a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesul Müdür Kapma Yarışı

Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar?  Hangi firmada yapacaklar?  Nasıl yapacaklar?  Hangi şartlarda yapacaklar?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır. Üniversite’de optisyenlik okuyan öğrencilerimiz stajlarını nerede yapacaklar? Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar, hangi firmada yapacaklar, nasıl yapacaklar, hangi şartlarda yapacaklar ?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli […]

03 Haziran 2011 - 11:44 'de eklendi ve 1265 kez görüntülendi. A+A-

Mesul Müdür Kapma Yarışı

Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar?  Hangi firmada yapacaklar?  Nasıl yapacaklar?  Hangi şartlarda yapacaklar? 

Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır.

Üniversite’de optisyenlik okuyan öğrencilerimiz stajlarını nerede yapacaklar?
Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar, hangi firmada yapacaklar, nasıl yapacaklar, hangi şartlarda yapacaklar ?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır.

Bu noktada öğrencilerimiz istediği gibi bir optik müessesesinde stajlarını tamamlayabilirler; fakat bu stajları atölye bakımından, satış bakımından, reçete takip bakımından kendilerini geliştirebileceği bir optisyenlik müessesesinde yapmaları öğrenci arkadaşlarımız tarafından daha doğrudur.

 Staj yapacakları müesseseleri tercih ederken çok dikkatli olmalılar ilk olarak dikkat etmeleri gerekende zincir mağazaların staj şartları, Sadece satış odaklı olduklarından dolayı öğrenci satış yapmayı öğreniyor diğer bilgilerden yoksun kalıyor atölyeyi öğrenemiyor reçete yok denilecek kadar az sayıda olduğundan dolayı reçete okumaylı bile öğrenemiyorlar, çalışma saatleri günlük 12 saati bulabiliyor sosyal yaşamı kalmıyor, Sizi istediği mağazasında çalıştırma hakkına sahip olduğu için yarın su mağazama gideceksin diye biliyor, Vardiyalı çalışma sistemi olması, haftasonu izni olmaması, kendilerini geliştirememelerinin başlıca sebebleridir. Oysaki kendilerini geliştirmek için normal şartlarda stajlarını yapabilecekleri bir çok optisyenlik müessesesi vardır. Ülkemizde ki her optisyenlik müessesi kendilerine staj için başvuran öğrencileri seve seve kabul ederler. Bu stajer öğrencilere yardım etmekten de mutluluk duyarlar.

 Durum itibari ile okulunuzun size gösterdiği yerde staj yapmak zorunluluğunuz yoktur. Okulunuzun gösterdiği staj yerlerine itiraz ederek kendi belirlediğiniz yerlerde staj yapmanız mümkündür. Son yıllarda okul yönetimi ile anlaşan bazı sivil toplum örgütleri öğrencilere staj desteği adı altında, staj yapabilecekleri yerleri göstermektedir. Gösterilen yerleri araştırdığımızda altından zincir mağazalar çıkmaktadır.

Kendi etrafımızda ki optisyenleri, zincir mağazalarda çalışan optisyen arkadaşlarımızı gözlemlediğimizde staj yerinden sonra zincir mağazanın etkisinde kalarak orada çalışmayı kabul ettiklerini görmekteyiz. Kısa bir süre sonra mesleki bilinci alan bu öğrenciler zincir mağazalardan adeta kaçmakta kendilerine yeni işyerleri seçmektedir.

Sektörümüzde ki yetkili kişilerin bu durumu gözden kaçırmamaları, öğrencilere staj desteği adı altında zincir mağazalara yönlendirildiği gerçeğine sessiz kalmamaları gerekmektedir.

Zincir mağazaların öncelikli hedefi staj eğitimi vermek öğrencilere faydalı olmak değil, gelecekteki mesul müdürlerini staj adı altında kendi mağazalarında çalıştırma ve kapma yarışıdır.

Yazar : Optisyen Türker Sinan ÇEVİK

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/mesul-mudur-kapma-yarisi-6502.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olmak üzere birçok farklı alanda kullanılıyor. Bilim insanları, domuz derisind...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gös...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birliği...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler de benim kadar şaşıracak ve keyif alacaksınız, derlediklerimi okuyunca....

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya son!

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive lensler hakkında bilgi vererek, çift gözlük kullanımına son verilebileceğin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olm...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalites...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birli...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!...

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler...

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya so...

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Garanti belgesi ve sorumluluklar Garanti belgesi ve soruml...

Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine g...

Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x