Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Oda ve Birlik Kurma mücadelesinde gelinen nokta

Yıllardır Oda ve Birlik Kurma mücadelesi vermekteyiz. Sebebi ise mesleğin kurtuluşunun Oda ve Birlik ile çözüleceğinin inancı içindeyim. Bu nedenle bütün enerjimizi ve zamanımızı bu yolda harcamaya devam ediyoruz ve devam etmeye de var gücümüz ile çalışacağız.

18 Kasım 2016 - 9:59 'de eklendi ve 2515 kez görüntülendi. A+A-

Oda ve Birlik Kurma mücadelesinde gelinen nokta

mahmutyetimDeğerli Meslektaşlarım,

Geldiğimiz safha bu dönem yani 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra ki çalışmalarımız gerek iktidar partisi gerekse muhalefet partilerini tek tek oluşturduğumuz ekibimizle (Mahmut Yetim, İsmihan Karanfil, Mustafa Uma, Atilla Karip, Turhan Bakırel, Mahmut Aydın) ziyaret etmekteyiz.

Maddi ve manevi desteğini esirgemeyen bazı meslektaşlarımızın desteği ile ilgi duyan vekillerimize Oda ve Birlik Yasa tasarı taslağı dosya halinde takdim edilmiş, ilk olarak CHP İstanbul Milletvekili Sn. Mahmut TANAL 20.01.2016 tarih ve 552 sayı ile Türkiye büyük Millet Meclisi Başkanlığına Oda ve Birlik Yasa Tasarısı Taslağını prosedür gereği Tali Komisyon Adalet, Esas Komisyon Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşleri Komisyonuna 15.02.2016 tarih Esas No: 21718 sayı ile verilmiş, bunun üzerine çalışma ekibimiz çalışmalarına devam ederek , iktidar partisi vekillerimiz ile görüşmelere devam edilmiştir. fotogaleri

Görüşme sonucu teklifin muhalefet tarafından gelmesi nedeni ile sonuç veremeyeceğini ifade etmişlerdir.

Olumsuz yanıt almamız sonucu iktidar partisi milletvekilleri ile görüşmelerimiz gerektiğini ifade ederek mevcut komite çalışmalarını yoğunlaştırıp Şanlı Urfa Milletvekili Sn. Mehmet Ali CEVHERİ önderliğinde Oda ve Birlik yasa tasarısı için 10 iktidar partisi milletvekilinin imzasına havi dilekçe Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 20.04.2016 tarihinde teslim edilmiş bunun üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkanlığı 04.05.2016 tarih 134 sayı ile Başbakan Yardımcısı Özel Kalem müdürlüğüne Sayın Lütfi ELVAN makamına Halil Ergün imzasına havi gönderilmiştir.

Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyet Başbakan Yardımcısı Sayın Lütfi ELVAN 17.05.2016 tarih ve 75104166/339 sayı ile Adalet Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına ivedi olarak görüş talebinde bulunmuş, Adalet Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görüşlerini bildirmiş diğer iki bakanlık Ülkede ki malum nedenler ile görüşlerini geciktirmiştir ve hala beklenmektedir.

Sağlık Bakanlığına gönderilen evrakın hangi birime havale edildiği zayi nedeni ile 04.10.2016 tarihinde tekrar Başbakan Yardımcılığı Makamından evrakın aslı gibidir örneği alınarak Sağlık Bakanlığı Genel Evrak birimine 04.10.2016 tarih 37106781-000-93/00030980135 sayı ile teslim edilmiş ve konuyu titizlikle takip etmekteyiz.

Malumuz olmak üzere Ülkenin siyasi gidişatı münasebeti ile konu Olağan Üstü Hal nedeni ile görüşmeler biraz zaman alacaktır.

Bu hususta bütün meslektaşların desteklerini bekliyor herkese hayırlı işler diliyorum.

Saygılarımla,

Oda ve Birlik Yasası için yapılan TBMM düzeyindeki çalışmaları görmek için tıklayınız.

Oda ve Birlik Yasa Taslağını görmek için tıklayınız.

 

Mahmut YETİM   

Tüm Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği Genel Başkanı

Tel: 0532 214 1301

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SGK Sözleşme Ücretleri SGK Sözleşme Ücretleri

Brüt Asgari Ücretin 1/5 ve/veya 0,2 katı olarak değerlendirilen bedelin aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yatırılması ve dekontunun ...

2018 Yılı SGK Optik Sözleşmesi 2018 Yılı SGK Optik Sözleşmesi

2018 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzeme Sözleşmesi 05.02.2018 tarihine kadar yapılacaktır....

Biz Birlikte Güçlüyüz… Biz Birlikte Güçlüyüz…

“BİRLİK’ten” rahatsız olanların rahatsızlıklarını anlamak da arif olana zor olmasa gerek… ...

Asgari ücretin net hesabı ve işverene maliyeti Asgari ücretin net hesabı ve işverene ma...

6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı kanunun 81.maddes...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(9 Yorum)
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Hakan Ertunk
Ziyaretçi
Tasarı yazım dili, taşra zihniyetini yansıtmaktadır!. Sorulması gereken soru; Meslek nasıl ve nereden yönetilmeli? Olmalıdır. Birlik tasarısının 36 Maddesinin 2.fıkrası; içinde bulunulan durumun gerçekçi tespitidir!. 100 üyeli oda kurulması rasyonelmidir? Rasyonel çözüm nedir? Sistemin adil, doğru ve rasyonel yönetimi için yapının sağlıklı kurgulanması ön şart olmalıdır. Kendini döndüremeyen bir odanın, birliğin himayesinde yaşatılması doğrumudur? Tasarının içeriğinde zaten temsilcilik müessesesi var!. Komşu illerin birlikte tek oda çatısı altında olma şartı dahi düşünülmüş!. Tüm bu detaylara haiz olan tasarıda güçlü oda ve güçlü bir birlik oluşturmak varken neden güçsüz, genel merkeze aciz (kul edilmiş) odacıklar hedefleniyor? Ülke genelinde onlarca meslek temsilcisi dernekler… Read more »
levent
Ziyaretçi
Hakan Bey; Mahmut Yetim’le şahsi bir probleminiz,bir kuyruk acınızmı var?Adam uzun zamandır baş koyduğu yoldaki çalışmalarını anlatmış,bizim için gelecekte faydalı olacak bir projenin çalışmalarını aktarmış.Yazıda bu kadar hiddetlenip,celallenecek bir sorun göremedim. Mahmut yetim ve onuın gibiler bizim dinazorlarımız.Biz onları iyi veya kötü diye ayırmadan benimsedik,kendimize baş taçı ettik.oldukları gibi sevdik. Gelelim yazı ve tasarım diline; Mahmut Yetim; Bu sayfada moderatörün verdiği imkanlar dahilinde ben,SİZ ve diğerileri gibi kendince bir şeyler karalayan,derdini anlatmaya çalışan bir büyüğümüz.Edebiyat prof.Mahmut Yetim olarak anılan ve bilinen bir insan değil.Babanız gibi ölene bulunduğu mevkide kalacak,bunu kendine vazife edinmiş bir meslek neferi.Toplumumuzda iki lafı bir araya getiremeyen… Read more »
Hakan Ertunk
Ziyaretçi
Levent X bey konuya bakış açınız, algınız ve yorumunuz beni şaşırttı!. Sayın Mahmut Yetim ile şahsi bir problemim olamaz zira “Baba dostu” geçmiş hukukum olan, vaki görüşmelerde de kendisine karşı en ufak bir saygısızlıkta bulunmamış bir kişiyim. Dolayısıyla kuyruk acısını ancak “kuyruk” olanlar çeker!. Kendisinin sözcüsü gibi ortaya çıktığınıza göre yazdıklarımı kendisine de teyit ettirebilirsiniz. Yazdıklarıma gelince; Önyargıyla yaklaştığınız için algıda sapma ve savrulma yaşıyorsunuz. Önce ilk yorumu yapan sayın Ramazan Özer ne yazmış? Onu okuyun! Ben ne yazmışım tekrar okuyun!. Sonra ana gövde içinde verilen linki tıklayıp tasarıyı önünüze alın ve yazdıklarımı o tasarı üzerinden tekrar değerlendirin, gene anlayamayıp,… Read more »
LEVENT
Ziyaretçi
—-hı!!!kabul edilmeyen B İR BABA DOSTLUĞU,yerine getirilmemiş bir taşralının,anadolu adamının baba dostluğu,35 yıldır değişmeyen yoz zihniyet,BOŞA YAPILAN ÇALIŞMALAR(tabi size göre) —-Şişli ORKODAKİ AVM GÖZLÜKÇÜLÜĞÜ ÖN BİLGİ OLARAK YETERLİMİ? BABA DOSTU NEDİR?(EKŞİ SÖZLÜKTEN ALINTIDIR.) Babanızın vefatından sonra, onun hâtırasını canlı tutmak ve biraz da onu anıp teselli bulmak için ziyaret ettiğinizde, size vaktiyle babanız için yapmış olduğu “iyilikleri” ve de verdiği desteği anlatmaya kalkışmayandır! ki zaten siz, babasıyla arasında pek sır olmayan biriyseniz ve onunla baba-evlat ilişkisinden çok arkadaş gibi zaman geçirmişseniz, onun zor zamanlarını kimler sayesinde aştığını da pekâlâ biliyorsunuzdur; hattâ o ziyarette bulunma sebebiniz bir bakıma sessiz bir teşekkür… Read more »
Hakan Ertunk
Ziyaretçi
Sayın Levent Akagündüz, Amacınızın ana konuyu tartışmak olmadığı yazdıklarınızdan net olarak anlaşılıyor. Kim tarafından maniple ediliyorsanız bilin ki sizi kullanıyorlar. merhum Ferhat Altınörgü & Sedat Ertunk ortaklığında gözlük reyonu işletilen ve genelde asker emeklisi üyelerin özel kimlikle alışveriş yaptığı Ordu Kooperatifini günümüz AVM’si olarak kabul ediyorsanız size sözüm olamaz zira AVM kelimesinin içeriğini bilmemenizi bunca cehaletiniz içinde normal karşılıyorum. “Taşra” TC Devletinin kullandığı bir betimlemedir. http://www.kultur.gov.tr/TR,96134/tasra-teskilati.html Anadolu teşkilatlarında bürokratların oluşturduğu bürokrasi Taşra zihniyetini oluşturur ve merkezi yönetim zihniyetini etkiler!. Sizin bunu anlayabilmeniz mümkün değil zira anlamsız polemiğe dönüşen bu yazışmalarda bunu net olarak ortaya koymuş bulunuyorsunuz. Sizi hezeyanınızla baş başa… Read more »
LEVENT
Ziyaretçi

Hakan Bey;
Evet bu sentörde en büyük sizsiniz,sizden başka büyük yok.Siz alidesidero’sunuz.En büyük hakan başka büyük yok.İnsan baba dostuna laf sokmaz.Şayet Mahmut Yetim baba dostunuzsa kendisine bunu onaylatırmısınız.Buna çesaretiniz varmı?Evet siz farklısınız özelsiniz.Türkiyede ilk AVM optikçisi sizsiniz,İmkanınız olsa ATASUNLARA genel müdür olmayı seçersimiz. Bu konudada bilgili ve alt yapısı sağlam insanlardansınız.Verin elinizi öpeyim,kalın sağlıcakla. 🙂

Hakan Ertunk
Ziyaretçi
Sayın Levent X, yazdıklarınızdan kendinizi ifade etmekte zorlandığınız anlaşılıyor. Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş derler. Beni kendinizle karıştırıyorsunuz. Yazdıklarınızdaki tutarsızlığı sizin farketmeniz mümkün değil. Lütfen okuduğunu anlayan TEOG’a hazırlanan bir öğrenciden destek alın bu sayfada yazılanları okuyup sizin anlayacağınız şekilde izah etsin zira siz bu sayfada yazılanlarla alakası olmayan konularla meşgulsünüz!. Ben yapılan paylaşımla ilgili görüşümü yazdım, kimseye ilişmedim!. Mesleğimi sokak arasında mütevazi bir işletmem olan Optika Optik Ltd. Şti’de sürdürmekteyim. Mesleki Yaşamım boyunca AVM gözlükçülüğü yapmadım, tarzım değil. Sosyal yaşamımdaki yoğunluk nedeniyle maaşlı olarak herhangi bir firmada çalışmam da mümkün değil. Kaldı ki çok şubeli müessese sahibi olmak da… Read more »
Hakan Ertunk
Ziyaretçi
Zihniyet 35 yıldır aynı! Değişmiyor. Bir arpa boyu yol alınamıyor!. Oda ve Birlik kanununun 2 maddesi, tasarıyı kaleme alan zihniyetin amelini de ortaya koyuyor!. Temsil adaleti bulunmayan bu hesaplama kurnazlığı büyük gurubun küçük gruba boğdurulması temeline oturtulmuş tuzak bir yapıdır. Oda kanunu tasarısının 5.ci Maddesinin 1.ci bendinden yola çıkılarak, 8.ci Maddenin (c ) bendi iyi okunmalıdır!. Bu temsildeki büyük adaletsizliğin bir göstergesidir!. Ülke genelindeki meslek dernekleri üye yapıları üzerinden bu temsil sisteminin teknik similasyonu yapıldığında fotoğraf daha net görülecektir!. Temsildeki adaletsizliğe karşın Birlik gelirlerindeki kurnazlık da dikkatlerden kaçmamalı! Birlik kanununun 36/1-a ve 36/1-c bendi ile, 36/2 bendi de teknik similasyona… Read more »
RAMAZAN ÖZER
Ziyaretçi

HER GÖZLÜKÇÜ/ OPTİSYENİN BU TASLAĞI OKUYUP EKSİK YADA YANLIŞ BİRŞEY VAR İSE TARTIŞILMASI GEREKLİDİR.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
SGK Sözleşme Ücretleri SGK Sözleşme Ücretleri

Brüt Asgari Ücretin 1/5 ve/veya 0,2 katı olarak değerlendir...

2018 Yılı SGK Optik Sözleşmesi 2018 Yılı SGK Optik Sözle...

2018 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Görmeye Yardımcı Tıbbi Malz...

Biz Birlikte Güçlüyüz… Biz Birlikte GüçlüyüzR...

“BİRLİK’ten” rahatsız olanların rahatsızlıklarını anlamak da...

Asgari ücretin net hesabı ve işverene maliyeti Asgari ücretin net hesabı...

6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.0...

İlan-Reklam Vergisi Uyarısı İlan-Reklam Vergisi Uyarı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürlüğü, mükellefl...

Gözlük yardımı sistemi değişiyor Gözlük yardımı sistemi de...

Yunanistan'da, 5 yıldır süren ekonomik kriz ülkedeki sosyo e...

YÖK’ten üniversiteli işsizler sorununa fren YÖK’ten üniversitel...

Başkan Saraç, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Y...

Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı Gereksiz katarakt ameliya...

Katarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğ...

OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza! İndirimlere, kampanyalara...

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını ...

Magazin HABERLERİ
Web TV