Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optiğin vazgeçilmez ham maddesi ne amaçla üretilmişti?

1960 lı yıllara kadar “CR 39” düz plakalar halinde satılıyordu ve bunlarda genelde güvenlik maskelerinde, güvenlik gözlüklerinde, gaz maskelerinde kullanılıyordu.

19 Ocak 2020 - 20:50 'de eklendi ve 3213 kez görüntülendi. A+A-

Optiğin vazgeçilmez ham maddesi ne amaçla üretilmişti?

İkinci dünya savaşının başlamasıyla beraber plastik sanayi zaten iyi bir durumdaydı.

Polystyrene resinler 1937 den itibaren ticari olarak üretiliyordu. Naylon ve Yüksek performanslı plastik hammaddeleri de 1930’lu yılların bilinen ürünleriydi. Savaşın başlamasıyla ittifak ve ihtilaf devletleri doğal hammadde sıkıntısı çekmeye başladılar. Plastik sanayi ihtiyaç duyulan hammaddelerin yerine kullanılabilen çok zengin bir kaynak halini aldı. Ve bu durum plastik sanayini yeni plastik ürünler üretmeye zorladı.

1965 e kadar bilinen adı “Pittsburgh Plate Glass“ bugünkü adı “PPG” olan firma düşük basınçta thermofiksaj (yani ısı ile sertleşen) materyal üretiminin bir yolunu araştırmaya başlar. Rohm &Haas ve DuPont zaten pleksiglas ve lucite isminde hammaddeleri bulmuşlardı. Pittsburgh Plate Glass firmasının bir yan kuruluşu olan Ohio-Barberton da bulunan “Columbia Southern Chemical” firması saydam, şeffaf resinleri araştırmak amacıyla bir ekip kurdu ve bu ekibin adını bugünkü “CR” ismine baş harflerini veren “Columbia Resins.” verdiler.

Ekip izole edilmiş örnekleri kod numaraları ile adlandırdılar. 1940 yılının mayıs ayında 39 uncu örnek aranan ihtiyaçlara cevap verdiği anlaşıldı ve bu özel monomerin adı (ADC) “allyl diglycolcarbonate” idi ve Pittsburgh Plate Glass firması bu ürünü “CR 39” olarak tescilledi.

Bu ürünün en avantajlı özelliklerinden biri kumaş ve kâğıt tabakalarıyla sorunsuz olarak birleşebilmesiydi. Bu güçlendirilmiş plastikler diye adlandırılan yeni ve büyük bir endüstrinin başlamasına sebep olmuştur.

CR 39 monomerinin sanayide ilk kullanımı fiberglass içerikli formülü B-17 bombardıman uçaklarının kalıplanmış yakıt depolarının üretiminde kullanılmıştır. Ve bu depolar özel bir kauçuk ile kaplanmaları sayesinde kendi kendini izole eden bir depo üretilmiştir bomba parçalarının ve kurşun deliklerinin yaratacağı hasarlara karşı. Ve daha sonra kokpit içindeki yakıt deposunun göstergesi olarak çalışan cam tüpler CR 39 dan yapılmış tüplerle değiştirildi. Savaş yıllarında optik lens amaçlı çok az bir üretimi olmuştur. Bu lensler çok kalın ve reflektör ve projektörler de kullanılmıştır.

Savaşın 1945 de bitmesiyle ABD hükümetinin yaptığı bütün kontratlar iptal edildi ve Barberton fabrikası yaklaşık 20 ton “CR 39” hammaddesi elinde kaldı ve bu firma için önemli bir miktardı. Ve bu olay firmayı özel sektörün kullanımına uygun hale getirme amaçlı çalışmalar sonucu bir katalizör buldular. Ve “CR 39” monomeri likit(aşışkan) olarak kalacak katalizör ile karıştırılana kadar ve bu katalizör ile beraber satışa sunuldu ilk ilgilenen optik firması “univis” olmuştur Birkaç başarısız üretim denemesinden sonra projeyi rafa kaldırmışlardır. Bu arada Armorlite, Sola ve Essilor ile beraber pilastik optik lens üretici liderleri olmuşlardır.

1960 lı yıllara kadar “CR 39” düz plakalar halinde satılıyordu ve bunlarda genelde güvenlik maskelerinde, güvenlik gözlüklerinde, gaz maskelerinde kullanılıyordu. Savaş sonrası yıllarda diğer bir kullanım sahası ise endüstriyel makinelerde, vinçlerin pencerelerinde vs.. olmuştur.

1975 e gelene kadar optik endüstrisi “CR 39” monomerini dökmesini, kesmesini, parlatmasını, aşındırmasını öğrenmiş oldu.

Şüphesiz günümüzde CR39 optik endüstrisinde en yoğun olarak kullanılan ham maddedir. Kimyevi sağlamlığı, mineral cama karşı 48% daha hafif olması, ham madde olarak likit (akışkan)formda olup cam kalıplara istenilen şekilde dökülebilmesi, işleme, renklendirme ve kaplama uygulamalarındaki sağladığı avantajlar CR39 hammaddesini optik sanayinde lider duruma getirmiştir.

Mineral cam ve organik camın özeliklerini taşıyan yeni bir cam keşfedilene kadar bu alanda çalışma ve araştırmalar sürecektir .

 

Taylan KÜÇÜKEREczacı Gözlükçü

 

Kaynak:Joseph L. Bruneni “LOOKING BACK, an illustrated

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mido 2020 Planı Mido 2020 Planı

Açıkça görülüyor ki, son birkaç gün içinde ortaya çıkan koşullar, Çinli katılımcı şirketlerin çoğunun Mido 2020'ye katılmasını engelley...

Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da! Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da!...

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en eski şehirlerden biridir, antik çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarih...

Uğurlu Kardeşler Uğurlu Kardeşler

Üç bölüm halinde yayınladığımız sn. Turgut Çakar’ ın yakın tarihte sektörümüzde gelişen konulara belgelerle yapmış olduğu açıklamaların...

Fuarlara corona virüsü bulaştı Fuarlara corona virüsü bulaştı

Coronavirüs nedeniyle Çin' deki birçok fuar ve etkinlik ya haziran sonrasına ertelendi ya da iptal edildi. Yılın ilk yarısı, özellikle ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Mido 2020 Planı Mido 2020 Planı

Açıkça görülüyor ki, son birkaç gün içinde ortaya çıkan koşu...

Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da! Samsun Oda yönetimi Kasta...

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en ...

Fuarlara corona virüsü bulaştı Fuarlara corona virüsü bu...

Coronavirüs nedeniyle Çin' deki birçok fuar ve etkinlik ya h...

Korkunun ecele faydası yok! Korkunun ecele faydası yo...

Sakın unutmayın; Uzun vadede kaçınılmaz sonla herkes yüzleşe...

Yargıtay’ dan emsal olabilecek bir karar! Yargıtay’ dan emsal...

Yargıtay, yurt dışındaki bir sanal mağazadan ithal ettiği eş...

Gözlük boya göre verilir! Gözlük boya göre verilir!...

Uzun ve kısa boylu iki kişinin ekranla arasındaki mesafeye v...

SGK, 2019 Kasım Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Kasım Ayı Reçet...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Bakan Varank: Çin’den sipariş kaymaları olabilir Bakan Varank: Çin’den sip...

Koronavirüsün etkilerini değerlendiren Sanayi ve Teknoloji B...

Başkan Mutlu Sinoplu meslektaşlarını ziyaret etti Başkan Mutlu Sinoplu mesl...

Samsun Optisyen ve Gözlükçüler Odası yönetim, bölge meslekta...

Avrupa da Optisyenler neden “Halk Sağlığı Diyemiyor” Avrupa da Optisyenler ned...

Avrupa da liberal ekonomi kuralları tam olarak uygulanıyor. ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Yazarlar
Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz.

Kapat