a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ben gözlükçüyken…

  Gözlükçülük, eskiden beri, erkek egemen bir meslekti. Ne  zamanki optisyenlik mesleği tanındı, kadınlarında bu meslek içinde görünürlüğü arttı; O sayede meslek biraz biraz kendine çeki düzen vermeğe başladı. Çıraklık dönemimden hatırlarım, dükkan hiyerarşisi oto tamircilerden pekte farklı değildi. ( şikayet olsun diye söylemiyorum. Bence daha eğlenceli ve daha homojendi.) Şakalarımız daha kaba-saba, ilişkilerimiz daha […]

25 Nisan 2013 - 19:05 'de eklendi ve 1865 kez görüntülendi. A+A-

Ben gözlükçüyken…

opticien

 

Gözlükçülük, eskiden beri, erkek egemen bir meslekti.

Ne  zamanki optisyenlik mesleği tanındı, kadınlarında bu meslek içinde görünürlüğü arttı; O sayede meslek biraz biraz kendine çeki düzen vermeğe başladı.

Çıraklık dönemimden hatırlarım, dükkan hiyerarşisi oto tamircilerden pekte farklı değildi. ( şikayet olsun diye söylemiyorum. Bence daha eğlenceli ve daha homojendi.)

Şakalarımız daha kaba-saba, ilişkilerimiz daha candan ve gürültülüydü. Dükkan sahiplerimiz, Genelde bizimle beraber büyüyen, hayatı bizimle öğrenen ağabeylerimizdi.

Cuma akşamından standart ve gözlük sanayi’nin güneş gözlüğüne uygun modelleri  ile ona uygun güneş camları ayarlanır, dükkan kapandıktan sonra en yakın ocak başından söylenen kebaplar yendikten sonra-arada 1-2 tek atan kalfalarımızda olurdu- biri pens’te diğeri cam kesme makinesinin başında, çırakların da bitmiş gözlükleri temizleyerek katkıda bulunduğu  gözlük yapımına başlanırdı. Fonda,üstten takılan kaset-çalarlarda ferdi-Orhan ya da Ümit Besen ağırlıklı müziklerin okunduğu, bol gırgır ve şamata ile gecenin ileri saatlerine dek süren çalışma da 100-150 arası güneş gözlüğü çıkarılırdı. Ertesi gün için ortalığın penslenmiş cam kırıklarıyla dolu olduğu atölyeyi temizlemek bazen yarım gün alırdı.

Sonra n’olduysa, bir el değdi. Bir şeyler değişti. Eski eğlenceli günler yerini, işini iyi yapmak adına alışmadığımız bir ciddiyete bıraktı.

Kapıdan başını uzatıp,  siz sesekalılara veriyor musunuz ?  diye soranlara gülmemize kızıldı önce..

Sferik camda odakla karşılaşmamız da- yaklaşık olarak-bu döneme denk düşer. 58-60 milim camlar yerini daha yeni 65  milimlere bırakmıştı.

Alınan her gözlükle beraber ,torbalarla yedek parçalar verilirdi.Vida ya para ödemek şimdi zorumuza gidiyorsa sebebi budur.

‘’Asetonu ,gazoz kapağının içine boşalt. Ortadan kırılmış kemik çerçeveyi, 2 yanından içinde erit.10 dakika sonra, 2 ucunu birbirine yapıştır. Bekle..’’

Artık çıraklık dışında bir şeyler öğrenmem gerektiğine karar verildiği bir dönemde ,tamirat yapmayı bu şekilde öğretiyorlardı.Zamanla malzemelerin hafifleşmesi ve kalitesizleşmesiyle, JAPON diye bir yapıştırıcının da ortaya çıkmasıyla  birlikte gözlükçülük el sanatları sıfatını kaybetti de ben de bu beceriden yoksun kaldım.

Optisyenlik ve gözlükçülük arasında ki 7 farkı yazın deseler—kim diyecek? Niye kıyaslıyorlar?  Ya da neden 17 değil de 7 fark diye sorgulamadan- kafadan yazacağım ilk şey optisyenliğe geçişle birlikte gözlük kaynaklarının azalması, tamirat diye bir şeyin ise kalmamasıdır.

Kurumsal mağazaların yaygınlaşmasıyla, tüketici ilişkilerinde ki değişimleri de soran olursa -kim soruyor bu soruları ya? Demem.- onlara da kaybedilen tüketici hakları derim.

Gözlük almaya gelen müşterilerimiz, en azından gözlükleri yapılıncaya kadar kelimenin tam anlamıyla hasbıhal ederlerdi. Sohbetin daha samimi hali olan bu hasbıhalle, tüketiciler ellerinde ki çayı yudumlarken hemen her konuda içini döker; bir şekilde rahatlamış ve terapi almış vaziyette, dükkanın da sadık müşterisi olarak dışarı çıkarlardı.Bu sitede yayınlanan bir çok yazıda o günlerden kalan sohbetlerin, beraberinde aldatılmayan alış-verişlerin izi vardır. Hadi şimdi, kurumsal bir mağaza da alış-verişinizi yapıp, ardından kahve içerek;  Futboldan, akil insanlardan, dünya siyasetinden falan konuşun bakayım.

Kısacası ben, her türlü mesleki gelişime destek vermekle beraber, teknolojinin ve eğitimin tüm olumluluklarına karşın nostaljik ve duygusal tarafım ağır basarak itiraf ediyorum ki: hala Anadolu’nun bazı yerlerinde süregelen Optikçiliğin tekke’ lik dönemini sevdim.

Mektepli dönemine  yetiştim.

Küreselleşmiş döneminde bittim.

 

 Metin TURANLI

 

Not : Aman yanlış anlaşılmasın.Bu bitiş’ten kastedilen, -mahvolduk,battık-anlamında maddi  bir bitiş değil.Duygusal anlamda bir soğumadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamberimiz Hz.Muhammed'e (S.A.V) vahyedilmeye baş...

Yöneticilerin kafası neden karışık? Yöneticilerin kafası neden karışık?

Dijital çağa ayak uyduramayan “analog” kalmış yöneticiler görevlerini sürdürmekte ısrarcı olacaksa acilen “dijital zihniyet kartı” edin...

Çanakkale bir insanlık dramıdır. Epope’dir. Çanakkale bir insanlık dramıdır. Epope’d...

Optisyeninsesi portalında 20.03.2015 tarihinde yayınlanan “Çanakkale zaferi mi?” başlıklı yazımı küçük eklemelerle tekrar hatırlatmak i...

Güneş Gözlüğü Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüklerinin koruyucu gözlük olarak sınıflandırılmaları, göz sağlığınızı koruyan tıbbi ürün olma özelliğini ve gerçeğini değişti...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hamdi selvi
hamdi selvi
27 Nisan 2013 11:11

O BİR GÜN BUGÜN OLDU SAYGI VE DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM VE DOSTLARIM LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN 1965–1968 – YILARINDA USTA VE KALFALARIN YANINDA ÇIRAKLIKLA BAŞLAYAN VE HALA MESLEKTE OLAN OLMAYAN AYNI ORTAMDA BULUNMUŞ VE ACI TATLI PEK ÇOK ANI beraber yaşamış olduğumuz dostları bir araya getirmek oldukça çok beraberce hazırlık yapacağız topladığımız doneleri bir araya getirmeyi ümit ediyorum gelenekleri yaşatmak anıları paylaşmak bir grup gönüllünün girişimiyle o günleri anmak hafızalarda derin iz bırakan anıları olan USTALARIMIZI ANMAK HER ANINI VE BU GÜNÜN DÖNEMİN GENÇLERİNE O GÜNÜN koşullarını yaşanan trajik olayları ESPİRİLİ dille anlatmamız yakın tanıkların dan olanları bir araya getirmek canlı… Read more »

hamdi selvi
hamdi selvi
26 Nisan 2013 15:48

SAYIN METİN TURANLI
sevgi ve saygıyla anılan bir çok usta sanatkar vardı sirkecide ekseriyetiyle
O GÜNLERDEN KALAN ANILARINIZI KONUŞMAK HER İNSANIN EN TEMEL İHTİYAÇLARINDAN
BİRİDİR ANLATAMADIĞIMIZ DAHA BİR ÇOK ANILARI İLETİŞİMLE ANLATA BİLİRİZ
BENİM SORMAK İSTEDİĞİM KONU ŞU ..SİZİN ÇALIŞTIĞINIZ YER NERESİ İDİ AÇIKLARSANIZ
SEVİNİRİM SİZİ KIRMAK DEĞİL AMACIM BU ANILARA KATKI OLACAK MAKSADIMIZ BUNLARI
GÖZLÜKÇÜLERİN ANILAR ANSİKLOPEDİSİNE KALICI ARMAĞANIMIZ OLACAKTIR saygılar

optisyeninsesi
optisyeninsesi
26 Nisan 2013 15:58
Reply to  hamdi selvi

Sayın Hamdi Selvi,

Bu sektörde sizin eski bir meslek erbabı olarak bir çok yaşanmışlarınızın olduğunu ve iyi bir gözlemci, iyi bir anlatıcı olduğunuzu yakınen bilmekteyim. Buradan size tüm sektörümüzün önünde rica ediyorum. Bizlerle eski dönemlerdeki yaşadıklarınızı sitemizde paylaşırmısınız?

Saygılarımla

metin
metin
26 Nisan 2013 19:25
Reply to  hamdi selvi

Kadıköy,Bahariyelim Hamdi Bey.Karınca kararınca dağarcığımda bir şeyler kaldıysa bu siteyle paylaşıyorum.Size de tavsiye ederim.Saygılar bizden…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV