favor
Optisyenin Sesi

Gözlük alırken nelere dikkat etmeli?

Uzmanlar, bazı gözlüklerin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemediği için gözde ciddi hasarlara sebep olabildiğini belirtiyor. Sokak başlarında satılan ve fiyatı beş on liradan başlayan gözlükler halkın sağlığını tehdit ediyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, göz problemi yaşanmaması için bilinçli gözlük kullanımının şart olduğunu belirtti. Köşe başlarında ve pazar […]

03 Eylül 2012 - 13:19 'de eklendi ve 1042 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük alırken nelere dikkat etmeli?

Uzmanlar, bazı gözlüklerin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemediği için gözde ciddi hasarlara sebep olabildiğini belirtiyor. Sokak başlarında satılan ve fiyatı beş on liradan başlayan gözlükler halkın sağlığını tehdit ediyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, göz problemi yaşanmaması için bilinçli gözlük kullanımının şart olduğunu belirtti. Köşe başlarında ve pazar tezgahlarında satılan gözlüklerin halkın sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Şafak, gözlüklerin bilinçsizce kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Şafak, iki çeşit gözlük olduğuna işaret ederek, “Birincisi, görmeyi düzeltici gözlük (hem uzak hem yakın anlamında) bir de güneşten koruyucu güneş gözlüklerimiz var. Her ikisinin bilinçsiz temin edilip bilinçsiz kullanılmasının zararları vardır.” ifadelerini kullandı.

Uzak ve yakını görmeyi düzelten gözlüklerin bilinçli olarak satın alınması gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, en sağlıklı yöntemin ise doktor reçetesi ile gözlükçülerden satın alınması olduğunu belirtti.

Çeşit çeşit göz bozuklukları olduğunu söyleyen Nilgün Şafak, “Sadece uzağı ve yakını görmemek değil sıkıntı. Astigmat dediğimiz problem var. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Gözlüğün numaralarının sadece verilip gözlüğün takılması ile iş bitmiyor. Bir takım teknik uygulamalarla ayarlanması gerekiyor gözlük numaralarının. O yüzden bilinçli gözlük kullanımı şart.” şeklinde konuştu. Deneme yanılma yoluyla alınan gözlüklerin körlük derecesine kadar gözü bozamayacağını söyleyen Şafak, şöyle devam etti:

“Ama rahatsız olursunuz, baş ağrılarınız olur, odaklanma problemleri yaşayabilirsiniz. Yanlış gözlük kullanıyorsunuz diye gözün kör olması diye bir durum söz konusu değil. Derecesi büyür. Bilinçsiz gözlük kullanımında derece değişiklikleri görülebiliyor. Güneş gözlüklerinde de önemli olan en temel faktör, güneş koruyucusu yani ultraviyole filtresinin olmasıdır. Her renkli camlı gözlük, güneş koruyucusu güneşten koruyor anlamına gelmiyor, güneş gözlüğü demek değildir. Birinci şart, markası ne olursa olsun güneş gözlüklerinin mutlaka B filtresi dediğimiz filtrenin olması gerekiyor. Güneş koruyucunun olması gerekiyor. Yoksa faydadan çok zarar verir göze.

Gözünüzde gözlük yokken refleks olarak güneşe çıktığımızda ister istemez gözlerimizi kısarız. Ama renkli camlı gözlük gözümüzde olduğunda eğer o B filtresi yoksa güneşten koruyucu etkisi yani güneşi gölgeleyici etkisinden faydalanarak gözlerimizi açarız. Bu şekilde güneş zararlı ışınlarının gözün içerisine daha çok girmesine sebep olur.

En belirgin özelliği, mesela kışın kayak yapmaya gidiyorlar. B filtresi olmayan güneş gözlükleri taktıklarında gözde yanık oluşabiliyor. Kornea tabakasında yanık oluşabiliyor. Bunun dışında da çok uzun süreli ultraviyoleye maruz kalındığında yine gözde yanma, batma, kızarıklık, ağrıyla kendini gösteren yanık diyebileceğimiz değişiklikler, ayrıca daha zararlısı gözün sarı nokta dediğimiz keskin görme noktasının ultraviyole ışınının verdiği tahribat sonucu ciddi hastalıklar görülebiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kontaktlensler/ Op.Dr. Gülbin Saltık Kontaktlensler/ Op.Dr. Gülbin Saltık

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Fidan Bağışı Fidan Bağışı

Vakfımız çalışmalarını 81 ilde, 900 bini aşkın gönüllümüzün desteğiyle sürdürüyor. Ancak, doğal varlıkları korumak için daha yapacak ço...

Optisyenlik 2021 Taban Puanları Optisyenlik 2021 Taban Puanları

2021 Optisyenlik (2 Yıllık) taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı....

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası haline getirecek düzenlemeleri yapmalıyız....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Fidan Bağışı Fidan Bağışı

Vakfımız çalışmalarını 81 ilde, 900 bini aşkın gönüllümüzün ...

Optisyenlik 2021 Taban Puanları Optisyenlik 2021 Taban Pu...

2021 Optisyenlik (2 Yıllık) taban puanları ile başarı sırala...

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası...

OptikKoop güven tazeledi OptikKoop güven tazeledi

S.S. Optikçiler Optikkoop temin tevzi kooperatifi Genel kuru...

Haziran ayı katılım payı ödemesi Haziran ayı katılım payı ...

Haziran ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

‘Sarı nokta’ 30 milyon kişiyi etkiliyor ‘Sarı nokta’ ...

Türkiye’de giderek artan sarı nokta hastalığı havuzuna her s...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

Çalışma süreleri yönetmeliğinde değişiklik Çalışma süreleri yönetmel...

Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeli...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Önceki yazıyı okuyun:
Birleşme Toplantısı (Video Haber )

Yıllardır meslektaşlarımızın özlemini çektiği ancak bugüne kadar bir türlü gerçekleşmeyen Sektörün Birleşme Toplantısının nihayet gerçekleştiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Sektörün yıllardır...

Kapat