favor
Optisyenin Sesi

Zil çalmadan çocuklarınıza göz muayenesi yaptırın

Görme problemi olan ve okulda öğretmeninin yazdıklarını okumakta zorlanan bir çocuğun okul başarısı düşer.

02 Eylül 2021 - 11:11 'de eklendi ve 3107 kez görüntülendi. A+A-

Zil çalmadan çocuklarınıza göz muayenesi yaptırın

Okulların açılmasına kısa süre kala aileleri dikkatli olmaları konusunda uyaran Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sezin Aykaç, çocukların yeni dönem öncesi göz muayenesinden geçmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Doğuştan bazı bozuklukların olabileceğini ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sezin Aykaç, katarakt, glokom, göz tansiyonu, şaşılık, çocukluk çağı göz içi tümörleri gibi risk teşkil eden konuların saptanması için ilk altı aylık ayda göz muayenesi yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Erken teşhisin önemine değinen Aykaç, “3-4 yaşına gelmiş çocuklarda tekrar göz taraması yapılmasına gerekir. Bu dönemde çocuklar aktif olarak muayeneye katılabildiklerinden görme ile ilgili aksaklıklar daha net takip edilebilir. Özellikle bu dönemde gözlük gerektirebilecek görme bozuklukları ve göz tembelliği tespit edilebilir” dedi.

GÖZ TEMBELLİĞİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ
Okula başlamadan önce çocuklarda göz muayenesi mutlaka tekrarlanması gerektiğini belirten Aykaç, “Özellikle göz tembelliğinin okul öncesinde yakalanması son derece önemli. Göz tembelliği normal yapıdaki bir gözün görmesinin gözlük veya lens ile yüzde 100 oranına çıkarılamamasıdır.

Tembellik aslında gözün bağlı olduğu beyin bölgelerinin gözdeki bulanık görüntü nedeniyle az gelişmesi durumudur. Göz tembelliğinin yaklaşık yarısı şaşılıktan, diğer yarısı da yüksek numaralı görme bozukluklarından veya iki göz arasında numara farkının çok olmasından kaynaklanır.

Toplum çalışmalarında göz tembelliği 6 yaş öncesi çocuklarda 1-3 oranında gözlenmektedir. Erken teşhis edildiği takdirde göz tembelliğinin tedavisi mümkündür.

Göz tembelliği ile kalıcı olarak görme azlığı gelişen çocuk okulda derslerinde zorlandığı gibi, bazı sporları yapmakta da zorlanabilir. Erken ve uygun tedavi edilmeyen çocuk büyüdüğünde psikososyal olarak kendini geri hissedebilir. Hatta görsel performansının önemli olduğu bazı mesleklere uygun bulunmayabilir. Yani hayatının baharında gelecekteki seçenekleri kısıtlanabilir” dedi.

Özellikle şaşılık olan çocukların aileleri tarafından kısmen erken fark edilebileceği tahmin edilebileceğinin ifade eden Aykaç, “Öte yandan gözü tamamen normal gören ama diğer gözünde yüksek görme bozukluğu olan bir çocuğun görmesinde azlık olduğu ancak göz muayenesi sırasında fark edilmektedir. Çünkü böyle bir çocuk normal görmekte ve şikayeti de bulunmamaktadır. En zor fark edilenler bu çocuklardır ve bazen az gördükleri yıllar sonra ortaya çıkar. Oysa göz tembelliği en etkin olarak 9-10 yaşlarına kadar tedavi edilebilmektedir. Bu yaştan sonra göz tembelliği fark edildiğin de ise iş işten geçmiş olur ve tembellik kalıcı görme azlığı ile sonuçlanır. Çocukların başarının düşmesinde çok etkili.

Görme problemi olan ve okulda öğretmeninin yazdıklarını okumakta zorlanan bir çocuğun okul başarısı düşer. Dikkatli bir öğretmen, sınıfta sürekli göz kısarak tahtaya bakan veya durmadan yazıların yanında oturan bir çocuğu fark edebilir. Ancak fark edilmediği hallerde çocuk okulda ve derslerinde başarısız olarak etkilenebilir ve çocuğun bu imajı silmesi hiç de kolay olmaz” diye kaydetti.

Okul öncesi dönem çocukların yaklaşık yüzde 5 ile 7’sinde ciddi düzeyde görme bozukluğu bulunmakta olduğuna dikkat çeken Aykaç, “Miyop, astigmat ve hipermetropi gibi rahatsızlıkları bulunanların yüzde 25’i de gözlük tedavisinden fayda görebilecek çocuklarıdır. Yaz aylarında özellikle güneşten faydalanan çocuklarda göz bozukluklarının büyümesinde hızlı artışlar görülebilir.

Boyu hızla uzayan özellikle miyop çocuklarda göz numaralarının da bu hızlı büyüme döneminde hızla arttığına şahit oluyoruz. Bu bakımdan özellikle gözlük kullanan çocukların yaz tatili bitiminden okulların başlamasından önce mutlaka göz kontrollerini yaptırması gerekmektedir” bilgisini verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonunuzu bırakın biz arayalım....

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlarda büyüme!

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi Optik mağazalarında görüldü....

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecektir

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir....

Bu neyin kafası? Bu neyin kafası?

"Ya benimsin ya kara toprağın"...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonu...

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlar...

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi ...

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecek...

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî G...

Sağlık Bakanı’ na ’’Amazon’’ mektubu Sağlık Bakanı’ na ’’Amazo...

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, yazdığı bir mektupla Amazon’...

Amazon, Türkiye’ de sağlık alanına giriyor! Amazon, Türkiye’ de...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünyaca ünlü inte...

SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

14 Ekim Dünya Görme Günü 14 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Tek acil! Tek acil!

İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildiğ...

Sistemi kurmaya çalışıyoruz Sistemi kurmaya çalışıyor...

Yüce Mahkemelerimizin verdiği kararlar apaçık ortadayken, bu...

Merve Optik yeni sezonda Omega, Longınes ve Max Mara ile hazır Merve Optik yeni sezonda ...

Modaya uygun renkler, desenler ve çerçevelerdeki detaylar di...

Magazin HABERLERİ
Web TV