a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Rıfat Küpeli’nin OptisyeninSesi Dergisi Ağustos sayısındaki yazısı

Dernek kurmak demokratik bir haktır. Bu hakkı her Türk vatandaşı kullanabilir. Kurulan dernekler de kurulma amaç ve ilkelerine göre üyelerinin çıkarlarını korumak için çalışırlar. . Merhaba Sevgili meslektaşlarım, Geçtiğimiz günlerde Optisyenin Sesi web sitesinde, TOOMD Genel kurulunda çekilmiş bir video görüntüsü ile yapılan İstanbul da yeni bir dernek daha kuruldu haberini izlemişsinizdir. Yayınlanan video görüntüsünde […]

16 Ağustos 2012 - 1:38 'de eklendi ve 1256 kez görüntülendi. A+A-

Rıfat Küpeli’nin OptisyeninSesi Dergisi Ağustos sayısındaki yazısı

Dernek kurmak demokratik bir haktır. Bu hakkı her Türk vatandaşı kullanabilir. Kurulan dernekler de kurulma amaç ve ilkelerine göre üyelerinin çıkarlarını korumak için çalışırlar.

.

Merhaba Sevgili meslektaşlarım,

Geçtiğimiz günlerde Optisyenin Sesi web sitesinde, TOOMD Genel kurulunda çekilmiş bir video görüntüsü ile yapılan İstanbul da yeni bir dernek daha kuruldu haberini izlemişsinizdir.

Yayınlanan video görüntüsünde ismimin geçmesi sebebiyle yanlış anlaşılmalara engel olmak için siz değerli meslektaşlarımla bazı konuları paylaşma ihtiyacı duydum.

Bahsi geçen videoyu izlemek için lütfen bu yazıyı tıklayınız.

Ana konunun “birlik ve beraberlik” olduğu açıktır. Videoda da gördüğünüz üzere, konuşmacı tarafından, ikinci bir derneği kurmanın yanlışlığından bahsedilerek pişman olup olmadığım sorgulanıyor. Herkesin şunu bilmesini isterim ki; Ben ve arkadaşlarım İstanbul’da ikinci bir derneği kurmaktan hiç biz zaman pişman olmadık. Çünkü mesleki davamız açıktı ve biz bu davaya sonuna kadar inanıyorduk.

Konuşmacının video da ALTINI ÇİZEREK belirttiği ‘’Karşı fikirler de olsa aynı mesleki kuruluş çatısı altında tartışılması ve harmanlanması gerektiği ve bu çatının da TOOMD olduğu’’belirtilmektedir.

Ancak, bu son gelişmelerden anlaşılıyor ki video çekimindeki konuşmacı, sözünü ettiği cümlenin ALTINI DEĞİL, ÜSTÜNÜ ÇİZMİŞ meğer. Daha dün bu söylemde bulunup, ertesi gün bunun tam tersinde hareket eden konuşmacının durumu merhum şarkıcı Ahmet Kaya’nın “Bu ne yaman çelişki anne” şarkısının sözlerini hatırlattı hepimize.

Gelinen bu son noktada ne mutlu ki TOOMD Truva atı olmaktan kurtulmuştur. Bu mesleği;  mevcut yasalara rağmen reklam vererek ve dolayısıyla haksız rekabet yaparak para kazanmak için her yolu mubah sayarak ve hatta diğer meslektaşlarının mesleğiyle, ekmeğiyle, mesleğin geleceği olan optisyenlerimizi alet ederek oynamaya çalışanlar ve onların “Misyonerleri “ artık TOOMD adını kullanamayacaklar için başka platformlarda mücadele edecekleri görülmektedir.

Dernek kurmak demokratik bir haktır. Bu hakkı her Türk vatandaşı kullanabilir. Kurulan dernekler de kurulma amaç ve ilkelerine göre üyelerinin çıkarlarını korumak için çalışırlar.

Yine bu son gelişme ile resim daha netleşmiş, mesleki bakışlardan biri (doğrudur, yanlıştır tartışılır.) Cephe ve saf bulmuştur. Umuyorum ki bazı meslektaşlarımız da bu güne kadar olan mesleki içi çatışmaların iki kişinin horoz dövüşü olmadığını bu son gelişmelerden sonra daha iyi anlamışlardır.

Artık herkesin safı bellidir.

İsteyen yerli veya yabancı zincir sermayenin tetikçiliğini yapabilir, meslektaşlarının altını oyabilir, onları sermayeye peşkeş çekebilir. Buna karşılık bizler yine dişimizi tırnağımıza takarak çalışmaya devam edeceğiz ve meslektaşlarımızın aleyhine olan hiçbir oluşuma evet demeyeceğiz.

Bir de, sakın ola ki! Hiç kimse İstanbul’da kurulan bu üçüncü derneği, İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğine benzetme gafletine düşmesin. Bizim, Yönetim Kurulumuz dâhil olmak üzere üyelerimizin içinde dahi gözlükçü ya da optisyen olmayan yoktur. Biz, yapılan yanlışlara engel olmak amacıyla kurulduk. Yaptığımız yanlışlara devam etmek için değil. Bizim üyelerimizin içinde ekmeğini kaybetme korkusu ile zorlanmış zoraki üye yoktur.
Bizim derneğimiz federasyon ayağı ile konfederasyon üyesidir.

Evet, değerli meslektaşlarım, bizler, 24 Haziran 2012 de yapılan TOOMD genel kurulundan mesajımızı aldık. Meslektaşlarımızın bize verdiği görevi biliyoruz.

BUNUN GEREĞİ OLARAK, EN KISA ZAMANDA MESLEKİ BİRLEŞMEYİ SAĞLAYACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN.

Bu birleşmeyi sağladıktan sonra da devletin karşısına tek ses olarak gidebileceğiz. Bu güne kadar olduğu gibi SGK ve Sağlık Bakanlığındaki kimsenin ne yapacağını bilemediği bir kaos ortamı olmayacak.

Bu gün için en çok tartıştığımız konu olan Barkod/karekod konusunda devlet ne yazık ki sermayeyi dinlemiştir. SGK ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yanlış bilgilendirilerek, yanıltılmış ve meslektaşlarımız adeta arkadan hançerlenmiştir.

Bu işlerin böyle olmayacağını, olamayacağını defalarca anlattık, tartıştık, direttik ama dinletemedik, dinlemediler. Karşımıza hep aynı sözlerle çıktılar. ‘’Siz böyle diyorsunuz ama diğer meslek kuruluşunun hiç itirazı yok, onlar da böyle olsun istiyor.’’ Dediler.  Şimdi devlet işin içinden çıkamıyor. O zaman sesi çıkanlar şimdi işler sarpa sarınca kabuklarına gizlendiler. ‘’Benim şahsen içim rahat o kadar söyledik bizi dinlemediler. Ne yaparlarsa yapsınlar’’ diyeceğim ama biliyorum ki işin ucu yine gözlükçüme dokunacak. İçim rahat değil. Yani yine yapan yaptı, temizlemek ve düzenlemek bir tek reçeteyi bile heba ettirmemek Konfederasyona kaldı. Herkes bilmelidir ki “konfederasyon mesleğin güvencesidir” Bu mesaj sadece meslektaşlarımıza değildir.

Saygılarımla.

Rıfat KÜPELİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Retina artık kör değil” “Retina artık kör değil”

Gen tedavisi kör insanlara görme yetisini geri kazandırabilir....

Gözlükten Miras! Gözlükten Miras!

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arasında değerli bir mal olarak listelenmişlerdi....

30. Madde TBMM tarafından kabul edildi 30. Madde TBMM tarafından kabul edildi

Hazırlanan yeni maddenin yer aldığı Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 01.7.2022 tarihinde kabul edilmiştir....

Manuel reçeteler kalkıyor! Manuel reçeteler kalkıyor!

01/08/2022 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) ısmarlama protez ve ortezlerin teminine ilişkin tıbbi malzeme rapor ve reçeteler ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
orhan taşdemir
orhan taşdemir
9 yıl önce

Ey benim güzide meslektaşlarım bu mesleğe 1983 yılında çırak olarak başladım inanın bu meslek bukadar ayaklar altına alınmamıştı.Fakat bu mesleği icraeden ve bende dahil olmak üzere kendimiz bu hale getirdik malesef,kahramanmaraşta der.başk.lığı yaptıgım yıllarda 15 meslektaş idik bir gün toplandık camlardaki fiat farklılıklarını görüşelim dediler bizde toplandık örnek organik kaplamalı camları 70 tl den sattığımız yıllar ve bizler indire indire 40 tl de anlaştık ne kadar sürdü biliyormusunuz 15 gün sürdü ve hekes 25tl 30tl ye sattık çünkü bizler o kararı bile uygulatamadık onun için bu meslektaşlarımıza bu işler müstahak olmuştur bu bir örnektir arkadaşlar önce bizler kendimize gelmemiz lazımki… Read more »

ARİF DEMİRCİ
ARİF DEMİRCİ
9 yıl önce

Arkadaşlar küçük insanlar küçük düşünür. hala dernek ve dernekçilikten söz ediliyor bırakın dernek olayını oda olalım büyük düşünelim.Mesleği düzgün yapanın yanında mesleğin içine edildi, itibarı kalmadı güzelim mesleğimizin çok ama çok yazık.

rıdvan
rıdvan
9 yıl önce

rıfat bey çok güzel yorumlamışsınız olup bitenleri çok ama çok net .. umarım bundan sonrasında da herkesin gözü artık açılır ve artık şu gözlerimizde bulunan at gözlüklerini bir kenara atıp herşeyi her detayıyla görebiliriz inşallah .allah hepimizin yardımcısı olsun herşeyin hayırlısını versin . ağzınıza sağlık hayırlı günler herkese …

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Retina artık kör değil” “Retina artık kör d...

Gen tedavisi kör insanlara görme yetisini geri kazandırabili...

Gözlükten Miras! Gözlükten Miras!

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arası...

30. Madde TBMM tarafından kabul edildi 30. Madde TBMM tarafından...

Hazırlanan yeni maddenin yer aldığı Kanun Teklifi Türkiye Bü...

Manuel reçeteler kalkıyor! Manuel reçeteler kalkıyor...

01/08/2022 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) ısmarl...

Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Magazin HABERLERİ
Web TV
3
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx