a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optometri’nin Gelişi

Bugüne kadar yayıncılık ilkeleri dâhilinde mesleğimiz için yapmış olduğunuz tüm çalışmalar ve yayınlar için kendi adıma çok teşekkür ederim.

15 Ocak 2014 - 13:30 'de eklendi ve 6212 kez görüntülendi. A+A-

Optometri’nin Gelişi

Sayın OptisyeninSesi Editörü,

Bugüne kadar yayıncılık ilkeleri dâhilinde mesleğimiz için yapmış olduğunuz tüm çalışmalar ve yayınlar için kendi adıma çok teşekkür ederim. Son yayınladığınız Op.Dr. O.Murat Uyar’a ait 09/01/2014 tarihli makale resmen meslektaşlara uyarı gibi bir yazı olmuş. Bu vesile ile mesleğimizi, bizden daha iyi analiz eden Murat Bey’e çok çok teşekkür ederim. Doktor Bey, biz gözlükçülere avazı çıktığı kadar bağırıyor’’ Eczacılar başardı. Sizde başarabilirsiniz’’ demek istiyor ve ekliyor.

’’MESLEKİ AÇIDAN AYAKTA KALABİLMEK, EMEK SÖMÜRÜSÜNE DİRENEBİLMEK, MESLEĞİ GELİŞTİRMEKTEN DAHA FAZLA ÖNEM VE ÖNCELİK KAZANMAYA BAŞLAMIŞTIR’’

Murat Bey’ in bu söylemini biraz açarsak; Mesleğimizle ilgili dünyadaki en son eğitim noktası, en son gelişme Optometri olduğuna göre sanki biraz bundan bahsediyor.

Bazılarının “Ne ilgisi var?” dediğini duyar gibiyim. Sürekli eğitime karşı olmakla suçlanan geleneksel optikçiler, optometri geldiğinde kendi işletmelerinde maliyeti kurtarmayacağı için bu arkadaşları çalıştıramayacaklarını düşünüyorlar. İşlerin dibe vurduğu, SGK’ nın gözlüğü kaldıracağı söylemlerinin havalarda uçuştuğu şu günlerde ister istemez bende bu şekilde düşünmekteyim.

Mesleğimize Optometri’ nin gelişinin sadece AVM optikçilerine yarayacağını söyleyebilirim. Her ne kadar bazıları ’’Kalkmayacak, konuşup da insanların moralini bozmayın, yalan bunlar’’ dese de bana göre bu işin sonu geldi. Bu işe çare olarak da bünyede doktorun işini yapan optometristi bulundurmak gerekecek. Zira hastalar, bünyesinde bedava optometrist bulunduran dükkânları daha çok tercih edecekler. Bir de konuya şu açıdan bakalım.

Bizler optometristlerimizin yetişmesini beklerken, AVM optikçileri bunu kısa sürede, yurt dışında hazır bekleyen optometristlerle anında çözecekler. Tabi bunlar birilerine göre tamamen senaryo. Bana sorarsanız gelecek, geleceğimiz.

Doktor Bey, kendi mesleklerine dışarıdan gelecek takviye meslektaşlarından bahsederken, haklı olarak bizi atlamış.

Yine sözü geçen makalede, Optometri’nin gelişinin ve yurt dışından yabancı doktor getirmenin hastalara çok zararı olacağı anlatılıyor. Göz muayenesi esnasında
anlaşılan bir takım hastalıklardan bahsediyor. Bunların bir çoğunun Optometrist tarafından gözden kaçırılabileceğine işaret ediliyor. İthal doktorların da yurdum insanının derdinden anlamayacağı telaffuz ediliyor. Bu işin de kolayı, her doktora bir tercümanla çözülecektir. Herhalde(!)

Yurt dışında bazı ülkelerde halen sakıncalı bulunup Optometri’nin onaylanmadığını, bazı ülkelerde ise Kaldırılmalı mı, kaldırılmamalı mı?” konusunun tartışıldığı anlatılıyor. Dünyada durum böyleyken bizim ülkemizde, birilerine faydası olsun diye bu konu temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp ortaya atılıyor.

Tüm bunlar olurken derneklerimiz ve konfederasyonumuz Optometri konusuyla ilgili ne yapıyor?

Geleceğimizi karartacağını ve geneleksel dükkanlara hiçbir fayda sağlamayacağını düşündüğüm OPTOMETRİ’ye karşılar mı? Değiller mi?

Bu konuyla ilgili biz gözlükçüler ve optisyenler arasında bir anket yapmayı düşünüyorlar mı? Bizlerin fikrini soracaklar mı?

İşte tüm bu CEVAPSIZ SORULAR ve kendi başıma sonucunu bulamadığım problemler beni yoruyor, üzüyor ve karamsarlığa itiyor. Ali Mutlu başkanımın videolu açıklamasında
bahsettiği gibi bu mesleğin gerçek duayenlerinin, dinazorlarının, sayın başkanımın tabiriyle yaşlılarının çekilmesinin çok yanlış olacağını düşünüyorum. Hele hele bazı konuların daha rayına oturmadığı, havada kaldığı şu günlerde tam tersini düşünüyorum. GENÇLERLE BİRLİKTE, YANYANA, DİK, HEM DE DİMDİK duran tecrübeli ve yine bazı
Saygısız kardeşlerimizin tabiriyle dedelerinin masallarında geçen kocamış ve onlara göre zavallı tilkilerin maskarası olmuş yaşlı kurtların halen derneklerde bulunmasının gerektiği düşüncesindeyim.
Konuları anlatırken daldan dala atlıyorum ama şimdi de aklıma şu geliyor. Samsun’da yapılan toplantıda alınan kararlar doğrultusunda yaşlı başlı, ununu elemiş eleğini asmış, torun torba sahibi, TURGUT VARDİ başkanımın hem Konfederasyon, hem de İstanbul derneğinin başına getirilmesinde karar veren grubun içinde Ali Mutlu başkanım yok muydu? Şayet var ise o zaman gençleri düşünmedi mi? O karar alınırken gençler hiç aklına gelmedi mi?

O an neden göreve genç birinin getirilmesini önermedi? Bunlarda beni düşündüren ve cevaplarını beklediğim sorular.

Bence işin başına bu saatten sonra kim gelirse gelsin (ister genç ister ihtiyar) bu meslek için çalışacak, geleceği düşünecek, AVM’ lerdeki işletmelerle kankalık yapmayacak, ağzına OPTOMETRİNİN ’O’’sunu dahi almayacak. Her zaman biz geleneksel dükkan sahiplerinin yanında ve arkasında yer alacak birileri olmalı.

Hele hele ESKİYE RAĞBET OLSA BİTPAZARINA NUR YAĞARDI’’sözünden yola çıkılarak, başımızdan seçimle gönderdiğimiz birilerinin, içimizdeki truva atları sayesinde, başlarını alıpta giden kadrolarıyla birlikte bizlere katılmaları kesinlikle kabul dilemez. Benden söylemesi, benden uyarması.

Sevgili meslektaşlarım, şimdilik bu kadar. Derler ya ’’Alışmış kudurmuştan beterdir’’ Ben yazmadan duramıyorum, umarım sizde okumadan duramıyorsunuzdur inşallah.

Hepinizi çok seviyorum. Herkese hayırlı işler bol bereketler diliyorum.

 

Levent Akagündüz 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
16 Ocak 2014 15:16

Sevgili arkadaşım Zeynel;
Samiyetimle seninle bir şeyler paylaşmak istiyorum.Sen bu meslek için senelerdir canı gönülden çalışan arkadaşlardan birisin.Her kurulan derneğin kurulum aşamasında mutlaka bulundun.En son üzerine aldığın faziletli bir görev olan Optikkoop için geceni gündüzüne katarak neler yaşadığını seni tanıyan herkes bilir.Yapılacak olan yeni yapılanma içinde benden daha tecrübeli olduğun bir gerçek.Bence bahsettiğin genç kadroyla beraber bu faziletli görevinde üstesinden gelirsin.Meslek için yapacağın tüm çalışmalarda her zaman arkanda olduğunu bilmeni isterim.Saygılar,sevgiler iyi çalışmalar.Hepinizi çok seviyorum.Her zaman arkadaşın Leven Akagündüz.

Zeynel çakırlar
Zeynel çakırlar
16 Ocak 2014 00:49

Levent kardeşim dernekten istifa ettikten sonra belliki konudan baya uzak kalmışsın . Dernek yönetim kurulu gencecik pırlanta gibi arkadaşlardan oluşuyor Turgut abi ve ekibi canı yürekten mesleğin hakını verip çalışıyorlar Allah hepsinden razı olsun. Ama sen de kiymetli bir arkadaşsın bir ekip kurup başkan olmak gibi fazileti bir göreve soyunursanız ve derin bilgilerini ve zamanınızı sektöre ayırırsanız sizi yürekten destekleriz sevgiler .
Zeynel cakırlar

levent
levent
16 Ocak 2014 17:19

Zeynelcim;
Unuttuğum bir şeyi eklemek istedim.Yeni mix bir yapılanmanın haberini aldım.Galiba çok yakında bit pazarına nur yağacak.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV