a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Önemli Duyuru – Turgut Çakar

Turgut ÇAKAR – 01.11.2011 Tarihinde SGK Genel Müdürlüğünde Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu, Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği ve Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği temsilcilerinin hazır bulunduğu, kurum yetkileri tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantı, bir internet sitesinde yayınlanan ve meslektaşlarımız arasında kaosa neden olan yazıdan dolayı düzenlenmiştir. Kurum yetkilileri bilgi kirliliğine neden olan […]

03 Kasım 2011 - 23:12 'de eklendi ve 1452 kez görüntülendi. A+A-

Önemli Duyuru – Turgut Çakar

Turgut ÇAKAR – 01.11.2011 Tarihinde SGK Genel Müdürlüğünde Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu, Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği ve Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği temsilcilerinin hazır bulunduğu, kurum yetkileri tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

Bu toplantı, bir internet sitesinde yayınlanan ve meslektaşlarımız arasında kaosa neden olan yazıdan dolayı düzenlenmiştir. Kurum yetkilileri bilgi kirliliğine neden olan bu duruma son vermek için organize ettikleri toplantıda uygulama hakkında bilgi vermiş ve temsilcilerin görüş ve önerilerini dinlemiştir.
Sayın Reyhan Bozkurt sitelerde yazılan yazılara dikkat edilmesini ve meslektaşlarımızı paniğe kaptıracak yazılardan kaçınılması gerekliliğini vurgulayarak toplantıyı açmıştır.
Barkod uygulamasının zorunlu olduğunu ve 01.01.2012 tarihinde bu uygulamaya geçileceğini belirtmiş fakat karekod uygulamasının tavsiye edildiğini belirtmiştir.
Uygulamaya geçilecek olan barkod uygulaması nedeni ile tüm tedarikçi firmaların ( imalatçı, ithalatçı ve bayilerin) kendilerini ve ürünlerini UBB tanımlamalarının ve barkod numaralarını almalarının zorunlu olduğunu vurgulamışlardır. 1 Ocak 2012 tarihine kadar bu tanımlamaları yaptırmamış firma ve ürünlerin kurum tarafından meduladan düşürüleceklerini bildirmişlerdir. ( Kurum tanımlı olmayan ürünlerin satın alınmasını engelleyecektir.)
Optisyenlik müesseselerinin UBB’ na toplu girişlerinin optisyenlik müessesesi bilgilerin günceleşmemiş olmasından dolayı yapılamadığını bu nedenle optisyenlik müesseselerinin UBB 01.01.2012 tarihine kadar UBB kayıtlarını yapmalarını ve kendilerini sisteme dahil etmeleri gerektiği açıklanmıştır.
Bilgi ve belgelerini tanımlamış olan firmalar almış oldukları barkodları ürünleri ile birlikte sunmak zorundadırlar. Diğer taraftan optisyenlik müesseselerinde bulunan ürünleri için de bu numaraları acilen müesseselere ulaştırmakla yükümlüdürler.

Optisyenlik müesseseleri elerinde olan ürünler hakkında acilen firmalardan barkod talep etmeliler. 01.01.2012 tarihinden sonra barkodsuz ürünler müessese tarafından medulaya girilemeyecektir.
Optisyenlik müesseselerinde bulunan ürünlerin firma ve markaları aktifse bu ürünlerin barkotlarını firmalardan istenecektir. Firma ve marka aktif fakat aracı firma el değiştirmişse barkodu üretici firma veya o firmanın yeni temsilcisinden talep edilecektir.
Optisyenlik firmalarının stoklarında bulunan ama firması kapanmış ya da marka olarak aktif olmayan ürünler için müesseseler sadece bu ürünlerin sayımını doğru olarak yapıp firmalarının UBB tanımlı olan bölümünde kayıt altına alacaklar. Bu bilgiler doğrultusunda kurum bu müesseselere kayıtlı ürün miktarı kadar geçici barkod verecektir.

UBB ——–ÜRETİCİ——-DİSTRÜBÜTÖR——OPTİSYENLİK MÜESSESİ
UBB KAYIT MERKEZİ

ÜRETİCİ VEYA DİSTRİBÜTÖR : FİRMA VE ÜRÜN TANIMLAYACAKLAR
OPTİSYENLİK MÜESSESELERİ : MÜESSESELERİNİ TANIMLAYACAKLAR KAPANMIŞ FİRMALARIN VE MARKA OLARAK DÜŞMÜŞ ÜRÜNLERİNİ ADET OLARAK KAYIT EDECEKLER.
Müesseselerimizde bulunan emtiaların raf ömrünün beş yıl olduğu bilgisinden sonra duruma itiraz edilmiş, konunun SGK dışında başka bakanlık tarafından gündeme getirilmiş olduğu bilgisi SGK temsilcilerinden alınmıştır.(Konfederasyon bu konu ile ilgili olarak çalışmalara başlamıştır.)
SGK temsilcileri ile yapılan toplantıda barkod ve tavsiye edilen karekod çalışmalarında kurum çalışanları ve sektör temsilcilerinin ortak hareket etmelerinin ileride karşılaşılacak sorunları asgariye indireceği konusu tarafımızdan iletilmiştir. Bu doğrultuda meslek temsilcilerinden oluşacak bir komisyon kurulmasıönerimiz kurum yetkilileri tarafından olumlu karşılanmıştır.
Diğer yandan SGK temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda aşağıdaki bilgiler aktarılmıştır:
·         Garanti belgeleri konusunda bir internet sitesinde seri A B C harflerinin girilmesine dair yapılan yayınların yanlış olduğu, NO: yazan bölümün dışındaki hiçbir olguyu kurumun kabul etmediği bildirilmiştir. Bu doğrultuda evrak teslim eden optisyenlik müesseselerine kesinti ve ceza uygulanacağı bildirilmiştir.
,         Örnek 1:
·         Seri: A Belge No: 453657
·         Bu şekilde düzenlenmiş bir garanti belgesinin sisteme sadece belge numarasının girilmesi gerekiyor.  Sisteme no: A453657 girişi yapıldığında ceza ve kesinti nedenidir. Doğru giriş NO: 453657 dir.
·       Örnek 2:
·         Seri: A Belge No: A453657
·         Bu şekilde düzenlenmiş bir garanti belgesinin sisteme sadece belge numarasının girilmesi gerekiyor.  NO: A453657 olarak girilmesi gerekiyor.
Sonuç olarak sadece NO: ………. Kısmında yazılı harf ve rakamlar girilmelidir.
Belge numarasının önünde var olmayan hiçbir numara nokta ve boşluk kabul edilmiyor; kesinti ve ceza nedenidir.

·         Sözleşme ile ilgili sorunların il müdürlüklerinde çözülmesi gerekiyor. Sözleşme hükümlerine göre yürütmeden il müdürlükleri yetkili ve sorumludurlar. Genel uygulama sorunları ile ilgili olarak merkeze mutlaka yazılı ya da mail yoluyla müracaat edilmesi bildirilmiştir.
·         Yönlendirme, reçete toplama ve benzeri usulsüzlüklerle mücadele edebilmek adına SGK genel müdürlüğünde muhasebe strateji geliştirme birimi kurulduğu ve takiplerin buradan yapılacağı müjdesi verilmiştir.
·         2012 yılı optik sözleşmesinde bir çok cezai maddelerde indirim yapıldığı hukuki açıdan sorun yaratacak maddelerde sadeleştirmeler yapıldığı müjdesi kurum yetkilileri tarafından verilmiştir.
·         SGK Ankara İl Müdürlüğü reçete tesliminde koli ile teslimden vazgeçmiş klasör dosyalarla teslim sistemine geçmiştir.
Değerli üye meslektaşlarımız özet olarak açıklanan toplantı bilgileri hakkında izlenecek yol ve yöntemler hakkında açıklamalar her eylem için ayrı ayrı yapılacaktır.
Konfederasyon olarak:
·         Garanti belgeleri.
·         Barkod ve karekod ile ilgili gelişmeler.
·         Fatura tanzimi.
·         Ürünlerimizin raf ömrü.
·         SGK ile çalışma yapmak içi komisyon üyeleri belirlenmesi konularında acil çalışma grupları oluşturup gözlükçünün lehine doğru çalışmalar yapıp meslektaşlarımızı doğru bilgilendirmek üzere çalışmalarını başlatmıştır.
Bizleri konuk eden Sayın Şükriye VURAL, Sayın Reyhan BOZKURT ve diğer kurum temsilcilerine teşekkür ederiz.
Turgut ÇAKAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
5 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Numan Hocaoğlu
Numan Hocaoğlu
10 yıl önce

Değerli meslek temsilcilerinin; üyelerini doğru bilgilendirmeleri ve yönlendermileri için yaptıkları her türlü gayreti takdir etmek lazım. Ancak 1 Kasım’da SGK müdürlüğünde yapılan bu bilgilendirme toplantısını kimler organize etti? doğrusu bence büyük merak konusu. 650 üyesi olan ve Ülke genelinde ki imalatçı, İthalatçı, toptancı ( çoğunluğunu) ve perakendecilerden oluşan bu üye profili grubun temsil edildiği, ITO daki sektör temsilcilerine, niçin bu toplantı bilgileri önceden ulaştırılmaz ve davet edilmeleri sağlanmaz.. Gözlükçülük ve gözlük sektörünü direk veya dolaylı yoldan hangi kurum ve kuruluş ilgilendiriyorsa bu kurumlar nezdinde yapılacak toplantılara veya alınacak bir karar öncesi mutlaka ITO daki sektör temsilcilerininde bilgisine baş vurulması ve… Read more »

ferhat
ferhat
10 yıl önce

Neden sgk yetkilileri çıkıpta kendileri bir bilgi vermiyor ? neden bir yazıyla bizleri blgilendirmiyor ? her kafadan bi ses çıkıyor her dernek kendine göre yorumluyor.bir dernek yetkilisi çıkıpta sgk kardeşim siz bilgilendirme yapın demiyor…biz kime inanalım ne yapalım yeter bu bilgi kirliliği!!!!!

ferhat

ibrahim üstünel
ibrahim üstünel
10 yıl önce

Garanti belgelerinde sadece numara girince bazılarını sistem kabul etmiyor,başına seri harfini koyup girince sistem kabul ediyor. Sizin yazınızdan sonra SGK optik servisi yetkilisi ile konuştum, seri harfini de kullanarak giriş yapın,sistem ödüyorsa mesele yok dediler. Ceza filan da yok dediler.

ibrahim üstünel

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
10 yıl önce

Teşekkürler Sayın ÇAKAR ,

Değerli meslektaşlarım,
Garanti belgesi uygulamasındaki gözlükçülerin yaşadığı mağduryet adeta zulüme dönüştü ,
Tedarikçileri bu konuda ciddiyete davet ediyorum ,onlar yüzünden hem ekonomik zarar görüyoruz ,hemde SGK ya madara oluyoruz .Ürünlerinize garanti veriyorsanız ,düzgün mevzuata uygun garanti belgesi veriniz ,ürünlerinizin garanti hizmetini sununuz ,bütün sorumluluğu gözlükçülere yüklemeniz adil değildir. Şimdi mükerrer garanti belgelerinden yapılacak kesintileri kim karşılayacak?saygılarımla

Taylan KÜÇÜKER

Orhan Küreli
Orhan Küreli
10 yıl önce

Turgut Bey,

Bu kadar ortalıkta bilgi karmaşası varken, Samimiyetinizle ve Bilgi dağarcığınızla konuya getirdiğiniz açıklık takdire şayandır.İyi ki bu meslek te sizler gibi meslektaşlarımız var.

Orhan Küreli

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
5
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx