a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Davranışsal Optometri

Davranışsal optometri üzerine en büyük tartışmalardan biri geleneksel optometrinin, onun tedavi ettiği göz hastalıklarını iyileştirmemesidir.

25 Ağustos 2014 - 16:40 'de eklendi ve 12396 kez görüntülendi. A+A-

Davranışsal Optometri

Davranışsal optometri hastanın gözünü kullanma şeklini iyileştirme yöntemi olarak görme eğitimi üzerinde duran bir göz bakım sistemidir.

Davranışsal optometristler görme kusurlarını telafi etmek için yalnızca gözlük yazmak yerine, hastayı bir dizi farklı koşul karşısında daha iyi görmek üzerine eğitme girişiminde bulunur.

Davranışsal optometri, yalnızca hastanın görüşünü düzeltmeyi değil onu bütünüyle iyileştirmeyi amaçlar. Muayenenin ilk adımı, hastanın genel görme kabiliyetini saptamaya yönelik çok sayıda test ve soru dizileridir. Genel görme yetenekleri terimi yalnızca gözlerin eşel üzerindeki harfleri ne kadar okuduğunu değil görsel algılamanın el-göz uyumu ve renk algılaması gibi daha geniş alanlarını ifade eder.

Davranışsal optometristler numaralı gözlükler yazabilirler ancak bunlar genellikle geleneksel gözlüklerden farklıdırlar. Camları okuma ya da bilgisayarda çalışma gibi yakın-odaklı faaliyetlerin neden olduğu stresi hafifletir. Ancak bu camlar uzağı görmek için geleneksel camlar kadar doğru olmayabilir, çünkü davranışsal optometrist gözlere körelmiş olan uzağı görme becerilerini yeniden öğretmenin yollarını arar. Davranışsal optometristlerin çoğu, gözlerin daha iyi görme kalıpları geliştirmesine yardım edeceği umulan bir dizi ufak prizma içeren camlar yazar.

Davranışsal optometristler aynı zamanda optometristin gözlerin rahatlaması ve kaybettiği becerileri yeniden öğrenmesi için hasta ile adım-adım ilerleyen egzersizlerde yakından çalıştığı bir görme terapisi uygular. Bunlar yalnızca göz egzersizleri değildir çünkü gözlerin etrafındaki kasları çalıştırmak onları güçlendirmek yerine bitkin düşürebilir. Terapinin jonglörlük, resim çizme, dans ya da top oyunları ile birlikte gevşeme tekniklerini de içermesi gerekir. Optometrist aynı zamanda hasta ile birlikte diyetini, uyku alışkanlıklarını ve yaşam tarzı stresini değiştirmek üzere de çalışabilir.

Davranışsal Optometri Kökeni

Davranışsal optometrinin kökeni New Yorklu göz doktoru Dr. William H. Bates’in yazılarına dek tarihlenebilir. Numaralı gözlüklerin kullanımına getirilebilecek alternatifler üzerine 1920’lerde yazmaya başlamıştır. Pek çok fiziksel ve duygusal stresin görme sorunlarına yol açtığına ve bu stresleri ortadan kaldırmanın görmeyi de düzelteceğine inanmıştır. Modern insanlar okuma gibi yakın çalışmaları yaparken aşırı zaman harcadıkları halde insan gözünün temelinde uzaktan görmeye uyarlanmış olduğunu belirtir. Bates hastaların gözlük kullanmadan görüşlerini gittikçe düzeltmelerini sağlayan bir göz eğitim programı tasarlamıştır. İngiliz romancı Aldous Huxley, Bates’in sistemini kullanarak gözlerinin neredeyse körlüğe yakın derecedeki bozukluğunu iyileştirmiş ve deneyimleri hakkında bir kitap yazmıştır.

Diğer optometristler de onun araştırma ve fikirlerini ilavelerde bulunarak onun anlayışını desteklemektedir. Bazı araştırmacılar numaralı gözlüklere duyulan ihtiyacın kişinin eğitim seviyesine bağlı olarak arttığı gerçeği üzerine odaklanmışlardır. Okumanın stresinin muhtemelen zayıf görüşten sorumlu olduğu sonucuna varmışlardır. Diğer araştırmacılar ise görme sorunlarının kültürler endüstrileştikçe ve geliştikçe arttığını belirtmiştir.

Bates’in fikirlerini destekleyen ve bunları genişleten davranışsal optometri uygulayıcıları arasında her ikisi de nüfuzlu yazar ve öğretmenler olan Dr. Raymond L. Gottlieb ve Dr. Jacob Liberman yer alır. Davranışsal optometristler optometri alanında azınlık durumundadır, ancak hem Birleşik Devletler’de hem de dünya üzerinde çok sayıda bulunabilir.

Davranışsal Optometrinin Faydaları

Davranışsal optometristler görme sorunlarını bu yöntemle tedavi etmekten çok fazla fayda görüleceğini vaat eder. Belki de bu vaatlerden en önde geleni insanların gözlük ve kontak lens kullanmadan yaşamayı öğrenebileceğidir. Davranışsal optometri aynı zamanda çocuklar, özellikle de öğrenme güçlüğü yaşayanlar üzerine odaklanır. Bu çocuklar gözlerini eğiterek fayda sağlayabilir ve böylelikle de konsantre olmada ya da gözlerini sayfadaki belli bir noktada tutabilmedeki yetersizliklerinden kaynaklanan okuma sorunlarının da üstesinden gelebilirler.

Davranışsal optometri aynı zamanda hastaların stresin üstesinden gelmesine de yardımcı olur, böylelikle görme eğitimi daha rahatlamış ve sağlıklı bir yaşam tarzına da yol açar. Ayrıca, davranışsal optometri aynı zamanda sporlar için gerekli olan özel görüş keskinliğini geliştirmekte de kullanılır. Bazı uygulayıcılar ise inme gibi görme travmaları yaşayan kişileri tedavi etmek ya da otistik veya engelli çocuklarla çalışmak üzere eğitilir.

Araştırma ve Genel Kabul

Her ne kadar davranışsal optometristler, optometri alanında azınlığı oluştursa da bir miktar araştırma onların yöntemini desteklemektedir.

Bates’in yöntemi 1920’lerden bu yana kullanılmaktadır ve yararları Aldous Huxley’nin durumu da dahil pek çok anekdotsal kanıtla ispatlanmış durumdadır. Diğer hastalar ve uygulayıcılar ise gözlük kullanmadan göz fonksiyonlarını yerine getirebilme yetenekleri ve davranışsal optometri aracılığıyla öğrenme güçlüklerinin üstesinden geldikleri hakkında yazılar yazmışlardır. Davranışsal optometri üzerine en büyük tartışmalardan biri geleneksel optometrinin, onun tedavi ettiği göz hastalıklarını iyileştirmemesidir. Miyop hastalarına gözlük verilir ve sonra gözler daha da kötüye gittikçe daha güçlü camlar, ardından yine daha güçlü camlar verilir. Davranışsal optometristler ise bu kötüye gidişi optometrinin hastalarını başarısızlığa uğrattığına dair kanıt olarak kullanır.

Eğitim ve Sertifikasyon

ABD’de davranışsal optometri için üç büyük enstitü bulunmaktadır. The College of Optometrists ve Vision Development, davranışsal optometri üzerine bitirildiğinde uluslararası bir diplomanın verildiği kurs ve sınav hizmetleri sunmaktadır.

Kaliforniya, Santa Ana’daki Optometric Extension Program Foundation ise klinik eğitim atölye çalışmaları yapmaktadır. Baltimore Academy of Behavioral Optometry ise vasıflı optometristlere davranışsal optometri üzerine ayrıntılı bir kurs eğitimi verir. Yalnızca optometri üzerine derece yapmış kişiler bu kurslardan faydalanabilir.

Teknisyenler de davranışsal optometristler ile çalışır. Bu teknisyenlerin özel hiçbir eğitimsel altyapısı yoktur ancak sertifika almak için diplomalı bir davranışsal optometristle birlikte 2 bin saat birlikte çalışmaları ve yazılı ve sözlü bir sınavı geçmeleri gerekmektedir.

 

Optisyenin Sesi Dış haber

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
26 Ağustos 2014 13:57

Eşşeğin aklına karpuz kabuğu sokmak. 🙂

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV