Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optisyenler’ in Lisans Eğitimi nasıl olacak?

Dört yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun olduktan sonra Devlet Kurumlarında KPSS ile ön lisans mezunu alan birimlere başvuru yapamazsınız.

22 Temmuz 2019 - 23:51 'de eklendi ve 17793 kez görüntülendi. A+A-

Optisyenler’ in Lisans Eğitimi nasıl olacak?

Bugünlerde OptisyeninSesi Haber‘ e sıkça sorulan bir konunun haberini tekrar paylaşıyoruz.

DGS; ÖSYM tarafından yapılan ve eğitimine 4 yıllık bir lisans programında devam etmek isteyen meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin girmek zorunda olduğu, 2000 yılından bu yana yapılan bir sınavdır.

Dikey Geçiş Sınavı her sene temmuz ayının ikinci haftasında yapılmaktadır ve ortalama 70 bin aday sınava girmek için başvuruda bulunmaktadır.

Sınavda uygulanmakta olan testin genel amacı, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesidir. Bu bağlamda ALES ile benzer nitelik taşır. 60 sözel ve 60 sayısal toplamda 120 sorudan oluşan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için ayrılan süre 140 dakikadır. Her iki bölümde de 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle beraber, yanlışlar ilgili bölümün doğrularını götürmektedir.

OptisyeninSesi Haber Sitemize son günlerde oldukça çok gelen bir soruyu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İki yıllık optisyenlik ön lisans mezunu olduktan sonra, dikey geçiş veya lisans tamamlama yaparsam, ön lisans diplomam iptal olur mu?

Dört yıllık Lisans mezunu olduğunuz da daha önceden almış olduğunuz ön lisans diploması yine siz de kalır. İptal diye bir şey olamaz.

Elinizdeki ön lisans diplomasıyla şu an okuduğunuz dört yıllık bölümü bitirince istediğiniz kadar tekrar tekrar lisans tamamlama yada dikey geçiş yapabilirsiniz.

Eğer DGS sınavına girdiyseniz bu dikey geçiş olur ama girmeden lisansınızı tamamlamayı düşünüyorsanız, bu lisans tamamlama olur.

Ancak dört yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun olduktan sonra Devlet Kurumlarında KPSS ile ön lisans mezunu alan birimlere başvuru yapamazsınız.

Ön Lisans diplomanızla özel sektör de çalışabilirsiniz.

Dikey geçiş için her üniversitenin %10 kontenjan açma zorunluluğu vardır. Ancak rakamsal olarak her bölüm için 5 ila 10 kişi arasında kontenjan açıldığı için rakam bir hayli azdır. DGS tercihleri 2009 yılından önce sınava girmeden yapılmaktaydı, ancak bu uygulama kaldırıldı. Artık sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercihler yapılıyor ve daha mantıklı karar verme olanağı tanınıyor. Adaylara 18 tercih hakkı tanınıyor.

DGS’yi kazanan ve lisans öğrenimine başlama hakkı kazanan öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı uygulanır. Programda öğrencilere 1 ve 2. sınıfta eksik olduğu dersler yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır ve ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur.

Bu konuya bilgileri ile destek vermek isteyen arkadaşlarımızın, yorum kısmına düşüncelerini yazmaları rica olunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Badem ile Adem Badem ile Adem

Optisyenligi bitireli 3 yıl oldu... Bugün yarın dükkan açacağım diye oyalıyor beni. Bir dükkan 2 kişiye fazla. Ama olsun. Bu kaplıca mu...

Geçmiş Olsun Malatya Geçmiş Olsun Malatya

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, saat 21.06’da merkez üssü Malatya'nın Pütürge ilçesinde olan 5.0...

Üniversite Optisyen istihdamı! Üniversite Optisyen istihdamı!

Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi tarafından yapılan ilan aşağıdaki gibidir....

Görmeyen çocuk öğrenemez! Görmeyen çocuk öğrenemez!

Çocukların eğitim hayatlarına başlamadan önce sonradan doğabilecek göz kusurlarının da önüne geçebilmek adına mutlaka göz muayenesi olm...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali onur
Ali onur
4 yıl önce

Şimdi ben bu yılki lisans tamamlama tercihi yaptım ve bu afad geldi optisyen olarak. Ancak ben bunu bitirir isem diplomam skntı ya girermi birde atamamız gelirse tercih yapabilirmiyim .

Nazmiye öner
Nazmiye öner
4 yıl önce

Lisans tamamlama yani dgs hakki sınırsızdır dilediginiz kadar volum okuyabilirsiniz tek sartla ayni anda ayni seviyedeki iki örgün öğretim programina kayitli olamazsiniz. Ayrica ygs-lys tekrar girip dgs yapan biri ile ayni haklara sahip olarak da bolumlere gidebilirsiniz. Hem yelpazeniz de genis olur

CİHANNUMA
CİHANNUMA
4 yıl önce

optometri bölümünde lisans tamamlama hakkım olana kadar lisans tamamlama hakkımı kullanmayacağım. Kamu yönetimi yada sağlık kurumları işletmeciliği dayatmasını kabul etmiyorum. Alanımda lisans tamamlama bölümü gelmesini istiyorum. Bu şuna benziyor roman kitabı yazmaya başlıyorsun yarısına gelmişsin sana dayatıyorlar hayır bundan sonrasını matematik kitabı olarak yazacaksın gibi sonra bu ülke neden gelişmiyor

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Badem ile Adem Badem ile Adem

Optisyenligi bitireli 3 yıl oldu... Bugün yarın dükkan açaca...

Geçmiş Olsun Malatya Geçmiş Olsun Malatya

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bil...

Üniversite Optisyen istihdamı! Üniversite Optisyen istih...

Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi tarafından yapılan ilan aşa...

Görmeyen çocuk öğrenemez! Görmeyen çocuk öğrenemez!...

Çocukların eğitim hayatlarına başlamadan önce sonradan doğab...

Yeni Dünya Düzeni ve Oda Seçimlerimiz Yeni Dünya Düzeni ve Oda ...

Yeni normal düzene geçmemiz ile birlikte seçimler ne zaman y...

Fikrini Söyle Fikrimiz Olsun! Fikrini Söyle Fikrimiz Ol...

Yaşadığımız şu sıkıntılı dönemlerde iki şeye çok ihtiyaç var...

Maske fiyatları internette “dip” yaptı.. Maske fiyatları internett...

Tavan fiyatı 1.00 TL olarak belirlenen maske, internette 20 ...

Cumhuriyet Üniversitesi Optisyen istihdamı! Cumhuriyet Üniversitesi O...

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yapılan ilan aşağıd...

Avrupa ülkelerinde nüfus başına düşen gözlükçü sayıları Avrupa ülkelerinde nüfus ...

Avrupa da yapılan bir araştırma ile her on bin kişiye düşen ...

Hastalara yakınlıkta Optisyenler üst sıralarda! Hastalara yakınlıkta Opti...

COVID-19 maruziyeti riski yüksek olan meslekler üzerine yapı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Optisyen
Göz kuruluğuna karşı hastanın kanından serum!

Göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Gürdal, "İleri seviye durumlarda hastanın kendi kanından hazırlanan serumlar gibi özel araçlara başvuruluyor." dedi

Kapat