a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Satış sonrası hizmetler yönetmeliği

Değişiklik Yönetmeliği ile birlikte, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’ne (“Yönetmelik”) tâbi taraflara yeni yükümlülükler getirildi ve yeni ürünler Yönetmelik kapsamına dâhil edildi.

20 Mart 2021 - 11:25 'de eklendi ve 5518 kez görüntülendi. A+A-

Satış sonrası hizmetler yönetmeliği

12 Ocak 2020 tarihli ve 31037 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Değişiklik Yönetmeliği”) ile satış sonrası hizmetlere ilişkin 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olmak üzere önemli değişiklikler getirildi.

Ne Değişecek?

Değişiklik Yönetmeliği ile birlikte, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’ne (“Yönetmelik”) tâbi taraflara yeni yükümlülükler getirildi ve yeni ürünler Yönetmelik kapsamına dâhil edildi.Üretici, İthalatçı ve Satıcının Yükümlülükleri

Tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanımlar hariç olmak üzere, yetkili servis istasyonlarının, garanti süresi içerisinde tüketicilerden nakliye, posta, kargo veya servis elemanlarının ulaşım gideri gibi herhangi bir ücret talep etmeleri yasaklandı.

Üretici veya ithalatçıların internet sitesinin bulunması durumunda, tüm yetkili servis istasyonlarına ilişkin güncel iletişim bilgilerinin bu sitelerde yer alması zorunlu hale getirildi.

Üretici veya ithalatçıların, yönetmelik ekinde yer alan listede belirlenen sayıdaki servislere ek olarak kurdukları servisler de dâhil olmak üzere, tüm yetkili servis istasyonu bilgilerini Ticaret Bakanlığı (“Bakanlık”) tarafından oluşturulacak Servis Bilgi Sistemi’ne (SERBİS) 30 gün içerisinde doğru ve eksiksiz bir şekilde girmesi ve servis bilgilerinde değişiklik olması durumunda bu bilgileri güncellemesi zorunlu hale getirildi.
Son olarak, satış sonrası hizmetlere ilişkin olarak tüketicilerin iletişime geçebilmesi için üretici veya ithalatçı tarafından bir telefon hattı tahsis edilmesi durumunda, bu hat ile ilgili olarak üretici veya ithalatçının, olağan ücret tarifesinden daha yüksek bir tarife seçmesi yasaklandı.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi

Değişikliklerle birlikte Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne ilişkin de değişiklikler getirildi. Değişiklikler uyarınca belgelerin geçerlilik süresi dolmadan yenilenmesi zorunlu hale getirildi.

Bunun yanı sıra üretici ve ithalatçılar, Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi başvurusunda bildirilen servislerde değişiklik olması durumunda bu değişikliği otuz gün içerisinde Bakanlığa bildirmekle yükümlü kılındı.

Servis İstasyonlarına İlişkin Yükümlülükler

Yönetmelik kapsamında kurulan yetkili servis istasyonlarının hizmet konularına göre Bakanlık veya Türk Standartları Enstitüsü (“TSE”) tarafından belirlenen düzenleme ve standartlarda yer alan özellikleri taşıması zorunlu kılındı.
Yönetmelik ekinde belirlenen sayıdan daha fazla kurulan ve Bakanlığa bildirilmesi zorunlu olmayan yetkili servis istasyonlarında yapılan iş ve işlemlerin de Yönetmelik hükümlerine uygun olması zorunlu hale getirildi.

Tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanımlar hariç olmak üzere, yetkili servis istasyonlarının, garanti süresi içerisinde tüketicilerden nakliye, posta, kargo veya servis elemanlarının ulaşım gideri gibi herhangi bir ücret talep edemeyecekleri düzenlendi.

Servis istasyonları, onarımın malın kullanıldığı yerde yapılması halinde, ürünü teslim eden kişinin adı soyadı ve imzası gibi bilgilerin yer aldığı bir belge düzenlenmesi zorunluluğundan muaf tutuldu.

Geçiş Süreci

Yönetmeliğin yürürlük tarihi olan 1 Temmuz 2020’den önce onaylanan Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgelerinin onay tarihlerinden itibaren iki yıl boyunca geçerli olacağı düzenlendi.

Değişiklik Yönetmeliği ile eklenen yeni ürünlerden standardı olmayan ürünler için TSE tarafından hazırlanacak ilgili standardın yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi.

Sonuç

Değişiklikler satış sonrası hizmetlere yönelik önemli yenilikler getirmekte ve eklenen yeni ürünler Yönetmelik’in uygulama alanını genişletmektedir. Bu sebeple Yönetmelik’e tabi olan kişi ve kurumların değişiklikleri dikkatle değerlendirmeleri gerekli adımları atmaları yerinde olacaktır.

Yönetmeliğin tamamını görmek için tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Magazin HABERLERİ
Web TV