a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

5 yaşında 19 numara gözlük takıyor

Tedavisi olmayan bir hastalığı var. Dünyası her geçen gün kararıyor. Semanur Dellallar , henüz 5 yaşında. Onu yaşıtlarından farklı kılan ise küçük yaşına rağmen kullandığı 19 numara gözlükleri. Küçük kızın gözlük numarası her yıl biraz daha büyüyor. Hekimlerin çözüm bulamadığı hastalığı tedavi edilmezse, Semanur’un yüzde 30’larda olan görme gücü yakında tükenecek. Semanur Dellallar dünyası yavaş […]

26 Şubat 2013 - 17:17 'de eklendi ve 1526 kez görüntülendi. A+A-

5 yaşında 19 numara gözlük takıyor

Tedavisi olmayan bir hastalığı var. Dünyası her geçen gün kararıyor.

Semanur Dellallar , henüz 5 yaşında. Onu yaşıtlarından farklı kılan ise küçük yaşına rağmen kullandığı 19 numara gözlükleri. Küçük kızın gözlük numarası her yıl biraz daha büyüyor. Hekimlerin çözüm bulamadığı hastalığı tedavi edilmezse, Semanur’un yüzde 30’larda olan görme gücü yakında tükenecek.

Semanur Dellallar dünyası yavaş yavaş kararıyor. Arkadaşlarıyla oynamak istiyor; fakat koşuşturması, düşmesi ya da kafasını bir yere çarpması ihtimaline karşı ailesi temkinli. Zira ufak bir kaza sonucu göz damarları çatlayıp hayatını aydınlatan ışık aniden sönebilir. Semanur, öyle dayanıklı ve sabırlı bir çocuk ki yaşadıkları onun güler yüzünü ve neşesini bozamıyor.

 Ailesi, çocuklarının üzerine titrerken büyük endişe yaşıyor. Anne Ayşe Dellallar, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Daha çok küçük, gözleri ona lazım. Her an göz damarları çatlayabilir. Bir patırtı duysam ‘Acaba Sema’nın gözlerine bir şey mi oldu, düştü mü?’ diye korkuyorum. Yavrumun iyileşmesini istiyorum.”

Ayşe ve Şükrü Dellallar çifti, ikinci çocukları Semanur Dellallar’ın her yıl numarası büyüyen gözlüklerinden kurtulması için çalmadık kapı bırakmamış. Önce Balıkesir’de hastanelere, ardından Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sonra da İstanbul’da doktorlara götürmüşler. Hiçbir sonuç alınamamış. 3 yıl önce bir ameliyat olmuş, göz nakli yapılamadığı için başka bir parça takılmış gözlerine. Ancak rahatsızlığın büyümesine engel olunamamış.

Doktorlar, görme kaybının devam ettiği, gözlük numaralarının da her yıl bir numara daha büyüdüğünü ifade etmiş. Bu yaştaki bir çocukta nadir görülen bir hastalıkla karşı karşıya olduklarını, tedavisinin ise şimdilik mümkün olmadığını söylemişler. Ailesi ise çocuklarının böyle bir hastalık sebebiyle gözlerinden mahrum olmasını istemiyor. Anne Ayşe Dellallar, her yıl gözlük değiştirdiklerini belirterek, kızının derdine deva bulunmasını istiyor.

Göz rahatsızlıklarıyla ilgili her haberde ‘Acaba benim çocuğum için de yapılabilecek bir şey var mı?’ diye düşündüğünü ifade eden acılı anne, şunları dile getiriyor: “Uzmanlardan bize yardımcı olmasını istirham ediyoruz. Seneye okul hayatı başlayacak. Hiç kafasını çarpmaması gerektiğini söylüyorlar, bir yumurta gibi olmuş. Her an göz damarları çatlayabilir. Görmesi şu an yüzde 30’larda bunun her geçen gün düşeceğini söyledi doktorumuz. Numarası büyüyor ve gittikçe görüş gücü azalıyor. Ne olur yavruma Allah rızası için yardım elini uzatsınlar.”

2,5 YAŞINDA FARKEDİLDİ

Baba Şükrü Dellallar ise Semanur’un televizyona yakından bakması üzerine hastalığı 2,5 yaşında fark ettiklerini dile getiriyor. Baba Dellallar, “Yurtdışından göz hastalıklarıyla ilgili uzmanlar geldiğini duyuyoruz. Eğer kızımız için de bir tedavi varsa lütfen yardım edilsin.” dedi. Kızının şu an anaokuluna gittiğini kaydeden Dellallar, “Hem okul hayatında hem de gençlik hayatında sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Doktorlardan ve yetkililerden ricamız kızımıza yapılacak bir şeyler varsa lütfen yapsınlar.

Bunun ender bir rahatsızlık olduğunu söylediler. Gözünde çatlamalar olabileceği, kafasını sağa sola çarpmadan hayatını idame ettirmesi, her an korunması gerektiği söyleniyor.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangın çıktı

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez deposunda elektrik kontağından kaynaklandığı ön görülen bir yangın çıkmıştır....

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da atacak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışan IZFAS, bu yıl ilk kez optik gö...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV