Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SIRADA GÖZLÜKÇÜLER Mİ VAR.

Normal yaşamını sürdüren herkesin bir gün mutlaka gözlük ihtiyacı duyacağından yola çıkılırsa, altın yumurtlayan tavuk durumundadır gözlük mağazaları.

29 Ocak 2011 - 14:31 'de eklendi ve 6847 kez görüntülendi. A+A-

SIRADA GÖZLÜKÇÜLER Mİ VAR.

SIRADA GÖZLÜKÇÜLER Mİ VAR.

Eski bir yazı ama gidişatı aynen gösteriyor…

Önce özel hastaneler.
Ardından eczaneler.
Sırada gözlükçüler, sonra da diş doktorları var.
Öyle görünüyor.

Eczacılar, geri dönüşü olmayan bir yola girdiler. Bunda en büyük hata da kendilerinin. Böyle günler için kurulmuş meslek odaları zamanında yeterince girişimlerde bulunmadığı, ilaç üzerinden elde edilen fahiş karlara müdahale etmediği için bir anda kendilerini hükümet politikasıyla karşı karşıya buldular.

Aslında bu, hastane zincirleri oluşmaya başladığı andan beri bilinen bir olaydı.

Özel hastanelerin büyük karlar elde ettiğini gören hükümete yakın çevreler, hemen kolları sıvadılar ve hastane zinciri oluşturdular.

Bu biliniyor. Hatta F tipi bir hastaneler zinciri oluşturulduğu konuşuluyor.

Hastanelerle mücadele etmek kolaydı. Özel hastaneler çok büyük maddi yatırımlar gerektirdiğinden, her türlü hizmeti yerine getirmekte zorlanıyorlardı.

Büyük sermaye devreye girip de, neredeyse 5 yıldızlı otel ayarında konfor sunan ve her türlü hizmeti verebilen tam teşekkülü hastaneler kurunca, küçük çaplı hastaneler mali sıkıntılara girdiler ve dayanamayanlar da kapandı.

Eczanelerde iş biraz daha farklıydı. Eczaneler, maddi yatırımlarla kendilerini geliştirme olanağına sahip değildi. Bir diploma ve ilaçları peşin alacak (hatta bir kısmını peşin alacak) sermaye ile oluşturulabiliyordu.

Bu yüzden de süpermarketler devreye girdikten sonra bakkalların kapanmasıyla, bakkal sayısını da geçtiler.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacaklarını gecikmeli de olsa tahsil edebildikleri sürece, ayakta durmayı başarıyordu eczaneler.

Bir ara hükümet, eczanelerin alınan ilaçlara katkı payını hastalardan kesmeleri önerisini getirdi. Eczaneler ayağa kalktı. Tutmadı.

Şimdi, en can alıcı noktadan vurdu hükümet: İlaç fiyatlarını düşürdü.

Dikkat edilirse, KDV’yi düşürmesi de ilaçları alan hastalar için önemli bir indirim oluşturacaktı, ancak bu eczacıları etkilemeyeceğinden, işe yaramayacaktı.

İlaç fiyatlarının düşmesi eczacıları iki noktada sıkıştırdı: Biri ellerinde peşin veya vadeli alıp belli bir sermaye yatırdıkları stok mallarında harcadıkları parayı kurtaramayıp zarar etmeleriydi.

İkincisi ise cirolarının neredeyse yarı yarıya düşmesi ve kar paylarının çok azalmasıydı.

O yüzden de  kepenklerini indirdiler.

Hükümet, elinde kullanmayacağı kozu açıkladı: “Sözleşmelerinizi yenilemem.”

Böyle bir yola gitmeyeceği çok açık hükümetin. Gerekli de değil. Eczacıların kepenk indirme eylemini uzatamayacağını da çok iyi biliyor Bakan Dinçer.

Bir yanda kamuoyu tepkisi, öteki yanda satış yapamayan eczanelerin daha da sıkışacağı ve en sonunda da kendi aralarında ihtilafa düşmeleri. Eylemin bir yerlerden çatlaması kaçınılmaz görünüyor eğer kepenk indirme uzarsa.

Halkı bahane ederek, kendi aralarında bazılarının eyleme uymayıp eczanelerini açmaları halinde, her şey allak bullak olacaktır.

Ne zamandır kullanılmayan “grev kırıcılar” devreye mutlaka girecektir.

Bu nedenle, nafile bir çabadır eczacıların kepenk kapatmaları.

Hükümet onlar için çözümü gösteriyor zaten: Toptan kapatın…

Ecza depoları nasılsa ayakta kalacaklar.

Bundan sonra sıra gözlük satanlarda.

Gözlük de büyük karlar getiren ve fazla sermaye istemeyen, donanıma ihtiyacı olmayan bir meslek grubu.

Normal yaşamını sürdüren herkesin bir gün mutlaka gözlük ihtiyacı duyacağından yola çıkılırsa, altın yumurtlayan tavuk durumundadır gözlük mağazaları.

Hükümete yakın çevreler, eczaneleri “hallettikten” sonra, gözlük işine de girişeceklerdir.

Gözlük için zincir mağazalardan sonra sıra diş doktorlarına, onların muayenehanelerine gelecek. Zincir, orada da devam edecek.

Farkında mıyız “devletçilik” bitirildi. Büyük alkışlarla, devlet elini eteğini piyasadan çekti, çektirildi.

Ama garip bir şekilde “hükümetçilik” devreye girdi.

Yaşayacak ve göreceğiz.

Odatv.com

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(8 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
OPTİSYEN DONANIM
OPTİSYEN DONANIM
10 yıl önce

“Gözlük de büyük karlar getiren ve fazla sermaye istemeyen, donanıma ihtiyacı olmayan bir meslek grubu”
İŞTE ELMAS CÜMLE..Hem tamamen doğru, hem tamamen yanlış..ve sektörün içinde olduğu acz… meraklısı olursa soru sorsun, beraberce büyüklerimize de danışarak küfretmeden tartışalım..çok güzel ve güncel bir konu..

KÖFTECİ
KÖFTECİ
10 yıl önce

“evimizi geçindirmek için yapıyoruz.bildiğim tek iş bu zaten bu iştende o kadar soğuttularki imkanım olsa bugün bırakırım.” diyenlere son cümlem…DOĞRU DİYORSUNUZ…HEMEN İMKAN, MİMKAN BEKLEMEDEN BU İŞİ HEMEN BIRAKIN… ki sağlık hizmeti bekleyenler bir derin nefes alıp, bu sağlık hizmeti veren sektörden gereken hizmeti alsın…karınları acıktığı zaman da köfte-ekmek yesinler

KÖFTECİ
KÖFTECİ
10 yıl önce

KÖFTECİLİK İLE GÖZLÜKÇÜLÜĞÜ MUKAYESE EDENLERE..
bir köftecilik yapıyo olsanız sadece masrafınız kıyma ama bizde mesul müdür -kira -muhasebe giderleri – diyorsun ki anlaşılan sen MESUL MÜDÜR LE ÇALIŞIYORSUN.. kÖFTECİLİK YAPSAN BİLE zaten kira ve muhasebe parasını vereceksin..senin zorun mesul müdür maaşı ise o zaman onu verme KIYMA AL KÖFTE YAP be güzel kardeşim…

optisyen arda
optisyen arda
10 yıl önce

OPTİYEN UMUT MESLEKTAŞIM,
“Tüm gözlükçü arkadaşlara sesleniyorum artık tunus gibi,mısır gibi sesimizi çıkaralım ve ankarada bir oda kuralım..herkez oraya bağlı olsun,yerse orda bir iki kişi yesin ama orda olsun,hükümete yakın olsun,orda temsil etsin,benim şu kadadr üyem var bunu istiyorum demesini becersin..” DİYORSUN..
Diyerek de konuyu 12 den vurmuşsun.. Dileğin zaten olmuş durumda.. Türkiye’de senin tüm bu dediklerini oluşturan bir yapı var. Adı Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu..merkezi ANKARA..genel başkan yardımcısı hocamız TAYLAN KÜÇÜKER…ayrıca sitesi de var..konuyu meslektaşımız arkadaşlarına bir sor istersen..selam eder hayırlı işler dilerim..

umut optik
umut optik
10 yıl önce

arkadaşlar yıllardan beri herkez kendine ait fikirleri açıklıyor ama neticede hiçbiryere varılmıyor.Türkiye geneline bakıldığı zaman oldukça gözlükçü var ama gözlükçüler malesef yanlız..kaderirine terkedilmiş durumda,düşen olursa elinden tutan yok,kendi içlerinde adeta birbirleri yemekten başka bişeyle uğraşmıyorlar,her çırpınışta aslında kendilerine zarar veriyorlar.eğer ekmeğinize sahip çıkmak istiyorsanız muhakkak birlik ve beraberliğin oluşması lazım,eski bir laf, bir elin nesi var iki elin sesi var….Tüm türkiye genelinde oldukça fazla optisyen dernekleri var,söyleyin ne işe yarıyor,söyleyin kimin hakkını savunuyorlar. senede bir kere aidat ver,tasdik yapıyım,koltuğunda otur..bumu meslek temsilliği..Tüm gözlükçü arkadaşlara sesleniyorum artık tunus gibi,mısır gibi sesimizi çıkaralım ve ankarada bir oda kuralım..herkez oraya bağlı olsun,yerse orda… Read more »

gökhan yanık
gökhan yanık
10 yıl önce

burda yazanları eğer yalnış anlamadıysam gözlük için çok sermaye gerektirmediği yazıyor bende aynı işi yapıyorum ama durum hiçte öyle değil sürekli olarak çerçeve firmalarına ve cam firmalarına çalışmaktan artık mahvolduk evet ssk hiç olmayacak şeylerden bana ceza kesti çok küçük sebeplerden dolayı ve bu yüzden ben çok ciddi sıkıntılra girdim ama şöyle düşünün bir köftecilik yapıyo olsanız sadece masrafınız kıyma ama bizde mesul müdür -kira -muhasebe giderleri – en önemlisi gözlük yapmak için cam kesme makinası artık insanlara bu işin çok karlı olduğunu söylemekten vazgeçin çünkü artık öyle birşey kalmadı 5500 gözlükçü var diyorlar bunun 4000 tanesi şu an ayakta… Read more »

İSMAİL
İSMAİL
10 yıl önce

SİYASET YAPMAYINIZ LÜTFEN…KÜÇÜLÜYORSUNUZ…. ismailaslan1977@mynet.com

dağhan optık
dağhan optık
10 yıl önce
Reply to  İSMAİL

bazı şerefsizler karnını doyuracak dıye insanların ekmeğiyle oynayanlar zamanı gelince bedel odeyecekklllerrrrr…..kansızlar

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Yüreğine bir bilet kes Yüreğine bir bilet kes

Aşk; yüzyıllar boyu üzerinde konuşulan, insanları en güzel d...

Turgut Vardi (Turgut Baba) Turgut Vardi (Turgut Baba...

Bu mesleğin bir yerlere gelmesi için çıktığı yolculuklarda a...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Önceki yazıyı okuyun:
FIKRA GİBİ SAGLIK OLAYLARI

 FIKRA GİBİ SAGLIK OLAYLARI Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şaban Şimşek, yaşanmış fıkra gibi sağlık...

Kapat