a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bakanlığımızın reklamlar için gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz

Sektörün ve meslek kuruluşlarımızın tamamına yakın bir kısmının şiddetle istemediği reklam düzenlemeleri, küçük bir sermaye kesiminin karlılığına nasıl feda edilebilir? Aynı eğitimi almış sağlık hizmetinde müesseseler arasında reklam yolu ile bir rekabet yaratılması binlerce geleneksel müessesenin kapanması anlamına gelir. Gözlükte reklamın önünün açılması çaba ve gayretleri yönetmelik düzenleme, Geleneksel müesseseler ya da toplumun ve fertlerin özetle halk sağlığı gözetilerek değil; sermaye […]

02 Aralık 2012 - 18:54 'de eklendi ve 1334 kez görüntülendi. A+A-

Bakanlığımızın reklamlar için gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz

Sektörün ve meslek kuruluşlarımızın tamamına yakın bir kısmının şiddetle istemediği reklam düzenlemeleri, küçük bir sermaye kesiminin karlılığına nasıl feda edilebilir?

Aynı eğitimi almış sağlık hizmetinde müesseseler arasında reklam yolu ile bir rekabet yaratılması binlerce geleneksel müessesenin kapanması anlamına gelir.

Gözlükte reklamın önünün açılması çaba ve gayretleri yönetmelik düzenleme, Geleneksel müesseseler ya da toplumun ve fertlerin özetle halk sağlığı gözetilerek değil; sermaye zincirlerinin daha çok tüketim, reklâm alanının ise daha çok büyüme hırsı ile açıklanabilir. Reklam bu alanda sağlık yardımı yapan SGK nun devlet eliyle daha çok sağlık harcaması yapması özetle kamu zararı yaratması anlamına da gelir. ( Örneğin Sigorta reçetem le geldim yok pahasına gözlük aldım. Sigorta logosu ve SGK ismini çağrıştıracak bir reklam ayrıca SGK nun iznine tabidir. SGK nun bu reklâmlara sessiz kalması da manidardır. )

Sağlık alanındaki reklâm talep yaratıcı nitelikte olduğu, bu itibarla da belli  bir alanda verilen sağlık hizmetinin ticari bir niteliğe büründürülerek Yasal ve düzenleyici kuralların ihlal edildiği gibi, sağlık hizmetini pahalandırarak, kamu ödeme yaptığı için daha çok harcama yapmasına ve reklamı yapan müesseselere yönlendirilmesini temin eder.

Oysa tüm sağlık mesleklerinde temel etik değer, Hastaların istedikleri hekimi seçme hakları olduğu gibi, hak sahibinin gözlüğünü alacağı optisyenlik müessesini de bir yönlendirme yapılmadan kendi isteği ile tercih VE SEÇME hakkı en temel hakkıdır. Özetle HASTALARIN DİLEDİĞİ GÖZLÜĞÜ VE GÖZLÜKÇÜ’ YÜ SEÇMESİ ENGELLENEMEZ. Aynı mesleki eğitimi aldıkları için bir müessesenin diğerinden hizmet sunumunda bir üstünlüğü yoktur. Yapılan reklamlarla örneklenirse bir müessese ben senden daha uzmanım daha iyi yaparım daha iyi bilirim deme hakkı yoktur.

Hangi farklı eğitimi almışlarda kendilerine uzman payesi biçiyorlar?  Bu haksız rekabet yanlış ve yalan reklam değil mi? Böyle bir reklamın meslek gelişimine ne yararı olabilir?  Bu nedenle her ne şekilde olursa olsun Gözlükçü/Optisyen reçete ile satılan optik sağlık gereci ve kendi müessesesinin reklamını yapamaz. Kampanya düzenleyemez indirim yapamaz. Yönetmeliğe göre, vitrinine yazamadığı tanıtım ve reklamı yazılı ve görsel basın eliyle nasıl yapabilir? Optisyenlik önüne bir tabela koymak yasakladığı bir durumda bilboardlarla nasıl yönlendirme yapabilir? Bu durumda kanunumuzun amaç bölümünde bize emrettiği toplumun ve fertlerin sağlığı nasıl korunabilir?

Reklamı son derece yararlı buluyorum diyen bir meslek adamı bu sektörün nasıl temsilcisi olabilir?

Gözlüğü mal emtia, hastayı müşteri, optisyenlik müessesini ticarethane göre meslek adamı zihniyeti tüccar kafasıdır. Gözlük ticari emtia olarak değerlendiriliyorsa bu durumda bizlerin Sağlık Bakanlığından alınıp Ticaret Bakanlığına bağlanmamız gerekmez mi? Bu şekilde bir reklamın önünün açılması diğer sağlık mesleklerinin de saygınlığını ve güvenilirliğini tartışılır hale getirecektir.

Gözlük ve Gözlükçülük alanı herhangi bir “sektör” gibi değerlendirilemez, Gözlük ve sağlık alanının özgün bir niteliği vardır, Ülkemizde, Tabipler, Eczacılar Diş hekimleri gibi, tam bir sağlık mesleği olarak düzenlenmiştir. Optisyenlik mesleği aynı zamanda kamu hizmeti sunma faaliyetidir.

Rekabet ilkelerinin bu özgün alanda yer alması sağlık mesleği olarak mümkün değildir, çünkü özel meslek kanunu vardır, TC Sağlık bakanlığının gözetim ve denetimindedir. Sunduğu hizmet göz hekimi reçetesi ile mümkün olabilmektedir. HEKİM REÇETESİ İLE YAPILABİLEN BİR TEDAVİNİN REKLÂMI YAPILAMAZ. BU TEMEL KURALDIR. Gözlük herhangi bir ticari meta olarak görülemez. Çünkü gözlük cam ve çerçeveden meslek bilgimizi de katarak yaptığımız optik sağlık gerecidir. Gözlük sadece gözlükçü/optisyen tarafından, göz doktoru reçetesine göre yapılabilir. Sadece gözlükçüde satılır. Faaliyette bulunan her müessese standart bir sağlık hizmetini sunmakla yükümlüdür.

Bir gözlükçü diğerine ben senden daha uzmanım daha iyi bilirim daha iyi yaparım diyemez. Cam çerçeve fiyatı vererek indirim yaparak gözlük satamaz. Kampanya düzenleyemez.

Reklam Sağlık hizmetlerine, meslek etiğine ve gözlükçülük mesleğine olan güven ve saygıyı azaltır. Halk sağlığının korunması adına Sektörün ve meslek kuruluşlarımızın tamamına yakın bir kısmının şiddetle istemediği reklam düzenlemeleri, küçük bir sermaye kesiminin karlılığına nasıl feda edilebilir? Aynı eğitimi almış sağlık hizmetinde müesseseler arasında reklam yolu ile bir rekabet yaratılması binlerce geleneksel müessesenin kapanması anlamına gelecektir.
.
ÇÖZÜM

YÖNETMELİKTE ,REKLAMLARLA İLGİLİ DÜZENLEMENİN SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN HUKUKİ GÖRÜŞÜ DOĞRULTUSUNDA OLMASI SEKTÖRÜMÜZÜ  SON DERECE MUTLU EDECEKTİR .

Kanun ve yönetmelikler de ilkesiz davranışları caydıran, meslek içi rekabeti düzenleyen, toplum sağlığı ve hizmet ideallerini korumayı amaçlayan ilkeler bütünüdür.Sektörümüzde en fazla tartışma yaratan konulardan birisi şüphesiz reklamdır. Optisyenlik müesseseleri arasında haksız rekabet halini ortaya çıkaran bu reklamlar artık sorgulanmalı, yapanın yanına kar kalmayacağı bir şekilde Sağlık Bakanlığımız tarafından gerekli düzenlemeler YÖNETMELİKTE VE KANUNDA yapılmalıdır.
.
Bilindiği üzere, fertlerin ve toplumun sağlığını korumak üzere, optisyen unvanının kullanılması, optisyenlik mesleğinin icra edilmesi ve optisyenlik müessesesinin açılması ve işletilmesiyle ilgili usul ve esaslar 5193 sayılı Kanun ve bu Kanuna istinaden çıkartılan 27/9/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir.
.
27 Eylül 2004 tarihinde çıkan 25596 Sayılı Yönetmeliğin 24 maddesini düzeltmek için bugün önümüzde bir şans var yeni yönetmelik çalışması şu an makamda imzada bekliyor. Sektörümüzün beklentisi yeni yönetmelik çalışmasında reklam konusunun tartışma konusu olmayacak şekilde talep ettiğimiz ve beklentilerimiz yönünde çözüme kavuşmasıdır.
.
Bakanlığınız tarafından konfederasyonumuza gönderilen 19/04/2011 tarihli ve B.10.0.IEG.017.00.04/ sayılı görüş ise aynen “anılan hükümlere göre, optisyenlik müessesesine ait reklamlarda, yazılı ve görsel basınla, vitrinlerde mesleki faaliyete ilişkin bilgiler dışında satışa sunulan mal ve hizmetlerin satış teknikleri ve pazarlamasına yönelik herhangi bir bilginin bulunamayacağı, reçete ile satılan optisyenlik ürünleri hakkında da reklam yapılamayacağı, ancak güneş gözlüklerinin tamamen ticari bir olgu içerisinde değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.” Şeklindedir.

Reklamlarla  İlgili TC Sağlık Bakanlığının Bize göre de Doğru olan Hukuki  Görüşünün tamamını okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/reklamlara-bakanlik-gorusu-2-17431.html

Taylan KÜÇÜKER
Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu başkanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV