a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK, sahte kaşe vurgununu ortaya çıkardı‎

SGK Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün hastanelerden gelen faturalar üzerindeki titiz çalışması sağlık alanında önemli bir yolsuzluğu ortaya çıkardı. ADANA – SGK Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün suiistimalleri önlemek için dikkat çeken faturaları takip ettiğini ve araştırdığını söyledi. Ayak basmadığı ilde 800 hasta muayene etmiş, Adana’ya hiç gelmeyen G.Ü isimli doktorun kaşesini kullanan bir […]

07 Temmuz 2011 - 13:54 'de eklendi ve 1438 kez görüntülendi. A+A-

SGK, sahte kaşe vurgununu ortaya çıkardı‎

SGK Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün hastanelerden gelen faturalar üzerindeki titiz çalışması sağlık alanında önemli bir yolsuzluğu ortaya çıkardı.

ADANA – SGK Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün suiistimalleri önlemek için dikkat çeken faturaları takip ettiğini ve araştırdığını söyledi.

Ayak basmadığı ilde 800 hasta muayene etmiş, Adana’ya hiç gelmeyen G.Ü isimli doktorun kaşesini kullanan bir sağlık merkezi, devlete 220 bin lira fatura kesti.

Adana SGK Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün hastanelerden gelen faturalar üzerindeki titiz çalışması sağlık alanında önemli bir yolsuzluğu ortaya çıkardı.
Söz konusu olayın Adana’da bir tıp merkezinden aldığı sağlık hizmetine 4 bin liralık fatura kesilen hastanın aranmasıyla ortaya çıktığını vurgulayan Gerçek, şu bilgileri verdi:

”Arayıp rahatsızlığını ve yapılan işlemleri sorduk. Hasta, söz konusu tıp merkezine gitme nedeni olarak ‘grip olmuştum’ dedi. Hangi doktora gittiğini sorduk. Hangi ilaçları kullandığını da not ettik. Sintigrafi yapılıp yapılmadığını sorduğumuzda ‘hatırlamıyorum’ dedi. Hastayı merkezimize çağırdık ve o doktorda muayene olan yaklaşık 300 kişiyi arayarak tek tek ne işlem yapıldığını sorduk. Sintigrafi yapılmadığı halde ‘yapıldı’ gösterilmiş. O merkezin 6 aylık faturalarına bakarak onlardan da 40-50 kişi çağırdık. Yaklaşık 500 hasta ile yüz yüze görüştükten sonra yüzde 95’i ‘hayır öyle bir işlem yapılmadı’ diyerek faturalardaki işlemleri yalanladı. Ayrıca bu işlemleri yaptığı belirtilen doktorun da tıp merkezinde çalışmadığını tespit ettik. Yaptığımız araştırmada hastaları muayene ettiği belirtilen doktor G.Ü’nün İstanbul’da olduğunu öğrendik.”

Söz konusu hekimin İstanbul’da çalıştığını ve olaydan bilgisinin olmadığını dile getiren Gerçek, ”Hekim arkadaşımızın İstanbul’dan Adana’ya ilk defa gelişi bize bilgi vermek için oldu. Tıp merkeziyle anlaşma yapıp yapmadığını sorduğumuzda ‘Geldiler, görüştük sonra anlaşamayarak vazgeçtim” bilgisini verdi.

Gerçek, söz konusu tıp merkezinde hastane yönetimini ve G.Ü isimli doktorun kaşe ve imzasıyla hasta tedavi eden bir doktoru da savcılığa şikâyet ettiklerini söyledi.

TC KİMLİK NUMARASI İLE YENİDEN MUAYENE
Tıp merkezi hakkında araştırmaları genişlettiklerinde ilginç sonuçları da ortaya çıkardıklarını ifade eden Muhammed Gerçek, ”Daha önce hastane kayıtlarına giren birçok hastanın TC kimlik numaraları ile yeniden tedavi yapılmış gibi gösterildiğini ortaya çıkardık. Örneğin bir hasta soğuk algınlığı nedeniyle tıp merkezine başvuruyor. 3 ay sonra o TC numarası ile tekrar muayene yapılmış gibi gösteriliyor. Yaptığımız araştırmalar sonrasında sahte işlemlerin devlete fatura edildiğini ortaya çıkardık. Söz konusu tıp merkezine 2.3 milyon liranın üzerinde ceza kestik. Kestiğimiz ceza merkezin yaklaşık bir yıllık cirosuna tekabül ettiği için tıp merkezini kapatmak zorunda kaldılar. SGK olarak devletten haksız kazanç elde etmek için fatura kesenleri tespit ettiğimizde 5-10 kat para cezası yazıyoruz” diye konuştu.

Hastanelerin, SGK Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne aylık faturalarını gönderdiğini vurgulayan Gerçek, ”10 bin hasta muayene ettiğini gösteren bir sağlık merkezinden, örnekleme usulüyle 500 kaydı incelediklerini ve yaklaşık 50 hastayı da telefonla aradıklarını belirtti.

İKİ YILDA 5 MİLYON LİRALIK CEZA KESİLDİ
Eczane, optik, hastane, tıp merkezi ve dal merkezleriyle direkt sözleşmelerinin olduğunu anımsatan Gerçek, faturalarda hizmetin gerçekten verilip verilmediğini, hizmetleri mevzuat açısından kontrol ettiklerini ve yapılan tedavinin tıbben uygun olup olmadığına baktıklarını söyledi.

Gerçek, 2009 ve 2011 yılları arasında Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de işlem yapmadan fatura kestikleri belirlenen eczane, optikler ve hastanelere toplamda yaklaşık 5 milyon lira para cezası uyguladıklarını sözlerine ekledi.

kAYNAk   :http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/saglik-alaninda-onemli-bir-yolsuzlugu-ortaya-cikardi-7295.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV