a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ağızdan Aldığı Dokuyu Göze Nakletti

Trabzon Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Türkiye’de ilk kez bir hastaya uygulanan bir yöntemle ağız içinden alınan doku göze nakledildi. Bu yöntemin dünyada göz ameliyatlarında çok nadir uygulanan bir yöntem olduğu belirtildi. Gözün önünde oluşan et parçası görmesine engel olduğunu gerekçesiyle bir çok doktora giden son olarak ise Trabzon Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi Göz […]

30 Kasım 2011 - 18:22 'de eklendi ve 1363 kez görüntülendi. A+A-

Ağızdan Aldığı Dokuyu Göze Nakletti

Trabzon Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Türkiye’de ilk kez bir hastaya uygulanan bir yöntemle ağız içinden alınan doku göze nakledildi. Bu yöntemin dünyada göz ameliyatlarında çok nadir uygulanan bir yöntem olduğu belirtildi.

Gözün önünde oluşan et parçası görmesine engel olduğunu gerekçesiyle bir çok doktora giden son olarak ise Trabzon Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ethem Coşkuner’e muayene olan İsmail Kınalı isimli hasta, geçirdiği ameliyatla görme şikayetinin sona erdiğini söyledi.

Hastanın ağızdan alınan doku ile göze operasyon yaptıklarını anlatan Dr. Coşkuner, bu tür vakaların çok nadiren karşılarına çıktığını belirtti.

Hastanın ameliyat edilmemesi durumunda kör kalabileceğine dikkat çeken Dr. Coşkuner, “Pterygium, halk arasında yalancı, katarakt diye bilinen gözün gören orta kısmına kenardan ilerleyen kırmızı lezyondur. Körlük yapan hastalıklar arasında önemli yer tutar. Tedavisi erken dönemde yapılmazsa kalıcı görme kusurlarına neden olur. Tedavisi mümkün olan bir hastalık olması nedeniyle tedavisi daha bir önem arz eder. Tedavide dikkat edilecek husus gözün gören şeffah bölgesine kenardan 2-3 milimetre ilerlemeler ameliyat için ideal vakalardır. Daha büyükleri daha fazla leke bırakırken daha küçükleri için ameliyat için acele etmekte aciliyet yoktur. Zira ameliyatlardan sonra bir miktar iz kalabilmektedir. Greftsiz en başarılı ameliyatlardan sonra dahi yüzde 25 tekrarlama riski daima vardır. Bu nedenle hastalığın tedavisinde kornea üzerine ilerleyen lezyonu kazıdıktan sonra tekrarlamayı önlemek için ağız içinden alınan doku ile ameliyat yeri kapatılınca tekrarlama minimum oranla düşer. Ağız içinden alınan sağlıklı doku ile hastalığın tedavisi yeni, başarılı, etkili yöntem olarak kullanılmaktadır” dedi.
AMELİYAT İLK KEZ TRABZON’DA YAPILDI

Söz konusu ameliyatın Türkiye’de ve Trabzon’da ilk kez yapıldığını kaydeden Coşkuner, ” Bu ameliyatı ilk kez hastanemizde gerçekleştiriyoruz. Ağızdan alınan doku ile yapılan ameliyata en iyi yanıt veren vakalar tekrarlayan pterygium olguları ve gözün merkezine kadar ilerleyen pterygium olgulardır. Daha önce yapılan kazıma ve basitçe kapama yöntemine göre hem daha efektif, tekrarlama riski hemen hemen yok ve iyileşmesi de son derece kolay ve hızlıdır. Ağızdan doku alınan yer için herhangi bir ilave önlemi ve tedaviye gerek olmaksızın ağız lezyonu bir günde iyileşmektedir. Maalesef bu tür vakalar şimdiye dek tedavinin etkisizliğinden dolayı çoğu doktora dahi müracaat etmemektedir. Yeni yöntemde eskiye göre bariz üstünlükler var” şeklinde konuştu.

Gözüne yapılan operasyon sonrası şikayetinin ortadan kalktığını belirten İsmail Kınalı ise çok rahatladığını belirtti. Kınalı, “Gözümün önünde bulunan et parçası görmemi önemli ölçüde engelliyordu. Özellikle rüzgar ve güneşli havalarda sık sık kızararak beni rahatsız ediyordu. Gittikçe büyüyen et parçası beni son derece rahatsız etmeye başlamıştı. Bir çok doktora başvurdum. Doktorlar ‘ameliyatı yaparız ancak aynı durum tekrarlanabilir’ dediler. Ben de son olarak Dr. Ethem Coşkuner’e muayene oldum. Şimdi gözüm çok rahat. Eski şikayetlerim artık neredeyse kayboldu. Başta sayın Coşkuner olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Magazin HABERLERİ
Web TV