a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Neden lens reçetesi yazılmaz?

Türkiye de yaklaşık 1,5 Milyon adet civarındaki kontakt lens talebine rağmen, acaba Göz doktorları ve Göz hastanelerinden kaç adet reçete çıkmaktadır?

23 Mart 2013 - 18:24 'de eklendi ve 5825 kez görüntülendi. A+A-

Neden lens reçetesi yazılmaz?

Ülkemizde halen yürürlükte olan 2004 tarih ve 5193 sayılı Optisyenlik Kanunu kontaktlens satışının optisyenlik müesseselerinde yapılabileceğini ancak bu lenslerin satışında da mutlaka Lens Reçetesi bulunması gerektiğini emretmiştir.

Fakat ne talihsizliktir ki 2004 yılından bu yana, geçen dokuz yıl gibi uzun bir sürede maalesef, göz doktorları ve göz hastanelerinden hastalara önerilen lens için “reçete” sayısı giderek azalmaktadır.
.
Ne hikmetse! bir türlü hastaya verilmeyen lens reçeteleri için aklımıza takılanları ilgilenenlerle paylaşmak istiyoruz.
.
Özellikle 2004 tarih, 5193 sayılı Optisyenlik Kanununun yürürlüğe girişinin onuncu yılındayken, geçtiğimiz bir aydan bu yana göz doktorlarının, göz hastanelerinin ve göz sağlığı ile igili bazı dernek başkanlarının açıklamalarında sürekli “gözlükçülerin reçetesiz lens satışı” yaptığından söz edilmektedir.
.
Türkiye de yaklaşık 1,5 Milyon adet civarındaki kontakt lens talebine rağmen, acaba Göz doktorları ve Göz hastanelerinden kaç adet reçete çıkmaktadır?
.
Sürekli reçetesiz lens satışı ile ilgili gözlükçüleri suçlayanların arasında, halen hiç lens reçetesi olmayan ve yazmayan göz doktorlarının  var olduğunu biliyormusunuz?
.
Bazı göz hastanelerinin içinde kontakt lens bölümünün bulunmakta, hatta aynı isim altında gözlükçü dükkânı  çalıştırmakta olduğunu, bazı göz doktorlarının muayene yapıp kendilerinin lens satışı yaptığını  biliyor musunuz?
.
Sürekli optisyenlik müesseselerini tenkit edenlere sormak gerekir, acaba yılda  kaç adet lens reçetesi yazmaktadırlar?
.
Kontakt lens kullanımının her geçen gün daha fazla yaygınlaşmasına rağmen, lens reçetesi sayısında artış olmamasındaki sebebi optisyenlik müesseselerine değil de, Lens Reçetesi yazmayanlara sormak gerekmez mi?
.
Farketmişsinizdir, son zamanlar da yürürlükteki kanun ve yönetmeliğin iyi uygulanmadığını, optik mağazalarında ve internette reçetesiz kontakt lens satıldığını, hatta bazı optik mağazalarında müşterilerin lens denediğini anlatarak tedbirler alınmasını istediğini belirten, Optisyenlik müesselerini açıkça ihbar eden bir zihniyetle karşı karşıyayız.
.
Yine bir şeyler kotarılmaya çalışıldığını düşünerek, buradan sesleniyoruz ve diyoruz ki ;
.
Bulunduğunuz şehirde, ilçede, kontaktlens satışı yapan, Lens reçetesi yazmayan ya da lens reçetesi yazmak için fahiş fiyatlar isteyen, Göz hastanesinin içinde reyon açıp lens satışı yapan kişi ve/veya firmaları  fotoğraflarını da çekerek bizlere gönderiniz.
.
Son söz olarak diyoruz ki; Söz konusu yasadışılığa önlem alınması gerekiyorsa , öncelikle neden reçete yazılmadığının araştırılması ile başlanmalıdır.
.
Saygılarımızla
.
Optisyenin Sesi
.
Gönderim adresiniz :  [email protected]
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(9 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
9 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
S Çelik
S Çelik
9 yıl önce

Kanunlar sadece küçük gözlükçüler için ve kıt kanaat geçinen gözlükçüler için vardır.Kanunsuz iş yapmanın tek kuralı büyük çaplı gözlükçü olman gerekir.Kralı gelse dokunamaz!SGK mış,denetlemeymiş,yazar çizerler.Hiçbir şey yapamazlar,ceza kesemezler!Ama gel gelelim sıradan bir gözlükçüysen eğer,gelirler egolarını tatmin ederler,sanki önemli bir denetleme yapıyormuşcasına,keserler cezayı rahat rahat giderler.Kanun bize bize! Bütün özel hastanelerdeki göz doktorları(hiçbirini tenzih etmiyorum)firmalardan istemiş oldukları deneme lensleri bile satmaktadırlar.Birçok müşterime bunu yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar.Bugün ki yaşadığım örnektir bu:(B.Çekmece K…. Hast. Dr A…… …)Velhasıl,bugün ilçe sağlıktan beni denetlemeye gelen,sağlık memuru ve İlçe sağlık başkanı Vitrinimdeki RENKLİ LENS yazısının kanun dışı olduğunu,ve söktürmemi istedi ve söktürdü!Suçum çok ağır… Read more »

hamdi selvi
hamdi selvi
9 yıl önce

ÖZELLİKLE MESLEKTAŞLARIMIZ KURTARICI BEKLEMEKTEN VAZGEÇMELİDİR ARTIK
yazarak hiç bir yere varamayız yazma devri bitttttiiiiiiii kendimize olan güveni geri getirmemiz lazım
HAKKININ OLABİLMESİ İÇİN POZİTİF EYLEME İHTİYAÇ VARDIR POZİTİF EYLEM EŞİTLİK
İÇİN ÖNLEMİ İÇERİR VE EŞİTLİK HAKKININ OLMAZSA OLMAZ BİR ÖGESİDİR AYRIMCILIK
YASAKLANMALIDIR ÖTEKİLEŞTİRİR SAVUNMA MEKANİZMAMIZI GELİŞTİRMEMİZ LAZIM
ÖRGÜTSÜZ YOZLAŞMIŞ MESLEKLETAŞLARLA BİR ŞEY YAPAMAYIZ OTEKİLEŞTİRİLMEYEN BİR
ANLAYIŞA SAHİP OLMALIYIZ BU EŞİTLİĞİN NEDEN VE NE ŞEKİLDE BOZULDUĞUNA
BAKMAMIZ GEREK YAŞANAN KEPAZELİKLERİ GÖRMEYE ÇALIŞIN HER ZAMAN GÖZE BATAN
BİZ OLDUK GERÇEKTEN BAHARMI GELİYOR YOKSA BAHARI BEKLERKEN KIŞAMI DÖNÜYORUZ
tüm meslektaşlarımı saygı ile selamlarım

MUSTAFA ATAK
MUSTAFA ATAK
9 yıl önce

Artık hastaneler lensi doğrudan ithalatçı firmalardan faturalı temin edip hastaya satıyorlar ve hastaya kestikleri fatura açıklaması ise lens muayne ücreti olarak geçiyor.

HAKAN
HAKAN
9 yıl önce

Gerek Sağlık Bakanlığı gerekse S.G.K. bünyesinde Gözlükçüler ile ilgili çıkan tüm yasa, kanun ve tüzükler Resmi kurumlar tarafından Gözlükçüler üzerinde hiçbir esneklik yapılmadan, hatta daha da sertleştirilerek uygulanıyor da NEDEN aynı kanunun söylediği Dr lar lens satamaz kanunun gereği yapılmıyor. Tüm hastanelerde dr lar çatır çatır hemde gayet açık kimseden çekinmeden lens satıyor. Bunları herkes görüyorda yetkililer neden göremiyor, yakalayamıyor, ceza kesemiyor…. Herkesi görevini yapmaya davet ediyorum ve yenilen hakkımı kendi payıma Helal etmiyorum…. Ahirette sorumlu olanların ellerim 2 yakasında olacak İNŞALLAH ….

SUHEYLA
SUHEYLA
9 yıl önce

Sayın prf.dr.süleyman kaynak, kontakt lens satışı ve K.L reçetelendirme konusunda, Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı olarak OPTİSYENİN SESİ ARACIĞI İLE SİZDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

onur
onur
9 yıl önce

beyaz önlüklerinin cebinden kontakt lens satmaya devam etmekte, ve tüm hekimlere K.L satmaları için tavsiyede bulunmaktadırlar. yasa onlara göre yanlış çıkmıştır..

Osman Hasır
Osman Hasır
9 yıl önce

Sevgili Meslektaşlar; Biraz araştırırsanız bölgenizdeki hastanelere lens satışı yapan firmaları tespit edebilirsiniz. Hastanelere lens satışı yapan firmaları kesinlikle mağazalarımızdan içeri sokmayalım, itibar etmeyelim pirim vermeyelim.

Ekrem
Ekrem
9 yıl önce

Herşeyden evvel hastanelerin ticari kaygı taşımaması gerekir, ciro endişesi taşımaması gerekir. Gerek lens gerek gözlüğü kendi bünyesinde vermesinin hiçbir hukuki ve etik açıklaması yoktur. Doktorlar Optisyenlerin rakibi değil etik kurallar çerçevesinde bilgi alışverişi sağlayacağı bir üst mercii dir böylede olmalıdır. Fakat gelinen durumda doktorlar hastane bünyesinde gözlük yada lens satışına endeksli bir emrivaki satış gerçekleştirmekte, haksız rekabete yol açıp hastaların sağlığını objektiflikten uzak kalarak hiçe saymaktadır. Çoğu zaman reçete verilmiyor lens hastane bünyesinde satılıyor, reçete verilse bile bilgiler optisyenin ihtiyacı olan bilgilerden ( base curve, çap, k1 k2 değerleri gibi değerler) yoksun vaziyette veriliyor, lensin sadece hastane bünyesinde satılacağı başka… Read more »

oğuz
oğuz
9 yıl önce

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak’a sormak lazım bu gün göz hastahanelerinde lens satışı yapılmakta ve faturalarınıda lens olarak kesemediklerinden ameliyat malzemesi olarak faturalandırılmaktadır. peki olmayan lens reçetelerini nereden bulacagız bugün optisyenlik müaesseselerinde ki lens kayıt defterleri tertemiz neredeyse hiç kayıt yok bugün tanınmış bir göz hastahanesinde muayene farkı olarak lens ölçümü için 50 ytl fark istenmekte lenslerinizi hastahanemizden alırsanız bu farkı odemek zorunda değilsiniz deniyor saglık hizmeti veren bir hastahanenin ticaret yapması nekar ahlaki dir? görünen o ki göz doktorları ellerinden alınan lens satışlarını hazmedememektedir. bu haksız uygulama ile sonuna kadar mucadele etmeliyiz hakkımız olanı elde etmek… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
9
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx