a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük alırken nelere dikkat etmeli?

Uzmanlar, bazı gözlüklerin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemediği için gözde ciddi hasarlara sebep olabildiğini belirtiyor. Sokak başlarında satılan ve fiyatı beş on liradan başlayan gözlükler halkın sağlığını tehdit ediyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, göz problemi yaşanmaması için bilinçli gözlük kullanımının şart olduğunu belirtti. Köşe başlarında ve pazar […]

03 Eylül 2012 - 13:19 'de eklendi ve 1365 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük alırken nelere dikkat etmeli?

Uzmanlar, bazı gözlüklerin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemediği için gözde ciddi hasarlara sebep olabildiğini belirtiyor. Sokak başlarında satılan ve fiyatı beş on liradan başlayan gözlükler halkın sağlığını tehdit ediyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, göz problemi yaşanmaması için bilinçli gözlük kullanımının şart olduğunu belirtti. Köşe başlarında ve pazar tezgahlarında satılan gözlüklerin halkın sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Şafak, gözlüklerin bilinçsizce kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Şafak, iki çeşit gözlük olduğuna işaret ederek, “Birincisi, görmeyi düzeltici gözlük (hem uzak hem yakın anlamında) bir de güneşten koruyucu güneş gözlüklerimiz var. Her ikisinin bilinçsiz temin edilip bilinçsiz kullanılmasının zararları vardır.” ifadelerini kullandı.

Uzak ve yakını görmeyi düzelten gözlüklerin bilinçli olarak satın alınması gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, en sağlıklı yöntemin ise doktor reçetesi ile gözlükçülerden satın alınması olduğunu belirtti.

Çeşit çeşit göz bozuklukları olduğunu söyleyen Nilgün Şafak, “Sadece uzağı ve yakını görmemek değil sıkıntı. Astigmat dediğimiz problem var. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Gözlüğün numaralarının sadece verilip gözlüğün takılması ile iş bitmiyor. Bir takım teknik uygulamalarla ayarlanması gerekiyor gözlük numaralarının. O yüzden bilinçli gözlük kullanımı şart.” şeklinde konuştu. Deneme yanılma yoluyla alınan gözlüklerin körlük derecesine kadar gözü bozamayacağını söyleyen Şafak, şöyle devam etti:

“Ama rahatsız olursunuz, baş ağrılarınız olur, odaklanma problemleri yaşayabilirsiniz. Yanlış gözlük kullanıyorsunuz diye gözün kör olması diye bir durum söz konusu değil. Derecesi büyür. Bilinçsiz gözlük kullanımında derece değişiklikleri görülebiliyor. Güneş gözlüklerinde de önemli olan en temel faktör, güneş koruyucusu yani ultraviyole filtresinin olmasıdır. Her renkli camlı gözlük, güneş koruyucusu güneşten koruyor anlamına gelmiyor, güneş gözlüğü demek değildir. Birinci şart, markası ne olursa olsun güneş gözlüklerinin mutlaka B filtresi dediğimiz filtrenin olması gerekiyor. Güneş koruyucunun olması gerekiyor. Yoksa faydadan çok zarar verir göze.

Gözünüzde gözlük yokken refleks olarak güneşe çıktığımızda ister istemez gözlerimizi kısarız. Ama renkli camlı gözlük gözümüzde olduğunda eğer o B filtresi yoksa güneşten koruyucu etkisi yani güneşi gölgeleyici etkisinden faydalanarak gözlerimizi açarız. Bu şekilde güneş zararlı ışınlarının gözün içerisine daha çok girmesine sebep olur.

En belirgin özelliği, mesela kışın kayak yapmaya gidiyorlar. B filtresi olmayan güneş gözlükleri taktıklarında gözde yanık oluşabiliyor. Kornea tabakasında yanık oluşabiliyor. Bunun dışında da çok uzun süreli ultraviyoleye maruz kalındığında yine gözde yanma, batma, kızarıklık, ağrıyla kendini gösteren yanık diyebileceğimiz değişiklikler, ayrıca daha zararlısı gözün sarı nokta dediğimiz keskin görme noktasının ultraviyole ışınının verdiği tahribat sonucu ciddi hastalıklar görülebiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Uzağı görememek küresel bir sorun haline geldi? Uzağı görememek küresel bir sorun haline...

Çocuklarda uzağı görememe sorunu küresel bir sağlık krizine dönüştü. Vakalar neden yükseliyor? Yükseliş önlenebilir mi?...

Dijital Tabelalar Hakkında Bakanlık Görüşü Dijital Tabelalar Hakkında Bakanlık Görü...

Müessese vitrininde faaliyeti ile ilgili bilgileri, satışını yaptığı optik ürünler ile bu ürünlerin fiyatları ve anlaşma yapılan kuruml...

Üniversite hastaneleri Covid-19 uyarısı yaptı Üniversite hastaneleri Covid-19 uyarısı ...

Ankara’daki üniversite hastanelerinin yönetimlerinin alt birimlerine gönderdiği yazıda vakaların arttığı belirtildi....

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunmayın....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Uzağı görememek küresel bir sorun haline geldi? Uzağı görememek küresel b...

Çocuklarda uzağı görememe sorunu küresel bir sağlık krizine ...

Dijital Tabelalar Hakkında Bakanlık Görüşü Dijital Tabelalar Hakkınd...

Müessese vitrininde faaliyeti ile ilgili bilgileri, satışını...

Üniversite hastaneleri Covid-19 uyarısı yaptı Üniversite hastaneleri Co...

Ankara’daki üniversite hastanelerinin yönetimlerinin alt bir...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

1 milyar kişide görme bozukluğu bulunuyor 1 milyar kişide görme boz...

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insanın, önlenebilecek vey...

Üretim kapasitesini artıran firma ihracata başladı Üretim kapasitesini artır...

Üretim kapasitesini ve istihdam sayısını artıran firma, yurt...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

İzmir Ticaret Odası fuara gönderiyor! İzmir Ticaret Odası fuara...

İzmirli Meslektaşlarımız Silmo Fuarına İzmir Ticaret Odası k...

Gözlük Cinsi Eşyaların Sınıflandırılması Gözlük Cinsi Eşyaların Sı...

Bakanlığımıza intikal eden muhtelif bilgilerden, gözlük çerç...

Gümrük kaçakçılarına fırsat verilmedi! Gümrük kaçakçılarına fırs...

Hakkari'de gümrük kaçağı gözlük 804 litre akaryakıt ve telef...

Magazin HABERLERİ
Web TV