a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük alırken nelere dikkat etmeli?

Uzmanlar, bazı gözlüklerin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemediği için gözde ciddi hasarlara sebep olabildiğini belirtiyor. Sokak başlarında satılan ve fiyatı beş on liradan başlayan gözlükler halkın sağlığını tehdit ediyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, göz problemi yaşanmaması için bilinçli gözlük kullanımının şart olduğunu belirtti. Köşe başlarında ve pazar […]

03 Eylül 2012 - 13:19 'de eklendi ve 1449 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük alırken nelere dikkat etmeli?

Uzmanlar, bazı gözlüklerin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemediği için gözde ciddi hasarlara sebep olabildiğini belirtiyor. Sokak başlarında satılan ve fiyatı beş on liradan başlayan gözlükler halkın sağlığını tehdit ediyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, göz problemi yaşanmaması için bilinçli gözlük kullanımının şart olduğunu belirtti. Köşe başlarında ve pazar tezgahlarında satılan gözlüklerin halkın sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Şafak, gözlüklerin bilinçsizce kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Şafak, iki çeşit gözlük olduğuna işaret ederek, “Birincisi, görmeyi düzeltici gözlük (hem uzak hem yakın anlamında) bir de güneşten koruyucu güneş gözlüklerimiz var. Her ikisinin bilinçsiz temin edilip bilinçsiz kullanılmasının zararları vardır.” ifadelerini kullandı.

Uzak ve yakını görmeyi düzelten gözlüklerin bilinçli olarak satın alınması gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nilgün Şafak, en sağlıklı yöntemin ise doktor reçetesi ile gözlükçülerden satın alınması olduğunu belirtti.

Çeşit çeşit göz bozuklukları olduğunu söyleyen Nilgün Şafak, “Sadece uzağı ve yakını görmemek değil sıkıntı. Astigmat dediğimiz problem var. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Gözlüğün numaralarının sadece verilip gözlüğün takılması ile iş bitmiyor. Bir takım teknik uygulamalarla ayarlanması gerekiyor gözlük numaralarının. O yüzden bilinçli gözlük kullanımı şart.” şeklinde konuştu. Deneme yanılma yoluyla alınan gözlüklerin körlük derecesine kadar gözü bozamayacağını söyleyen Şafak, şöyle devam etti:

“Ama rahatsız olursunuz, baş ağrılarınız olur, odaklanma problemleri yaşayabilirsiniz. Yanlış gözlük kullanıyorsunuz diye gözün kör olması diye bir durum söz konusu değil. Derecesi büyür. Bilinçsiz gözlük kullanımında derece değişiklikleri görülebiliyor. Güneş gözlüklerinde de önemli olan en temel faktör, güneş koruyucusu yani ultraviyole filtresinin olmasıdır. Her renkli camlı gözlük, güneş koruyucusu güneşten koruyor anlamına gelmiyor, güneş gözlüğü demek değildir. Birinci şart, markası ne olursa olsun güneş gözlüklerinin mutlaka B filtresi dediğimiz filtrenin olması gerekiyor. Güneş koruyucunun olması gerekiyor. Yoksa faydadan çok zarar verir göze.

Gözünüzde gözlük yokken refleks olarak güneşe çıktığımızda ister istemez gözlerimizi kısarız. Ama renkli camlı gözlük gözümüzde olduğunda eğer o B filtresi yoksa güneşten koruyucu etkisi yani güneşi gölgeleyici etkisinden faydalanarak gözlerimizi açarız. Bu şekilde güneş zararlı ışınlarının gözün içerisine daha çok girmesine sebep olur.

En belirgin özelliği, mesela kışın kayak yapmaya gidiyorlar. B filtresi olmayan güneş gözlükleri taktıklarında gözde yanık oluşabiliyor. Kornea tabakasında yanık oluşabiliyor. Bunun dışında da çok uzun süreli ultraviyoleye maruz kalındığında yine gözde yanma, batma, kızarıklık, ağrıyla kendini gösteren yanık diyebileceğimiz değişiklikler, ayrıca daha zararlısı gözün sarı nokta dediğimiz keskin görme noktasının ultraviyole ışınının verdiği tahribat sonucu ciddi hastalıklar görülebiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Magazin HABERLERİ
Web TV