a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Boğuluyoruz

Bu gün sizlere suda boğulmaktan söz edeceğim.   Tatlı suda ve tuzlu suda boğulmak; her ikisi de ölümcüldür.   Bir şekilde vücudun dengesini bozar ve yaşama son verebilir. Tabi ki konunun uzmanı olmadığım için detaylara girmeden, konumuza dönmeyi kolaylaştıracak ana unsur olan tatlı suda boğulmanın aşamalarını anlatmak istiyorum.   “ Tatlı suda boğulma;   * […]

28 Nisan 2015 - 0:06 'de eklendi ve 1782 kez görüntülendi. A+A-

Boğuluyoruz

Bu gün sizlere suda boğulmaktan söz edeceğim.

 

Tatlı suda ve tuzlu suda boğulmak; her ikisi de ölümcüldür.

 

Bir şekilde vücudun dengesini bozar ve yaşama son verebilir. Tabi ki konunun uzmanı olmadığım için detaylara girmeden, konumuza dönmeyi kolaylaştıracak ana unsur olan tatlı suda boğulmanın aşamalarını anlatmak istiyorum.

 

“ Tatlı suda boğulma;

 

* Akciğerlere giren tatlı su osmotik basıncın etkisiyle alveollerden kana geçer,
* Kandaki su miktarı artar, (hemodilüsyon)
* Su eritrositlere de girer ve eritrositleri patlatır,
* Eritrositlerin oksijen taşıma kapasitesi düşer,
* Açığa çıkan K (potasyum) aritmiye neden olur,
* Açığa çıkan hemoglobin böbrek yetmezliğine neden olur,
* Surfaktan madde kaybı nedeniyle alveoller kollabe olur ve boğulma gerçekleşir.”

 

Kısaca ve öz Türkçe ile anlatacak olursak, elbette suyun akciğerlere dolarak nefes alınmasını engellemesi ölüm sebebidir.

 

Ancak, bir şekilde havuzun altında oksijensiz kalarak ölmüş iken, ilk yardım prosedürleri uygulanarak yaşama geri döndüyseniz, kesinlikle yaşamsal tehlike sürmektedir. Şöyle ki az yoğun olan su nedeniyle yavaş ve süreli bir ölüm gerçekleşir. Akciğerlerde biriken az yoğun olan su,osmotik basınç etkisiyle çok yoğun olan kana karışır. Bu durumda damarlardaki basınç miktarı artar ve kanın kimyası bozulur yavaş ve süreli bir ölüm başlar.

 

Doktorların ve yoğun bakım uzmanlarını teşhiste yanıltabilen bu durum tedavisi mümkün olan bir komplikasyondan sonra, ölüm ile sonuçlanan bir vaka yaşanmasına neden olur.

 

Çok Uluslu Şirketlerin Ülkemizde uyguladığı yöntem de buna benziyor. Bir kerede mesleğe nüfus edip boğarak öldüremeyeceklerini anladılar. Şimdiye kadar yaptıkları tüm hamleler Sivil Toplum Kuruluşlarımız tarafından yoğun bakım tecrübesi ve birikimi ile bertaraf edilmişti. Genel kurullarda bu akıma hizmet eden gruplara karşı mücadele edildi ve sonuçta kazanılan zafer ile ayrılıp kendi derneklerini kurmaları konusunda onları zorladı. Evet, artık kim oldukları ve hangi amacın peşinde olduklarını gizlemeden kendi kimlikleri ile varlar.

 

Biz boğulmaktan kurtulduğumuzu düşünüp rehavete kapılırken, onlar tatlı suda boğulmada olduğu gibi hücrelerimize girip onları bozma ve sonuçta hayatımıza kast etme eyleminden vazgeçmedikleri gibi son dönemlerde bunu hızlı bir şekilde yapmak için çalışmalarına devam ediyorlar.

 

Evet, arkadaşlar artık acil müdahale zamanı gelmiştir. Hep birlikte tüm küskünlüklerimizi ve kişisel sıkıntılarımızı bir kenara bırakmalıyız. Kimyamız bozulmaya başladı ve en yaşamsal hücrelerimiz bu grupların istilası altında.

 

Tedarik ağını ellerine geçirdiler.

 

Her bir optisyenlik müessesesinin tüm mahrem bilgileri ellerinde. Satın aldığınız her ürünle bu gruplara iş kapasiteniz, bölgesel potansiyeliniz, müşteri profiliniz ve lokal verimliliğiniz ile ilgili bilgi veriyorsunuz.

 

Hem de hiçbir zahmet ve mali yük göstermeden bu bilgilere ulaşmalarını sağlıyorsunuz. Satış elemanlarının personeliniz ile ilişkilerini yoğunlaştırmalarına izin vererek bu şirketler için en önemli olan insan kaynakları için kolay ve ulaşılabilir ortam sağlıyorsunuz. Satın aldığınız her ürün ile iktisadi olarak daha da güçlenmelerini sağlıyorsunuz. Böylece kendi kaynaklarımızla kendimizi yok edecek gücü onlara veriyoruz. Derneklerine üye olarak onlara prestij sağlıyor, kamuda kabul görmelerini sağlıyoruz. Yerli tedarikçiler olarak onları kamuya taşıyarak projelerini hayata geçirmeleri için kapıları aralıyorsunuz. Yerli tedarikçiler olarak eğitim, seminer ve çalışmalarına katılarak seslerinin duyulmasına yardımcı oluyorsunuz.

 

Son yaklaşıyor. Acil müdahale şart duruma geldi. Yoğun bakımın kapısını açıp doğru teşhis ve tedavi uygulanmazsa yakın tarihte mesleğimiz bizler için ölmüş olacak.

 

İlk etapta yapılacaklar bellidir:

 

Her türlü öfke, nefret, kişisel hırs ve çıkarlarımızdan soyutlanıp toplum için bir araya geleceğimiz beyaz bir sayfa açmalıyız.

 

Eğitim; bu işi en doğru şekilde yapan deneyimli üniversitelerin birikimlerinden yaralanarak standart oluşturmak ve kalitesinin artırmasını sağlamaları konusunda itici güç olmalıyız.

 

Ekonomik yükü ne olursa olsun mesleğimize ve geleceğimize göz dikmemiş firmalardan alış veriş yapmalıyız.

 

Ekonomik güç birlikleri oluşturmalı ve bu birliklerin doğru firmalarla çalışmasını sağlamalıyız.

 

Yerli sanayicilerimiz rekabeti bir kenara bırakmalı ve güç birliği yapmalıdır. Çalışmalarının ve ortak hareket ettiği kişi ve kurumların kimlere hizmet ettiğini iyi gözlemlemeli ve davranışlarını ona göre ayarlamalıdırlar.

 

Bu gün için iyi görünebilirsiniz hatta ciğerlerinizde su yoktur ve nefes alıyor olabilirsiniz. Ama bu sizin iyi olduğunuz anlamında değildir. Unutmayın ki az yoğun olan sermayeleriniz tek başına çok yoğun olan sermayeye kaymaya başlamıştır. Artık sizin yavaş yavaş ölüme doğru yol almaya başladığınızın ve acil önlem almanız gerektiği zamanın geldiğinin göstergesidir.

 

Unutulmamalıdır ki İsrail toplar tüfeklerle istila edilmedi. Kaynaklar aktarılarak bu günlere gelindi. Kaynaklarımıza sahip çıkmak hem şahsi hem de ülke çıkarları için bir seçenek değil, asli görevimizdir.

 

 

Turgut Çakar

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or’un kazananlar...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Eylül 2022'de fuar merkezinde açıklanan on tasarım ve inovasyon kategorisinin...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık!...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir kara deliktir. Ben bu mesajı çoktan aldım ama yine oğluma ve hanıma laf an...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Magazin HABERLERİ
Web TV