a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mevzuata Aykırı Reklamlar

81 il Valiliğine mesleki mevzuata aykırı reklamlarla ilgili Gözlükçüler ve Optisyenler konfederasyonun  gönderdiği yazı ve bakanlıktan gelen görüşler   GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER  KONFEDERASYONU            Sayı:11/82                                                                                Tarih:22.04.2011 Konu: Yönetmenlik ihlali Hk.   İL VALİLİK MAKAMINA    27.09.2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmeliğin 24 üncü maddesinde “Optisyenlik müessesesi; insanları yanıltıcı,  paniğe sevk edici, yanlış yönlendirici veya […]

22 Nisan 2011 - 15:57 'de eklendi ve 1355 kez görüntülendi. A+A-

Mevzuata Aykırı Reklamlar

81 il Valiliğine mesleki mevzuata aykırı reklamlarla ilgili Gözlükçüler ve Optisyenler konfederasyonun  gönderdiği yazı ve bakanlıktan gelen görüşler  

GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER  KONFEDERASYONU           

Sayı:11/82                                                                                Tarih:22.04.2011
Konu: Yönetmenlik ihlali Hk.  

İL VALİLİK MAKAMINA  

 27.09.2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmeliğin 24 üncü maddesinde “Optisyenlik müessesesi; insanları yanıltıcı,  paniğe sevk edici, yanlış yönlendirici veya optisyenlik müesseseleri arasında haksız rekabete yol açacak şekilde yazılı basın, televizyon, radyo veya diğer yayın araçları yolu ile tanıtım ve reklam yapamazlar. Yapılan reklâmların nitelikleri serbest piyasa ve rekabet kurallarına yakışır ve uygun olmalıdır. Optisyenlik mesleğini icra hak ve yetkisini haiz olanlar, kendilerini tanıtan ve müesseselerini belirten adreslerinin bulunduğu kartvizitler bastırabilirler. Müessese vitrininde sadece faaliyeti ile ilgili bilgiler ve anlaşma yapılan kurumların isimleri belirtilebilir.” Hükmü bulunmaktadır. (T.C Sağlık Bakanlığımızın Konu ile ilgili 15 Aralık 2008 tarih, B.10,0 THG.079.00.03/ 46864sayılı Hukuki görüşü ilişiktedir.)
Özetle; Anılan hükme göre optisyenlik müesseseleri vitrininde sadece faaliyeti ile ilgili bilgiler ve anlaşma yapılan kurumların isimlerini belirtebilir, bunun dışında kalan başkaca bir bilgiye yer veremez.
AYRICA YİNE YAZI EKİNDE SUNULAN Diyarbakır İl Sağlık müdürlüğünün başvurusu üzerine, TC Sağlık Bakanlığından uygulamanın nasıl yapılacağı konusundaki bilgi talebine verilen hukuki görüşte verilen 5 gün sürede mevzuata aykırı yaptığı vitrin yazılarını indirmeyen müesseselerde  Müessesenin ruhsat düzenleme şartlarını yerine getirmemesi sebebiyle, faaliyetini durdurulması gerektiği.”ifade edilmektedir.
 Konfederasyonumuza bağlı derneklerin bulunduğu illerde yaptığımız bölgesel toplantılarda, dernek olmayan illerdeki meslektaşlarımızdan bu VİTRİN REKLÂM VE YAZILARI, BROŞÜR; TV REKLAMLARI; ARAÇ ÜZERİNE REKLAM YAZILARI ile ilgili çok, sayıda şikâyet almış bulunuyoruz. 27.09.2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin çok yoğun bir şekilde tüm illerde ihlal ve istismar edildiğini tespit etmiş bulunuyoruz.
Yukarda belirtilen kanun, yönetmelik çerçevesinde, yaz sezonu nedeniyle vitrin kirliği ve reçete ile satılan ürünler için kampanya düzenlenemeyeceği, haksız rekabetin önlenmesi için gerekli ikaz denetim ve ceza maddelerinin ilinizdeki Optisyenlik müesseselerinde kontrollerinin yapılarak uygulanması ve tarafımıza bilgi verilmesi için ilgililere emir ve müsaadelerinizi arz ederiz.
Saygılarımızla;
                        Yönetim Kurulu a.
                         Genel Başkan     Genel Sekreter
                  Rifat KÜPELİ     Gökhan GÖRKEN  


  

  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır?

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene garanti olur mu? Ter insanın idrarından daha asitlidir. Etkilemeyeceği bozmay...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktö...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direktörü olarak atadı....

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşme işlemlerinin yürütüldüğü sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya ilgili sağlı...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Erol Aydoğan
Erol Aydoğan
24 Nisan 2011 15:13

“gerçeğe uymayan reklam yapmaları” , “insanları yanıltıcı, paniğe sevk edici, yanlış yönlendirici veya optisyenlik müesseseleri arasında haksız rekabete yok açacak şekilde, radyo, tv. vs.. araçları yolu ile ilan ve reklam yapamazlar..!” BU NEDİR ŞİMDİ? YILLARDIR GÖZLÜKÇÜLER REKLAM YAPAMAZ DİYE KONUŞAN MESLEK İNSANLARI ŞİMDİ BİR AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA.. Hatta hemen reklam kriterleri belirlenmeli ve biz optisyenlik müesseseleri/gözlükçülere net anlatılmalı. SGK, dükkanlarımızın önündeki 50 santimlik tabelalara bile ceza keserken, Tv. de milyonlara “reçetemle farksız gözlük aldım” diye bağırarak reklam verenlere ne yaptı açıklamak zorundadır…? Şimdi net bir şekilde soruyorum; Optisyenlik müesseseleri/Gözlükçüler REKLAM YAPABİLİR Mİ? YAPAMAZ MI? yapabilirse, BU REKLAMLARIN UYGUNLUK KRİTERİNİ KİM… Read more »

Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygu...

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene ga...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pa...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direkt...

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti ...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşm...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Gözlük alacaklar fiyatlar karşısında çaresiz Gözlük alacaklar fiyatlar...

Pandemi döneminde getirilen ek vergiler, dövizin yukarı yönd...

Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markas...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee...

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin te...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımlar...

TOGB Davalar ile ilgili açıklama TOGB Davalar ile ilgili a...

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin bazı maddel...

İmaj her şeydir! İmaj her şeydir!

Çılgın dondurmacı gibi kıvrak danslarla gözlük tanıtımını be...

Magazin HABERLERİ
Web TV