a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz hekimi sayısı son derece yeterli

Arslan, optometrist yasası çıkartılması yönünde hazırlık yapıldığını bildirdi. Üniversitelerde optometrist bölümlerinin açılmasını şiddetle eleştiren Arslan, bunun son derece lüzumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Arslan, şunları dile getirdi: Göz hekimlerinin iyi ve kaliteli tıbbi malzeme kullanması gerektiğini vurgulayan Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Arslan, piyasada çok ucuza satılan ve güvenirliliği kuşkulu malzemelerin […]

18 Ocak 2011 - 17:29 'de eklendi ve 2119 kez görüntülendi. A+A-

Göz hekimi sayısı son derece yeterli

Arslan, optometrist yasası çıkartılması yönünde hazırlık yapıldığını bildirdi. Üniversitelerde optometrist bölümlerinin açılmasını şiddetle eleştiren Arslan, bunun son derece lüzumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Arslan, şunları dile getirdi:

Göz hekimlerinin iyi ve kaliteli tıbbi malzeme kullanması gerektiğini vurgulayan Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Arslan, piyasada çok ucuza satılan ve güvenirliliği kuşkulu malzemelerin kullanılmaması gerektiğini söyledi. Arslan, çıkartılmak istenen optometrist yasasını da şiddetle eleştirdi

Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Osman Şevki Arslan, göz hastalıkları tedavisinde iyi ve kaliteli malzemeyle hizmet verilmesi gerektiğini belirtti.

“Göze takılan merceğin, -bir ömür boyu gözde kalacak protez diyelim-, komplikasyon ihtimalinin çok az olması, dünyaca kabul görmüş iyi bir marka olması gerekiyor” diye konuşan Arslan, piyasada çok çeşitli miktarda ve fiyatta göz içi merceklerinin bulunduğuna dikkat çekti. Arslan, bu tür malzemelerin Hindistan’dan geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Biz, geçerliliği olan ürünler kullanıyoruz; FDA ve Sağlık Bakanlığı kontrolünden geçmiş malzemeleri alıyoruz. Normalde 50-60 dolara satılan mercekleri 4-5 dolara satıyorlar. Biz hastalarımıza iyi malzemelerle hizmet vermeliyiz. Hastaların yüzde 90’ı sosyal güvencesiyle ameliyat oluyor. Devlet güvencesiyle yapılan ameliyatlarda da devletin fiyatlarını uygulamak zorundasınız” diye konuştu.

Maliyeti yüksek ameliyatlar sorunlu
Hastanede maliyeti yüksek ameliyat yapmanın zorluğuna dikkat çeken Arslan, şunları kaydetti:

“Çok maliyetli bir ameliyat geldi diyelim; devlet bunun malzemesini almıyor, alındığı takdirde de hastaya ödemesini yapmıyor. Hastane eczanesinde bulunmayan malzemenin dışarıdan alınması sağlanmıyor. Oysa eczanede istenen malzemelerin çoğu yok. Nasıl yapacağız ameliyatı? Hasta malzemelerini kendisi alsa, bunu reçete etmeseniz, hasta bulup getirse ve sonradan ‘Cerrahpaşa’da ameliyat oldum, malzemelerimi de kendim aldım, bunun parasını istiyorum’ dese, ki diyebilir, size soruşturma açılıyor. Hatta tazminat ödemeye mahkûm ediliyorsunuz. Tamamen insani nedenlerle bunu yaparken, bir de soruşturma geçiriyorsunuz.”

Meslek grubumuz köreltilmek isteniyor

Arslan, optometrist yasası çıkartılması yönünde hazırlık yapıldığını bildirdi. Üniversitelerde optometrist bölümlerinin açılmasını şiddetle eleştiren Arslan, bunun son derece lüzumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Arslan, şunları dile getirdi:

“Optometrist bölümü mezunlarının hastaları muayene ederek gözlük vermesi isteniyor. Bir gözlük için hasta muayenesi esnasında gözün ortalama 20-30 özelliğine bakılıyor. Göz tansiyonu hastalığı, gözdeki katarakt gibi birçok göz rahatsızlığını gözlük için tesadüfen muayeneye gelmiş hastadan test edebiliyoruz, buna göz tümörleri dahil. Altı yıl tıp fakültesi okumuş, üzerine uzmanlık yapmış ve rotasyonlarla hastayı gördüğü zaman teşhis koyabilen bir hekim hasta muayene ediyor.

Türkiye’de göz doktorları hasta yoğunluğundan başını mı kaşımayacak vaziyette? Gidin herhangi bir göz kliniğine, en kötü ihtimalle 3. sırada bekler ve muayene olursunuz. Türkiye’nin böyle bölümlere ihtiyacı yok. Bir meslek grubu tamamıyla köreltilmek isteniyor. Hastalar çok büyük zarar görebilir. Türkiye’de tek sorun hastaların gözlük takması mı? Bir optometrist 4 sene içinde artı-eksik gözlük verme durumunda kalarak hastaya çözüm sunamaz ki? Bu durum hiçbir şeye katkı sunmuyor, belki de birçok hastalığın gözden kaçmasını, bunun teşhis edilme şansını ortadan kaldıracak.”

“Kornea nakilleri yapılamıyor”
Organ ve doku nakilleri konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Arslan, “Kornea nakilleri çok rahat yapılabilmeli, hastalar beklememeli. Sağlıklı vatandaşların bağış yapmasını istiyoruz. Görme duyusunu kaybetmiş ve nakil olursa bunu tekrar kazanabilecek potansiyeli olan hastalarımız var; bunlara hizmet vermenin en önemli yolu, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve kornea bağışında bulunmalarını sağlamak”dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden yayınlanan duyuru gereği sözleşme bedeli nasıl ve ne zamana kadar yatırmalı...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğitim semineri...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Programa katılan Beta Optik yönetim kurulu başkanı Sn. Murat Balcı, Meslek etiğ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ayhan baysal
ayhan baysal
9 yıl önce

hocam muayinehanenizin telefonunu bulamıyorum

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Lens reçete süresi nedir? Lens reçete süresi nedir?...

Gözlük ve her türlü kontaktlens reçetelerinin geçerlilik sür...

Koronavirüs günlerinde mavi ışıktan korunulmalı! Koronavirüs günlerinde ma...

Mavi ışığın çocukların ve yetişkinlerin göz sağlığı üzerine ...

KOSGEB Desteği KOSGEB Desteği

Destek başvurusu aşamasında KBS üzerinden onaylanan taahhütn...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x