Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ben değil biz!

Geçmişte kazanılan başarıların arkasında pek çok kişinin imzası var. Ben sadece kendi yaptığım birkaç davranış biçimini paylaşmak istiyorum. “Ben” sözcüğünü bunun için vurguluyorum.

07 Temmuz 2019 - 0:02 'de eklendi ve 6305 kez görüntülendi. A+A-

Ben değil biz!

Bugün hiç sevmediğim halde “ben” ve sonrasında da her zaman severek söylediğim “biz” diyeceğim.

Son dönemde yazdığım yazıların birinde yıllardır uğruna mücadele ettiğimiz oda ve birliğin kurulmasına neredeyse üzüleceğim demiştim. O günlerde Sayın Mahmut Yetim “Ben varken sakın üzülmeyin” mealinde bir yazı yazmıştı. Dün değerli bir başkanım aradı ve “Hocam ne oluyor? Bu olan bitene artık mana veremez duruma geldik.” dediğinde beklemesini ve bir yazı ile açıklamaya çalışacağımı söylemiştim. İşte o yazı bu yazı.

Geçmişte kazanılan başarıların arkasında pek çok kişinin imzası var. Ben sadece kendi yaptığım birkaç davranış biçimini paylaşmak istiyorum. “Ben” sözcüğünü bunun için vurguluyorum.

Sayın Ramazan Özmutlu bir gün eleştirilerden çok bunaldığını söylediğinde, BEN kendisinin biz dernek yöneticisi iken bize yazıp gönderdiği bir eleştiri mailini onunla yeniden paylaşmış ve bu mailden sonra kendisini derneğe davet edip tüm eleştirilerine dosyalarla cevap verdiğimi hatırlatmıştım.

Sayın Mehmet Altınkaş o dönemde bugünküne benzer ağır eleştirilerini yapmış ve BEN üstüne alınması gereken en son kişi olarak kendisini derneğe davet etmiş gerekli açıklamaları yapmış, geneli yıpratmaması gerektiği konusunda ricada bulunmuştum. (Bu konu daha sonra mahkeme tutanaklarına da geçmiştir.)

Her şeyin çok hareketli olduğu zamanlardı. Ve o günlerde sayın Şeyhmus Bağış bana hitaben zehir zemberek bir yazı yazmıştı. BEN kendisini aramış telefonda işin aslını anlatmış ve tüm bunlardan sonra hala söylediklerinin arkasındaysa yanına gitmeye hazır olduğumu söylemiştim. (Bugün en değerli kardeşimiz ve destekçimizdir.)

Sayın Ahmet Özsoy dönemin TOOMD yönetiminin çalışmaları ve bu çalışmalar hakkında ortak hareket ettikleri kişileri eleştiren bir yazıma cevap olarak yazdığı ve içinde ağır ithamlar olan bir yazı yayınlamıştı. BEN yine kendisini aramış ve konuşarak sorunu açıklamıştım.

Benzer birçok örnek var. Yani bir yönetici her zaman, kavgayı büyütmeden ve kin beslemeden bitirmelidir.

Sayın Mahmut Yetim yıllarca Ankara’da Konfederasyon Merkezine bir kez olsun uğrayıp bir bardak çayımızı içmedi. Ankara’da yapmış olduğumuz 1 Haziran ve Vision 2020 Dünya Görme Günü etkinliklerinin hiçbirine katılmadı. Ankara Derneği yapmış olduğumuz hiçbir çalışmanın oluşum sürecinde yer almadı. Tüm bunlara rağmen, BİZ her defasında birlik görüntüsü vermek için son çalışmayı her zaman Ankara Dernek binasında yaptık.

Diyeceksiniz ki bunların Oda ve Birlikle ne ilgisi var?

Oda ve Birlik ilk gündeme geldiğinde “Camide, mezarlıkta ve veya düğünde bile el sıkışmadığımız kişiler var bu nedenle BEN ve benim gibi olan insanlar yönetimlere aday olmasınlar; yerimizi bizden sonra gelen ve kavgası nefreti olmayan insanlara bırakalım.” dedim. Ancak olmadı.

Çok uluslu şirketler, grup mağazalar ve etik çalışmayan bazı işletmelerin korkularından dolayı oldukça sancılı doğan Oda ve Birlik doğumdan sonra da bizim arkadaşlarımız tarafından öldürülecek neredeyse.

Benim başta söylediğim kavga geçmişi olmayan insanlar derken Birliğin bugünkü yönetimi en iyi örnektir. Geçici Birlik Yönetimindeki genç arkadaşlarımız sayesinde sistem bu kadar yürüyor sanırım.

Ben merkezci çalışmalar yapan yönetici arkadaşlarıma, bundan sonra tüm ilişkilerimiz kopacaksa da artık yeter diyorum.

Yıllarca maddi ve manevi varlığını bu işe heba etmiş bir arkadaşımıza sadece giyimi veya saç modeli için hayır diyemezsiniz.

Yıllarca kimsenin telefonunu açmadığı zamanlarda yanında olmuş sana destek ve güç vermiş arkadaşlarını yok sayamazsınız.

Yıllarca dernek ve bireysel güçlerini bu iş için harcamış bugüne kadar tüm başarılı çalışmaların altına imzasını koymuş dernek ve yöneticilerini yok sayamazsınız.

Konuyla hiç ilgisi olmasa da selamı esirgediğiniz adamlara, boşluk doldurmak için muhtaç kaldığınız günleri unutmayın.

Oda temsiliyeti Urfasız ve Sivassız düşünülemeyeceği gibi Trabzon ve Diyarbakırsız da düşünülemez.

Yeter artık o kurul şahsi çıkar ve intikam alma makamı değil.

İstanbul muhalifleri Geçici Yönetim için liste vermeyecek. Böyle bir liste yönetimin önüne geldiğinde dokuz kişinin kaçı ne yönde oy kullanır, bu o yönetim kurulundaki üyelerinin vicdani sorunudur. Ancak bu muhalifler “Asla kavgaya girmeyeceğiz ve ahde vefasızlık etmeyeceğiz” diyorlar. “Daha sonra seçime girecek ve kazanmaya çalışacağız. Kazansak da kazanmasak da kucaklayıcı ve barışçı olacağız.” diyorlar.

Sizler de Ankara, Kocaeli, Balıkesir, İzmir, Trabzon, Diyarbakır ve bildiğim bilmediğim birçok yerdeki sübjektif sorunlarınızı bir kenara bırakıp, sadece mesleğin gelişimi ve ona katkı sağlamayı düşünün. Düşünün ki BİZ olabilelim.

Yine hatırlatıyorum: “Aday değilim ve olmayacağım!”

 

Gözlükçü Turgut ÇAKAR.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gaziantep Odası genel kurulunu yaptı Gaziantep Odası genel kurulunu yaptı

17. Bölge Optisyen ve Gözlükçüler Odası yeni yönetimini belirledi. Tek aday olarak seçime giren sn. Cuma Reyhan yönetimi devraldı....

Mido optik fuarı ertelendi Mido optik fuarı ertelendi

Bu mevcut durumun ağırlığı katılımcı ve ziyaretçilere yanıt olarak verilen bir karardır. Mido Mayıs ayı sonuna veya Haziran ayı başına ...

Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odasında seçim! Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odasında ...

"Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası 22 -23 Şubat günü ilk olağan kongresini yapacak. "...

İstanbul Oda yönetimine adayız-2 İstanbul Oda yönetimine adayız-2

Mart ayı sonunda yapılacak seçime aday olan mevcut İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası yönetim kurulu üyeleri adaylıklarını açıkladı...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)

1
.. Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sırrı Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sırrı
Ziyaretçi
Sırrı

Sayın hocam yapıcı yaklaşımınız için teşekkür ederim. Siz gibi “ben” kelimesini egoyu çağrıştırdığı için “biz” kelimesini kullancağım . Sadece Yanlış bir şey yazarsam o benim (şahsımın) hatam olacak bunun için şimdiden özúr dilerim. Öğrendiğim gençler aceleci, ateşli, kısmı tecrübesizliklerinden dolayı çözüm noktalarında sorun yaşayabilir. Büyükler de bu noktada olgunlukları, tecrübeleri ile sorunları büyütmeden anlaşmacı bir şekilde çözerler. Ancak siz büyüklerin başlatıp ve süreç içersin isimsiz kahramanlar olan birçok meslektaşın katkıları ile ümit veren ve mesleğimizin saygınlık kazanacağı ve temsil kabiliyetinin artacağı bir süreçte ben ve çıkar diyerek kendi kendimize zarar vermeye çalışıyoruz. Herkesi birbirine düşürmeye çalışanlar, akılları karıştıranlar, surdaki gedikleri… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gaziantep Odası genel kurulunu yaptı Gaziantep Odası genel kur...

17. Bölge Optisyen ve Gözlükçüler Odası yeni yönetimini beli...

Mido optik fuarı ertelendi Mido optik fuarı ertelend...

Bu mevcut durumun ağırlığı katılımcı ve ziyaretçilere yanıt ...

Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odasında seçim! Gaziantep Optisyen Gözlük...

"Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası 22 -23 Şubat günü ilk ...

İstanbul Odası Genel Kurulu İstanbul Odası Genel Kuru...

Genel Kurul toplantısına katılımınız ile ilgili odamız taraf...

Optisyen Ramazan Özer Belediye Başkanlarından Optisyenlere kadro istedi. Optisyen Ramazan Özer Bel...

7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan Gözlükçüler ve Opti...

Odaların Yaptırımları Odaların Yaptırımları

Türkiye İlaç ve Tıbbi cihaz kurumu 81 il sağlık müdürlükleri...

Almanya’ da gözlük kullanım oranlarında artış! Almanya’ da gözlük ...

Almanya'da (16 yaşından itibaren) gözlük takan kişi sayısı s...

Mersin Optisyen Gözlükçüler Odası genel kurulu Mersin Optisyen Gözlükçül...

8. Bölge Mersin Optisyen Gözlükçüler Odası'nın ilk genel kur...

Mido 2020 Planı Mido 2020 Planı

Açıkça görülüyor ki, son birkaç gün içinde ortaya çıkan koşu...

Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da! Samsun Oda yönetimi Kasta...

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Yazarlar
Doktorun yazmadığı gözlükler göze zarar verir!

Güneş ışınlarının göze zararları, güneş gözlüğü kullanımı ile ilgili genel bilgilendirme yapan Sermal Arslan, göz sağlığı için uyarı ve önerilerde...

Kapat