Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Satış sonrası hizmetler yönetmeliği

Değişiklik Yönetmeliği ile birlikte, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’ne (“Yönetmelik”) tâbi taraflara yeni yükümlülükler getirildi ve yeni ürünler Yönetmelik kapsamına dâhil edildi.

20 Mart 2021 - 11:25 'de eklendi ve 2218 kez görüntülendi. A+A-

Satış sonrası hizmetler yönetmeliği

12 Ocak 2020 tarihli ve 31037 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Değişiklik Yönetmeliği”) ile satış sonrası hizmetlere ilişkin 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olmak üzere önemli değişiklikler getirildi.

Ne Değişecek?

Değişiklik Yönetmeliği ile birlikte, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’ne (“Yönetmelik”) tâbi taraflara yeni yükümlülükler getirildi ve yeni ürünler Yönetmelik kapsamına dâhil edildi.Üretici, İthalatçı ve Satıcının Yükümlülükleri

Tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanımlar hariç olmak üzere, yetkili servis istasyonlarının, garanti süresi içerisinde tüketicilerden nakliye, posta, kargo veya servis elemanlarının ulaşım gideri gibi herhangi bir ücret talep etmeleri yasaklandı.

Üretici veya ithalatçıların internet sitesinin bulunması durumunda, tüm yetkili servis istasyonlarına ilişkin güncel iletişim bilgilerinin bu sitelerde yer alması zorunlu hale getirildi.

Üretici veya ithalatçıların, yönetmelik ekinde yer alan listede belirlenen sayıdaki servislere ek olarak kurdukları servisler de dâhil olmak üzere, tüm yetkili servis istasyonu bilgilerini Ticaret Bakanlığı (“Bakanlık”) tarafından oluşturulacak Servis Bilgi Sistemi’ne (SERBİS) 30 gün içerisinde doğru ve eksiksiz bir şekilde girmesi ve servis bilgilerinde değişiklik olması durumunda bu bilgileri güncellemesi zorunlu hale getirildi.
Son olarak, satış sonrası hizmetlere ilişkin olarak tüketicilerin iletişime geçebilmesi için üretici veya ithalatçı tarafından bir telefon hattı tahsis edilmesi durumunda, bu hat ile ilgili olarak üretici veya ithalatçının, olağan ücret tarifesinden daha yüksek bir tarife seçmesi yasaklandı.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi

Değişikliklerle birlikte Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne ilişkin de değişiklikler getirildi. Değişiklikler uyarınca belgelerin geçerlilik süresi dolmadan yenilenmesi zorunlu hale getirildi.

Bunun yanı sıra üretici ve ithalatçılar, Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi başvurusunda bildirilen servislerde değişiklik olması durumunda bu değişikliği otuz gün içerisinde Bakanlığa bildirmekle yükümlü kılındı.

Servis İstasyonlarına İlişkin Yükümlülükler

Yönetmelik kapsamında kurulan yetkili servis istasyonlarının hizmet konularına göre Bakanlık veya Türk Standartları Enstitüsü (“TSE”) tarafından belirlenen düzenleme ve standartlarda yer alan özellikleri taşıması zorunlu kılındı.
Yönetmelik ekinde belirlenen sayıdan daha fazla kurulan ve Bakanlığa bildirilmesi zorunlu olmayan yetkili servis istasyonlarında yapılan iş ve işlemlerin de Yönetmelik hükümlerine uygun olması zorunlu hale getirildi.

Tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanımlar hariç olmak üzere, yetkili servis istasyonlarının, garanti süresi içerisinde tüketicilerden nakliye, posta, kargo veya servis elemanlarının ulaşım gideri gibi herhangi bir ücret talep edemeyecekleri düzenlendi.

Servis istasyonları, onarımın malın kullanıldığı yerde yapılması halinde, ürünü teslim eden kişinin adı soyadı ve imzası gibi bilgilerin yer aldığı bir belge düzenlenmesi zorunluluğundan muaf tutuldu.

Geçiş Süreci

Yönetmeliğin yürürlük tarihi olan 1 Temmuz 2020’den önce onaylanan Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgelerinin onay tarihlerinden itibaren iki yıl boyunca geçerli olacağı düzenlendi.

Değişiklik Yönetmeliği ile eklenen yeni ürünlerden standardı olmayan ürünler için TSE tarafından hazırlanacak ilgili standardın yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi.

Sonuç

Değişiklikler satış sonrası hizmetlere yönelik önemli yenilikler getirmekte ve eklenen yeni ürünler Yönetmelik’in uygulama alanını genişletmektedir. Bu sebeple Yönetmelik’e tabi olan kişi ve kurumların değişiklikleri dikkatle değerlendirmeleri gerekli adımları atmaları yerinde olacaktır.

Yönetmeliğin tamamını görmek için tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bayramdan önce açma talebi Bayramdan önce açma talebi

İş yerlerinin bayramdan önce açılmasını talep eden TESK Genel Başkanı Palandöken, "İnternet firmalarıyla rekabet etme gücü olmayan küçü...

Bir garip gece! Bir garip gece!

‘’Bir garip gece bu gece ‘’ diye düşündü. Ne öten cırcır böcekleri var, ne de bir yıldız....

Anneler gününüz kutlu olsun Anneler gününüz kutlu olsun

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ...

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamal...

Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Bayramdan önce açma talebi Bayramdan önce açma taleb...

İş yerlerinin bayramdan önce açılmasını talep eden TESK Gene...

Bir garip gece! Bir garip gece!

‘’Bir garip gece bu gece ‘’ diye düşündü. Ne öten cırcır böc...

Anneler gününüz kutlu olsun Anneler gününüz kutlu ols...

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisind...

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz Ticari Reklam ve Haksız T...

Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Kartelleşmeye karşıyız Kartelleşmeye karşıyız...

Türkiye gözlük sektörünün en az %80 ine sahip olacak; tekel ...

GrandVision Şili’ deki mağazalarını satıyor GrandVision Şili’ d...

Şu anda sadece Türkiye'de GrandVision'ın Ülkemizde bulunan A...

Sektör mutlu olmadı! Sektör mutlu olmadı!

17 sene sonra yapılan %10 zam hastalarımızın mağduriyetini g...

Reçete teslim tarihi süresi uzatıldı Reçete teslim tarihi süre...

Kurumumuz ile sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının Ni...

Bu uygulama mağdur edecek Bu uygulama mağdur edecek...

Nöbetçi kavramı bizim mesleğimize uygulanabilecek bir uygula...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Mevzuat
Genel kurula bir dava daha açıldı!

03. 04. 2021 tarihinde yapılması planlanan birlik genel kuruluna iptali için Ankara idare Mahkemesinde dava açıldı

Kapat