Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesul Müdür Kapma Yarışı

Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar?  Hangi firmada yapacaklar?  Nasıl yapacaklar?  Hangi şartlarda yapacaklar?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır. Üniversite’de optisyenlik okuyan öğrencilerimiz stajlarını nerede yapacaklar? Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar, hangi firmada yapacaklar, nasıl yapacaklar, hangi şartlarda yapacaklar ?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli […]

03 Haziran 2011 - 11:44 'de eklendi ve 1097 kez görüntülendi. A+A-

Mesul Müdür Kapma Yarışı

Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar?  Hangi firmada yapacaklar?  Nasıl yapacaklar?  Hangi şartlarda yapacaklar? 

Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır.

Üniversite’de optisyenlik okuyan öğrencilerimiz stajlarını nerede yapacaklar?
Üniversitelerimizde okuyan öğrenci arkadaşlarımız stajlarını nerede yapacaklar, hangi firmada yapacaklar, nasıl yapacaklar, hangi şartlarda yapacaklar ?  Üniversitelerin staj programları öğrencilerin okullarını tamamlayabilmesindeki en önemli noktadır.

Bu noktada öğrencilerimiz istediği gibi bir optik müessesesinde stajlarını tamamlayabilirler; fakat bu stajları atölye bakımından, satış bakımından, reçete takip bakımından kendilerini geliştirebileceği bir optisyenlik müessesesinde yapmaları öğrenci arkadaşlarımız tarafından daha doğrudur.

 Staj yapacakları müesseseleri tercih ederken çok dikkatli olmalılar ilk olarak dikkat etmeleri gerekende zincir mağazaların staj şartları, Sadece satış odaklı olduklarından dolayı öğrenci satış yapmayı öğreniyor diğer bilgilerden yoksun kalıyor atölyeyi öğrenemiyor reçete yok denilecek kadar az sayıda olduğundan dolayı reçete okumaylı bile öğrenemiyorlar, çalışma saatleri günlük 12 saati bulabiliyor sosyal yaşamı kalmıyor, Sizi istediği mağazasında çalıştırma hakkına sahip olduğu için yarın su mağazama gideceksin diye biliyor, Vardiyalı çalışma sistemi olması, haftasonu izni olmaması, kendilerini geliştirememelerinin başlıca sebebleridir. Oysaki kendilerini geliştirmek için normal şartlarda stajlarını yapabilecekleri bir çok optisyenlik müessesesi vardır. Ülkemizde ki her optisyenlik müessesi kendilerine staj için başvuran öğrencileri seve seve kabul ederler. Bu stajer öğrencilere yardım etmekten de mutluluk duyarlar.

 Durum itibari ile okulunuzun size gösterdiği yerde staj yapmak zorunluluğunuz yoktur. Okulunuzun gösterdiği staj yerlerine itiraz ederek kendi belirlediğiniz yerlerde staj yapmanız mümkündür. Son yıllarda okul yönetimi ile anlaşan bazı sivil toplum örgütleri öğrencilere staj desteği adı altında, staj yapabilecekleri yerleri göstermektedir. Gösterilen yerleri araştırdığımızda altından zincir mağazalar çıkmaktadır.

Kendi etrafımızda ki optisyenleri, zincir mağazalarda çalışan optisyen arkadaşlarımızı gözlemlediğimizde staj yerinden sonra zincir mağazanın etkisinde kalarak orada çalışmayı kabul ettiklerini görmekteyiz. Kısa bir süre sonra mesleki bilinci alan bu öğrenciler zincir mağazalardan adeta kaçmakta kendilerine yeni işyerleri seçmektedir.

Sektörümüzde ki yetkili kişilerin bu durumu gözden kaçırmamaları, öğrencilere staj desteği adı altında zincir mağazalara yönlendirildiği gerçeğine sessiz kalmamaları gerekmektedir.

Zincir mağazaların öncelikli hedefi staj eğitimi vermek öğrencilere faydalı olmak değil, gelecekteki mesul müdürlerini staj adı altında kendi mağazalarında çalıştırma ve kapma yarışıdır.

Yazar : Optisyen Türker Sinan ÇEVİK

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/mesul-mudur-kapma-yarisi-6502.html

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Yüreğine bir bilet kes Yüreğine bir bilet kes

Aşk; yüzyıllar boyu üzerinde konuşulan, insanları en güzel d...

Turgut Vardi (Turgut Baba) Turgut Vardi (Turgut Baba...

Bu mesleğin bir yerlere gelmesi için çıktığı yolculuklarda a...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Önceki yazıyı okuyun:
Nisan ayı optik katılım payı bedelleri

SGK Bütçe ve Muhasebe Dairesi Başkanlığından aldığımız bilgiye göre ;       Nisan  ayı optik katılım payı bedelleri 6 Haziran 2011...

Kapat