a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK nın imzası ne işe yarıyor.?

Toplumun, Sosyal Güvencesi olan bu kurumun imzası ne işe yarıyor?   Kurum olarak yaptığı başarılı çalışmalarla övünen SGK, konu gözlükçüler olunca neden farklılaşıyor? Hukuka uygunluğu tartışmalı (yasaya değil) altı ayda bir denetleme, reçete defteri, mesul müdür, atölye kontrolleri ve diğer kontrollerin yanı sıra, reçetelerin kontrol aşamasında da reçetelerdeki “en küçük” bir hata da bile  (Bu […]

14 Mayıs 2011 - 16:47 'de eklendi ve 1384 kez görüntülendi. A+A-

SGK nın imzası ne işe yarıyor.?

Toplumun, Sosyal Güvencesi olan bu kurumun imzası ne işe yarıyor?
 
Kurum olarak yaptığı başarılı çalışmalarla övünen SGK, konu gözlükçüler olunca neden farklılaşıyor?

Hukuka uygunluğu tartışmalı (yasaya değil) altı ayda bir denetleme, reçete defteri, mesul müdür, atölye kontrolleri ve diğer kontrollerin yanı sıra, reçetelerin kontrol aşamasında da reçetelerdeki “en küçük” bir hata da bile  (Bu hatanın kuruma zararı olmasa bile) ödemeler kesilebiliyor,Para cezaları verilebiliyor, gözlükçülere adeta kan kusturuluyor.
Katılım paylarını ve diğer hakedişlerini canının istediği zaman, canının istediği kadar ödeyen, bir devlet kurumu düşünebiliyor musunuz.Bırakın hakkınızı aramayı, muhatap bile bulabiliyor musunuz ?

Reçete teslimlerinde bile, daha teslim etmeden ilk bakılanlar,Vergi borcunuz var mı? Sigorta Priminizin tamamı ödenmiş mi? Bağ kur primleriniz yatırılmış mı ? Eğer bir eksiğiniz varsa, kapıdan geri döndürülürsünüz. Hiç kimse sormaz, aylar önce kuruma kestiğiniz ve parasını tahsil edemediğiniz faturanın KDV sini nasıl yatırdığınızı. ..

Bunlar hiç önemli değildir, kurumda çalışan memur için. Onun tek görevi vardır, amirlerine başarılı görünmek…Bu nedenle elindeki “ORANTISIZ” devlet gücünü hoyratça ve sonuna kadar kullanır. Kaç gözlükçü esnafının canına ot tıkadığını hiç umursamaz. Umurunda değildir siftah yapmadan kapanan optik mağazaları… Hata yakaladıkça, kusur buldukça, can yaktıkça başarılı sayılmaktadır çünkü. Akşam olduğunda, işini yapmış olmanın gururuyla (!) çoluk çocuğunun yanına gidecektir.
   

  Aranızdan, iyi, güzel de bunları neden anlatıyorsun biz zaten bunları biliyoruz diyenler çıkabilir. Evet, bildiğiniz gibi SGK ile yaptığımız sözleşmede reçete kontrollerini 60 gün içinde yaparak ödeme genelgesine göre yapılacağı taahhüt edilmektedir. Halen Ocak ayı ödemelerini almamış meslektaşlarımız bulunduğu gibi, bir çok meslektaşımızın da Medula Optik sisteminde Şubat Ayı ödemeleri ödendi.  durumuna geçmemiştir. Müzmin bir hale gelen bu durum her ay meslektaşlarımızı mağdur etmekte ve sözleşme altındaki “SGK nın imzası ne işe yarar”diye merak konusu olmaktadır.

Evet, gerçekten merak ediyoruz. “SGK nın İMZASI NE İŞE YARAR ?”

Önce ayın 13 ünde ödeyeceğiz, sonra 18 inde ödeyeceğiz.
Bu mudur insana saygı ? Her ay yetişti,yetişmedi…Nedir bu yetişmeyen bunca kişinin kaderi bir kişinin eksikliği,fazlalığımı,..Ödemeleri ertelemek ne anlama gelmektedir ?

Bizler de bir iş yapıyormuş gibi meslektaşlarımıza müjdeli haberi duyurmak için SMS atıyoruz, Sitelerimizde yayınlıyoruz…sonra…erteleme. İyi ama bu nereye kadar böyle sürecek? Nasreddin hocanın eşeğini bulmasındaki sevinci yaşar olduk. “Alnımızın teri, kendi paramız” ödendiğinde neredeyse bayram yapacağız. Çocuklarımızın nafakası, birilerinin iki dudağı arasına mı sıkıştı ?
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yöneticilerini bir vicdan muhasebesi yapmaya davet ediyoruz.
     SGK Gözlük Servislerinden, gözlük mağazalarına ve reçetelere gösterdiği denetleme titizliğini, ödemelere de göstermesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul SGK Optik Servisi ile yapılan her toplantıda, yetkililerce örneklemeli Sisteme geçmemizin daha iyi olacağı ima edilmekte, adeta aba altından sopa gösterilmekteydi . Bu “Uyarı” lara uymayan gözlük mağazalarının ödemelerinin gecikmesinde “örnekleme” veya “örneklemesiz” olmalarının bir etkisi var mıdır ? gibi sorular kafamıza takılmaya başladığı için ve bu durumu anlayabilmek için küçük bir anket hazırladık,
Lütfen bu anketi doldurunuz, çıkan sonuçları gerekli her birim ile paylaşacağız.Çünkü ödemelerimiz her geçen gün daha fazla aksamakta, diğer taraftan da sözleşme maddeleri ile ilgili her maddeye uyum bizlerden beklenmektedir.
Bizler görevimizi yapalım,Ancak SGK yetkilileride sözleşmenin kurallarını yerine getirsin. 
Lütfen aşağıdaki anketi doldurunuz. Sonuçlar daha sonra bu sayfadan açıklanacaktır.

OPTİSYENİNSESİ 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorLuxottica’...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve dünya çapında dağıtımını kapsayan özel bir lisans anlaşması imz...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Award” ödülü...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO 2023 Optik Fuarı ödül töreninde, yılın en iyi "Optik Mağaza" kategorisinde,...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek programı

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kentinde düzenlenecek olan Mido Optik fuarında katılımcı olarak stand açmayı dü...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygu...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında Hesaplanan Katma Değer Vergisinin İndirim Hakkının Kaldırılmasına Dair Kara...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
murat
murat
15 Mayıs 2011 17:04

sgk en ufak bir hatada cezayı kesiyor.benim 3 ay üstüste param başka hesaplara yattığı halde karşımda hiçbir sorumlu bulamadım bu hatayı biz yapsak anında ceza kesmişlerdi.

mert
mert
15 Mayıs 2011 12:11

sgk cok sıkı denetlıyor hesapta anlasması optıkcının recete aldıgını yakalıyor denetlemmede once tutanak tutuyor bana ceza gelecek dıyor bır gun sonra adamın arkası var dıye tutulan tutanak ıptal edılıyor yenısı yapılıyor sorunsuz her seyı tamam dıye tutanak tutuyorlar bız sorunsuz calısırken neden sgk durust oldugun ınanmayın

ZAFER COŞAR
ZAFER COŞAR
14 Mayıs 2011 17:10

BU ŞEREFLİ MESLEĞİ BU KONUMA GETİREN BİZ FENNİ GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLERİZ. BİRBİRİNİ ÇEKEMEYEN ARALARINDA KAN DAVASI VARMIŞÇASINA BİR HUSUMET, BİR HIRS BİR AÇ GÖZLÜLÜK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR, ŞUBELER AÇMAKLAR, HA DEVLETTE BAKIYOR BU İŞTEN ÇOK KAZANILIYOR ODA SIK BOĞAZ EDİYOR. DAHA ÇOK YAZACAKTIM AMA BU KADAR YETER MESAJ OLARAK ANLAYANLAR ANLASIN VESSELAM.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı başlıyor Silmo İstanbul 2023 Optik...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı, daha yeni ve daha genişleye...

EssilorLuxottica Bliz’i spor portföyüne entegre ediyor EssilorLuxottica BlizR...

EssilorLuxottica, spor gözlükleri, kar gözlükleri ve kask ma...

Verimsiz uyku ile göz tansiyonu arasında bağlantı olabilir Verimsiz uyku ile göz tan...

Yapılan bir araştırmada, verimsiz uykunun göz tansiyonu (glo...

SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız SILMO İSTANBUL 2023 Fuarı...

Hooptik.com ailesi olarak SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız....

Türk optik sektörüyle buluşuyor Türk optik sektörüyle bul...

Novus Optik, Silmo İstanbul Optik Fuarında Türk optik sektör...

Magazin HABERLERİ
Web TV