a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

E-tebligat dönemi başlıyor!

Elektronik Tebligat uygulamasına 01.01.2016 tarihinden itibaren zorunlu olarak başlanacak olmasına rağmen bildirimde bulunup isteyen mükelleflere 01.10.2015 tarihinden itibaren elektronik tebligat yapılabilecektir.

02 Ekim 2015 - 12:35 'de eklendi ve 2220 kez görüntülendi. A+A-

E-tebligat dönemi başlıyor!

Bilindiği üzere elektronik tebligata ilişkin yasal düzenleme Vergi Usul Kanunu ile yapılmıştır.

Buna göre hüküm ile elektronik ortamda tebligat ilgili kurum ve / veya kişinin elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır.

Maliye Bakanlığı, elektronik tebligatta uyulacak usul ve esasları belirlemek üzere, 27.08.2015 tarihli resmi gazetede 456 Sıra No. lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlanmıştır.

Söz konusu tebliğde yapılan yasal düzenleme ile aşağıda belirtilenler, kendisine elektronik ortamda tebliğ yapılacak kişiler olarak belirlenmiştir.

Kurumlar vergisi mükellefleri
• Gelir vergisi mükellefleri,
• İsteğe bağlı olarak kendilerine elektronik tebligat yapılmasını talep edenler,

söz konusu mükellefler yasal süresi içinde bildirimde bulunarak elektronik tebligat adresi almak ve elektronik tebligat sistemine uymak zorundadırlar.

Söz konusu tebliğde kurumlar vergisi mükellefl eri için herhangi bir ayrım gözetmeksizin tüm kurumlar vergisi mükellefleri için zorunluluk getirilmiştir.

Gelir vergisi mükellefl eri için ise sınırlandırma getirilerek ticari, zirai ve mesleki kazanç sahipleri olarak belirlenmiştir. Söz konusu kazanç sahiplerinden de, kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler bu kapsama şimdilik dahil edilmemişlerdir. Bu şartlara uymayan kişiler ise istemeleri haline ihtiyarı olarak bu düzenlemeden yararlanabileceklerdir.

Elektronik tebligat sistemini kullanmak zorunda olan gelir ve kurumlar vergisi mükellefl eri gerekli talep formlarını düzenleyerek 01.01.2016 tarihine kadar ilgili vergi dairesine müracaat etmeleri gerekmektedir. Yapılan başvurunun değerlendirilmesi sonucu, gerekli şartları taşıyan mükellefl ere internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi verilecektir. Bu şekilde bu mükellefl er elektronik tebligat adresi edinmiş olacaklardır.

Zorunlu veya ihtiyari olarak elektronik tebligat sistemine dahil olanların aşağıdaki durumlar dışında sistemden çıkmaları mümkün değildir.

1- Tüzel kişilerde ticaret sicil kaydının silindiği (nevi değişikliği ve birleşme halleri dahil) tarih itibarıyla, elektronik tebligat adresi kapatılır.

2- Gerçek kişilerde ise ilgilinin ölümü veya gaipliğine karar verildiğinin idare tarafından tespit edildiği durumlarda ölüm / karar tarihi itibarıyla ilgilinin elektronik tebligat adresi re’sen kapatılır. Mirasçıların bağlı olunan vergi dairesine başvurması halinde de müteveff anın elektronik tebligat adresi kullanıma kapatılır.

Elektronik Tebligat sistemine uymak zorunda olan mükellefl er, Elektronik Tebligat Talep Bildirimi’ni süresinde, tam ve doğru olarak vergi dairesine beyan etmekle, beyan edilen bilgilerde meydana gelecek değişiklikleri öncesinde veya en geç değişiklik tarihinde vergi dairesine bildirmekle,Elektronik Tebligat Talep Bildirimi’nde belirtilen tüm şartlara riayet etmekle, sistem kullanımına ilişkin olarak kendisine verilmiş olan kullanıcı kodu, parola ve şifre gibi bilgilerini korumakla, üçüncü kişilerle paylaşmamakla ve başkasına kullandırmamakla, sistem kullanımına ilişkin olarak kendisine verilmiş olan kullanıcı kodu, parola ve şifre gibi bilgilerin istenmeyen şekilde üçüncü kişilerin eline geçtiğini tespit ettiğinde derhal vergi dairesine bilgi vermek zorundadırlar.

Elektronik Tebligat uygulamasına 01.01.2016 tarihinden itibaren zorunlu olarak başlanacak olmasına rağmen bildirimde bulunup isteyen mükelleflere 01.10.2015 tarihinden itibaren elektronik tebligat yapılabilecektir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör anketi

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı sıra endüstri profesyonellerinin kalıcı olarak benimsediği yenilikleri ve u...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, dolayısıyla da g...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x