a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK o iddialara yanıt verdi

Katkı payı alınmasının söz konusu olmadığı, bütün harcamaları SGK’nın yapacağı söylendi. ANKARA (A.A) – Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Murat Karaşen, kanuni olarak afet bölgesindeki vatandaşlardan katkı payı alınmasının söz konusu olmadığını belirterek, ”Kanunen afet bölgesi ilan edilen yerlerde, herhangi bir vatandaşı sigortalıdır, değildir diye ayırt etmeden bütün harcamaları kurumumuz yapacaktır” […]

28 Ekim 2011 - 23:59 'de eklendi ve 1179 kez görüntülendi. A+A-

SGK o iddialara yanıt verdi

Katkı payı alınmasının söz konusu olmadığı, bütün harcamaları SGK’nın yapacağı söylendi.


ANKARA (A.A) – Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Murat Karaşen, kanuni olarak afet bölgesindeki vatandaşlardan katkı payı alınmasının söz konusu olmadığını belirterek, ”Kanunen afet bölgesi ilan edilen yerlerde, herhangi bir vatandaşı sigortalıdır, değildir diye ayırt etmeden bütün harcamaları kurumumuz yapacaktır” dedi.
Karaşen, Van’daki depremzedelerden eczanelerde katkı payı alınacağına yönelik iddialarla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Depremzedelerden herhangi bir ücret alınmayacağı şeklinde kanuni bir düzenleme olduğunu hatırlatan Karaşen, ”Dolayısıyla deprem bölgesi olan ve afet bölgesi ilan edilen bölgede böyle bir şeyin söz konusu olması mümkün değil” diye konuştu.
-”Vatandaşa ‘Sizin yeterli ilacınız var’ denmeyecek”-
SGK’nın zaten bölgede ilk başta primlerin ertelenmesi şeklinde bir tedbir aldığını belirten Karaşen, şöyle devam etti:
”Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü olarak da biz, ‘Oradaki vatandaşlarımızın yaşayabileceği problemler neler?’ diye anında, her birimden arkadaşların temsil ettiği bir kriz masası oluşturduk. Buradan şu sonuçları çıkardık. İlk başta ‘Felaket dolayısıyla anında evini terk eden vatandaşın, sürekli alması gereken ilaçlarla ilgili tedbirlerimiz neler olabilir’ diye düşündük. Vatandaş şeker hastası olabilir, tansiyon hastası olabilir. Bu hastalarımızın ilaçları evlerinde kaldı ve evlerine geri gidemiyorlar. Dolayısıyla provizyonu kaldırdık. Yani vatandaş ilacını temin etmeye geldiğinde ‘Sizin yeterli ilacınız var’ denmeyecek. Sanki o gün bitmiş gibi algılanarak, istediği zaman ilacını alabilecek.”
-”Eczaneler, eski katılım payı borçlarını görmezden gelecek”-
Karaşen, geçmişten kalabilen ve vatandaş müracaat ettiğinde karşısına çıkabilen eski katılım payı borçlarına ilişkin de ”Eczanelere görmezden gelin, borcu yokmuş gibi vatandaşın ilacını aksatmadan verin” diyerek, tedbirlerini aldıklarını bildirdi.
Afet bölgesindeki görevlilerle sürekli irtibat halinde olduklarını dile getiren Karaşen, şunları kaydetti:
”Özellikle Erciş’te şu anda anda faaliyet gösteren herhangi eczane yok. Dolayısıyla bu bölgede eczanelerin vatandaştan katkı payı istemesi söz konusu değil. Van için ise biz her ihtimale karşı, yani afet bölgesi olmayıp Van il sınırları içindeki diğer eczanelerde oluşabilecek sıkıntılar için de yine ‘Borcunu görmezlikten gelin ve vatandaşın ilacı bitmişse veya bitmediği halde evine gidip de ilacını alamıyorsa bu ilaçları bitmiş kabul edip geçmişe yönelik provizyona bakmadan ilaçları verin’ şeklinde bir talimatımız vardır. Bunun haricindeki yanlış anlamalar, doğru değildir. Afet bölgesinden de ‘Bizden katkı payı isteniyor’ şeklinde herhangi bir bilgi ulaşmış değildir.”
-”Afetzedelere karşı duyarsızlığımız söz konusu değil”-
Devletin deprem bölgesinde çok iyi bir koordinasyonla sağlık hizmetlerini yürüttüğünü belirten Karaşen, kendilerinin de bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, geri ödeme kurumu olarak herhangi problemlerinin olmadığını bildirdi.
Karaşen, ”Çünkü kanunen afet bölgesi ilan edilen yerlerde, herhangi bir vatandaşı sigortalıdır, değildir diye ayırt etmeden bütün harcamaları kurumumuz yapacaktır. Harcamalarımız, daha sonra kanun gereği Maliye veya Hazine tarafından kurumumuza aktarılacaktır. Dolayısıyla oradaki sağlık hizmetlerinin yürütülmesi veya geri ödeme açısından herhangi sıkıntımız söz konusu değildir” diye konuştu.
Yaptıkları duyurunun amacını açıklayan Karaşen, şunları kaydetti:
”Açık eczaneler hangi şekilde vatandaşa hizmet vereceklerine dair bize ciddi sorular soruyorlar. Açık eczane nerede olabilir, ancak deprem bölgesinin dışında olabilir. Afet bölgesinde açık eczane yok. Bizim de hem vatandaşı rahatlatacak hem de suistimali engelleyecek bir takım uyarılar göndermemiz gerekiyor. Kanun, zaten afet bölgesinde katkı payı ödemesini kaldırıyor.
Yani afet bölgesine ya da afetzedelere karşı duyarsızlığımız veya sanki orada hiç deprem yokmuş gibi davranmamız söz konusu değil.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olmak üzere birçok farklı alanda kullanılıyor. Bilim insanları, domuz derisind...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gös...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birliği...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler de benim kadar şaşıracak ve keyif alacaksınız, derlediklerimi okuyunca....

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya son!

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive lensler hakkında bilgi vererek, çift gözlük kullanımına son verilebileceğin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olm...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalites...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birli...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!...

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler...

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya so...

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Garanti belgesi ve sorumluluklar Garanti belgesi ve soruml...

Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine g...

Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x