a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Kornea timi”

Sağlık Bakanlığı’ nın talimatıyla İzmir’de oluşturulan 5 kişilik “kornea timi”, kamu hastanelerinde meydana gelen tüm ölüm vakalarında, ailesinin de onayıyla ölen kişinin kornealarını ihtiyaç duyan hastalara nakledilmek üzere alacak. İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’ de kornea nakli bekleyen hasta sayısının 4 binin üzerinde olduğunu, İzmir’de ise kornea nakli ile görme umudu bulunan […]

01 Mayıs 2013 - 18:03 'de eklendi ve 1371 kez görüntülendi. A+A-

“Kornea timi”

korneaSağlık Bakanlığı’ nın talimatıyla İzmir’de oluşturulan 5 kişilik “kornea timi”, kamu hastanelerinde meydana gelen tüm ölüm vakalarında, ailesinin de onayıyla ölen kişinin kornealarını ihtiyaç duyan hastalara nakledilmek üzere alacak.

İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’ de kornea nakli bekleyen hasta sayısının 4 binin üzerinde olduğunu, İzmir’de ise kornea nakli ile görme umudu bulunan yaklaşık 800 hasta bulunduğunu söyledi.

Kornea bağışlarının artırılması amacıyla İzmir’de kornea ekibi oluşturulduğunu ifade eden Türkyılmaz, “Ebe, hemşire, sağlık memuru ve acil tıp teknikerlerinden oluşan 5 kişilik kornea timi oluşturduk. 24 saat görev alacak ekibimiz, görmeyen gözlerin hayata açılmasına vesile olacak” dedi.

Ekibin, Sağlık Bakanlığı onayı ile düzenlenecek eğitimlerin ardından göreve başlayacağını anlatan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Gönüllülük esası ile çalışacak ekip, hastanelerde yaşamını yitiren vatandaşların ailelerinden, kanuni gereklilik olmasa da izin alarak korneanın alınması çalışmasını yürütecek. Ekip, gözün yapısına zarar vermeden korneaları aldıktan sonra, özel saklama kapları içinde kornea bankalarına ulaştıracak. Hastane ile irtibat kuracak, alıcıyı hazırlayacak, nakil hemen gerçekleşmeyecekse kornea bankasına ulaştıracak. Organ alımlarında beyin ölümü bekleniyor ancak kornea alımında böyle bir zorunluluk yok. Bu da çalışmaları olumlu etkiliyor. İzmir, organ bağışı konusunda Türkiye’ye örnek olan bir kent, sistemi oturttuğumuzda kornea bağışlarında da çok iyi bir noktaya ulaşacağız. İnsanların hayatlarını değiştirecek çalışmaya katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.”

Türkyılmaz, İzmir’e sistemin yerleşmesinin ardından kornea timlerinin Ege bölgesine yayılması ile kornea bankalarının kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışma yapacaklarını kaydetti.

-“Kornea bağışı, öteki dünyayı karartmaz“-

Türkyılmaz, Türkiye’de çok sayıda hastanın organ nakli ile yaşama tutunmayı beklediğini ancak organ bağışı konusundaki farkındalığın yeterli düzeye ulaşmadığını dile getirdi.

İnsanlarda organ bağışı bilincini artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Türkyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görme kaybı yaşayan binlerce hastanın kornea nakli ile sağlığına kavuşmayı bekliyor. Ankara’nın ardından İzmir’de yapacağımız çalışma Türkiye’de ilk çalışmalardan biri olacak. Bazı insanlar, korneaları alınırsa öteki dünyada göremeyeceklerini düşünüyorlar. Bilincin artırılması lazım, kornea alınınca öteki dünyanın kararmayacağını, organ bağışının insani bir yaklaşım olduğunu insanlara anlatmamız gerekiyor. Bu kapsamda, İl Müftülüğü ile görüşmeler yapacağız. İnsanların, organ bağışının ne kadar kutsal ve insani bir şey olduğunu din adamlarından duyması etkili olacaktır. Kurumlar arası işbirlikleri ile organ bağışı konusunda bilinci artıracağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV