a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesul Müdür Kapma Yarışı

Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar?  Hangi firmada yapacaklar?  Nasıl yapacaklar?  Hangi şartlarda yapacaklar?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır. Üniversite’de optisyenlik okuyan öğrencilerimiz stajlarını nerede yapacaklar? Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar, hangi firmada yapacaklar, nasıl yapacaklar, hangi şartlarda yapacaklar ?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli […]

03 Haziran 2011 - 11:44 'de eklendi ve 1501 kez görüntülendi. A+A-

Mesul Müdür Kapma Yarışı

Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar?  Hangi firmada yapacaklar?  Nasıl yapacaklar?  Hangi şartlarda yapacaklar? 

Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır.

Üniversite’de optisyenlik okuyan öğrencilerimiz stajlarını nerede yapacaklar?
Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar, hangi firmada yapacaklar, nasıl yapacaklar, hangi şartlarda yapacaklar ?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır.

Bu noktada öğrencilerimiz istediği gibi bir optik müessesesinde stajlarını tamamlayabilirler; fakat bu stajları atölye bakımından, satış bakımından, reçete takip bakımından kendilerini geliştirebileceği bir optisyenlik müessesesinde yapmaları öğrenci arkadaşlarımız tarafından daha doğrudur.

 Staj yapacakları müesseseleri tercih ederken çok dikkatli olmalılar ilk olarak dikkat etmeleri gerekende zincir mağazaların staj şartları, Sadece satış odaklı olduklarından dolayı öğrenci satış yapmayı öğreniyor diğer bilgilerden yoksun kalıyor atölyeyi öğrenemiyor reçete yok denilecek kadar az sayıda olduğundan dolayı reçete okumaylı bile öğrenemiyorlar, çalışma saatleri günlük 12 saati bulabiliyor sosyal yaşamı kalmıyor, Sizi istediği mağazasında çalıştırma hakkına sahip olduğu için yarın su mağazama gideceksin diye biliyor, Vardiyalı çalışma sistemi olması, haftasonu izni olmaması, kendilerini geliştirememelerinin başlıca sebebleridir. Oysaki kendilerini geliştirmek için normal şartlarda stajlarını yapabilecekleri bir çok optisyenlik müessesesi vardır. Ülkemizde ki her optisyenlik müessesi kendilerine staj için başvuran öğrencileri seve seve kabul ederler. Bu stajer öğrencilere yardım etmekten de mutluluk duyarlar.

 Durum itibari ile okulunuzun size gösterdiği yerde staj yapmak zorunluluğunuz yoktur. Okulunuzun gösterdiği staj yerlerine itiraz ederek kendi belirlediğiniz yerlerde staj yapmanız mümkündür. Son yıllarda okul yönetimi ile anlaşan bazı sivil toplum örgütleri öğrencilere staj desteği adı altında, staj yapabilecekleri yerleri göstermektedir. Gösterilen yerleri araştırdığımızda altından zincir mağazalar çıkmaktadır.

Kendi etrafımızda ki optisyenleri, zincir mağazalarda çalışan optisyen arkadaşlarımızı gözlemlediğimizde staj yerinden sonra zincir mağazanın etkisinde kalarak orada çalışmayı kabul ettiklerini görmekteyiz. Kısa bir süre sonra mesleki bilinci alan bu öğrenciler zincir mağazalardan adeta kaçmakta kendilerine yeni işyerleri seçmektedir.

Sektörümüzde ki yetkili kişilerin bu durumu gözden kaçırmamaları, öğrencilere staj desteği adı altında zincir mağazalara yönlendirildiği gerçeğine sessiz kalmamaları gerekmektedir.

Zincir mağazaların öncelikli hedefi staj eğitimi vermek öğrencilere faydalı olmak değil, gelecekteki mesul müdürlerini staj adı altında kendi mağazalarında çalıştırma ve kapma yarışıdır.

Yazar : Optisyen Türker Sinan ÇEVİK

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/mesul-mudur-kapma-yarisi-6502.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV