a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Kornea timi”

Sağlık Bakanlığı’ nın talimatıyla İzmir’de oluşturulan 5 kişilik “kornea timi”, kamu hastanelerinde meydana gelen tüm ölüm vakalarında, ailesinin de onayıyla ölen kişinin kornealarını ihtiyaç duyan hastalara nakledilmek üzere alacak. İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’ de kornea nakli bekleyen hasta sayısının 4 binin üzerinde olduğunu, İzmir’de ise kornea nakli ile görme umudu bulunan […]

01 Mayıs 2013 - 18:03 'de eklendi ve 1579 kez görüntülendi. A+A-

“Kornea timi”

korneaSağlık Bakanlığı’ nın talimatıyla İzmir’de oluşturulan 5 kişilik “kornea timi”, kamu hastanelerinde meydana gelen tüm ölüm vakalarında, ailesinin de onayıyla ölen kişinin kornealarını ihtiyaç duyan hastalara nakledilmek üzere alacak.

İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’ de kornea nakli bekleyen hasta sayısının 4 binin üzerinde olduğunu, İzmir’de ise kornea nakli ile görme umudu bulunan yaklaşık 800 hasta bulunduğunu söyledi.

Kornea bağışlarının artırılması amacıyla İzmir’de kornea ekibi oluşturulduğunu ifade eden Türkyılmaz, “Ebe, hemşire, sağlık memuru ve acil tıp teknikerlerinden oluşan 5 kişilik kornea timi oluşturduk. 24 saat görev alacak ekibimiz, görmeyen gözlerin hayata açılmasına vesile olacak” dedi.

Ekibin, Sağlık Bakanlığı onayı ile düzenlenecek eğitimlerin ardından göreve başlayacağını anlatan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Gönüllülük esası ile çalışacak ekip, hastanelerde yaşamını yitiren vatandaşların ailelerinden, kanuni gereklilik olmasa da izin alarak korneanın alınması çalışmasını yürütecek. Ekip, gözün yapısına zarar vermeden korneaları aldıktan sonra, özel saklama kapları içinde kornea bankalarına ulaştıracak. Hastane ile irtibat kuracak, alıcıyı hazırlayacak, nakil hemen gerçekleşmeyecekse kornea bankasına ulaştıracak. Organ alımlarında beyin ölümü bekleniyor ancak kornea alımında böyle bir zorunluluk yok. Bu da çalışmaları olumlu etkiliyor. İzmir, organ bağışı konusunda Türkiye’ye örnek olan bir kent, sistemi oturttuğumuzda kornea bağışlarında da çok iyi bir noktaya ulaşacağız. İnsanların hayatlarını değiştirecek çalışmaya katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.”

Türkyılmaz, İzmir’e sistemin yerleşmesinin ardından kornea timlerinin Ege bölgesine yayılması ile kornea bankalarının kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışma yapacaklarını kaydetti.

-“Kornea bağışı, öteki dünyayı karartmaz“-

Türkyılmaz, Türkiye’de çok sayıda hastanın organ nakli ile yaşama tutunmayı beklediğini ancak organ bağışı konusundaki farkındalığın yeterli düzeye ulaşmadığını dile getirdi.

İnsanlarda organ bağışı bilincini artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Türkyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görme kaybı yaşayan binlerce hastanın kornea nakli ile sağlığına kavuşmayı bekliyor. Ankara’nın ardından İzmir’de yapacağımız çalışma Türkiye’de ilk çalışmalardan biri olacak. Bazı insanlar, korneaları alınırsa öteki dünyada göremeyeceklerini düşünüyorlar. Bilincin artırılması lazım, kornea alınınca öteki dünyanın kararmayacağını, organ bağışının insani bir yaklaşım olduğunu insanlara anlatmamız gerekiyor. Bu kapsamda, İl Müftülüğü ile görüşmeler yapacağız. İnsanların, organ bağışının ne kadar kutsal ve insani bir şey olduğunu din adamlarından duyması etkili olacaktır. Kurumlar arası işbirlikleri ile organ bağışı konusunda bilinci artıracağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV