a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunu”

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Karadakovan, yaşlılığın bir hastalık olmadığını ancak yaşlılıkta birtakım kronik hastalıkların görülme alasılığının arttığını bildirdi. Erzurum Sosyal Hizmetler Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Aile Danışma Merkezi ve Atatürk Üniversitesi tarafından, “Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla, Kültür Merkezi’nde, “Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunları” konulu panel düzenlendi. Prof. Dr. Karadakovan, […]

02 Nisan 2011 - 22:46 'de eklendi ve 1701 kez görüntülendi. A+A-

“Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunu”

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Karadakovan, yaşlılığın bir hastalık olmadığını ancak yaşlılıkta birtakım kronik hastalıkların görülme alasılığının arttığını bildirdi.

Erzurum Sosyal Hizmetler Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Aile Danışma Merkezi ve Atatürk Üniversitesi tarafından, “Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla, Kültür Merkezi’nde, “Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunları” konulu panel düzenlendi.

Prof. Dr. Karadakovan, yaşlanma nedeniyle gelişen fizyolojik değişiklikler ve sık görülen kronik hastalıklarda bakım hakkında bilgi verdi.

Yaşlılığa bağlı olarak görme ile ilgili değişikliklerde, aydınlatılmada olabildiğince gün ışığına yakın renklerin tercih edilmesi, floresan ışığı kullanmaktan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Karadakovan, “Geceleri yatak odası, koridor gibi alanlarda gece lambası ile aydınlatma sağlanmalıdır. Kaza ve yaralanmalardan koruma için gerekli çevre düzenlemeleri yapılmalı, koruyucu önlemler alınmalıdır. Gözlük, lens gibi yardımcı gereçlerin uygun biçimde kullanılması uyarılmalıdır” dedi.

İşitmede azalma veya kayıp yaşayan yaşlı bireylerle iletişimde yüksek seslerin duyulması ve ayırt edilmesi güç olduğu için gürültülü ortamda bulunmasından kaçınılması gerektiğini anlatan Karadakovan, şunları kaydetti:

“İletişim kurarken yaşlı bireyin sizi görebileceği uzaklıkta karşısına geçerek tane tane ve duyabileceği bir ses tonu ile konuşulmalıdır. İletişim sırasında duymayı güçleştirecek çevresel sesler kontrol altına alınmış olmalıdır. İşitmede azalma, kayıp nedeniyle etraftaki konuşmaları, sesleri yeterli duyamayan yaşlı bireyler kuşkucu olabileceği için yaşlı bireyin bulunduğu ortamda fısıltı ile konuşmaktan kaçınılmalıdır. İşitme duyusunu tam olarak yitirmiş yaşlı bireylerle iletişimi sürdürmek için bireyin sosyo-kültürel durumu ve diğer sağlık sorunlarını dikkate alarak alternatif iletişim yöntemleri araştırılmalıdır.”

Prof. Dr. Karadakovan, tat ve koku alma duyusunun azalması veya kaybı yaşlı bireylerin zararlı gazlara maruz kalma, bozulmuş gıdaları tüketme riskini arttıracağından bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Tat ve koku alma duyusunun azalmasının veya kaybının da yaşlı bireylerde anksiyete ve depresyonu tetikleyebileceği için gerekli bakım ve uygulamaların yapılmasını öneren Karadakovan, “Yaşlılık bir hastalık değil aslında, ama yaşlılıkta bir takım kronik hastalıkların görülme olasılığı da artıyor. Yaşlıların yaklaşık yüzde 80’ininde bir veya iki kronik hastalıklar var. Bu tür hastalıkları olan yaşlılarımızın bakımını doğru yapmalıyız” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Kırpınar da 1900’lü yılların başında ortalama hayat süresinin 40 yaş civarında olduğunu anımsattı.

Salgın hastalıkları ve savaşlar gibi nedenlerin nüfusun yaşlanmasına engel olduğunu dile getiren Kırpınar, o dönemlerde yaşlılarla ilgi problemlerin gündeme gelmesinin söz konusu olamadığını ifade etti.

Hayat standartlarının yükselmesi, tıptaki gelişmelerle birlikte ortalama yaşam süresinin de uzadığına dikkati çeken Kırpınar, “Gelişmiş ülkelerde 2020 yılında nüfusun yüzde 20’sinin 65 yaş üzerindekilerin olacağı tahmin ediliyor. Giderek yaşlanan bir dünyada yaşıyoruz. Ülkemizde 2008 yılında adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre; ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 7’si 65 yaşın üzerinde yaşlı grup oluşturuyor” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin!

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Ka...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu gidermek umuduyla Lasik ameliyatı geçiriyor....

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman başkalarıdır. Liderlerin onlara nasıl hizmet ettiğini, onları güçlendirip o...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin...

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komp...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu g...

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri ...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman ...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılı...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Gözlük kullanmamanın bedeli 227 milyar! Gözlük kullanmamanın bede...

Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı’ raporunu hazırlayan ...

Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Magazin HABERLERİ
Web TV