a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SIRADA GÖZLÜKÇÜLER Mİ VAR.

Normal yaşamını sürdüren herkesin bir gün mutlaka gözlük ihtiyacı duyacağından yola çıkılırsa, altın yumurtlayan tavuk durumundadır gözlük mağazaları.

29 Ocak 2011 - 14:31 'de eklendi ve 7278 kez görüntülendi. A+A-

SIRADA GÖZLÜKÇÜLER Mİ VAR.

SIRADA GÖZLÜKÇÜLER Mİ VAR.

Eski bir yazı ama gidişatı aynen gösteriyor…

Önce özel hastaneler.
Ardından eczaneler.
Sırada gözlükçüler, sonra da diş doktorları var.
Öyle görünüyor.

Eczacılar, geri dönüşü olmayan bir yola girdiler. Bunda en büyük hata da kendilerinin. Böyle günler için kurulmuş meslek odaları zamanında yeterince girişimlerde bulunmadığı, ilaç üzerinden elde edilen fahiş karlara müdahale etmediği için bir anda kendilerini hükümet politikasıyla karşı karşıya buldular.

Aslında bu, hastane zincirleri oluşmaya başladığı andan beri bilinen bir olaydı.

Özel hastanelerin büyük karlar elde ettiğini gören hükümete yakın çevreler, hemen kolları sıvadılar ve hastane zinciri oluşturdular.

Bu biliniyor. Hatta F tipi bir hastaneler zinciri oluşturulduğu konuşuluyor.

Hastanelerle mücadele etmek kolaydı. Özel hastaneler çok büyük maddi yatırımlar gerektirdiğinden, her türlü hizmeti yerine getirmekte zorlanıyorlardı.

Büyük sermaye devreye girip de, neredeyse 5 yıldızlı otel ayarında konfor sunan ve her türlü hizmeti verebilen tam teşekkülü hastaneler kurunca, küçük çaplı hastaneler mali sıkıntılara girdiler ve dayanamayanlar da kapandı.

Eczanelerde iş biraz daha farklıydı. Eczaneler, maddi yatırımlarla kendilerini geliştirme olanağına sahip değildi. Bir diploma ve ilaçları peşin alacak (hatta bir kısmını peşin alacak) sermaye ile oluşturulabiliyordu.

Bu yüzden de süpermarketler devreye girdikten sonra bakkalların kapanmasıyla, bakkal sayısını da geçtiler.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacaklarını gecikmeli de olsa tahsil edebildikleri sürece, ayakta durmayı başarıyordu eczaneler.

Bir ara hükümet, eczanelerin alınan ilaçlara katkı payını hastalardan kesmeleri önerisini getirdi. Eczaneler ayağa kalktı. Tutmadı.

Şimdi, en can alıcı noktadan vurdu hükümet: İlaç fiyatlarını düşürdü.

Dikkat edilirse, KDV’yi düşürmesi de ilaçları alan hastalar için önemli bir indirim oluşturacaktı, ancak bu eczacıları etkilemeyeceğinden, işe yaramayacaktı.

İlaç fiyatlarının düşmesi eczacıları iki noktada sıkıştırdı: Biri ellerinde peşin veya vadeli alıp belli bir sermaye yatırdıkları stok mallarında harcadıkları parayı kurtaramayıp zarar etmeleriydi.

İkincisi ise cirolarının neredeyse yarı yarıya düşmesi ve kar paylarının çok azalmasıydı.

O yüzden de  kepenklerini indirdiler.

Hükümet, elinde kullanmayacağı kozu açıkladı: “Sözleşmelerinizi yenilemem.”

Böyle bir yola gitmeyeceği çok açık hükümetin. Gerekli de değil. Eczacıların kepenk indirme eylemini uzatamayacağını da çok iyi biliyor Bakan Dinçer.

Bir yanda kamuoyu tepkisi, öteki yanda satış yapamayan eczanelerin daha da sıkışacağı ve en sonunda da kendi aralarında ihtilafa düşmeleri. Eylemin bir yerlerden çatlaması kaçınılmaz görünüyor eğer kepenk indirme uzarsa.

Halkı bahane ederek, kendi aralarında bazılarının eyleme uymayıp eczanelerini açmaları halinde, her şey allak bullak olacaktır.

Ne zamandır kullanılmayan “grev kırıcılar” devreye mutlaka girecektir.

Bu nedenle, nafile bir çabadır eczacıların kepenk kapatmaları.

Hükümet onlar için çözümü gösteriyor zaten: Toptan kapatın…

Ecza depoları nasılsa ayakta kalacaklar.

Bundan sonra sıra gözlük satanlarda.

Gözlük de büyük karlar getiren ve fazla sermaye istemeyen, donanıma ihtiyacı olmayan bir meslek grubu.

Normal yaşamını sürdüren herkesin bir gün mutlaka gözlük ihtiyacı duyacağından yola çıkılırsa, altın yumurtlayan tavuk durumundadır gözlük mağazaları.

Hükümete yakın çevreler, eczaneleri “hallettikten” sonra, gözlük işine de girişeceklerdir.

Gözlük için zincir mağazalardan sonra sıra diş doktorlarına, onların muayenehanelerine gelecek. Zincir, orada da devam edecek.

Farkında mıyız “devletçilik” bitirildi. Büyük alkışlarla, devlet elini eteğini piyasadan çekti, çektirildi.

Ama garip bir şekilde “hükümetçilik” devreye girdi.

Yaşayacak ve göreceğiz.

Odatv.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır?

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene garanti olur mu? Ter insanın idrarından daha asitlidir. Etkilemeyeceği bozmay...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktö...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direktörü olarak atadı....

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşme işlemlerinin yürütüldüğü sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya ilgili sağlı...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(8 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
OPTİSYEN DONANIM
OPTİSYEN DONANIM
2 Şubat 2011 23:57

“Gözlük de büyük karlar getiren ve fazla sermaye istemeyen, donanıma ihtiyacı olmayan bir meslek grubu”
İŞTE ELMAS CÜMLE..Hem tamamen doğru, hem tamamen yanlış..ve sektörün içinde olduğu acz… meraklısı olursa soru sorsun, beraberce büyüklerimize de danışarak küfretmeden tartışalım..çok güzel ve güncel bir konu..

KÖFTECİ
KÖFTECİ
2 Şubat 2011 23:44

“evimizi geçindirmek için yapıyoruz.bildiğim tek iş bu zaten bu iştende o kadar soğuttularki imkanım olsa bugün bırakırım.” diyenlere son cümlem…DOĞRU DİYORSUNUZ…HEMEN İMKAN, MİMKAN BEKLEMEDEN BU İŞİ HEMEN BIRAKIN… ki sağlık hizmeti bekleyenler bir derin nefes alıp, bu sağlık hizmeti veren sektörden gereken hizmeti alsın…karınları acıktığı zaman da köfte-ekmek yesinler

KÖFTECİ
KÖFTECİ
2 Şubat 2011 23:32

KÖFTECİLİK İLE GÖZLÜKÇÜLÜĞÜ MUKAYESE EDENLERE..
bir köftecilik yapıyo olsanız sadece masrafınız kıyma ama bizde mesul müdür -kira -muhasebe giderleri – diyorsun ki anlaşılan sen MESUL MÜDÜR LE ÇALIŞIYORSUN.. kÖFTECİLİK YAPSAN BİLE zaten kira ve muhasebe parasını vereceksin..senin zorun mesul müdür maaşı ise o zaman onu verme KIYMA AL KÖFTE YAP be güzel kardeşim…

optisyen arda
optisyen arda
2 Şubat 2011 23:26

OPTİYEN UMUT MESLEKTAŞIM,
“Tüm gözlükçü arkadaşlara sesleniyorum artık tunus gibi,mısır gibi sesimizi çıkaralım ve ankarada bir oda kuralım..herkez oraya bağlı olsun,yerse orda bir iki kişi yesin ama orda olsun,hükümete yakın olsun,orda temsil etsin,benim şu kadadr üyem var bunu istiyorum demesini becersin..” DİYORSUN..
Diyerek de konuyu 12 den vurmuşsun.. Dileğin zaten olmuş durumda.. Türkiye’de senin tüm bu dediklerini oluşturan bir yapı var. Adı Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu..merkezi ANKARA..genel başkan yardımcısı hocamız TAYLAN KÜÇÜKER…ayrıca sitesi de var..konuyu meslektaşımız arkadaşlarına bir sor istersen..selam eder hayırlı işler dilerim..

umut optik
umut optik
2 Şubat 2011 12:39

arkadaşlar yıllardan beri herkez kendine ait fikirleri açıklıyor ama neticede hiçbiryere varılmıyor.Türkiye geneline bakıldığı zaman oldukça gözlükçü var ama gözlükçüler malesef yanlız..kaderirine terkedilmiş durumda,düşen olursa elinden tutan yok,kendi içlerinde adeta birbirleri yemekten başka bişeyle uğraşmıyorlar,her çırpınışta aslında kendilerine zarar veriyorlar.eğer ekmeğinize sahip çıkmak istiyorsanız muhakkak birlik ve beraberliğin oluşması lazım,eski bir laf, bir elin nesi var iki elin sesi var….Tüm türkiye genelinde oldukça fazla optisyen dernekleri var,söyleyin ne işe yarıyor,söyleyin kimin hakkını savunuyorlar. senede bir kere aidat ver,tasdik yapıyım,koltuğunda otur..bumu meslek temsilliği..Tüm gözlükçü arkadaşlara sesleniyorum artık tunus gibi,mısır gibi sesimizi çıkaralım ve ankarada bir oda kuralım..herkez oraya bağlı olsun,yerse orda… Read more »

gökhan yanık
gökhan yanık
31 Ocak 2011 17:28

burda yazanları eğer yalnış anlamadıysam gözlük için çok sermaye gerektirmediği yazıyor bende aynı işi yapıyorum ama durum hiçte öyle değil sürekli olarak çerçeve firmalarına ve cam firmalarına çalışmaktan artık mahvolduk evet ssk hiç olmayacak şeylerden bana ceza kesti çok küçük sebeplerden dolayı ve bu yüzden ben çok ciddi sıkıntılra girdim ama şöyle düşünün bir köftecilik yapıyo olsanız sadece masrafınız kıyma ama bizde mesul müdür -kira -muhasebe giderleri – en önemlisi gözlük yapmak için cam kesme makinası artık insanlara bu işin çok karlı olduğunu söylemekten vazgeçin çünkü artık öyle birşey kalmadı 5500 gözlükçü var diyorlar bunun 4000 tanesi şu an ayakta… Read more »

İSMAİL
İSMAİL
29 Ocak 2011 16:06

SİYASET YAPMAYINIZ LÜTFEN…KÜÇÜLÜYORSUNUZ…. ismailaslan1977@mynet.com

dağhan optık
dağhan optık
29 Ocak 2011 21:42
Reply to  İSMAİL

bazı şerefsizler karnını doyuracak dıye insanların ekmeğiyle oynayanlar zamanı gelince bedel odeyecekklllerrrrr…..kansızlar

Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygu...

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene ga...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pa...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direkt...

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti ...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşm...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Gözlük alacaklar fiyatlar karşısında çaresiz Gözlük alacaklar fiyatlar...

Pandemi döneminde getirilen ek vergiler, dövizin yukarı yönd...

Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markas...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee...

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin te...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımlar...

TOGB Davalar ile ilgili açıklama TOGB Davalar ile ilgili a...

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin bazı maddel...

İmaj her şeydir! İmaj her şeydir!

Çılgın dondurmacı gibi kıvrak danslarla gözlük tanıtımını be...

Magazin HABERLERİ
Web TV