çalışanlarına mesleklerine verdikleri katkılardan dolayı kendilerine teşekkür edilerek plaketler sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de yüzde 67,3 iken 2023'te yüzde 67,7 olarak hesaplandı....

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 mil...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar dolar nakit karşılığında satın almak üzere anlaşma imzaladı....

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünde büyük farklıl...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en çok para harcayanlar olurken, 2.986 Euro ile Romenler en az harcayanlar....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(6 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hamdi selvi
hamdi selvi
19 Şubat 2013 16:22

SEVGİLİ KONFEDERASYON YETKİLİLERİ yazınızı okudum aksini kim düşünebilir fikir birliği yok karşıyım karşı değilim böyle başı bozukluk olmaz bilinçsiz gelişi güzel yapılmasına karşıyım bu işin gelişi güzel yapılması faydadan çok zarar vereceğini hatırlatmak isterim fayda ve riskleri ortaya koyan araştırmalar yapılabilir yayınlaya bilirdik bu konuda yoğuz fakat gelin görün ki bunların bir işe yarayıp yaramadığını yarıyorsa ne nispette olduğu tarafları mevzuun da ciddi ve geniş kapsamlı tek bir araştırma yok OPTOMETRİ HAKKIN DA İÇERİ DE OLUP BİLİNÇLENDİRSEK EĞİTSEK DAHA İYİ OLMAZ MI KARŞIYIM DEMEK ÇÖKÜŞ MÜ GETİRİYOR KARŞI DEĞİLİM DEMEK DEMİ SEKTÖR İÇİN ÇÖKÜŞ MÜ GETİRİYOR DOĞRUYU BULMANIN BAŞKA YOLU… Read more »

sabit salman
sabit salman
19 Şubat 2013 13:40

Geçmişte optisyenlik düzenlemesine önyargılı yaklaşanlar günümüzde benzer tepkiyi optometri ye göstermektedir. Gerek göz hekimi gerek optisyen olsun her iki meslek adamının optometriye ortak karşı duruşunun ardında yatan gerçek, mesleki haklarının ve gelirlerinin organize bir rant grubuna aktarılma endişesine kapılmış olmalarıdır. MEDINE’nin ekteki çalışması incelendiğinde görüleceği gibi tıp eğitiminde niteliğin geliştirilmesi ve evrensel standartların ortak bir spesifikasyona bağlanma çabası ve sorunlara çözüm önermesinin satır aralarında bölgesel farklılıklar kabullenilerek konuya dikkat çekilmektedir. Bu farklılıklar : • Öğretim geleneği • Kültürel alt yapı • Sosyo-ekonomik durum • Sağlık ve hastalık spektrumu • Sağlık hizmetleri sistemlerinin örgütlenmesi • Sağlık hizmetleri etkinliklerinin farklı sağlık işgücü… Read more »

Zeynel cakirlar
Zeynel cakirlar
19 Şubat 2013 13:19

Çok güzel net bir açıklama konfederasyonumuzun tebrik ediyorum . Yapılan çalışmaların sektörle paylaşılması sayesinde bilgi kirliliği ve yanlış yoruma fırsat vermemeli ve güçlü bir kamuoyu oluşmasını sağlayacağını düşünüyorum. Başarılar diliiyorum

levent
levent
19 Şubat 2013 12:53

Beklenen açıklama geldi.Sırada ne var çok yakıda.Artık meslek için adım atmaya devam.Bu açıklama için konfederasyona ve tüm yetkililerine teşekkürler.Herkesin durduğu yeri bilmek lazım.Bununla alakalı devletle yapılan resmi çalışmaları ve müracaatları görmek lazım.lütfen açıklamada kalmasın.

uma
uma
19 Şubat 2013 11:51

LÜTFEN NAMUSLU DELİKANLI MERT YİGİT MESLEKTAŞLARIMA SESLENİYORUM YORUM YAPARKEN BAŞKA İSİMLERLE VE BAŞKALARININ HAZIRLAYIP YAZDIGI YORUMLARI FARKLI İSİMLERDE YAYINLATMASIN .YAZDIKLARI YORUMLARIN VE YAZILARININ ALTINA GERÇEK TC KİMLİK NUMARALARINI TELEFONLARINI.YAZSINLAR ORTALIGI KARIŞTIRMAK İSTEYENLER VAR BİRAZ DİKATLİ OLALIM.OPTİMETRİYEDE KARŞIYIM. YENİ AÇILAN OPTİSYENLİK BÖLÜMLERİNEDE KARŞIYIM .PRATİSYEN DOKTORLARIN EGİTİM GÖRÜP GÖZLÜK YAZMASINADA VE KIRSALDA GÖZDOKTORLUGUNU İSTEYENLEREDE KARŞIYI M ÇÜNKÜ MESLEGİMİZ SÜRÜMÜ OLMAYAN BİR İŞTİR.ÜÇ BEŞ KİŞİ KENDİ ARALARINDA BEN BU İŞİ BİLİYORUM DEYİP AHKAM KESMESİNLER. TABANIN SESİNE KULAK VERSİNLER.BAŞKANLIK YAPACAK OLAN İNSANLARIN VE BİRİLERİ ADINA GİZLİ HESAP YAPANLARIN VE ORTALIGI KARIŞTIRANLARIN İŞİ OLMAMALIDIR. MUSTAFA UMA

uma
uma
19 Şubat 2013 11:10

BENDE OPTİMETRİYE KARŞIYIM AMA BUNDAN ÖNCE AGZININ İÇİN GEMELEYELER VARDI OPTİMETRİKARŞIYIZDA KARŞI DEGİLİZDE YANİ KARE BARKOD GELSEDE OLUR GELMESEDE OLUR DİYEN BAŞKANLARDA VARDI. NE ZAMANKİ TUGRUL BAŞKAN AÇIKLAMA YAPTI GİZLİ HESAP YAPANLAR ÇARK ETİLER TEKRAR DİYİYORUM BEN MUSTAFA UMA OLARAK OPTİMETRİYE KARŞIYIM

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünd...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en ç...

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Magazin HABERLERİ
Web TV