a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mahmut Yetim son noktayı koydu…

Sizi yönetenlere söyleyin barkod ve karekodun bu mesleğe getirisi ve götürüsünü sizlere açıklasınlar. DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM, Birileri çıkmış mağduriyetten bahsedip mağduriyetimizi giderin diyor. Burada mağdur olan kim var? Anlıyamadım? Bura da mağdur olan bu beyanatları verenlerdir. Sürekli olarak kendini gözlükçüler nezdinde gündemde tutmaya çalışanlardır. Barkod ve kare kodu savunup istekleri olmayan şahıslardır ve kalkmış sayın Çalışma […]

14 Mayıs 2012 - 11:18 'de eklendi.

Mahmut Yetim son noktayı koydu…

Sizi yönetenlere söyleyin barkod ve karekodun bu mesleğe getirisi ve götürüsünü sizlere açıklasınlar.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

Birileri çıkmış mağduriyetten bahsedip mağduriyetimizi giderin diyor. Burada mağdur olan kim var? Anlıyamadım? Bura da mağdur olan bu beyanatları verenlerdir. Sürekli olarak kendini gözlükçüler nezdinde gündemde tutmaya çalışanlardır. Barkod ve kare kodu savunup istekleri olmayan şahıslardır ve kalkmış sayın Çalışma Bakanından konu ile ilgili çözüm istiyor.

 Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ve  SGK Genel Müdürlüğünü ağlama duvarına çevirdiler. Sürekli dua ederek hatta yalvararak barkod ve karekod isteklerinin  kabul edilmesi için adeta yalvarıyorlar. Birileri ilgililere plaket veriyor, birileri Ankara’yı mesken tutuyor, birileri ise dün dediğini bugün başka söylüyor. Bu ne tutarsızlık kardeşim elinizde beğenseniz de beğenmeseniz de koca bir mahkeme kararı varken böyle tutarsız beyanatlar vermelerine bir anlam ve mana veremiyorum. Şahsım adına bu  beyanatları veren zatları kınıyorum ve kınamaya da devam edeceğim. Kesin olarak söylüyorum, yasal olarak alt yapısı kurulmamış mevcut yasa ve yönetmelik ile Barkod ve kare koda geçmeleri mümkün değildir. Ancak yasal düzenlemeyle mümkündür. Yasal düzenlemeden sonra yapa bilirler ve ne yapılacak ise o zaman yapılır. Bu kadar endişelenmeye  gerek yok. Bu arkadaşların telaşlanmasına da gerek yok.

Kurum yetkililerine davetiye çıkarmalarına da bir anlam veremiyorum. Bu arkadaşların biri birilerine kin ve nefretlerinden bu konuyu sürekli gündemde tutup, horoz döğüşünden başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Sizi yönetenlere söyleyin barkod ve kare kodun bu mesleğe getirisi ve götürüsünü sizlere açıklasınlar. Sizlere külfetten başka bir getirisi yok ve ileride rant sahiplerine teslim edecekleri kesindir ve meslektaşım o zaman anlayacaktır. İşte o zaman iş işten geçmiş olacaktır.
 
Sizi temsil eden yetkililere sesleniyorum; Yeter artık şahsi kavgalarınızı bu mesleğin ve meslektaşlarla paylaşmayın. Gidin başka alanlarda paylaşmayı yapın.Meslektaşı bir kausa sürüklemeyin, mesleği başka uçurumlara götürmeyin ve yabancı sermayeye teslim etmeyin. Barkod ve karekodun getirisini ve götürüsünü hesaplayın, bu projeden kimler rant elde edeceğini düşünüp ondan sonra karar verin. Hep Eczacıları emsal gösteriyorlar. Eczacıları bitirdiler şimdi sıra sizde. Sizler çok çabuk bitersiniz. Son pişmanlık fayda vermiyecektir bunu bilesiniz. Her dönem kendini bilmişler çıkar, kendi çıkarının uğruna birilerini yok etmeye çalışırlar. Sizler toplu mücadelenizi verdikçe, yok olamazsınız.  

Değerli Meslektaşlarım, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık  Müdürlüğünün 31.01.2012 tarih 0010595 sayılı yazılarında anlaşılacağı üzere;

“ Bununla birlikte http://www.tibbicihaz.saglik.gov.tr   web adresinde yer alan 2010/3 sayılı duyurumuzda belirtildiği üzere, TİTUBB ürün kayıt/bildirim işlemleri ürüne ait ürün numarası ile yapılmaktadır. Orijinal ürün numarası olmayan ürünler için sistemin atadığı geçici ürün numarası ile kayıt/bildirim işlemleri yapılabilmektedir. Sistemin atadığı geçici ürün numaralarının ürün etiketinde olmasına gerek yoktur. Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine göre, Tıbbi Cihazların imalatında / ithalatında ve piyasaya arzında barkod zorunluluğu bulunmamakta olup, barkod numaraları Tıbbi Cihaz geri ödemelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenmektedir.
Bu kapsamda numaralı gözlük camları ve gözlük çerçevelerinin geri ödemelerinde görüşülmesi gerektiği hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

 Dr. Ali Sait SEPTİOĞLU
Bakan a.
Genel Müdür Yardımcısı

TİTUBB kayıt yapma mecburiyeti yasal olarak olmadığını yazmaktadır. Bu tarihten sonrada bir yasa değişikliği oldu da haberimiz mi olmadı?  Olmadığına göre sadece SGK kurumunun talebi olduğu ifadelerindende anlaşılacağı üzere, talep S.G.K.’nundur.

Bu ifadeler doğrultusunda yola çıkarak SGK mahkemeye verilmiş ve yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır. Kurum (SGK) itiraz etmiş ve itirazları ret edilmiştir. Bu sefer birileri mücadele vererek S.G.K. değil Sağlık Bakanlığı  İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünü devreye sokmuş. İlaç ve Eczacılık şimdi yaptığı duyuru ile taraf durumuna düşmüştür ve dava açma şansımız doğmuştur. Emsal karar göstererek İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüne dava açılacaktır. Kim haklı kim haksız bütün hukuki haklarımızı hukuk nezdinde savunmaya devam edeceğiz. Hiç kimsenin kuşku ve endişesi olmasın. Haklı olduğumuzu herkese ispatlayacağız. İlerideki tarihlerde herkes bize ve derneğimize hak verecektir. Kimin haklı kimin haksız olduğuna adalet karar verecektir. Devlet çavuş, ahbap ilişkileriyle olmayacağını ve yürütmeyeceklerini şimdiden herkes tarafından bilinmeli.

Değerli temsilciler fazla laf ebeliği yapmanın bir anlamı yok. Açık ve net konuşmaya davet ediyorum. Barkod ve karekod’dan yanamısınız yoksa değilmisiniz. Buna göre açık ve net olarak barkod ve karekodun çıkmasından yana olduğunuz  beyanatlarınızda, konuşmalarınızda ve açıklamalarınızdan anlaşılmaktadır. Sadece anlaşamadığın konular zamandır zaman dediğiniz su gibi gelip geçicidir. Esas kavganız kişiseldir, kişisel kavganızı bu mesleğe ve meslektaşa mal ediyorsunuz. Bu post kavgası yüzünden meslek ve meslektaş zarar görüyor ve bu mesleği kaosa sürüklüyorsunuz. İnsanları çelişkiye sevk ediyorsunuz. Bitsin bu kavganız ve herkes rahat etsin. Dili olan konuşuyor konuşmayın demiyoruz, konuşun ama çevrenize zarar vermeyin, konuşun ama meslektaşı rahatsız edecek derecede konuşmayın, konuşun ama mevzuat çerçevesinde bilerek  konuşun . Konuşun ama  hissi ve fevri konuşmayın, konuştukça bu mesleği ve meslektaşı batırmaya çalışıyorsunuz. Her yerde konuşulmaz, her söz her yer de söylenmez ve söylediğinde  arkasında durulur. Bu gün böyle yarın başka konuşulmaz.   

Değerli meslektaşlarım hayırlı işler diler saygılar sunarım.

Tüm Optisyen ve Gözlükçüler Derneği
Yönetim Kurulu Adına
Başkan 

Mahmut YETİM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Köylerde Gözlük Bakımı” İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi “Köylerde Gözlük Bakımı” İsi...

Gözlük tamiri, gözlük temizleme işlemi, gözlük kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirme yaptılar....

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz sorununu teşhis e...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını teşhis edebiliyor, bu sayede tanı ve tedaviyi hızlandırabiliyor....

Dünya Çapındaki Gözlük Müzeleri Dünya Çapındaki Gözlük Müzeleri

Gözlüklerin büyüleyici tarihi, dünyanın dört bir yanındaki gözlük müzeleri ile güzel bir şekilde korunmaktadır....

Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de yüzde 67,3 iken 2023'te yüzde 67,7 olarak hesaplandı....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
“Köylerde Gözlük Bakımı” İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi “Köylerde Gözlük Ba...

Gözlük tamiri, gözlük temizleme işlemi, gözlük kullanırken d...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz so...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını...

Dünya Çapındaki Gözlük Müzeleri Dünya Çapındaki Gözlük Mü...

Gözlüklerin büyüleyici tarihi, dünyanın dört bir yanındaki g...

Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünd...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en ç...

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Magazin HABERLERİ
Web TV