a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Rıfat Küpeli’nin OptisyeninSesi Dergisi Ağustos sayısındaki yazısı

Dernek kurmak demokratik bir haktır. Bu hakkı her Türk vatandaşı kullanabilir. Kurulan dernekler de kurulma amaç ve ilkelerine göre üyelerinin çıkarlarını korumak için çalışırlar. . Merhaba Sevgili meslektaşlarım, Geçtiğimiz günlerde Optisyenin Sesi web sitesinde, TOOMD Genel kurulunda çekilmiş bir video görüntüsü ile yapılan İstanbul da yeni bir dernek daha kuruldu haberini izlemişsinizdir. Yayınlanan video görüntüsünde […]

16 Ağustos 2012 - 1:38 'de eklendi ve 1535 kez görüntülendi. A+A-

Rıfat Küpeli’nin OptisyeninSesi Dergisi Ağustos sayısındaki yazısı

Dernek kurmak demokratik bir haktır. Bu hakkı her Türk vatandaşı kullanabilir. Kurulan dernekler de kurulma amaç ve ilkelerine göre üyelerinin çıkarlarını korumak için çalışırlar.

.

Merhaba Sevgili meslektaşlarım,

Geçtiğimiz günlerde Optisyenin Sesi web sitesinde, TOOMD Genel kurulunda çekilmiş bir video görüntüsü ile yapılan İstanbul da yeni bir dernek daha kuruldu haberini izlemişsinizdir.

Yayınlanan video görüntüsünde ismimin geçmesi sebebiyle yanlış anlaşılmalara engel olmak için siz değerli meslektaşlarımla bazı konuları paylaşma ihtiyacı duydum.

Bahsi geçen videoyu izlemek için lütfen bu yazıyı tıklayınız.

Ana konunun “birlik ve beraberlik” olduğu açıktır. Videoda da gördüğünüz üzere, konuşmacı tarafından, ikinci bir derneği kurmanın yanlışlığından bahsedilerek pişman olup olmadığım sorgulanıyor. Herkesin şunu bilmesini isterim ki; Ben ve arkadaşlarım İstanbul’da ikinci bir derneği kurmaktan hiç biz zaman pişman olmadık. Çünkü mesleki davamız açıktı ve biz bu davaya sonuna kadar inanıyorduk.

Konuşmacının video da ALTINI ÇİZEREK belirttiği ‘’Karşı fikirler de olsa aynı mesleki kuruluş çatısı altında tartışılması ve harmanlanması gerektiği ve bu çatının da TOOMD olduğu’’belirtilmektedir.

Ancak, bu son gelişmelerden anlaşılıyor ki video çekimindeki konuşmacı, sözünü ettiği cümlenin ALTINI DEĞİL, ÜSTÜNÜ ÇİZMİŞ meğer. Daha dün bu söylemde bulunup, ertesi gün bunun tam tersinde hareket eden konuşmacının durumu merhum şarkıcı Ahmet Kaya’nın “Bu ne yaman çelişki anne” şarkısının sözlerini hatırlattı hepimize.

Gelinen bu son noktada ne mutlu ki TOOMD Truva atı olmaktan kurtulmuştur. Bu mesleği;  mevcut yasalara rağmen reklam vererek ve dolayısıyla haksız rekabet yaparak para kazanmak için her yolu mubah sayarak ve hatta diğer meslektaşlarının mesleğiyle, ekmeğiyle, mesleğin geleceği olan optisyenlerimizi alet ederek oynamaya çalışanlar ve onların “Misyonerleri “ artık TOOMD adını kullanamayacaklar için başka platformlarda mücadele edecekleri görülmektedir.

Dernek kurmak demokratik bir haktır. Bu hakkı her Türk vatandaşı kullanabilir. Kurulan dernekler de kurulma amaç ve ilkelerine göre üyelerinin çıkarlarını korumak için çalışırlar.

Yine bu son gelişme ile resim daha netleşmiş, mesleki bakışlardan biri (doğrudur, yanlıştır tartışılır.) Cephe ve saf bulmuştur. Umuyorum ki bazı meslektaşlarımız da bu güne kadar olan mesleki içi çatışmaların iki kişinin horoz dövüşü olmadığını bu son gelişmelerden sonra daha iyi anlamışlardır.

Artık herkesin safı bellidir.

İsteyen yerli veya yabancı zincir sermayenin tetikçiliğini yapabilir, meslektaşlarının altını oyabilir, onları sermayeye peşkeş çekebilir. Buna karşılık bizler yine dişimizi tırnağımıza takarak çalışmaya devam edeceğiz ve meslektaşlarımızın aleyhine olan hiçbir oluşuma evet demeyeceğiz.

Bir de, sakın ola ki! Hiç kimse İstanbul’da kurulan bu üçüncü derneği, İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğine benzetme gafletine düşmesin. Bizim, Yönetim Kurulumuz dâhil olmak üzere üyelerimizin içinde dahi gözlükçü ya da optisyen olmayan yoktur. Biz, yapılan yanlışlara engel olmak amacıyla kurulduk. Yaptığımız yanlışlara devam etmek için değil. Bizim üyelerimizin içinde ekmeğini kaybetme korkusu ile zorlanmış zoraki üye yoktur.
Bizim derneğimiz federasyon ayağı ile konfederasyon üyesidir.

Evet, değerli meslektaşlarım, bizler, 24 Haziran 2012 de yapılan TOOMD genel kurulundan mesajımızı aldık. Meslektaşlarımızın bize verdiği görevi biliyoruz.

BUNUN GEREĞİ OLARAK, EN KISA ZAMANDA MESLEKİ BİRLEŞMEYİ SAĞLAYACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN.

Bu birleşmeyi sağladıktan sonra da devletin karşısına tek ses olarak gidebileceğiz. Bu güne kadar olduğu gibi SGK ve Sağlık Bakanlığındaki kimsenin ne yapacağını bilemediği bir kaos ortamı olmayacak.

Bu gün için en çok tartıştığımız konu olan Barkod/karekod konusunda devlet ne yazık ki sermayeyi dinlemiştir. SGK ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yanlış bilgilendirilerek, yanıltılmış ve meslektaşlarımız adeta arkadan hançerlenmiştir.

Bu işlerin böyle olmayacağını, olamayacağını defalarca anlattık, tartıştık, direttik ama dinletemedik, dinlemediler. Karşımıza hep aynı sözlerle çıktılar. ‘’Siz böyle diyorsunuz ama diğer meslek kuruluşunun hiç itirazı yok, onlar da böyle olsun istiyor.’’ Dediler.  Şimdi devlet işin içinden çıkamıyor. O zaman sesi çıkanlar şimdi işler sarpa sarınca kabuklarına gizlendiler. ‘’Benim şahsen içim rahat o kadar söyledik bizi dinlemediler. Ne yaparlarsa yapsınlar’’ diyeceğim ama biliyorum ki işin ucu yine gözlükçüme dokunacak. İçim rahat değil. Yani yine yapan yaptı, temizlemek ve düzenlemek bir tek reçeteyi bile heba ettirmemek Konfederasyona kaldı. Herkes bilmelidir ki “konfederasyon mesleğin güvencesidir” Bu mesaj sadece meslektaşlarımıza değildir.

Saygılarımla.

Rıfat KÜPELİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
orhan taşdemir
orhan taşdemir
17 Ağustos 2012 01:29

Ey benim güzide meslektaşlarım bu mesleğe 1983 yılında çırak olarak başladım inanın bu meslek bukadar ayaklar altına alınmamıştı.Fakat bu mesleği icraeden ve bende dahil olmak üzere kendimiz bu hale getirdik malesef,kahramanmaraşta der.başk.lığı yaptıgım yıllarda 15 meslektaş idik bir gün toplandık camlardaki fiat farklılıklarını görüşelim dediler bizde toplandık örnek organik kaplamalı camları 70 tl den sattığımız yıllar ve bizler indire indire 40 tl de anlaştık ne kadar sürdü biliyormusunuz 15 gün sürdü ve hekes 25tl 30tl ye sattık çünkü bizler o kararı bile uygulatamadık onun için bu meslektaşlarımıza bu işler müstahak olmuştur bu bir örnektir arkadaşlar önce bizler kendimize gelmemiz lazımki… Read more »

ARİF DEMİRCİ
ARİF DEMİRCİ
16 Ağustos 2012 18:59

Arkadaşlar küçük insanlar küçük düşünür. hala dernek ve dernekçilikten söz ediliyor bırakın dernek olayını oda olalım büyük düşünelim.Mesleği düzgün yapanın yanında mesleğin içine edildi, itibarı kalmadı güzelim mesleğimizin çok ama çok yazık.

rıdvan
rıdvan
16 Ağustos 2012 09:32

rıfat bey çok güzel yorumlamışsınız olup bitenleri çok ama çok net .. umarım bundan sonrasında da herkesin gözü artık açılır ve artık şu gözlerimizde bulunan at gözlüklerini bir kenara atıp herşeyi her detayıyla görebiliriz inşallah .allah hepimizin yardımcısı olsun herşeyin hayırlısını versin . ağzınıza sağlık hayırlı günler herkese …

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Magazin HABERLERİ
Web TV