a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mavi ışık koruma ne kadar koruyor?

Koruyucu gözlük olarak ilan edilen hazır mavi filtreli gözlükler %8 KDV ile satılıyor. Koruyucu gözlükse neden %18 KDV ile satışı yapılmıyor?

07 Mart 2023 - 13:08 'de eklendi ve 2672 kez görüntülendi. A+A-

Mavi ışık koruma ne kadar koruyor?

Cilt-saç bakım malzemeleri, fondötenler, ruj, oje için gösterilen bu duyarlılığın, halk sağlığı problemine dönüşen Mavi ışık filtreli gözlüklerin sağlık beyanı ile satılması içinde gösterilmesini bekliyoruz.

%18 Olması gereken KDV %8 uygulanarak kamu zararı yaratılıyor. Toplum sağlığı olumsuz etkileniyor.

Optik özellikli numarasız mavi filtreli gözlükler tıbbi cihazdır. Reçete ile optisyenlik müesseselerinde satışı yapılmalıdır. VP camlar geri ödeme sistemindedir. ÜTS üzerinden kontrol ve takibi yapılmaktadır. İnternet üzerinden satışı yasaklanmalıdır. VP olarak Dry Eye –Göz kuruluğu için göz hekimleri tarafından önerilmektedir. Numarasız mavi filtreli hazır gözlükleri, koruyucu (güneş) gözlüğü olarak sınıflandırması, tıbbi cihaz olduğu gerçeğini ve özelliğini değiştirmez.

HASTALARI YANILTICI SAĞLIK BEYANI İLE TANITIM ADI ALTINDA REKLAM VE YÖNLENDİRME YAPILIYOR.

Koruyucu gözlük olarak ilan edilen hazır mavi filtreli gözlükler % 8 KDV ile satılıyor. Koruyucu gözlükse neden %18 KDV ile satışı yapılmıyor? Kamunun çok büyük vergi kaybı meydana geliyor.

Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır.

Yönetmeliğe göre Sağlık Beyanı; İnsan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğunu yahut hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğunu, koruduğunu, tedavi ettiğini belirten, ileri süren veya ima eden tüm ifadeler olarak tanımlanmış olup belirtilen şekilde ürün tanıtım ve satışı yapılması mevzuata aykırıdır.

“Genel anlamıyla sağlık beyanı, ‘insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğunu yahut hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğunu, koruduğunu, tedavi ettiğini belirten, ileri süren veya ima eden tüm ifadeler’ olarak tanımlanmaktadır.

Söz konusu düzenlemede, “Yetkili merci TİTCK’dan izin almaksızın veya verilen izne aykırı olarak sağlık beyanı ile ürün tanıtım ve satışını yapanlar hakkında 20 bin Türk lirasından 3 yüz bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilir. Fiillerin tekrarı halinde verilecek idari para cezası, daha önce verilen cezanın iki katı uygulanmaktadır.

Oftalmoloji derneğinin görüşüne göre: 2021 yılında American Journal of Ophthalmology dergisinde yayınlanan bir çalışmada mavi ışığı kesen gözlük camlarının dijital göz yorgunluğunu engellemediği gösterilmiştir.

SAĞLIK BEYANI İÇEREN basılmış broşürleri Hastanelerde Göz hekimlerine Hastaya reçete ile birlikte verilmesi için dağıtmakta, sağlık okuryazarlığının çok düşük olduğu ülkemizde bu sağlık beyanı içeren broşürlerin hastanın anlayabileceği seviyede bilgiler değildir. Reklam yasağı sadece cam üreticisi firmasını değil bu reklamlara aracılık eden hastaneleri de kapsaması gerektiğini değerlendiriyoruz. Firma göz hekimine tanıtım yapabilir ancak hekim kendisine verilen broşürleri gözlük reçetesi ile birlik hastaya verdiğinde, topluma doğrudan reklam yapılmış olur. Reklam kapsamında değerlendirilmelidir. Sağlık beyanı içeren broşürlerin hastalara hekimler tarafından verilmesi sağlık beyanı ile reklamdır.

GÖZ DOKTORUNA GEREK YOK. GÖZ YORGUNLUĞUNA ÇÖZÜM

“MAVİ IŞIK FİLTRESİ İLE GÖZ SAĞLIĞINI KALICI KORUMA” Bu tanıtım vaadi sağlık beyanı ile yapılan reklamdır mevzuatımıza uygun değildir.

“ Sadece bu cümleler sağlık beyanı ile yapılan tanıtım adı altında yapılan reklam için çok açık örnektir. İki camla göz sağlığı ile ilgili tüm problemlerin çözülebileceği bir algı yaratılmaktadır. Hangi özellikte olursa olsun en iyi kalite antirefle kaplı bir çift cam göz sağlığı ile ilgili problemleri kalıcı çözemez. Bu vaat kamu sağlığını bozar. Talep yaratır. Haksız rekabete sebep olur. Bu sağlık beyanı içeren cümle tanıtım olarak kabul edilemez, yapılan sağlık beyanı ile reklamdır. Söz konusu ürünlerin bir ilaç veya beşerî tıbbi ürün gibi tanıtılmaktadır.

DİJİTAL EKRAN KAYNAKLI GÖZ YORGUNLUĞUNA ÇÖZÜM

KOMPLEKS REÇETELERDE VE ÖZELLİKLE ANİZOMETROPİ VAKALARINDA YÜKSEK PERFORMANS Bu sağlık beyanında, Hastanın anlayacağı tek bir Türkçe kelime yok.

Hastanın bu cümleden hiçbir şey anlamayacağı çok açıktır. Bu konuda uzmanın anlayabileceği tıbbi terimler. Sağlık beyanı içeren böyle broşürün hastanın reçetesi ile birlikte verilmesi halk sağlığını başka bir ifade ile bireylerin ve toplum sağlığını olumsuz etkiler.

Mesleğimiz sürekli zincir sermayenin karlılığını artıracak şekilde dönüşüme uğratılıyor. Sağlık piyasalaştırılıyor.

Numarasız mavi filtreli gözlükler sağlık beyanı ile marketlerde, internet siteleri üzerinden satılıyor. Sağlık beyanı ile tanıtım adı altında yapılan reklam ve yönlendirmelerin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Devlet Katma değer Vergisinde büyük kayıp yaşıyor.

Reçeteye gerek yok! Göz yorgunluğuna çözüm!

KOZMETİK ÜRÜNLER TİTCK’NIN DENETİMİNE TAKILDILAR

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2022’nin son çeyreğinde yaptığı denetimlerin sonuçları endişe verici boyutlarda.

Söz konusu dönemde denetlenen 203 kozmetik ürününün; 162’si teknik düzenlemeye aykırı, 16’sı güvensiz bulundu. TİTCK, teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz olduğu tespit edilen firmalara toplam 525 bin 340 liralık para cezası uyguladı. Kurumun, antibakteriyel sıvı sabunların da içinde olduğu biyosidal ürünlere yönelik denetimlerinde ise 10 üründen biri güvensiz, beşi teknik düzenlemeye aykırı (ruhsatsız) bulundu. Bu ürünlerin üretici firmalarına da 241 bin 720 liralık ceza uygulandı.

https://www.hurriyet.com.tr/…/kozmetik-urunlerde…

Türk Oftalmoloji Derneği: Uzun süre yakın mesafeden dijital ekranlara bakmak uzaktaki nesnelere odaklanamama, göz ve baş ağrısı, gözlerde yanma ve yaşarma ile belirti veren dijital göz yorgunluğuna neden olur.

2021 yılında American Journal of Ophthalmology dergisinde yayınlanan bir çalışmada mavi ışığı kesen gözlük camlarının dijital göz yorgunluğunu engellemediği gösterilmiştir.

Mavi ışığın retina hücrelerine zarar verip vermediği konusu ise hala tartışmalıdır.

https://www.ajo.com/article/S0002-9394(21)00072-6/fulltext

 

Taylan KÜÇÜKER

XX.Bölge Kuzeydoğu OGO Başkanı

Yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda 508 milyon lira değerinde çeşitli ürün, eşya ve araç yak...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına sayılı günler ...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nitelikli bir sektör fuarı düzenlenecek....

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Magazin HABERLERİ
Web TV