a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

BU NASIL BİRLİK?

Değerli meslektaşlarım, hep birlik ve beraberlikten bahsederken bir türlü bu birlik ve beraberliği sağlayamadık. Bu birlik ve beraberliğin anlamı ve kavramını bir araya gelip bir türlü birbirimize anlatamadık. Ben şahsım adına birlik ve beraberliği sağlamak için büyük bir mücadele vererek bazı toplantılar yaptım. Ama birileri bu toplantıları sabote ederek engellemeye çalıştılar, lakin başarılı olamadılar. Bunlara […]

28 Ocak 2013 - 22:57 'de eklendi ve 2138 kez görüntülendi. A+A-

BU NASIL BİRLİK?

Değerli meslektaşlarım, hep birlik ve beraberlikten bahsederken bir türlü bu birlik ve beraberliği sağlayamadık.

Bu birlik ve beraberliğin anlamı ve kavramını bir araya gelip bir türlü birbirimize anlatamadık.

Ben şahsım adına birlik ve beraberliği sağlamak için büyük bir mücadele vererek bazı toplantılar yaptım. Ama birileri bu toplantıları sabote ederek engellemeye çalıştılar, lakin başarılı olamadılar. Bunlara rağmen, birlik ve beraberliği bozmamak için sabırla bekledim. Baktım ki hiç kimseden ses yok bunun üzerine bütün dernekleri  arayarak siz meslektaşlarımın hakkını ve hukukunu, hukuk nezdinde savunmak için teker teker aradım.

Konfederasyona ve federasyona bağlı ne dernek var ise hepsini aradım  (Ankara, Antalya, Aydın, İzmir, Denizli, Osmaniye, Adana, Hatay, Gaziantep, Mersin, Erzurum, Konya, İstanbul, Samsun)  olmak üzere 14 dernek dava açmak için  avukata vekaletnamelerini gönderdi. İş dava açma aşamasına gelince, yani iş ciddiyete binince, bazı dernek başkanları avukatı arayarak vekaletnamelerinin kullanılmamasını istemişlerdir. Aman kardeşim bizler kimseyle kötü olmak istemiyoruz demişler, buda  yetmiyormuş gibi bu mesleğin ipini çekenlere, dernek üyelerinin verdiği aidatlarla uçak bilet masraflarını karşılayıp lüks otellerde misafir ederek plaketler vermişlerdir ve bu paranın hepsi de dernekler tarafından karşılanmıştır. Böyle bir zihniyetle nereye varılacaktır?

FİKİR BİRLİĞİNİN OLMADIĞI YERDE BİRLİK VE BERABERLİKTEN SÖZ EDİLEMEZ.

Ben bu zihniyetle hiçbir yere varılamayacağına inanarak derneğimde yaptığım olağan genel kurulda aldığım karar ile bağlı bulunduğum federasyona, üyelikten ayrıldığımı bir yazı ile bildirdim. Bundan böyle Ankara Tüm Optisyen ve Gözlükçüler Derneği olarak mücadelemizi tek başımıza sürdüreceğiz.

Tüm Optisyenler Gözlükçüler Federasyonu 2005 yılında tarafımdan kurulmuştur. Ankara, Konya, Denizli, Samsun ve Gaziantep derneklerinden oluşan bu federasyondan istifamız ile federasyona bağlı dernek sayısı 4’e inmiş ve dolayısıyla bu federasyon münfesih duruma düşmüştür.

Ege Federasyonu 2007 yılında kurulmuş bir federasyondur.  Federasyon oluşumu İzmir, Aydın, Diyarbakır, Ege, Antalya derneklerinden oluşmuş bu yapının içinde Diyarbakır gözlükçüler derneği diye bir dernek şu anda yoktur. Dolayısıyla bu federasyon da münfesih durumdadır.

Akdeniz Federasyonu oluşumu ise  Mersin, Kahramanmaraş, Erzurum, Hatay, Adana, Osmaniye derneklerinden oluşmuştur. Şu anda Adana derneği bu oluşum içinde değildir. Dolayısıyla dernek sayısı 5’e inmiş, federasyonun yeri ve yönetim kurulunun teşkili kimde ve nedir bilinmemektedir.

Anadolu Federasyonu 7 dernekten oluşmaktadır. Bunlar Kayseri, Sivas, Elazığ, Malatya, Batman, Trabzon, İstanbul dernekleridir. İstanbul Derneği kendini fesih etmiş, dolayısıyla dernek sayısı 6’ya düşmüştür.

Gelelim konfederasyonun yapısına, Konfederasyonun genel merkezi Ankara’dadır. Ankara’da faaliyet gösterdiği adreste kimseyi bulmak mümkün değil, sürekli kapalı ve sekreteryası Aydın’da kahramanmaraş iş ikamet etmekte olup internet üzerinde güya faaliyetine devam ediyor görünmektedir. Ortalama yıllık elli bin lira gibi bir gideri vardır. Bu para, dernek üyelerinden yapılan tahsilatlardan karşılanmaktadır.

Dernek başkanlarının fikri ve görüşü alınmadan kendi kendilerine aldıkları kararlarla bunlar konfederasyonun aldığı kararlardır derler ve bunları deklare ederler. Bunun yanında, sorsanız federasyonların teşkilinden dahi haberleri yoktur. Böyle bozuk bir düzenin içinde Ankara Gözlükçüler Derneği olarak yer almamız mümkün değildir.

Ama TOOMD yönetim kurulunun  optometriyle ilgili tutum ve davranışlarını benimsiyor  ve kendilerini bu hususda kutluyorum.

Herşeyi takdirlerinize bırakır, işlerinizde başarılar diler, saygılarımı sunarım.

Tüm Optisyen Gözlükçüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Mahmut YETİM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(20 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

20 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ABDULLAH DEMİR
ABDULLAH DEMİR
31 Ocak 2013 12:42

Birlik Beraberlik , hakikaten çok güzel kelimeler , fakat bizim sektör için bunu sağlamak hayalcilik ve lafta kalan değerler.Haziran t.o.o.md seçimlerinde bu söylemlerle nutuk atanlar şu ana kadar havanda su dövmüşler hiçbirşey yapmamışlardır bu gidişlede yapamayacaklardır.Sağlık mesleği olmamıza rağmen nedense büyük çoğunluğumuz ticari menfaatlarimiz ön plana çıkararak işimizi yapıyoruz.(Mesleğin hakkını vererek işlerini yapanlara bir sözüm yok.) Oluşturdukları Yönetim kurulunda birlik beraberliği sağlayamamışlardır. Sn. Uğurlu kendi Ynt. kurulu üyesi için dedikodu yapmaya başlamış , o kişi için ileri geri konuşmaya başlamıştır. Bu doğru değildir dedikodu yerine çekersiniz kendisini istifasını istersiniz olur biter. Yaptıkları icraat sadece federasyona katılma kararı buda ne işe… Read more »

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
31 Ocak 2013 15:03

Sayın Demir Sayın Salman’ın ve okutmanının kullandığı “HAVANDA SU DÖVMEK” ifadesini siz de aynen kullanıyorsunuz. Bu ilginç (!) Gelelim diğer rahatsızlıklarınıza. TOOMD başkanının Yönetim Kurulunda meydana gelen görüş farklılığını üyeler arasında dile getirmesi ( Size göre bu dedikodu oluyor) sizi son derece rahatsız etmiş. Adını vermeden bahsettiğiniz şahsın ise ne başkanı ne de yönetim kurulunu dikkate almadan kendi başına birtakım işler çevirmeye kalkmasını (Size göre bu ne oluyor?) ağzınıza dahi almıyorsunuz. Hele hele birtakım yerlere sözlü rapor vermesinden de hiç bahsetmiyorsunuz. Demokrat davranış her türlü yanlışına rağmen o kişiyi doğru yola çekmeye çalışmaktır. Dış kapıya koymak değil. Eğer bütün yollar… Read more »

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
31 Ocak 2013 10:56

EEEEE HANİ NE OLDU SİZE YAHU HEPİNİZ AYAĞA KALKTINIZ HAYIRDIR HOŞ GÖRÜ
GÖSTERME HAKKIMIZ VAR KINAMA HAKKIMIZ VAR HAYIR BU TÜR TEPKİ GÖSTERMEK
YERİNE AKLA GELMEYECEK KADAR SALDIRIDA BULUNMAK YAKIŞIYOR MU BAKINIZ
SALDIRMAK HAKSIZ OLANLARIN EYLEM TARZIDIR HAKLI OLANLAR BÜYÜK BİR VAKARLA
VE ONURLA TEPKİLERİNİ GÖSTERİR VE SAYGISINI DA SÜRDÜRÜR BU SAYGI MAHMUT
BEYE DEĞİL AMA TEMSİL ETTİĞİ KURUMA GÖSTERİLİR BAŞKALARINA NEDEN SES
ÇIKARAMADINIZ SAYIN MESLEKTAŞLARIM NEDEN MAHMUTU YERDEN YERE VURUYORSUNUZ NEDEN ÖTEKİLERİ YERDEN YERE VURMADINIZ SORULAR GEYİKLERİ
ALDI BAŞINI GİDİYOR YAZIK GERÇEKTEN YAZIK KONUŞANLA KONUŞTUĞU İLE KALIR
HİÇ KİMSENİN YAPAMAYACAĞINI KENDİ KENDİMİZE YAPMIŞ OLDUK ÇOK GARİP

ali mutlu
ali mutlu
29 Ocak 2013 20:47

sayın başkanın sözlerine düşünçemi yazdım

ben kımseden taraf yada bertaraf olmasını istemedim

sonuçta başkan benim le aynı federasyonda bir dernektir.

bizlerden ayrıldı sitemimi iletmeye çalıştım

benin yazima başkan yerine bir sürü başkan ……….. sı cevap verdi

ama hepınızın agzına elıne dılıne saglık.

sizlere saygı duyuyor durmak yok yola devam diyorum.

bizi sevmenizi degil mesleginizi sevin diyorum.

sizleri üzdüysem yapacak birşey yok ama ben tüm meşlektaşlarımı cok seviyorum

sağlıcakla kalın.

SELİM SAGTURK
SELİM SAGTURK
30 Ocak 2013 00:54
Reply to  ali mutlu

SİZ TÜM KARADENİZDEKİ GÖZLÜKÇÜLERİ TEMSİL EDİYORSUNUZ. BU TEMSİLİN GEREĞİ OLAN NEZAKETİ NE YAZIKKI SİZDE GOREMİYORUM.

BÖYLE BİR ORTAMDA NASIL BİR USLÜPLA KONUŞACAĞINI BİLMEYEN BİRİNİN DERNEK BAŞKANI OLMASI GÖZLÜKÇÜLER İÇİN BİR UTANÇ KAYNAĞIDIR.

BOYLE DERNEK BAŞKANLARI İLEMİ BUROKRATLARI MUSTESARLARI BAKANLARI ZİYARET EDİP ODA OLACAĞIZ. BUMUDUR GÖZLÜKÇÜNÜN SEVİYESİ. BUMUDUR BİZİM TOPLUMDAKİ YERİMİZ.

SİZİ KARADENİZDEKİ GÖZLÜKÇÜLERE HAVALE EDİYORUM EMİNİMKİ ONLAR SİZİN ONLARI TAMSİL EDEMEYİCEĞİNİZİ GÖRÜP GEREĞİNİ YAPARLAR.

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
30 Ocak 2013 17:01
Reply to  SELİM SAGTURK

SAYIN SELİM SAĞTURK
YERİNDE BİR TESPİT İÇİN SİZİ KUTLARIM

zinnet ebru
zinnet ebru
29 Ocak 2013 20:10

BİRLİK ve BERABERLİK bu kelimelerin anlamını bazı kişiler nolur iyi araştırsın. Bir birliğin başındaki kişilerin kendi menfaatleri değil temsil ettikleri tüm kişilerin haklarını korumak ve savunmak için seçilmiş olduklarını hatırlatalım. Dönen büyük oyunlar var ve bu oyuncular HOLYWOOD oyuncularına bile taş çıkartırlar. Çok tehlikeliler dikkat meşlektaşlar. Ben TOOMD yönetim kurulunun bu oyunları gördüğüne de eminim. Her kim ve kimler kendi menfaatlerine tüm meşlektaşlarını satıyorsa veya yaptıklarının doğru olduğuna kendilerini de inandırmış olanlarda varsa uyansınlar artık size inanmıycaz. Bizler bu mesleği ne yaparsanız yapın satmıycaz. Tüm dernekler de gördüğüm kadarıyla karışıklığa giriyor gitgide toplayın kafanızı içinizde yenilenin ona buna laf atarak… Read more »

ADEM ÇELİK
ADEM ÇELİK
29 Ocak 2013 19:47

kardeşim murat karabulut bizler tek başimıza kalsak siz ve samsunlu kardeşim ali bey gibilerinden çok bu meslek için çalışırız ve katkılarımız olur sen üzülme.senin davan haklı dava olursa herkes senin yanında olur SELİM SAĞTÜRK KARDEŞİM AĞZINA SAĞLIK VAR OL

kayahan - okan ozdemir
kayahan - okan ozdemir
29 Ocak 2013 14:03

ŞÖYLE BİR BAKTIMDA HERKEZ KENDİ FİKRİNİ KONUŞUYOR. NERDE BİRLİK BERABERLİK BEN BU MESLEKTE 26, YILDIR BİR ŞEKİLDE MÜCADELEMİ VERDİM. AMA HİÇ BİR ZAMAN BİR DERNEKTEN YARDIM DESTEK ALMADIM .ALAMADIM ,YANIMDA ,OLMADI.BİR DAVAM ,OLDU VE KİMSE YANINDA OLMADI. VE ACI OLAN BU BÖYLE DEVAM EDECEK HER KOYUN KENDİ BACAGINDAN ASILMAYA MAHKUMDUR . SAYGILAR ……..

NAZİF EKEN
NAZİF EKEN
29 Ocak 2013 13:53

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM ! ÖNCELİKLE HEPİNİZE HAYIRLI İŞLER BEREKETLİ BOL KAZANÇLAR DİLİYORUM. ” kol kırılır yen içinde kalır ” bu ata sözü anlaşılan bizim meslek için, bizim meslektaşlarımız için söylenmemiş sanırım artık kılınçlar çekildi ! hep birlikte ipliğimizi pazara çıkartacağız ! öncelikle hepimiz şunu bilmeliyizki biz bu meslekten rızkımızı kazanıyoruz çorumuza çocuğumuza bu meslekten kazandıklarımızı yediriyoruz, bir yerlerde adam yerine konulup iki kelime ediyorsak bu meslekten dolayı olduğunu hiç birimiz unutmamalıyız. zaten bu meslek dışında bir çok yerden çanağımıza tükürüyorlar şimdi sıra kendi çanağımıza tükürme zamanı herhalde ? öncelikle hiç birimiz şunu unutmamalıyız bu mesleği sadece tek biz yapmıyoruz binlerce insan… Read more »

Murat Karakurt
Murat Karakurt
29 Ocak 2013 13:40

Arkadaslar,

Yine parcalandık, en olmadık zamanda. Mahmut Yetimin bu bizim için zamansız kendi için cok planlı açıklaması manidardır. Tutmuyla hangi tarafta oldugunu açıklamıştır. Neye kime hizmet ettiği açıkça ifade etmiştir. Bunun için kendisine teşekkür ediyoruz boylece aramızdaki samimiyetsizleri ogrenmis olduk.

Şimdi ben soruyorum 30 yıl bir dernegin başında durmak ne anlama gelir. Hele bu adamın optik dukkanı bile yoksa. neyi kimin için savunacak.

Şimdi ben tekrar soruyorum kapalı diyerek nitelendirdiği 50000 tl giderli konfederasyona ima ederken tam olarak neyi kast etti?

Şimdi tek başına yürüyeceğini iafade ettin bu doğru ama NEREYE ?

gözlükçü ahmet çetin
gözlükçü ahmet çetin
29 Ocak 2013 11:56

mahmut abi ,nasıi bir konfederasyon sistemi var nasıl işliyor .bu maddi kaynak nasıl sağlınıyor ?.sn abdullah aydın a çok kızardım bu sistemin içinde TOOMD nıye yok diye .senin bu yazından sonra hak vermemek elde değil.konfederasyon yetkilileri ve TOOMD yönetimi bununla ilgili acıklama yapsınlar .bildiğim kadarıyla TOOMD de, bu yapı nın içine katılmakla ilgili karar alımışlardı .bu işler organize işler değil ,BOŞ İŞLER meslek için neler yapıyonuz onlarla ilgili yazılar yazın .bırakın kişililkeri on planda tutmayı,ı YERİMİZDE sayar olduk.

ADEM ÇELİK - Yağmur Optik
ADEM ÇELİK - Yağmur Optik
29 Ocak 2013 11:51

Sayın Başkan Tuğrul Uğurlu,

Sizi yıllarca tanıdığım kadarıyla geçmişiniz bu meslek için çalışan,birşeyler yapmak için gayret eden,meslek erbabı bir insansınız fakat; görüyorum ki son zamanlarda meslek birliklerini meşgül eden, kendini demokrat zanneden insanlara sizlerden sayın başkan Mahmut Yetim gibi baş kaldırmanızı bu mesleğin, meslek erbabı olmayan insanlara temsil edemeyeğini,kendilerini temsil etmekten aciz olanların eline kalmamalıdır.
Çalışmalarınızı daha hızlı,daha radikal kararlarla devam ettirmenizi arzu ediyorum.

ADEM ÇELİK - Yağmur Optik
ADEM ÇELİK - Yağmur Optik
29 Ocak 2013 09:53

KARDEŞİM, ALİ MUTLU BEY SENİN DEMOKRASİ ANLAYIŞIN MESLEGİ YOK ETMEKMİ SAYIN BAŞKAN MAHMUT BEY BELKİ SENİN YAŞİN VE MESLEK GEÇMİŞİN KADAR HİZMETLER VERMİŞDİR.GEÇMİŞİNİ BİLMİYEN İNSANLAR YOK OLUR SİZLERDE BU MESLEGİ YOK EDİYORSUNUZ.ŞU DÖNEM BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI SİZE KOLAY GELSİN

ali mutlu
ali mutlu
29 Ocak 2013 00:15

sayın mahmut başkanım yine çektin kozunu
eski otoriten kalmadı diyemi bu kadar sinirlisin bilmiyorum lakın
artık sizin dediklerinizi dinlemeyen kendi fikirlerini rahat bir şekilde savunan ve söyleyen
başkanlar seçilmeye başlandı.
sizin sadık başkanlarınız derneklerde rant kalmadıgı için sizi yanlız biraktılar
ama bilmelisiniz ki gemiyi önce fareler terk eder.
sonra kaptanlar batırır.

yeni gemiler ve yeni kaptanlar deryalara çoktan yelken açtı başkanım
korkmayın meslek gerçek sahiplerinin elinde gereken saygınlıgına ve kimliğine kavuşacaktır.

ankara olsada olmasada

o kapalı konfederasyon odasında demokratik ve çıkarsız mesleki kararlar alınaçaktır.

emin olabilirsin.

Ali MUTLU

Antalya Bölgesi gözlükçüler ve Optisyenler Derneği Bşk.Bülent GÜRER
Antalya Bölgesi gözlükçüler ve Optisyenler Derneği Bşk.Bülent GÜRER
29 Ocak 2013 12:10
Reply to  ali mutlu

Birlik ve bereaberlikten söz eden mesleğimiz için onlarca yıldır çaba gösteren biri için yok gemiyi önce fareler terkeder sonra kaptanlar gemiyi batırır gibi yersiz sözler birliktelik ruhu için sadece elim verici sözlerdir. Yeni deryalar, yeni kaptanlar ama artık gemilerin yerini denizaltılar aldı. Bizler bu tür konuşmalar yaptığımız süreçte her platformda özlük haklarımızı kurumlara birer birer teslim ederek yeni deryalara açılıyoruz. Yabancı sermayeye teslim oluyoruz. En ufak köyden kasabadan şehirlerin her köşesine yayılmış sektörümüz can çekişirken iş işten geçmeden Mahmut YETİM gibi değerleri elimizde tutmamız gerekirken birliktelik için bir kere daha düşünmemiz gerekirken gemiyle tekneyle falan uğraşmayalım. Gönülbirliği bize uzaya yüzme… Read more »

Selim Sağtürk
Selim Sağtürk
29 Ocak 2013 14:08
Reply to  ali mutlu

Sn. Ali Mutlu,

Sen daha piyasada yokken Mahmut Başkan bu sektore çok hizmette bulundu.
Fare kaptan olayına girmeye ne yaşın ne tecrüben nede sicilin yeter.

murat karakurt
murat karakurt
29 Ocak 2013 14:57

selim sicil derken ne demek istiyorsun? açık konuş kimseyi zan altında bırakmaya hakkın yok

Selim Sağtürk
Selim Sağtürk
29 Ocak 2013 16:39
Reply to  murat karakurt

samsunda kime sorsan soyler sana

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
28 Ocak 2013 23:32

Sevgili dostum yine yaptın yapacağını. Yine yaptın Mahmutluğunu. Site için hazırladığım yeni yazımı göndermekten vazgeçtim. Önemli iddialar ortaya koyuyorsun. Seni yakından tanıyan bir insan olarak yeni bir yazı yazılması gerektiğine karar verdim.
Yüreğim yüreğinin yanındadır benim delikanlı arkadaşım.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV