a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Tugrul Uğurlu’ nun OptisyeninSesi Dergisi ağustos sayısındaki yazısı

Bu zamana kadar derneğimizin başında olan tüm yönetimlerin oda olma konusundaki söylemleri daima samimiyetten uzak kalmıştır. . Merhaba, Değerli Meslektaşlarım, Öyle zannediyorum ki birçoğunuz hatırlayacaktır. 1995 yılında ben ve benim gibi düşünen meslektaşlarımın da katılımı ile oluşan bir hareket başlamış ve bu mesleğin disiplinli bir hale gelmesi yanı sıra pek çok konuda mesleğimize olumlu katkılar […]

17 Ağustos 2012 - 22:22 'de eklendi ve 1443 kez görüntülendi. A+A-

Tugrul Uğurlu’ nun OptisyeninSesi Dergisi ağustos sayısındaki yazısı

Bu zamana kadar derneğimizin başında olan tüm yönetimlerin oda olma konusundaki söylemleri daima samimiyetten uzak kalmıştır.

.

Merhaba, Değerli Meslektaşlarım,

Öyle zannediyorum ki birçoğunuz hatırlayacaktır. 1995 yılında ben ve benim gibi düşünen meslektaşlarımın da katılımı ile oluşan bir hareket başlamış ve bu mesleğin disiplinli bir hale gelmesi yanı sıra pek çok konuda mesleğimize olumlu katkılar sağlayacağına İnandığımız bir meslek odası olabilmek için bu hareketin adını da odalaşma hareketi olarak koyarak çalışmalarımıza başlamıştık.

Çok gayretli bir çalışma sonrası O dönem derneğimizin başında olan yönetimi olağan üstü genel kurula götürerek meslektaşlarımıza içinde bulunulan durumu ve bu mesleğin bir meslek odası olması gerektiğini aksi takdirde geleceğin hiç de iç açıcı olmayacağını anlatmaya çalıştık.

.
Olağan üstü genel kurul öncesi,  o günün yöneticileri tarafından bu meslek oda olamaz siz ancak yatak odası veya misafir odası olursunuz gibisinden alaycı sözler sarf etmelerinin yanı sıra ciddi konuşmak zorunda kaldıkları zaman ise biz, oda ile ilgili yapılan dernekler arası her toplantıya katılarak Oda olmak için elimizden gelen her türlü desteği verdik derlerdi.

Ancak görüldü ki bu zamana kadar derneğimizin başında olan tüm yönetimlerin oda olma konusundaki söylemleri daima samimiyetten uzak kalmıştır.

Bu gün içinde bulunduğumuz duruma bakınca, geçmişte verdiğimiz mücadelenin doğruluğu çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Meslek odası olmamız konusundaki istekler çok doğru ve haklıdır. Bu konuda elimizden gelen her türlü gayretin gösterileceğinden tüm meslektaşlarımız emin olmalıdır. Bu mesleğin oda olması bizim Başlıca hedeflerimizden biridir.

Seçimli olağan genel kurul öncesi birlik ve beraberlik dışında hiçbir söylemim olmadı, sadece bu mesleğin önündeki engellerin kaldırılabilmesi, olması gereken yere ve saygınlığa ulaşabilmesi için birlik ve beraberliğin şart olduğunu ifade etmiştim.

Bu birleşmenin başlaması için de bilinen nedenlerden dolayı kurulan İstanbul optisyenler ve gözlükçüler derneğindeki kardeşlerimizin birleşmenin önündeki en büyük engelin de ortadan kalkması ile özlemini çektikleri yuvalarına dönerek başlayacaktır.

Bu birleşmenin ardından Konfederasyon başkanı,  federasyon başkanları ve bağlı bulunan dernek başkanları davet edilerek İstanbul’da düzenlenecek bir toplantı ile birlik ve beraberliğimizi en kısa zamanda ilan edip mesleğimizle ilgili çalışmalara vakit kaybetmeden başlatılacaktır.

Uzun zamandır eğitim diyerek, Gandi ve Mevlana’nın söylemlerinden alıntılar yaparak, vizyon, misyon, meslek adamı vs. gibi süslü kelimelerle yapılan söylemler meslektaşlarımızı bu meslek için iyi şeyler yapıldığı yanılgısına düşürmüştür.

Aslında gerçeklerin hiç de zannedildiği gibi olmadığı ortadadır. 24.06.2012 Tarihinde yapılan seçimli olağan genel kurup bünyesine iş adamlarını da alması bunun en büyük kanıtıdır.

Bu arada meslektaşlarımın affına sığınarak bilmeyenler olabilir düşüncesi ile, vizyon ve misyon kelimelerinin ne anlama geldiği hakkında bilgi vermek istedim.

Ülkemiz de kullanılmaya başladığı zaman ne anlama geldiğini araştırdığımda çok değişik anlamlarda da kullanıldığını görmüştüm. Dikkatimi çeken vizyon kelimesinin sözlük anlamı, görme, görüş, ön sezi, ileri görüş, ön görülü olmak vs. gibi anlamlar dışında ulaşılmak istenen hedef anlamını da taşır. Misyon kelimesi ise, dilimize Fransızcadan girmiş olup aslen Latince olan miso (misyon)görev anlamına gelmektedir. Misyoner ise görevli demektir.

Bir kimseye veya bir kuruma dinsel, bilimsel ya da diplomatik bir görev yürüten kimselerden oluşan kurullar için de kullanılır. Bu anlayış tarihi süreç içerisinde değişerek ekonomik ve siyasi konularda da bulundukları ülkeler hakkında topladıkları bilgileri görevli oldukları kuruma gönderirler. Bu kurumlar değerlendirmelerini yaparak cazip buldukları pazarlara girip o pazarı ellerine geçirirler.

1963 yılında bağımsızlığını kazanan Kenya’nın efsanevi lideri Kamau Kenyatta’nın sözlerini de önemli bulduğum İçin bilmenizi isterim. “Misyonerler geldiğinde onların incili bizim topraklarımız vardı, bize gözlerimizi kapatarak dua etmesini öğrettiler, gözlerimizi açtığımızda incil bizim, topraklarımız onların olmuştu.

.
Hepinize mutlu yarınlar dilerim.

.
Saygılarımla.

Tuğrul UĞURLU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(12 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
12 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Engin PEKER
Engin PEKER
9 yıl önce

Aşağıda yazılanlara bir göz attım ama yorum yapmayacağım.. Yazıda Başkan Tuğrul UĞURLU bey in çok iyi tespitler yaptığını düşünüyorum ve ODA olmak öncelikli değil, en önce yapılması gereken olduğu kanaatindeyim. Yine bu sitede yaptığım bir yorumda şundan bahsetmiştim. Şu an mesleğimiz ODA OLMAK konusunda aradığı zemine kavuşmuştur. Şu ortamda oda olmayı beceremezsek de, hiçbir meslek yöneticime bu konuda güvenim kalmayacaktır. Herkesin bazı fedakarlıklar yapıp, bu mesleği güzel bir çizgiye oturtmak için ilk hamlenin ODA OLMAK olduğu çok nettir. Mesleğimizin kendi içindeki sorunlarını da hızla çözüp, diğer önemli sorunlara da el atması çok öenmlidir. (İşportada satılan ürünler, Dr lar tarafından ısrarla… Read more »

levent
levent
9 yıl önce

SAYIN ÜREGÜN
ÜYESİ OLDUĞUN DERNEĞİNDEN TÜM SORULARININ CEVABINI BULABİLİRSİN.BEN GİTTİM SORULARIMIN CEVAPLARINI ALDIM.GİDİP SELAMÜNALEYKÜM DYENE HOŞ GELDİN DEYİP ANLATIYORLAR VE GÖSTERİYORLAR.AÇIKLAMA YAPIYORLAR.SİZE TAVSİYEM GİDİP ARAŞTIRIN HATTA DERNEĞİN YOLUNU BİLMİYORSANIZ BEN SİZİ ELİNİZDEN TUTUP GÖTÜREYİM.BİRLİKTE GİDELİM.
BİRDE MERAK EDİYORUM DERNEĞE AİDAT BORCUNUZ VARMI,EĞER VARSA BU VESİLE İLE BORCUNUZUDA ÖDEMİŞ OLUSUNUZ.

KADİR.......
KADİR.......
9 yıl önce

L iregün senin kimin safhasında olduğun belli sende yiyenler arasındasın belli ediyosun ayrıca herkes abdullah aydının kasada kaç aparyla kaçtığını biliyor ben gözlükçüyüm meslek hakkında ne yapmış mesleğin şuanki ve gidişat durumundan abdullah aydın sorumlu bunun vebalini ve gözlükçülerin ahını öbür dünyada nasıl vercek yeni dernek kurarak kendini dahada berbat hale getirdi bu saatten sonra saygı beklemesin ŞİRKETLER DERNEĞİ BAŞKANI

L. İregün
L. İregün
9 yıl önce
Yanıtla  KADİR.......

Okuduğunu anlamayanlar için bu kez Çince yazdım.

能夠-理解你-的殘疾是閱讀。 “阿卜杜拉我-看到的-損害和船員。哪裡是你不理解他們。能夠理解-你的殘疾是閱讀。 “阿卜杜拉我看到的損害和船員。哪裡是你不理解他們。能夠理解你的殘疾是閱讀。 “阿卜杜拉我看到的-損害和船員。哪裡是你不理解他們。
能夠理解你的殘疾是閱讀。 “阿卜杜拉我看到的-損害和船員。哪裡是你不理解他們。能夠理解-你的殘疾是閱讀。 “阿卜杜拉我看到的-損害和船員。哪裡是你不理解他們。

hamdi selvi
hamdi selvi
9 yıl önce

GERÇEKLERİN BİR GÜN ORTAYA ÇIKMA GİBİ BİR HUYU VARDIR herkez bir şeyler söylüyor her kez bir şeyler yazıyor aslın da bakarsanız her şey ülkemizin çarpık demokrasi ve hukuk sisteminin bir yansıması olarak yürür yani başka türlü olmasını beklemek de saflık olur her alanda olduğu gibi bilgi kirliliği ve manipulasyon var kendi işlerine gelecek şekilde çalışıyorlar KİMSE GERÇEKLERİN PEŞİNDE DEĞİL kaos ortamından faydalanıp diğerlerine çalım atmak istiyor ama mesleği kirletecek binlerce meslektaşımı hayellerini alın terini ve emeklerini yok sayacak girişimler gizli kapaklı işlerle değil tamamen şeffaf gerçeklerin bir gün ortaya çıkma gibi bir huyu vardır ama bizim gibi ülkelerde ne yazıkki… Read more »

L. İregün
L. İregün
9 yıl önce
Yanıtla  hamdi selvi

Sayın Hamdi SELVİ,

Bana sataşmadan önce keşke “HERKES” yazmasını bilebilseydiniz.
Keşke, Türkçe yazım kurallarına biraz daha vakıf olabilseydiniz .
Keşke, ne “anlattığımı anlama becerisine” sahip olabilseydiniz.
Keşke, sorguladığım şeylerin sizin de yararınıza olduğunu “idrak” edebilseydiniz.
Ve keşke anlama ve sorgulama yeteneği olanlar biraz daha fazla olabilseydi…
Noktasız ve virgülsüz yazdıklarınızla kime “yanaşma” arzusunda olduğunuzu bilmiyorum, bilmek te istemiyorum ama umarım bir gün muradınıza erersiniz.

Devran Uğurlu
Devran Uğurlu
9 yıl önce
Yanıtla  L. İregün

“bilmek te” değil “bilmek de” olacak. Saygılar.

L. İregün
L. İregün
9 yıl önce

Sayın Başkan. Seçimin üstünden neredeyse iki ay geçti. Hala “havanda su dövmeye” devam ediyorsunuz. * benim çocuğumun ağzındaki lokmayı alarak, yanaşması olduğu zincir mağazalara yedirmeye çalışan Abdullah AYDIN ve tayfası dernek kasasında kaç BİN Türk lirası bıraktı ? Önce bunu açıklayın. *Yüz bin liradan fazla olduğu söylenen para ile ne yapmayı düşünüyorsunuz? *Abdullah Aydın ve tayfasının kurduğu “peşkeş” derneği hakkında ne düşünüyorsunuz? * Dernek ofisi çalışanlarını siz mi kovdunuz. Çalışanlar nerede? * Abdullah Aydın tayfasının acısını çalışanlardan mı çıkardınız.? * Her yıl, bir mali rapor yayınlamayı düşünür müsünüz? *Sanayici görünen ve mesleğin altını oymaya çalışanlardan, eğitimci görünüp öğrenciye müşteri muamelesi… Read more »

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
9 yıl önce
Yanıtla  L. İregün

Sayın L. İregün, Geçmişte, on senelik bir yönetime ” Hala havanda su dövmeye devam ediyorsunuz. Kasanızda ne kadar para var? Mevcut para ile ne yapmayı düşünüyorsunuz?” diye hiç sordunuz mu? Geçelim diğer sorularınıza; 1.” Yüz bin liradan fazla olduğu söylenen para ile ne yapmayı düşünüyorsunuz?” Şimdi ben de soruyorum: Peki bu kadar para olduğunu söyleyen kim? Samimi biri isen bunu açıkla. 2.” Abdullah Aydın ve tayfasının kurduğu “peşkeş” derneği hakkında ne düşünüyorsunuz?” Bu sorunun cevabını herkes biliyor ama nedense siz bilmiyorsunuz. 3.” Dernek ofisi çalışanlarını siz mi kovdunuz? Çalışanlar nerede? Abdullah Aydın tayfasının acısını çalışanlardan mı çıkardınız?”Bu soruların cevabını bildiğinizi… Read more »

L. İregün
L. İregün
9 yıl önce
Yanıtla  Göray Uğurlu

Yazdıklarımı yanlış anlayarak bana saldıranların zeka düzeyinde cevap yazamayacağım için bu kez de Farsça ve Rusca anlatayım istedim… آقای رئیس جمهور. نزدیک به دو ماه از بالا انتخاب منتقل می شود. هنوز “ضرب و شتم هوا” ادامه خواهد داد. * در نظر گرفتن نیش دهان فرزند من است، در تلاش برای خوردن به پهلو از فروشگاه های زنجیره ای در چند هزار لیره ترکیه عبدالله آیدین و خدمه خود را به سمت چپ طاق صنفی؟ توضیح دهید که قبل از. * آنچه را که با پول انجام دهیم این است که گفته می شود بیش از یک صد هزار پوند… Read more »

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
9 yıl önce
Yanıtla  L. İregün

Sayın L. İregün,
Bir PROTOTİP olduğunuz anlaşılıyor. Arife günü gerçekten canınızı sıkmak istemiyorum. Ama ben biliyorum ki Türkçe bilmediğiniz gibi Çince, Farsça ve Rusça da bilmediğiniz çok açık.

levent
levent
9 yıl önce

sıkma canını başkan herşey çok güzel olacak.piyasa izlenimlerim olumlu,tüm arkadaşlar duyarlı.maymun gözünü açtı.allah kolaylık versin yolunuz açık olsun.bu vesile ile tüm optik camiasına hayırlı bayramlar dilerim.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
12
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx