a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

5 yaşında 19 numara gözlük takıyor

Tedavisi olmayan bir hastalığı var. Dünyası her geçen gün kararıyor. Semanur Dellallar , henüz 5 yaşında. Onu yaşıtlarından farklı kılan ise küçük yaşına rağmen kullandığı 19 numara gözlükleri. Küçük kızın gözlük numarası her yıl biraz daha büyüyor. Hekimlerin çözüm bulamadığı hastalığı tedavi edilmezse, Semanur’un yüzde 30’larda olan görme gücü yakında tükenecek. Semanur Dellallar dünyası yavaş […]

26 Şubat 2013 - 17:17 'de eklendi ve 1412 kez görüntülendi. A+A-

5 yaşında 19 numara gözlük takıyor

Tedavisi olmayan bir hastalığı var. Dünyası her geçen gün kararıyor.

Semanur Dellallar , henüz 5 yaşında. Onu yaşıtlarından farklı kılan ise küçük yaşına rağmen kullandığı 19 numara gözlükleri. Küçük kızın gözlük numarası her yıl biraz daha büyüyor. Hekimlerin çözüm bulamadığı hastalığı tedavi edilmezse, Semanur’un yüzde 30’larda olan görme gücü yakında tükenecek.

Semanur Dellallar dünyası yavaş yavaş kararıyor. Arkadaşlarıyla oynamak istiyor; fakat koşuşturması, düşmesi ya da kafasını bir yere çarpması ihtimaline karşı ailesi temkinli. Zira ufak bir kaza sonucu göz damarları çatlayıp hayatını aydınlatan ışık aniden sönebilir. Semanur, öyle dayanıklı ve sabırlı bir çocuk ki yaşadıkları onun güler yüzünü ve neşesini bozamıyor.

 Ailesi, çocuklarının üzerine titrerken büyük endişe yaşıyor. Anne Ayşe Dellallar, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Daha çok küçük, gözleri ona lazım. Her an göz damarları çatlayabilir. Bir patırtı duysam ‘Acaba Sema’nın gözlerine bir şey mi oldu, düştü mü?’ diye korkuyorum. Yavrumun iyileşmesini istiyorum.”

Ayşe ve Şükrü Dellallar çifti, ikinci çocukları Semanur Dellallar’ın her yıl numarası büyüyen gözlüklerinden kurtulması için çalmadık kapı bırakmamış. Önce Balıkesir’de hastanelere, ardından Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sonra da İstanbul’da doktorlara götürmüşler. Hiçbir sonuç alınamamış. 3 yıl önce bir ameliyat olmuş, göz nakli yapılamadığı için başka bir parça takılmış gözlerine. Ancak rahatsızlığın büyümesine engel olunamamış.

Doktorlar, görme kaybının devam ettiği, gözlük numaralarının da her yıl bir numara daha büyüdüğünü ifade etmiş. Bu yaştaki bir çocukta nadir görülen bir hastalıkla karşı karşıya olduklarını, tedavisinin ise şimdilik mümkün olmadığını söylemişler. Ailesi ise çocuklarının böyle bir hastalık sebebiyle gözlerinden mahrum olmasını istemiyor. Anne Ayşe Dellallar, her yıl gözlük değiştirdiklerini belirterek, kızının derdine deva bulunmasını istiyor.

Göz rahatsızlıklarıyla ilgili her haberde ‘Acaba benim çocuğum için de yapılabilecek bir şey var mı?’ diye düşündüğünü ifade eden acılı anne, şunları dile getiriyor: “Uzmanlardan bize yardımcı olmasını istirham ediyoruz. Seneye okul hayatı başlayacak. Hiç kafasını çarpmaması gerektiğini söylüyorlar, bir yumurta gibi olmuş. Her an göz damarları çatlayabilir. Görmesi şu an yüzde 30’larda bunun her geçen gün düşeceğini söyledi doktorumuz. Numarası büyüyor ve gittikçe görüş gücü azalıyor. Ne olur yavruma Allah rızası için yardım elini uzatsınlar.”

2,5 YAŞINDA FARKEDİLDİ

Baba Şükrü Dellallar ise Semanur’un televizyona yakından bakması üzerine hastalığı 2,5 yaşında fark ettiklerini dile getiriyor. Baba Dellallar, “Yurtdışından göz hastalıklarıyla ilgili uzmanlar geldiğini duyuyoruz. Eğer kızımız için de bir tedavi varsa lütfen yardım edilsin.” dedi. Kızının şu an anaokuluna gittiğini kaydeden Dellallar, “Hem okul hayatında hem de gençlik hayatında sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Doktorlardan ve yetkililerden ricamız kızımıza yapılacak bir şeyler varsa lütfen yapsınlar.

Bunun ender bir rahatsızlık olduğunu söylediler. Gözünde çatlamalar olabileceği, kafasını sağa sola çarpmadan hayatını idame ettirmesi, her an korunması gerektiği söyleniyor.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sağlık kuruluşlarına ‘kalite’ puanı geliyor Sağlık kuruluşlarına ‘kalite’...

Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık kuruluşlarında memnuniyete yönelik standartları içeren Türkiye Sağlıkta Kalite Sistemi'ni hayata geçiriyor...

Konusuzluk Konusuzluk

Ben hayatı boyunca apolitik bir adamdım. Şimdi neler konuştuğumuzu görüyorsun....

Yönetmelikte değişiklik Yönetmelikte değişiklik

Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete ’de yayımlandı....

Kılavuz Kılavuz

Tıbbi Cihaz Yönetmeliğinin Ek XVI’sında Listelenen Tıbbi Amaçlı Olmayan Ürün Gruplarına Yönelik Ortak Spesifikasyonları Belirleyen Kıla...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sağlık kuruluşlarına ‘kalite’ puanı geliyor Sağlık kuruluşlarına R...

Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık kuruluşlarında memnuniyete yöne...

Konusuzluk Konusuzluk

Ben hayatı boyunca apolitik bir adamdım. Şimdi neler konuştu...

Yönetmelikte değişiklik Yönetmelikte değişiklik...

Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde Değişikl...

Kılavuz Kılavuz

Tıbbi Cihaz Yönetmeliğinin Ek XVI’sında Listelenen Tıbbi Ama...

Markasını kendi tanıtıyor! Markasını kendi tanıtıyor...

David Beckham, gözlük markasının yeni ürünlerini kendisi tan...

Yaşamın Değeri Yaşamın Değeri

Tutum bir seçimdir. Mutluluk bir seçimdir. İyimserlik bir se...

Konteyner Dükkan Kahramanmaraş’ta! Konteyner Dükkan Kahraman...

Odamız yönetim kurulunun kısa bir süre önce başlattığı bağış...

Vefat ve Başsağlığı (İzmir) Vefat ve Başsağlığı (İzmi...

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

EssilorLuxottica Genel Kurulu yapıldı EssilorLuxottica Genel Ku...

18.000 mağaza ve 200 çevrimiçi satış platformu aracılığıyla ...

Polenler Kör Ediyor Polenler Kör Ediyor

Bahar ayının en sinsi canavarları polenlerin zararı yalnızca...

Magazin HABERLERİ
Web TV