a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Müesseselerin felaketine kim sebep olacak?

Taylan KÜÇÜKER – Ulusal Bilgi Bankası’na girişleri ve stoklarının toplu olarak sisteme kaydedilmesi konularının görüşüldüğü ve netliğe kavuşturulduğu toplantılarımız 12-13 Ekim 2011 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Gözder.Com sitesinden alıntı :  Optik sektörünün optik cam ve çerçeve takip sistemine geçeceği gerçeğiyle; optik çerçevelerinde takibin barkod uygulamasıyla mı yoksa karekod uygulamasıyla mı yapılacağı, optisyenlik müesseselerinin Ulusal Bilgi Bankası’na […]

15 Ekim 2011 - 12:46 'de eklendi ve 1419 kez görüntülendi. A+A-

Müesseselerin felaketine kim sebep olacak?

Taylan KÜÇÜKER – Ulusal Bilgi Bankası’na girişleri ve stoklarının toplu olarak sisteme kaydedilmesi konularının görüşüldüğü ve netliğe kavuşturulduğu toplantılarımız 12-13 Ekim 2011 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Gözder.Com sitesinden alıntı :  Optik sektörünün optik cam ve çerçeve takip sistemine geçeceği gerçeğiyle; optik çerçevelerinde takibin barkod uygulamasıyla mı yoksa karekod uygulamasıyla mı yapılacağı, optisyenlik müesseselerinin Ulusal Bilgi Bankası’na girişleri ve stoklarının toplu olarak sisteme kaydedilmesi konularının görüşüldüğü ve netliğe kavuşturulduğu toplantılarımız 12-13 Ekim 2011 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.
http://www.gozder.com/news.aspx?newsID=7037

Değerli Meslektaşlarım;
Yapılan çalışmalara karışmayalım, yorum yapmayalım, gerginlik yaratmayalım diyoruz ama Sayın DİBİ ve Abdullah AYDIN, perakendecinin stoklarının kayıtları ile ilgili görüşmeler yapıyorlar. Kusura bakmasınlar stok düzeltilmesi yapılmadan bu şekilde bir barkod ya da kare kod uygulamasına geçiş, Mali yönden müesseselerin felaketine sebep olur.

Bunu bilmeyerek yapıyorlarsa lütfen yapmasınlar, bilerek yapıyorlarsa bu daha da vahim.  Biz bunu ,garanti belgesinde ,fon uygulamasında yaşadık ,aynı yanlışı ve zulümü barkod uygulamasında yaşamak istemiyoruz. 
 

STOK DÜZELTİLMESİ VE BARKOD UYGULAMASI İLE İLGİLİ KONFEDERASYONUMUZUN, SGK NA SUNDUĞUMUZ RAPORDAN BİR BÖLÜM GÖRÜŞ VE İNCELEMELERİNİZE SUNULMUŞTUR.

BARKOD UYGULAMASINDAKİ OLASI TEREDDÜTLERİMİZ

·        Stok düzeltilmesi-STOK AFFI     Bu uygulamada önümüzdeki en büyük engel stok affının gerekliliğidir. Çünkü barkod uygulaması hayata geçtiğinde envanterde ki ürünlere de uygulanacaktır. Envanterin resmi kayıtlı envanterle uyumlaştırılması çok önemlidir. Envanter, sadece optisyenlik müesseseleri için değil, ithalatçı ve üreticiler içinde çok önem ahzediyor. Aksi takdirde mali açıdan müesseseler çok büyük mağduriyetler yaşayabilir.

·        Barkod gözlüğün neresine yapıştırılacaktır?  İlaç gibi bir kutu içerisinde satılmıyor! Poşetler üzerine yapışacaksa bunlar müessesede nasıl tasnif edilip arşivlenecek ve saklanacaktır? Bu pratiğin geliştirilmesi gereklidir.

·        Envanterdeki ürünlerin satışı nasıl sağlanacaktır? Nasıl barkodlanacaktır? Eczane envanterlerinde yaşanan G2D uygulamasındaki olumsuzluklar gözlükçülük alanında da yaşanabilir mi?

·        Barkod tahsisi nasıl yapılacaktır? İstismar ve Taklit edilmesinin önüne nasıl geçilecektir?

·        Neden ilaçta olduğu gibi uygulamaya karekod ile başlanmıyor da? Barkot tercih ediliyor?

·        Eczaneler İTS onayı aldıktan sonra, karekod u kesip reçeteye yapıştırmıyor, Gözlükte barkodun reçeteye yapıştırılması isteniyor. Bizde barkod için TC Sağlık Bakanlığından onay alacağımıza göre neden tekrar reçeteye yapıştırıyoruz?

Barkod ve kare kod uygulaması için, Uygulamaya sorunsuz geçmek amacıyla, SGK ile Gözlükçü dernekleri ve Türkiye Gözlük sanayicileri arasında eşgüdümlü toplantılar, sürdürülmelidir Garanti belgesi uygulamasından çektiğimiz mağduriyet ve sıkıntıları, barkod uygulamasında yaşamak istemiyoruz.

Taylan KÜÇÜKER 

Bu konuya katkı da bulunmak isteyen tüm meslektaşlarımıza web sayfamız açıktır.Değerli görüşlerinizi bekliyoruz.

OptisyeninsesiHaber

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(8 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
8 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
gülali gürer malatya dert baş
gülali gürer malatya dert baş
10 yıl önce

Bu meslek adına yararlı en ufak katkısı olan tümsaygı değer ve başkanlarıma sahsım adına teşekür ediyorum sayın değerlı üyeler ipler elinizde birleşmek için baskılarını artırın yoksa kurulacak mağaza zincirlerde çok ama çok darbe göreceksınız sayın üyeler niçin birleşmiyorlar bilyormusunuz rat rat biz anadoluda boşuna dernek kurup federasyon kurmadık rahmetli hüseyın avnni güvenin azemeği yoktur bu meslek üzerine kendilere allahtan rahmet diliyorum federesyonlaşirsak daha sonra konfederesiyon olursak bu çatı altında birleşiriz dedik birlikte kuvet doğar ve odalaşmaya kadar yazılarımızı verdık ne yazıkki daha bazı dernekler bizimle birleşmeye yanaşmaya gelmediler adaylıklarında tekrar seçilemiyeceklerinde korkuyorlar değerli üyeler hepinize saygılar dılıyorum

mustafa YILDIRIM
mustafa YILDIRIM
10 yıl önce

YETER ARTIK KARDEŞİM! bu ne saçmalık bunun bize ne yararı olacak çıksın bırı ızah etsın taylan hocam sizi tenzih ederek söyluyorum artık bıçak kemiğe dayandı sabrımız kalmadı bir mesleğe bu kadar İHANET edilmez ki! bu kadar insanların uzerıne gelınmezkı 10 senedir fiyatlar aynı bir güncelleme yapılmadı ne yapıyorsunuz kardeşim siz orda ne işe yarıyorsunuz bızım lehımıze hiç mi çalışmayacaksınız bırakın gidin koltuk bu kadar mı tatlı gelıyor size arkanızdan ıyı anılmak ıstıyorsanız uğraşmayın artık bızımle biz taşrada kendi yağımızla kavrulan evimize çoluğumuza çocuğumuza ekmek götürmek için canımızla dişimizle bu mesleği yapmaya çalışan insanlarız yok avrupa birliğiymiş yok ab standardıymış bana… Read more »

Muratti
Muratti
10 yıl önce

Taylan Bey,

Stok affı derken neyi kastediyorsunuz?
Sizce gözlükçülerin stokları tutmuyor mu yani? Bu bir suçlama mı?
Bu sitedeki yorumların herkesin görüşüne açık olduğunu ve bazı makamlarca da izlendiğini unutmayalım lütfen.
Bence Türkiye’deki gözlükçülerin çoğunun stoğu tamdır.
İnsanlara çamur atmadan önce biraz dikkat lütfen.

Ramazan Özmutlu
Ramazan Özmutlu
10 yıl önce
Yanıtla  Muratti

merhaba size öncelıkle ıkı tavsıyem olacak öncelıkle muhasebecınız veya malı müşavirinizi bi arayın resmi defter kayıtlarında sizin envanterınız kac tl ve rafınızdakı cam cerceve ne kadar bunu bı ogrenın sonra taylan beyın söylediklerine gelelim Taylan bey eczacı kımlıgı ıle bızlere ışık tuutmaya çalışıyor eczacıların yaşadığı olumsuz olayları bizlerde yaşamıyalım diye nedir bu olumsuzluklar mesela : UBB kaydı yaparsak devlet rafımızdakı magazamızdakı stoklardan haberdar olacak ve malı kayıtlarımızla eslestırecek ve gelsın vergı cezaları UBB kaydı ıle devlet şirin gözükmek için bizlere diyecekki elinizdeki malları bıldırıın biz firmalardan barkod göndertelim size veya zararınızı odettırelım ama böyle bişey olmayacak şuan düzgün çalışmayan medulamız… Read more »

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
10 yıl önce
Yanıtla  Muratti

Sayın Muratti ;
Biz İstanbul İTO toplantısında ,bu malum şahısların TC Sağlık Bakanlığı yetkililerini hava alanından alıp ,İTO ya getirinciye kadar ,satılan her üründen birisi kaçak diye ihbar etmedik,

Gazetelere 2000 gözlükçü sahte ölü ruhsatı kullanıyor demetik,
Gazetelere 1 dolara alıp 40 TL ye devlete satıp haksız kazanç sağlıyorlar demedik,

Bu konuların yine malum kişiler tarafından yürütülüp ,başımıza çorap örmemeleri konusunda ikaz ettik. Stok u envanteri ile uyumlu olan için bir problem yoktur. Ama tüm gözlükçüler adınada ,genelleme yapmayın ,kimseye çamur attığımız yoktur ,nezaket içerisinde yazılmış bir yazı ..

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
10 yıl önce

Değerli meslektaşlarımız ,
Bir kare kod okuyucusu almanız yeterlidir,Buda 300 TL civarında dır ,TOPLU ALINIRSA BELKİ DAHA UCUZ.karekod okuyucuları barkodlarıda okur. Ayrıca İstanbul da yapılan İTO toplantısında ,TC sağlık Bakanlığı Bürokratları OPTİSYENLİK MÜEESESELERİNİN UBB kayıtlarının toplu olarak aktarılacağını yapılacağını ifade etmişlerdi
ÖNCE SANAYİCİLERİMİZ TEDARİKÇİLERİMİZ UBB KAYITLARINI YAPTIRSINLAR ,STOKLARINI GİRSİNLER ,
UBB KAYITINI YAPTIRMANIZDA BİR SIKINTI YOKTUR ,BİR RESMİ KURUM RESMİ BİR KURUMUN AÇIKLAMASI OLMADAN UBB KAYITLARINIZA STOKLARINIZI GİRMENİZİ BEN ÖNERMEM .

necati önder
necati önder
10 yıl önce

TAYLAN BEY bunu yapanlar Abdullah Aydın’la Mehmet Dibi herkesde biliyor dibi sgk ya gidiip ben 20 liraya sizin kurum gözlüklernizi karşılıyacağım diye teklif vermedimi benim anlamadğım bu gözlükçülert aydın ve dibi ne yaptıda bu mesleğe bukadar kötülük yapıyorlar anlayan varmı körüne inanıpda peşinden koşanlara yazık.

Necati Önder

ZAFER COŞAR
ZAFER COŞAR
10 yıl önce

BÖYLE SAÇMA SAPAN BİR UYGULAMA DÜNYANIN HANGİ ÜLKESİNDE VAR, BİR ÖRNEK VEREBİLİRMİSİNİZ. BU GİBİ UYGULAMALAR TÜM MESLEKTAŞLARIMIZI ÇOK BÜYÜK MAĞDURİYETLERE UĞRATACAKTIR.
ZAFER COŞAR

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
8
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx