a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK’dan ürkütücü kehanet!

SGK Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, yaklaşık 30 yıl sonra yaşlı nüfusun artmasına bağlı olarak sağlık giderleri ve emekli aylığı ödemesinin artacağını ve bu yükün Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sırtına bineceğini bildirerek, ”Biz bugünü kurtaralım, erken emekli olalım, daha fazla maaş alalım derken aslında geleceğe yönelik olarak çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine ipotek koymuş oluyoruz” dedi. Ankara Esnaf ve […]

25 Nisan 2012 - 13:03 'de eklendi ve 1154 kez görüntülendi. A+A-

SGK’dan ürkütücü kehanet!

SGK Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, yaklaşık 30 yıl sonra yaşlı nüfusun artmasına bağlı olarak sağlık giderleri ve emekli aylığı ödemesinin artacağını ve bu yükün Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sırtına bineceğini bildirerek, ”Biz bugünü kurtaralım, erken emekli olalım, daha fazla maaş alalım derken aslında geleceğe yönelik olarak çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine ipotek koymuş oluyoruz” dedi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) tarafından düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, sosyal güvenlik sisteminin çıkan yasalarla yeniden reforme edildiğini anlattı.

10 BAKANLIK BÜTÇESİNDEN BÜYÜK BÜTÇE
Türkiye’nin Sosyal Güvenlik Sisteminin bütçesinin 160 milyar lira civarında olduğunu ifade eden Kuruca, bu rakamın 10 bakanlık bütçesinden daha büyük bir bütçe olduğunu kaydetti.

Gelecekte sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiğini dile getiren Kuruca, bu amaçla ülkenin sosyal güvenlik sisteminin sıkıntılarının aşılması gerektiğini söyledi.

Dünyadaki tüm ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinde açık olduğunu, bunun nedeninin sosyal güvenlik kurumlarının kar eden kurumlar olmadığını ifade eden Kuruca, ”Sosyal güvenlik sisteminin gelir gider dengesine bakıldığında, genel bütçeden sosyal güvenlik kurumuna yapılacak her transfer, düşük gelir gruplarına yapıldığı için gelir dağılımında düzeltici etkisi var” dedi.

Türkiye’nin ”kara delik” diye adlandırılan sosyal güvenlik sisteminin, genel bütçeden yapılan transferlere bakıldığında sıkıntılı gibi görünse de sürdürülebilir noktada olduğunu belirten Kuruca, ”Her geçen yıl özellikle son 20 yıl içinde yıldan yıla yükselen oranda genel bütçeden sosyal güvenlik kurumuna yardım yapılmış olması ve bu yardımların artarak devam edecek olması tehlike olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

YAŞLI NÜFUS ARTACAK, SIRTIMIZDAKİ YÜK ÇOĞALACAK
Türkiye’nin nüfusunun genç olması nedeniyle 20-30 yıl sonra yaşlı nüfusun artacağını bildiren Kuruca, şunları kaydetti:

”Yaşlı nüfusun sağlık giderleri fazladır. Buna paralel olarak da ortalama yaşam süresi hızlı bir şekilde artıyor. Bu durum daha uzun süreli emekli aylığı ödemesini beraberinde getirecek. Bu yük Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sırtına iyice binecektir.

Diğer taraftan nüfusun artış hızı düşüyor, arkadan genç nüfus gelmediği zaman ki bugün Avrupa’da genç nüfus az olduğu için okullar kapanıyor. Türkiye’yi de bekleyen tehlike bu olduğu için hem sosyal güvenlik sisteminin yeniden reforme edilmesi, buna yönelik politika üretilmesi ve sosyal güvenlik kurumundan beklentilerin buna göre oluşturulması gerekiyor.Biz, bugünü kurtaralım, erken emekli olalım, daha fazla maaş alalım derken aslında geleceğe yönelik olarak çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine ipotek koymuş oluyoruz.

Bu ipoteği koymadan daha rasyonel, üreterek primlerimizi ödeyerek, olması gerektiği şekilde sosyal güvenlik sisteminin oluşturulması gerekiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Görmek

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının habercisi olabilir. Yeni başlayan uçuşmalar tehlikelidir....

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vurdu!

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de beraberinde getirdiğini belirten optisyenler sattıkları ürünleri yerine koyamama...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
yılmaz şimşek
yılmaz şimşek
6 Haziran 2012 18:27

İYİDE DEVLETİN HER GÜN KASASINA GİREN PARA NEDİR.BIRAKSINLAR HİKAYE OKUMAYI.BİR VEKİLİN AYLIK GİDERİ 60,000 TL OLAN BU ÜLKEDE BUNUN HESABIN YAPMIYORSUN KALKMIŞ BAŞKA HESAPLAR YAPIYORSUNUZ.

Sabit Salman
Sabit Salman
26 Nisan 2012 11:18

Sosyal Güvenlik kasasını popülist politikalarla yönetmenin sonu daima hüsranla noktalanır. 1 sigortalı üzerinden onlarca aile ferdinin yararlanma sistemi hangi “sigorta” modelinde mevcuttur? 18 yaş altı devlet güvencesinde, 65 yaş üstü “yaşlılık aylığı” statüsünde, “muhtaç” yeşil kart statüsünde bunlar doğru sosyal politikalar olup bunun dışında SGK’nın sigortalı ve eşi dışındakilere yükümlülüğü olmaması gerekmezmi? Özel sigorta sisteminde her birey için ayrı prim ödenerek elde edilen haklar neden devlet sigorta sisteminde farklı çalıştırılır ki? emekli aylık sistemindeki kurumsal farklılıklarda işin başka rezillik boyutu. 3600 gün prim yatıran ile 9000 gün prim ödeyenin maaşı aynı!!!. Kimi kurum kişiye hem emekli maaşı hem dul hem… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Would love your thoughts, please comment.x