a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Metaverse kullanımı artıyor, VR gözlüklerine dikkat!

Türk Oftalmoloji Derneği, son dönemde Metaverse platformunun gelişmesiyle kullanımı artan sanal gerçeklik gözlüklerinin, uzun süreli kullanılması durumunda göz sağlığının olumsuz etkilenebileceği konusunda kamuoyunu uyardı.

10 Mayıs 2022 - 17:33 'de eklendi ve 2837 kez görüntülendi. A+A-

Metaverse kullanımı artıyor, VR gözlüklerine dikkat!

Dr. Murat Erbezci, yapay optik yanılsamalarla 3 boyutlu görme hissi veren gözlüklerin özellikle gelişme çağındaki çocukların gözlerinde olumsuz etkiler yaratabileceğine dikkat çekti.

Dr. Murat Erbezci sanal gerçeklik gözlüklerinin şaşılık, göz kayması, miyopi, göz yorgunluğu ve gözde istemsiz titremelere de sebep olabileceğini belirtti.

Türk Oftalmoloji Derneği Optik, Refraksiyon ve Az Görme Rehabilitasyonu (ORR) Birimi Üyesi Dr. Murat Erbezci, son dönemde Metaverse platformunda kullanımı hızla artan sanal gerçeklik gözlüklerinin (Virtual Reality – VR Gözlükleri) göz sağlığı üzerinde olası olumsuz etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanan oyunların popüler olduğunu ve bu nedenle göz sağlığına etkilerinin tüm dünyada sık sık tartışıldığını söyleyen Dr. Erbezci, “Birçok üretici, cihazlarının kullanımı için yaş sınırlamasından bahsediyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda görmenin gelişimi, göz hareketleri ve gözlerin birlikte çalışması ile oluşan derinlik hissine etkileri olabileceği düşünülüyor. Gözün yaklaşık 20 cm önünde duran ekranlardaki görüntü bazı optik aldatmacalar yapılarak sanki 2 metre uzaktaymış gibi algılanıyor. Ancak, zaman zaman 3 boyutlu görüntüde izlenmesi gereken objenin yer değiştirmesi nedeniyle, göz hareketleri ile gözün bir cisme odaklanmasını sağlayan uyum (akomodasyon) mekanizmaları gerçek hayattan farklı çalışıyor” dedi.

Washington Üniversitesi araştırması

Dr. Murat Erbezci, tıp dünyasında konuyla ilgili kesin hükümlere varacak bilimsel çalışmaların henüz tamamlanmadığına vurgu yaptı. Erbezci, “Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 50 çocuğa 30 dakika boyunca sanal gerçeklik gözlükleriyle oyun oynatılmış, öncesinde ve hemen sonrasında çocuklarda görme, göz hareketleri, derinlik hissi ve uzaysal, uzamsal algı testleri ile birlikte postür (duruş), hareket rahatsızlığı (araba tutması), baş dönmeleri olup olmadığı kontrol edilmiş. Sadece 3 çocuğun oyunu tamamlayamadığı görülmüş. Diğerlerinde sorun olmadığı tespit edilirken ikisinin baş dönmesi yaşadığı, birinin ise sıkıldığı için oyunu bıraktığı anlaşılmış” diye konuştu. Bu çalışmada, kısa kullanımda sorun olmadığının saptandığını söyleyen Erbezci, daha uzun süreler söz konusu olduğunda temkinli olunması konusunda aileleri uyardı.

Pandemide, çocuklarda miyopi arttı

Dr. Murat Erbezci, gelişim çağındaki çocuklarda, miyopinin ortaya çıkması ya da varsa daha hızlı ilerlemesinin söz konusu olabileceğini belirterek, pandemi döneminde evde kalıp bilgisayar başında uzun zaman geçiren çocuklarda miyopi görülme sıklığının yüzde 1.7-3 oranında arttığına işaret etti.

Benzer bir durumun VR gözlüklerin uzun ve sık kullanımında da ortaya çıkabileceğini söyleyen Erbezci, şöyle devam etti, “Ayrıca bu gözlüklerle göz hareketleri ve akomodasyon (uyum) eşleşmesinde sorunlar olabileceği için, gözlerde kayma, şaşılık, gözde istemsiz titreme hareketlerinin ortaya çıkması (nystagmus) ve ayrıca etrafımızdaki nesnelerin pozisyonlarını algılamamızda sorunlar (derinlik hissi) ortaya çıkabilir. Bu tarz sorunlar, oyun süreleri uzadıkça sadece çocuklarda değil erişkinlerde de görülebilir.”

“Uzun süre ekran karşısında kaldığımızda, ekrandan yayılan mavi ışık, insanın günlük ritmini düzenleyen kortizol, melatonin gibi hormon salgılarını etkiler. Özellikle akşam saatlerinde bilgisayar ya da sanal gerçeklik gözlüklerden yayılan ışık, uykumuzu kaçırabilir, günlük ritmimizi bozabilir. VR gözlüklerinde de tıpkı bilgisayar kullanımında olduğu gibi göz yorgunluğu ortaya çıkabilir, gözlerde yanma, batma, kızarıklık, ağrı ve bulanık görme şikayetleri görülebilir. “

Önlemek için neler yapmalıyız?

Dr. Murat Erbezci uyarılarının ardından bu etkileri en aza indirmek için yapılması gerekenleri de şu şekilde sıraladı: “En önemli tedbirlerden biri sanal gözlüklerin kullanım süresini azaltmaktır. 20 dakikada bir, en az 20 saniye süreyle, en az 6m ve daha uzağa bakarak gözlerimizi dinlendirmemiz gerekir. Çocukların her gün en az 1 saat dışarıda, gün ışığında vakit geçirmesi lazım. Gözlerde oluşan kızarıklık, batma, yanma gibi sorunlar için ise göz hekiminize danışarak uygun bir suni gözyaşı damlası kullanmak mümkün. Uzun süre ekran başında ya da sanal gerçeklik sistemleri ile oynayarak vakit geçirenlerin 6 ayda bir göz hekimine görünmesini öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx