a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunu”

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Karadakovan, yaşlılığın bir hastalık olmadığını ancak yaşlılıkta birtakım kronik hastalıkların görülme alasılığının arttığını bildirdi. Erzurum Sosyal Hizmetler Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Aile Danışma Merkezi ve Atatürk Üniversitesi tarafından, “Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla, Kültür Merkezi’nde, “Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunları” konulu panel düzenlendi. Prof. Dr. Karadakovan, […]

02 Nisan 2011 - 22:46 'de eklendi ve 1562 kez görüntülendi. A+A-

“Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunu”

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Karadakovan, yaşlılığın bir hastalık olmadığını ancak yaşlılıkta birtakım kronik hastalıkların görülme alasılığının arttığını bildirdi.

Erzurum Sosyal Hizmetler Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Aile Danışma Merkezi ve Atatürk Üniversitesi tarafından, “Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısıyla, Kültür Merkezi’nde, “Yaşlanma ve Yaşlıların Sorunları” konulu panel düzenlendi.

Prof. Dr. Karadakovan, yaşlanma nedeniyle gelişen fizyolojik değişiklikler ve sık görülen kronik hastalıklarda bakım hakkında bilgi verdi.

Yaşlılığa bağlı olarak görme ile ilgili değişikliklerde, aydınlatılmada olabildiğince gün ışığına yakın renklerin tercih edilmesi, floresan ışığı kullanmaktan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Karadakovan, “Geceleri yatak odası, koridor gibi alanlarda gece lambası ile aydınlatma sağlanmalıdır. Kaza ve yaralanmalardan koruma için gerekli çevre düzenlemeleri yapılmalı, koruyucu önlemler alınmalıdır. Gözlük, lens gibi yardımcı gereçlerin uygun biçimde kullanılması uyarılmalıdır” dedi.

İşitmede azalma veya kayıp yaşayan yaşlı bireylerle iletişimde yüksek seslerin duyulması ve ayırt edilmesi güç olduğu için gürültülü ortamda bulunmasından kaçınılması gerektiğini anlatan Karadakovan, şunları kaydetti:

“İletişim kurarken yaşlı bireyin sizi görebileceği uzaklıkta karşısına geçerek tane tane ve duyabileceği bir ses tonu ile konuşulmalıdır. İletişim sırasında duymayı güçleştirecek çevresel sesler kontrol altına alınmış olmalıdır. İşitmede azalma, kayıp nedeniyle etraftaki konuşmaları, sesleri yeterli duyamayan yaşlı bireyler kuşkucu olabileceği için yaşlı bireyin bulunduğu ortamda fısıltı ile konuşmaktan kaçınılmalıdır. İşitme duyusunu tam olarak yitirmiş yaşlı bireylerle iletişimi sürdürmek için bireyin sosyo-kültürel durumu ve diğer sağlık sorunlarını dikkate alarak alternatif iletişim yöntemleri araştırılmalıdır.”

Prof. Dr. Karadakovan, tat ve koku alma duyusunun azalması veya kaybı yaşlı bireylerin zararlı gazlara maruz kalma, bozulmuş gıdaları tüketme riskini arttıracağından bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Tat ve koku alma duyusunun azalmasının veya kaybının da yaşlı bireylerde anksiyete ve depresyonu tetikleyebileceği için gerekli bakım ve uygulamaların yapılmasını öneren Karadakovan, “Yaşlılık bir hastalık değil aslında, ama yaşlılıkta bir takım kronik hastalıkların görülme olasılığı da artıyor. Yaşlıların yaklaşık yüzde 80’ininde bir veya iki kronik hastalıklar var. Bu tür hastalıkları olan yaşlılarımızın bakımını doğru yapmalıyız” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Kırpınar da 1900’lü yılların başında ortalama hayat süresinin 40 yaş civarında olduğunu anımsattı.

Salgın hastalıkları ve savaşlar gibi nedenlerin nüfusun yaşlanmasına engel olduğunu dile getiren Kırpınar, o dönemlerde yaşlılarla ilgi problemlerin gündeme gelmesinin söz konusu olamadığını ifade etti.

Hayat standartlarının yükselmesi, tıptaki gelişmelerle birlikte ortalama yaşam süresinin de uzadığına dikkati çeken Kırpınar, “Gelişmiş ülkelerde 2020 yılında nüfusun yüzde 20’sinin 65 yaş üzerindekilerin olacağı tahmin ediliyor. Giderek yaşlanan bir dünyada yaşıyoruz. Ülkemizde 2008 yılında adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre; ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 7’si 65 yaşın üzerinde yaşlı grup oluşturuyor” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ailedeki Göz Bozukluğu Çocuk İçin Risk Faktörü Ailedeki Göz Bozukluğu Çocuk İçin Risk F...

Çocuklar arasında yapılan araştırmada, vücut ağırlığı 20-24 kilogram aralığındaki öğrencilerin yüzde 13,5'inde kırma kusuru saptandı....

CEO’nun gözlük tercihi CEO’nun gözlük tercihi

Şık ve hafif tasarımları tercih eden liderler, günün optik teknolojisini de yakından takip ediyor. Hatta aralarında 30’dan fazla gözlüğ...

Amcaoğlu Amcaoğlu

Gözlük işin olursa bundan sonra burdasın’’deyip bana iş kazandırma....

Kış mevsiminde iyi görüş Kış mevsiminde iyi görüş

Ehliyet göz testi, minimum yüzde 70 görme keskinliği gerektirir. Kötü gören ve düzeltmeden kazaya neden olan herkes her durumda kısmen ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Ailedeki Göz Bozukluğu Çocuk İçin Risk Faktörü Ailedeki Göz Bozukluğu Ço...

Çocuklar arasında yapılan araştırmada, vücut ağırlığı 20-24 ...

CEO’nun gözlük tercihi CEO’nun gözlük terc...

Şık ve hafif tasarımları tercih eden liderler, günün optik t...

Amcaoğlu Amcaoğlu

Gözlük işin olursa bundan sonra burdasın’’deyip bana iş kaza...

Kış mevsiminde iyi görüş Kış mevsiminde iyi görüş...

Ehliyet göz testi, minimum yüzde 70 görme keskinliği gerekti...

Odak Noktası Odak Noktası

Hastaya daha kaliteli bir görüş için odaklara göre çerçeveye...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yabancı yatırımların rekabet hukuku açısından incelenmesi Yabancı yatırımların reka...

Yerel firmaların kâr hadlerinin düşmesi ve piyasadan çekilme...

Apollo’nun CEO’luk görevini Nihat Aydın üstlenecek Apollo’nun CEO’luk görevi...

Apollo'nun Genel Müdürlük görevini 1 Şubat'tan itibaren Niha...

Hazır okuma gözlüklerinin satışı yasaktır Hazır okuma gözlüklerinin...

HAZIR OKUMA GÖZLÜKLERİ, SOSYETE PAZARI,CAMİ ÖNLERİ, İŞPORTA,...

Kamu Hastanesi Optisyen arıyor! Kamu Hastanesi Optisyen a...

Afyonkarahisar kamu hastanesi Optisyen alımı yapacak! ...

Magazin HABERLERİ
Web TV