a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK HUKUK TANIMIYOR

Gözlükçülerden, Zeyilnameye tepki Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker’den SGK tepkisi . Tepkiyle ilgili görüşlerini dile getiren  Küçüker “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanan 06.06.2012 tarihli “ 2012 Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesi  Zeyilname -1”  başlıklı Duyuruda 15.06.2012 tarihi mesai saati bitimine kadar Zeyilname -1 ‘i imzalamayan optisyenlik müesseselerinin sözleşmelerinin feshedileceği” ifade edilmektedir. […]

12 Haziran 2012 - 17:15 'de eklendi ve 1538 kez görüntülendi. A+A-

SGK HUKUK TANIMIYOR

Gözlükçülerden, Zeyilnameye tepki

Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker’den SGK tepkisi
.
Tepkiyle ilgili görüşlerini dile getiren  Küçüker “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanan 06.06.2012 tarihli “ 2012 Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesi  Zeyilname -1”  başlıklı Duyuruda 15.06.2012 tarihi mesai saati bitimine kadar Zeyilname -1 ‘i imzalamayan optisyenlik müesseselerinin sözleşmelerinin feshedileceği” ifade edilmektedir.
.
Bu durumda; dava dosyasında yer alan bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesinden, numaralı gözlük camları ve gözlük çerçeveleri ile ilgili olarak kurulmuş ve çalışır bir vaziyette barkod/ karekod sisteminin mevcut olmadığı, bu durumun davalı idare tarafından da kabul edildiği dikkate alındığında, bahse konu cihazlara ilişkin barkod/karekod sistemi ile ilgili alt yapı tamamlanmadan 1.3.2012 tarihinden itibaren barkod/karekod sistemine geçilmesi ve bu sisteme uyulmaması halinde cezai şartlar uygulanacağına dair 2012 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesine karşı yapılan itirazın reddine dair dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.
.
Kaldı ki, davalı idare tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası- Medula-Optik entegrasyonu tamamlanması bittikten sonra Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemelerle ilgili olarak barkod/karekod uygulamasına geçilebileceği de açıktır.
.
Açıklanan nedenlerle; açıkça hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği sonucuna varılan dava konusu işlemin, 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere , 23/03/2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi”denmektedir.
.
Ankara 12.İdare Mahkemesi tarafından verilen Yürütmenin Durdurulmasına dair karar Sosyal Güvenlik Kurumu  Hukuk Servisine de tebliğ edilmiş, Bölge İdare Mahkemesine yapılan itiraz ise reddedilmiştir.
.
İlgili mahkeme tarafından verilen karar geçerliliğini devam ettirmekte iken ve özellikle de mahkeme kararında da yer verildiği üzere ortada henüz kurulu ve çalışılır hale getirilmiş bir sistem söz konusu değil iken bu kez Kurum tarafından yeni bir zorlayıcı işlem ile askıda olan Optik Sözleşmesine.  1-Zeyilname hazırlanarak bunun imzalanması için 15.6.2012 tarihine kadar süre verildiği, aksi halde imzalanmış olan sözleşmelerin feshedileceği duyurulmuştur.
.
SGK’nu bu duyurusuna ve zeyilname içeriğine tarafımızdan 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazı ile itiraz edilmiş olup, söz konusu itiraza henüz bir cevap verilmemiştir.
.
Tüm bu nedenlerle bu aşamada asıl sözleşme ile ilgili verilmiş bir yürütmenin durdurulmasına dair mahkeme kararı mevcut olduğu için, askıda olan asıl sözleşme ile ilgili zeyilnamenin imzalanması ve bunun uygulamaya konulması söz konusu edilemez. Aksi yasal anlamda suç teşkil edecek olup, bundan dolayı zarara uğrayacak olan herkesin bu konuda yasal yollara başvuruda bulunarak zararlarının tazmini talep etme hakkı da söz konusu olabilecektir.
.
Sistemin henüz kurulu olmadığı ilgili mahkeme dosyasına verilen kurum beyanları ile de sabit olan  barkod ve karekod uygulaması ile ilgili çalışmaların ve veri girişlerinin sürekli yayınlanan duyurular ile ertelendiği kurum sayfasındaki açıklamalar ilede sabit iken 15.06.2012 tarihine kadar imzalanması zorunlu tutulan.
.
Zeyıilname -1 başlıklı belgenin imzalanması halinde olmayan ve çalışmayan sistemle ilgili cezai şart uygulamaları nedeniyle optisyenlerin ve gözlükçülerin uğramış oldukları zararlar nedeniyle Kurum aleyhine tazminat davaları açmaları söz konusu olursa, bu zarara sebebiyet veren kurum personeline bu tazminatların rücu edilmesi söz konusu olacaktır.
.
Çalışmadığı ve henüz kurulmadığı sabit olan bir sistemle ilgili olarak Zeyilname-1 in imzalanmamış olmasından dolayı ilgili optisyen ve gözlükçünün 2012 yılı için imzalamış olduğu sözleşme feshedilir ve bu şekilde SGK’lı hastaların reçetelerinde yer alan  numaralı cam ve gözlük çerçevelerini  vermesinin engellenmesinden dolayı uğramış olduğu zarar ve yoksun kaldığı karla ilgili Kurum aleyhine açılması muhtemel sayısız dava ile ilgili süreç başlayacaktır.
Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygılarımızla duyurulur”dedi

.

KaynaK : http://www.yeniulke.net/6301/sgk_hukuk_tanimiyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Neşat ÇAĞLI
Neşat ÇAĞLI
16 Haziran 2012 09:36

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HER KEZ GÖRECEK BİR ABDULLAH AYDIN GİDER BİN TANE GELİR KİMSE MERAK ETMESİN…….

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
13 Haziran 2012 09:41

YAKINDA ALTIN PİLAKETTE VERİRLER zira bu seçim daha öncekilerden çok farklı gerçekten gözlükçülüğün geleceğini yazacak icabın da ülke sınırlarını bile değiştire bilecek önemli bir seçim bu kez duruma topluca ve kesin genel kurula gelmesi bu görevi hatırlamaya mecburdur bu seçim keyfine kalmış tercihi bir durum değildir meşruiyet sorunuyla karşı karşıyayız AKSİ TAKTİR DE BÖYLE SEÇİME GELMEMELERİ SORUMSUZLUKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR yalnız kendileri için değil meslek adına HER PROBLEMİN BİR ÇÖZÜMÜ MUTLAKA VARDIR ancak farklı persfektif lerden bakmayı bilirsek sorumluluğu başkalarına yüklemeden başarısızlığa uğramak korkusu ile tüm başarılardan uzak durursak yaşam sıkıcı olur amaç sorulara yanıt bulmak değil yanıtları hayata… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV