a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ne olacak bu mağazanın hali?

Sunduğunuz ürünlerin bilimsel ve teknolojik getirilerine odaklanmak ve bunları vurgulamak satışlarınıza olumlu bir etki yapabilir.

03 Aralık 2021 - 22:33 'de eklendi.

Ne olacak bu mağazanın hali?

Zor transitlerin olduğu günlerden herkese merhabalar!

Evet, bu haftaki yazıma „transit“ kelimesiyle başladım ancak bu konu hakkında konuşmadan önce doğum haritası nedir biraz bundan bahsetmek isterim.

Doğan ve var olan her şeyin bir doğum haritası vardır, insanların, hayvanların, olayların, iş yerlerinin ve hatta ülkelerin bile. Her bir haritanın kendi içinde başka bir tabiatı ve yorumlanış şekli olması dışında aslında bütün haritalar bir doğum haritasıdır. O olayın ya da kişinin var olduğu anda Dünya’dan gökyüzüne bakıldığını ve tam da bulunulan konumdan bir fotoğraf çekildiğini hayal edin.

Belki siz doğdunuz anda tam gün batımıydı, henüz ay gökyüzünde görünmemişti, belki Venüs gecenin ortasında parlıyordu, işte bunları sembollerle bir harita üzerine oturttuğumuzda, ufkun altında kalan gezegenleri de haritaya yerleştirdiğimizde ortaya bir doğum haritası çıkıyor. Harita üzerinde hayatımızın 12 farklı alanını temsil eden, 12 ev bulunuyor.

Tüm bu gezegenler doğduğunuz andaki konumları itibariyle sizin haritanızda bir eve düşüyor ve birbirlerine de çeşitli açılar yapıyor. Hani eskiler derler ya „ne sihirdir, ne keramet“ diye, aynen öyle!

Harita, öncelikle bir kişinin kim olduğunu söyler, sahip olduğunuz işyerinin ise karakteristik özelliklerini. Çokça şahit olmuşsunuzdur yeni bir dükkan açılır, çok iyi bir personel bulunur, en iyi toptancı şirketlerden siparişler verilir. Açılışa çiçekler, çelenkler gönderilir, güzel bir konum, güzel bir mağaza ama bir türlü istenilen hareketliliği sağlayamaz. Bir insan gibi hayal edersek belki de bu kişi çok burnu büyük biri ya da soğuk bir görünümü var, davetkar değil. Hani bazı insanlar vardır ya „tanıyınca çok seversin“, belki sizin dükkan da o kişi, yani biraz soğuk mizaçlı.

İşte bunlar hep haritadaki karakteristik özellikler ve bu özelliklerin hangi olaylara sebebiyet vereceğini gösterir. Sonuçta kollarını açmış bekleyen birine ulaşacak insan sayısıyla, herkesi geri çeviren kişiye ulaşacak insan sayısı aynı olamaz değil mi?

Peki ne olacak bu mağazanın hali? Tam bu noktada transitler devreye giriyor, karakterimiz bir potansiyeldir demiştik, bir gün kendini dışarı vurmayı bekleyen özelliklerimizdir. Mesela sinirli bir karakteri, bu öfkeyi dışa vuracağı bir durum tetikler. Belki bizim hayali mağazamız da soğuk ama çok bereketli bir yer, o bereketi ortaya çıkaracak tetikleyicisini bekliyor olabilir. İşte bu tetikleyiciler, hala gökte hareket etmekte olan gezegenlerdir. Astroloji buna „transit“ adını veriyor. Haritada beklemekte olan o güzel etkiye, iyi bir venüs açısı geliyor ve hemen ortalık ısınıyor, güneş o noktaya gelip o noktayı aydınlatıyor bazen. Bir bakıyorsunuz ki bir şeyler yavaş da olsa yoluna giriyor. Umarım hepinizin işleri de herzaman yolunda gider. Ama tabiki bir astrologdan danışmanlık alınarak belirlenmiş bir açılış tarihi işleri biraz daha kolaylaştırabilir.

Şimdi gelelim güncel transitlere, önümüzde bir 4 Aralık güneş tutulması ve ardından da bir venüs retrosu var. Ekonomik olarak halihazırda bulunan koşulların biraz daha daralabileceğini işaret ediyor maalesef gökyüzü. Olmazsa olmaz ürünlerinizi, varsa verdiğiniz eşantiyonları ve ikramları depolayabilirsiniz. Sunduğunuz ürünlerin bilimsel ve teknolojik getirilerine odaklanmak ve bunları vurgulamak satışlarınıza olumlu bir etki yapabilir. Şirket içi ani iletişim kazakalarına ve sağlık tedbirlerine daha da fazla özen göstermenizi tavsiye ederim.

Bu arada mağazalara ürünleri hala plasiyerler mi getiriyor? Ben çocukken dükkana kocaman kutularla gelir, numune seçtirirlerdi. Gözlük takan biri olarak o numunelerden hediyeler aldığım da olmuştur, o yüzden sektörde sevdiğim bir çok insan da bu meslek grubundandır.

Bu vesileyle optisyenler dışındaki emekçileri de arada hatırlamak ve hatırlatmak isterim. Mesleğin her alanında çalışan herkese çok selamlar!

Haftaya yine buradayım.

 

Çağla Akagündüz Güler

Yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idar...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış gözlük çerçevelerine milad biçilirken, Fransa' da kullanılmış çerçevelerin...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. Ancak görme duyusunun oluşumunda göz yalnızca bir aracıdır. Görmenin gerçekl...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: göz...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. A...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Magazin HABERLERİ
Web TV