a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz hekimi sayısı son derece yeterli

Arslan, optometrist yasası çıkartılması yönünde hazırlık yapıldığını bildirdi. Üniversitelerde optometrist bölümlerinin açılmasını şiddetle eleştiren Arslan, bunun son derece lüzumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Arslan, şunları dile getirdi: Göz hekimlerinin iyi ve kaliteli tıbbi malzeme kullanması gerektiğini vurgulayan Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Arslan, piyasada çok ucuza satılan ve güvenirliliği kuşkulu malzemelerin […]

18 Ocak 2011 - 17:29 'de eklendi ve 2191 kez görüntülendi. A+A-

Göz hekimi sayısı son derece yeterli

Arslan, optometrist yasası çıkartılması yönünde hazırlık yapıldığını bildirdi. Üniversitelerde optometrist bölümlerinin açılmasını şiddetle eleştiren Arslan, bunun son derece lüzumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Arslan, şunları dile getirdi:

Göz hekimlerinin iyi ve kaliteli tıbbi malzeme kullanması gerektiğini vurgulayan Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Arslan, piyasada çok ucuza satılan ve güvenirliliği kuşkulu malzemelerin kullanılmaması gerektiğini söyledi. Arslan, çıkartılmak istenen optometrist yasasını da şiddetle eleştirdi

Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Osman Şevki Arslan, göz hastalıkları tedavisinde iyi ve kaliteli malzemeyle hizmet verilmesi gerektiğini belirtti.

“Göze takılan merceğin, -bir ömür boyu gözde kalacak protez diyelim-, komplikasyon ihtimalinin çok az olması, dünyaca kabul görmüş iyi bir marka olması gerekiyor” diye konuşan Arslan, piyasada çok çeşitli miktarda ve fiyatta göz içi merceklerinin bulunduğuna dikkat çekti. Arslan, bu tür malzemelerin Hindistan’dan geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Biz, geçerliliği olan ürünler kullanıyoruz; FDA ve Sağlık Bakanlığı kontrolünden geçmiş malzemeleri alıyoruz. Normalde 50-60 dolara satılan mercekleri 4-5 dolara satıyorlar. Biz hastalarımıza iyi malzemelerle hizmet vermeliyiz. Hastaların yüzde 90’ı sosyal güvencesiyle ameliyat oluyor. Devlet güvencesiyle yapılan ameliyatlarda da devletin fiyatlarını uygulamak zorundasınız” diye konuştu.

Maliyeti yüksek ameliyatlar sorunlu
Hastanede maliyeti yüksek ameliyat yapmanın zorluğuna dikkat çeken Arslan, şunları kaydetti:

“Çok maliyetli bir ameliyat geldi diyelim; devlet bunun malzemesini almıyor, alındığı takdirde de hastaya ödemesini yapmıyor. Hastane eczanesinde bulunmayan malzemenin dışarıdan alınması sağlanmıyor. Oysa eczanede istenen malzemelerin çoğu yok. Nasıl yapacağız ameliyatı? Hasta malzemelerini kendisi alsa, bunu reçete etmeseniz, hasta bulup getirse ve sonradan ‘Cerrahpaşa’da ameliyat oldum, malzemelerimi de kendim aldım, bunun parasını istiyorum’ dese, ki diyebilir, size soruşturma açılıyor. Hatta tazminat ödemeye mahkûm ediliyorsunuz. Tamamen insani nedenlerle bunu yaparken, bir de soruşturma geçiriyorsunuz.”

Meslek grubumuz köreltilmek isteniyor

Arslan, optometrist yasası çıkartılması yönünde hazırlık yapıldığını bildirdi. Üniversitelerde optometrist bölümlerinin açılmasını şiddetle eleştiren Arslan, bunun son derece lüzumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Arslan, şunları dile getirdi:

“Optometrist bölümü mezunlarının hastaları muayene ederek gözlük vermesi isteniyor. Bir gözlük için hasta muayenesi esnasında gözün ortalama 20-30 özelliğine bakılıyor. Göz tansiyonu hastalığı, gözdeki katarakt gibi birçok göz rahatsızlığını gözlük için tesadüfen muayeneye gelmiş hastadan test edebiliyoruz, buna göz tümörleri dahil. Altı yıl tıp fakültesi okumuş, üzerine uzmanlık yapmış ve rotasyonlarla hastayı gördüğü zaman teşhis koyabilen bir hekim hasta muayene ediyor.

Türkiye’de göz doktorları hasta yoğunluğundan başını mı kaşımayacak vaziyette? Gidin herhangi bir göz kliniğine, en kötü ihtimalle 3. sırada bekler ve muayene olursunuz. Türkiye’nin böyle bölümlere ihtiyacı yok. Bir meslek grubu tamamıyla köreltilmek isteniyor. Hastalar çok büyük zarar görebilir. Türkiye’de tek sorun hastaların gözlük takması mı? Bir optometrist 4 sene içinde artı-eksik gözlük verme durumunda kalarak hastaya çözüm sunamaz ki? Bu durum hiçbir şeye katkı sunmuyor, belki de birçok hastalığın gözden kaçmasını, bunun teşhis edilme şansını ortadan kaldıracak.”

“Kornea nakilleri yapılamıyor”
Organ ve doku nakilleri konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Arslan, “Kornea nakilleri çok rahat yapılabilmeli, hastalar beklememeli. Sağlıklı vatandaşların bağış yapmasını istiyoruz. Görme duyusunu kaybetmiş ve nakil olursa bunu tekrar kazanabilecek potansiyeli olan hastalarımız var; bunlara hizmet vermenin en önemli yolu, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve kornea bağışında bulunmalarını sağlamak”dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların başında Luxottica firmasınca üretilen güneş gözlüğü markalarının, ucuz ürün...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenl...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belgesi alan Optisyen, Doktor, Di̇ş Heki̇mi Ve Eczacılar ile yardımcı sağlık pe...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan Shamir hisseleri...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'in yüzde 50'sini 130 milyon dolara satın aldıktan sonra, kalan yüzde 50'sin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ayhan baysal
ayhan baysal
18 Temmuz 2012 09:02

hocam muayinehanenizin telefonunu bulamıyorum

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Ahiretten Mektubumdur! Ahiretten Mektubumdur!

Bugün ebediyete intikal edişimin 40. günü ve benim için bu ö...

Doğru Gözlükle Göz Kaymaları Düzeltilebilir Doğru Gözlükle Göz Kaymal...

Her yaşta tedavisi mümkün olan şaşılığın büyük çoğunluğu 2 -...

Kuru göz semptomuna maruz kalıyor Kuru göz semptomuna maruz...

Doğum Kontrol Hapı kullanan kadınlar sıklıkla artan kuru göz...

Aydın ailesinin Taziye mesajı Aydın ailesinin Taziye me...

Cenazemize iştirak edenlere, cenazemiz sebebiyle hayır kurul...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Tıbbi Cihaz Yönetmelikler...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yö...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Would love your thoughts, please comment.x